Nevydrží u jídla, tak jíme u televize

1493
27.6.07 23:48

Nevydrží u jídla, tak jíme u televize

Ahoj,
mám ročního syna a máme následující problém. Už od narození je jak z divokých vajec, nevydrží sedět na zadku ani 5 minut. A samozřejmě od narození jsou potíže i s jídlem - jak dřív s kojením (všelijak se u toho vrtěl, kopal, koukal, kde se co šustne … teď kojím už jen 3× denně symbolicky), tak teď s příkrmy.

Hlavní problém je, že u jídla nevydrží. Např. k obědu mu dávám příkrm 250 g. Jenže když sní 100 g, už ho to přestane bavit, blbne, vrtí se, kouše stoleček, tahá se za vlasy, šťourá se v uchu, nebo si povídá, bouchá do stolečku … ale lžičku nechce. Když ho zkouším nějak upoutat, ještě víc ho to rozdovádí.

Bohužel jediné, co spolehlivě zabírá (přišla jsem na to asi před 2 týdny), je pustit mu při jídle televizi (nejlépe zprávy či nějakou soutěž, např. AZ kviz - ten mimochodem miluje). Pak je klidně schopen sníst i zbylých 150 g a jedl by i dál, kdyby bylo. Nechci ho zvykat si jíst u televize (ani na televizi obecně), ale nic jiného nám nezabírá.

Pro srovnání uvedu, že když jí celý den bez televize, tak sní za den jen 400 g příkrmů. Když mu k obědu a k večeři pustím televizi, sní za den 800 - 850 g, což je podstatný rozdíl.

Máte někdo podobné problémy s jídlem? Jak jste to řešili? Dnes jsem se o tom zmínila doktorce a nic na to neříkala, jen že prostě potřebuje něco, co takto upoutá jeho pozornost, byť je to televize.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

Anonymni
28.6.07 08:41

Ahoj
Taky jíme u Tv cca od jednoho roku.Vždycky jsem jí někde naháněla se lžičkou po bytě takže těď aspoň chvíly jí v klidu.Časem se to změní takže to neřeším.

• Nahlásit
  • Citovat
614
28.6.07 09:17

Ahoj,
omlouvám se, rozhodně nechci kritizovat, ale nemyslím, že tohle je krok správným směrem! Zaděláváš si a hlavně malému na hooodně velké problémy v budoucnu!
Já to od mala řešila tak, že když nechtěl, nedostal! Časem se naučil, že se papá u stolu a byl klid. Sice to pořád zkouší, ale ví, že neuspěje :wink: Jediné, co má povolené jíst u televize, jsou svačinky, pokud jsme doma.

Teď je na to tvůj chlapeček ještě malý, ale určitě by časem stálo za to vyzkoušet televizi jako odměnu - něco na způsob „když všechno spapáš, bude televize“.
A co místo televize u jídla vyprávět? My jsme jednu dobu jedli vždy s nějakou hračkou, která papala s námi - byla to docela legrace…

Moc moc ti držím palce!!!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2733
28.6.07 09:46

Určitě bych byla důsledná a neučila ho na jídlo u TV nebo na nočníku, čtení nebo bůhví co. Prostě u stolu má sedět v ideálním případě celá rodina a když se jí, tak se jí. Dítě přece nezdrhne z jídelní židličky, ne? aspoň teda dokud je menší a je přikurtované. A když nechce a prudí, třak zdar, nic jiného nedostaneš a jdeš od stolu.

Vítek nám tohle občas začal zkoušet kolem 18 měsíců a prostě když se vv jídle nimrá, rozhazuje ho lžičkou po stole a dělá blbosti, tak ho vyndáme ze židle a jde pryč od stolu.

Fakt to asi není dobrý návyk ho to takto učit. Vím, že je to těžké, ale přijdou horší období vztekací a vzdorovací a důslednost je moc důležitá-aby to ale nevyznělo, že su dokonalá matka:) nejsem a taky bojuju hlavně sama se sebou a svou leností, abych byla důsledná:)
pa K.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
741
28.6.07 10:32

Já osobně v tom nevidím problém. Anča jí taky u televize, většinou snídani. To eště nejsem schopná hodinu sedět v kuchyni a čekat až to sní. Pustím jí pohádku na dývku, kouká a mezitím sní snídani.
Obědvá sice v kuchyni a večeří podle toho, co je na večeři.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
28.6.07 10:49

Já to řešila nedavno.Honila jsem dceru po bytě se lžičkou.Jedno jídlo nám trvalo i hodinu.Teď jí dávám znovu do židličky a ona si u toho hraje a papá.Jeden čas i koukala na televizi.Jak začala chodit v židličce nechtěla bejt.Snědla mi tři lžičky a bylo po jídle.Znovu si na sezení u jídla zvykla,ale musí jí člověk zabavit.Časem to chci vyzkoušet i bez hraní.Dětičky to na nás zkouší co vydržíme a povolíme.Tak ti přeju pevné nervy a hodně štěstí. :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
468
28.6.07 10:51

vim, ze to rozhodne neni vychovne a maminy, ktere maji hodne deti ti to jeste nejmin dvakrat zopakuji. Ja si myslim, ze je to taky dano hodne povahou. Moje dcera byla desny drak a neposeda od mala. Z jidelni zidlicky mi vylizala od 8.mesicu a prikurtovat ji tam, absolutne nemozne, to uz by nesnedla nic. S bidou jsem ji tam prinutila sedet, kdyz jsem do ni lila polivku, jinak jsme ji honila po byte s jidlem, pravda tv jsme ji nezapinala. Nepomahaly u stolecku zadne hracky, knizky, zpivani,…A navic, ze by vyhladovela a pak tam sedela, tak ne ne. Byla by schopna jen rvat a rvat , ale nic by nesnedla. Takze tohle trvalo do 18.m. a pak proste zacala jist u stolu a nebyl s tim zadny problem (rozlozili jsme zidlicku a stolek). No a maly je uplny opak, sedi v zidlicce, obcas samozrejme protestuje, ale nejak to prekona a pokracuje v jidle, ani v kocare ho nemusim poutat, narozdil od dcery, ktery mi vzdy za jizdy visela na ksandickach z kocaru..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2236
28.6.07 11:54

Ahoj,

my sice u televize nejime, ale taky mame problemy a po par lzickach udrzim dite v zidlicce jen pod podminkou, ze tam ma zajimavou hracku nebo casopis. Taky to neni idealni, protoze hracky musim casto menit a posledni dobou zabira uz jen moje penezenka. U prvni dcery jsem tohle nastesti nezazila…

Terik

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1493
28.6.07 12:10

Je mi samozřejmě jasné, že jíst u televize není správné. Ale syna zabaví jen nějaký vizuální podnět. S vyprávěním se nechytám vůbec (a to nejen u jídla), zpívání občas zabírá před spaním. Hračku mu do ruky dát taky nemohu, protože pak by ji strkal do pusy společně s jídlem. Ještě by asi zabralo, kdyby mu někdo ukazoval a popisoval obrázky v časopise nebo knížce, ale to bychom museli být na krmení asi dva. Kuchyň bohužel nemáme - jen kuchyňský kout, tak jíme stejně všichni v obýváku.

Často taky praktikuji metodu „když nechceš, nedostaneš“. Ale to vydržím tak 2-3 týdny a pak mu tu televizi radši zapnu, aby toho víc snědl.

U nás se už takové televizové období jednou vyskytlo. Cca kolem 9-10 měsíců, ale po 14 dnech to zase přešlo. Tak doufám,že tohle taky brzy přejde. Samozřejmě mu nepouštím televizi při každém jídle, ale jen když má sníst větší porci (tj. oběd nebo večeře). Takže je to 1-2× denně.

Jinak já sama jím jedině u televize :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5044
28.6.07 12:13

Ahoj,

mám podobný problém. Náš Matyáš je děsný drak a prostě ho nebaví sedět. Tak půlku jídla sní na židli a pak si sleze, zbytek jídla si odnese na malý stoleček a dojí ho „v běhu“. A systém vyhladovění u nás naprosto nezabírá. Když se seknu, že prostě bude u jídla sedět, tak klidně několik dní nejí, jenom aby proboha nemusel být v klidu dýl než půl minuty. Občas to taky řešíme televizí, ale spíš povídáním si.
Moje ségra je na tom stejně, má 7letého kluka a ten nejí, protože u toho musí sedět a nemůže povídat a to je prostě nuda.

Takže to chce hodně trpělivosti, snad se ti naši drobci časem zklidní :D

Tereza

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1493
28.6.07 12:31

Zapomněla jsem dodat, že metoda vyhladovění u nás taky nefunguje. Dokonce mi připadá, že čím déle nejí, tím méně toho pak sní.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Kac
5049
28.6.07 13:22

Ahoj,
ja si myslim ze ho to prejde s vekem.
U nas nejdriv vedly pri jidle hracky, potom knizky, potom televize a ted ji normalne u stolu s nama. Takze dle meho to casem prejde, protoze je opravdu priserne hodit s lzickou za ditetem-znam vlstni zkusenost:-)
V jidlni stolicce mel pred sebou knizku ja jsem mu porad musela mlit dookola co tam je apod. a mezitim poslouchal a jedl- jakmile zjistil ze ji zacal se kroutit …
Tot nase zkusenosti s jidlem.
Kac

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4035
28.6.07 13:56

přikláním se ke Kac. Není to sice žádný výchovná strategie, radost ze sebe nemám, ale u nás to taky jinak nešlo - cca od roka.
Teď jsou mu dva a na TV už nekouká, máme ji jen jako kulisu, tak se časem odbourá snad i to.
Pevné nervy,
NiKi

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
66
28.6.07 13:59

Taky jsme si tímhle prošli a musím říct, že to na malém žádné následky nezanechalo, teď ve 2 letech ho televize téměř nezajímá, kolikrát ani tu Kouzelnou školku nedokouká. Metoda hladovění taky nefungovala, protože Kuba nikdy jedlík nebyl a když nedojedl oběd, tak mu to bylo celkem fuk, akorát mě štvalo, že nám ten oběd chybí. Kdybych měla doma žroutíka, tak mě to bude celkem jedno, ale Kuba byl vždycky drobný (teď nemá ani 11kg), jídlo ho nikdy nebralo a klidně ho oželel, takže jsem byla ráda, že do něj vůbec něco dostanu, i za cenu, že jsem za ním běhala s jídlem, když si hrál. Maminkám, které to odsuzují, bych přála mít doma takového „podvyživehého“ nejedlíka, aby si vyzkoušeli, co to je, dostat do něj nějaké plnohodnotné jídlo. Myslím, že je to přechodné období, dnes jí Kuba v klidu a hlavně, už se s ním dá domluvit, takže ví, že nejdřív se papá a pak se teprve může jít ven apod.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2923
28.6.07 16:20

Deimosko,

často jsem si ověřila, že opravdu platí: u plného stolu ještě žádné dítě neumřelo hlady :wink:

Vrony

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama