Neschopenka, dovolená a postoj zaměstnavatele

Anonymní
30.12.20 12:14

Neschopenka, dovolená a postoj zaměstnavatele

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na jednu věc. Pracuji ve školském zařízení a v zimě si mohu vzít dovolenou krom vánoc pouze přes jarňáky, což je logické. Problém je, že nám ji ředitelka i tak odmítá dát kvůli papírování a administrativě spojené s covidem. Přestože naše činnost je pozastavená, má s dovolenou problém a řekla, že všichni budou v práci dohánět resty. Máme na jarňáky již zaplacenou chatku na horách. Jsem v 11tt a těšila jsem se na procházky a čerstvý vzduch. Nyní mám menší komplikace (ležím v nemocnici) a čerpám dovolenou tak jako všichni od nás přes Vánoce a Nový rok. První týden v lednu pak budu mít neschopenku a pak už bych měla snad být v pořádku. Pokud samozřejmě nebudu v pořádku, nikam nepojedeme, ale může mi tu dovolenou zakázat, přestože činnost je zastavena a jedná se pouze o administrativu, kterou stihnu a absolutně neohrozím chod zaměstnání?
Předem děkuji za relevantní zkušenosti a informace.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
28662
30.12.20 12:20

Tak zaměstnavatel ma pravo urcit datum dovolene, cele. Takze pokud nemas papír, kde ti dovolenou schvaluje, asi mas smulu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11976
30.12.20 12:21
@Anonymní píše:
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na jednu věc. Pracuji ve školském zařízení a v zimě si mohu vzít dovolenou krom vánoc pouze přes jarňáky, což je logické. Problém je, že nám ji ředitelka i tak odmítá dát kvůli papírování a administrativě spojené s covidem. Přestože naše činnost je pozastavená, má s dovolenou problém a řekla, že všichni budou v práci dohánět resty. Máme na jarňáky již zaplacenou chatku na horách. Jsem v 11tt a těšila jsem se na procházky a čerstvý vzduch. Nyní mám menší komplikace (ležím v nemocnici) a čerpám dovolenou tak jako všichni od nás přes Vánoce a Nový rok. První týden v lednu pak budu mít neschopenku a pak už bych měla snad být v pořádku. Pokud samozřejmě nebudu v pořádku, nikam nepojedeme, ale může mi tu dovolenou zakázat, přestože činnost je zastavena a jedná se pouze o administrativu, kterou stihnu a absolutně neohrozím chod zaměstnání?

Ano, o čerpání dovolené rozhoduje zaměstnavatel. Je dobrým zvykem dávat dovolenou zaměstnanci, jak o ní požádá, ale není to povinnost zaměstnavatele. Pokud řekne, že ti ji v daný termín nedá, tak s tím nemůžeš nic dělat. Dokonce může zaměstnavatel zaměstnance odvolat i z probíhající dovolené, samozřejmě mu pak musí zaplatit vzniklou škodu. Pokud jsi ale dovolenou měla oficiálně schválenou a na to konto jsi zaplatila dovolenou nebo zalohu, tak ti zaměstnavatel musi uhradit náklady (nejsem si jistá, jestli do plné výše). Nemůžeš ale vycházet z toho, že běžně v ten termín dovolená být může.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8010
30.12.20 12:22

Dovolenou musi schvalit zamestnavatel. Pokud si koupite zajezd, aniz mate dovolenou schvalenou, je to vas problem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
23895
30.12.20 12:28
@Anonymní píše:

Ležíš v nemocnici a čerpáš dovolenou? To jako proč?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
30.12.20 12:30

Děkuji za informace, u nás je problém v tom, že kromě 10 dnů v létě nám ji nechce dát nikdy. Já ale mám nárok na dovolenou, nebo ne? Případně může mi zbylé týdny dovolené vyplácat třeba po jednom dni, kdykoli se mu zachce? 8o
Jsem z tohoto celkem otrávená, navíc jsem myslela, že alespoň v těhotenství nebude dělat problémy. :( Samozřejmě je vše o nějaké slušnosti, ale třeba známí se s ničím takovým nesetkali a dovču si mohou vybrat víceméně kdy chtějí. Případně bych na ten týden šla znova na neschopenku :roll:

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
30.12.20 12:32

@hanka.br.
Protože jsem ji měla nahlášenou dlouho předem (bereme si ji o vánocích všichni) a v nemocnici jsem skončila nečekaně, ale “pouze” na 5 dní. Jako pedagog mám poměrně dost dovolené a nemám nikdy šanci ji ani z půlky vyčerpat…

• Citovat
  • Nahlásit
8010
30.12.20 12:33
@Anonymní píše:
Děkuji za informace, u nás je problém v tom, že kromě 10 dnů v létě nám ji nechce dát nikdy. Já ale mám nárok na dovolenou, nebo ne? Případně může mi zbylé týdny dovolené vyplácat třeba po jednom dni, kdykoli se mu zachce? 8o
Jsem z tohoto celkem otrávená, navíc jsem myslela, že alespoň v těhotenství nebude dělat problémy. :( Samozřejmě je vše o nějaké slušnosti, ale třeba známí se s ničím takovým nesetkali a dovču si mohou vybrat víceméně kdy chtějí. Případně bych na ten týden šla znova na neschopenku :roll:

To bych nedelal. Jelikoz to je jasny, ze to je ucelove a na 100% cekejte kontrolu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8372
30.12.20 12:37
@Anonymní píše:
Jsem z tohoto celkem otrávená, navíc jsem myslela, že alespoň v těhotenství nebude dělat problémy. :( Samozřejmě je vše o nějaké slušnosti, ale třeba známí se s ničím takovým nesetkali a dovču si mohou vybrat víceméně kdy chtějí. Případně bych na ten týden šla znova na neschopenku :roll:

K neschopence musí mít doktor důvod a myslíš, že ti napíše neschopenku někam na chatu do hor v dobe jarních prázdnin? Hlavně nenápadně…
Jinak by si měla mit moznost ze zákona čerpat dovolenou 14 dní v kuse.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
412
30.12.20 12:37
@Cenarius píše:
To bych nedelal. Jelikoz to je jasny, ze to je ucelove a na 100% cekejte kontrolu.

Proc ne, u lékaře nahlásí adresu chaty, kde bude pobyvat a hotovo. kontrola pravdepodobne neprijde, neb je to daleko.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
30.12.20 12:38

@Cenarius
Z tohoto mám také strach… :( zároveň jsem trochu bezradná, když si rok co rok nestihnu vybrat ani půlku dovolené… protože nám ji jednoduše nedá… Dovolenou nám stále převádí a už teď ji mám tolik, že bych mohla být doma bůhví jak dlouho… v těhotenství mě to teď štve o to víc, se tam takhle zbytečně rozčilovat kvůli pár dnech na horách…

• Citovat
  • Nahlásit
11006
30.12.20 12:39

Myslíš, že se tě chce zbavit? Nebo tě naopak potřebuje?

Můžeš třeba říct, že ti doktor chce dát rizikové těhotenství, ale že jsi chtěla pracovat, když je to stejně z domu, ale že mu na to asi kývneš, protože tohle jsou zbytečné nervy… Jestli tě potřebuje, proč ti tu dovolenou nedat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11006
30.12.20 12:39
@Anonymní píše:
@Cenarius
Z tohoto mám také strach… :( zároveň jsem trochu bezradná, když si rok co rok nestihnu vybrat ani půlku dovolené… protože nám ji jednoduše nedá… Dovolenou nám stále převádí a už teď ji mám tolik, že bych mohla být doma bůhví jak dlouho… v těhotenství mě to teď štve o to víc, se tam takhle zbytečně rozčilovat kvůli pár dnech na horách…

Převádět se podle mě už nesmí.
Možná to prober se zřizovatelem, klidně bez jmenování konkrétní školy.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8372
30.12.20 12:40
@Anonymní píše:
@Cenarius

O čerpání dovolené pak požádás mezi mateřskou a rodicovskou dovolenou. To si ji celou vycerpas neboj.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
30.12.20 12:42

@JancaS84
To je právě to, u nás se na dodržování nějakých “pravidel” nehraje… věčně práce přes čas, dovolenou pořádně nedají, samej problém, proto už jsem z toho naštvaná

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat