Poradna pro látkování a látkové pleny
Miloslava Ščerbová
Dobry den, mam syna za mesic mu budou 4 roky. Pres den je bez plen od 2,5 let bez nehod. V noci zatim suche obdobi nenastalo. Priciny a resim s lekarem. Ale zejimalo by me jestli nekdo nema zkusenost s plenkami ktere by tohle vydrzely. Pouzivame od babylove vel.6., bohuzel kazde rano je dite cele mokre vcetne postele. Nekdy uz kolem jedne v noci
Nevite o necem spolehlivejsim. Jina znacka?
Syn ma 22kg a 118cm.
Budit v noci na curani jsem zkousela, nevycura se. Problem s plinkou ma i 2,5 lety (ten zase vyzaduje v noci jeste mleko, pokud hned i neprebalim, je mokry), plenky ma take babylove 6.
Mam jeste rocni (v noci kojenou), a nekdy prebaluju/prevlikam/kojim opravdu co hodinu nekdo neco. Uz nevim co delat.
@Mercury Synovi se taky občas stane nehoda, když je třeba nemocnej. Hlavně je třeba nedávat moc pít na noc, nechat pořádně vyčůrat před spaním, i dvakrát.
A pleny Pampers Premium Care nikdy neprotekly. Myslím, že to je velikost č.6. Ale má jen 18 kg.
My jsme právě koupili babylove 6+, jsou myslím až do 30 kg a za nás spokojenost. Zatím tedy, vyzkoušeno jen 2 noci zatím. Jinak doktorka říkala, že v lékárně mají taky různé plenky, vetsi, savejsi, tak se kdyztak zeptat tam. Zatím zkoušíme ty babylove a vypadá to, že budou ok, snad. Pak jsou ještě plenky na recept, ale na to už člověk potřebuje nějakou diagnozu. Tak daleko se snad nedostaneme, aktuálně má za sebou syn komplexní vyšetření moci a termín na nefrologii v lednu, tak jsem zvědavá, co a jak se vyřeší. Má 5 let a v noci byla plinka suchá jen 2× za celé ty roky. Přes den bez plínky od necelých 2 let, úplně v pohodě.
Kdyžtak větší pleny budou mít ve zdravotnických potřebách, tam seženeš i na větší osoby než mají v drogerii. Jinak mi napadá, jestli na noc moc nepije ![]()
Taky mám téměř 4letého syna a na noc plenu dávám. Někdy se vzbudí na čurání, většinou ne. Někdy vydrží až do rána a plena je suchá. Neřeším, nebudím, vodu omezovat nehodlám. Přijde to samo. Musí mu dozrát nervová soustava a začít se zahušťovat moč, do té doby mi připadá, že se s dítětem akorát dělají zbytečné psí kusy a k ničemu. Máme pleny z Rossmanna č. 6.
@Anonymní píše:
Taky mám téměř 4letého syna a na noc plenu dávám. Někdy se vzbudí na čurání, většinou ne. Někdy vydrží až do rána a plena je suchá. Neřeším, nebudím, vodu omezovat nehodlám. Přijde to samo. Musí mu dozrát nervová soustava a začít se zahušťovat moč, do té doby mi připadá, že se s dítětem akorát dělají zbytečné psí kusy a k ničemu. Máme pleny z Rossmanna č. 6.
Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že je to nejlepší řešení, nebudit, neomezovat pití, počkat až to přijde samo.
Mám více dětí, jeden syn měl problém do 15 let, u něj to bylo spojeno s psychikou. I tak to pomalu, ale jistě přestalo do těch 15 let.
Další děti měly plenu na noc do 3 až 3,5 roku. Ale ještě jeden syn měl plenku do šesti a úplně samo to odeznělo. Máme fajn dětskou a nechala ho i do těch šesti, ač se obecně říká, že do pěti let to není nutné řešit, pokud se tedy nenajde jiný problém. Takže určitě nějaké vyšetření ano, pokud si nejste jisti, že by to bylo jen z nezralosti. Syn do šesti v pohodě bez plen a už nikdy žádná nehoda.
Jinak mám zkušenost v rodině od sestry dcera, také měla problémy asi do 15 let, chodili po doktorech, brala léky na zahušťování moči a kdoví co ještě nepodstoupili. Jak vynechala léky, vše bylo zpět. Odeznělo jí to nakonec úplně stejně jak mému synovi samo. Ségra dnes říká, že kdyby mohla, tak to vezme zpět a nikdy jí žádné léky nedá a nebude nijak omezovat pití, k ničemu to nevedlo a stejně museli počkat, až to přejde samo.
Jako je to náročné, děcko vyřazené z táborů a vícedenních akcí, hodně ho to trápí a snižuje mu to sebevědomí, ať rodič dělá co dělá. Nikdy jsem to nevyčítala, stejně se necítil dobře, když se to stalo, čemuž rozumím.
Jinak noční buzení vlastně moc k ničemu nevede. Dítě by se muselo vzbudit úplně, což je většinou nereálné. A tedy pokud se dítě jen tak připrobudí a vyčůrá, i když do WC, tak se u něj vlastně nakonec stejně jen fixuje čurání ze spaní.
Držím palce ať je to u vás jen do těch pěti, šest let, což bývá nejčastěji. Náš syn, co se počurával „jen“ do těch šesti, byl v pohodě, nijak mu to nevadilo, zvykl si. Jen na školce v přírodě mu musela paní učitelka potají pomáhat, ale úplně v pohodě.
Dnes je to pohodový čerstvě plnoletý sebevědomý mladý muž.
![]()
V tomhle věku je to ale pořád normální. Takže bych osobně řešila jen ty vhodné pleny.
Jenom ještě dodám, já tenkrát sehnala obří velikost látkových plen a skvěle vydržely celou noc i tu obří nálož, když se syn počůral. Bylo to nějaké konopné vlákno a k tomu maxi plenkové kalhotky.
Ještě bych je někde našla, nějak jsem je nikdy neměla kde udat a říkala jsem si, co kdyby jednou nějaké naše další dítě mělo problém do pěti let. Dnes už jsem je nikde neviděla prodávat. Ale možná se jen špatně dívám.
Fajn bylo, že jak se malý přestával počůrávat denně, tak na rozdíl od papírových, které po pár dnech strašně smrděly, i když nepočůrané, tak tyto jsem přepírala i čisté a používala pořád dokola. Nakonec jsem asi i nemálo ušetřila, protože ty velké pleny jsou neuvěřitelně drahé. A náš syn nebyl žádný drobek, jemu jen tak nějaká plena nebyla.
Máme ten samý problém. Synovi byly čtyři před měsícem, v noci vydrží suchý jen když den předtím opravdu málo pije. Jinak je každé ráno mokrý. Zkoušela jsem Pampers Pants i normální, to samé Babylove, oboje větší i menší. Nevydrží žádné. Je to u těch kluků problém, on má vepředu plnou bouli a vzadu plenu suchou. Dcera, o 20 měsíců mladší, nosí o velikost menší a má to v plence hezky rozprostřené. Jinak jsem taky toho názoru, že ve čtyřech letech nemá cenu to řešit. Dle naší doktorky se to začíná řešit až po 6.narozeninách, pokud k tomu není ještě jiný problém.
Mne dvě doktorky řekly, že se to neřeší do 5 let. A úderem 5. narozenin přišly zadanky na vyšetření. První ok, na druhé čekáme a kdo ví, co bude potom. Jako radost z toho nemám, ale rozhodně nechci, aby se syn v noci pocuraval až treba do tech 15, jak tu někdo psal. Kdyby to bylo občas, v návaznosti na pitný režim, stres, teplotu atp, tak ok, neřeším. Ale u nás je to denně. Bez závislosti na čemkoliv. Syn o tom vůbec neví, že by v noci čůral. A naštěstí to ani neresi, je mu to jedno, ještě se raduje, že má stejný plínky, jak ségra…
Dcera je ten mladší, ale nosí Tena pants S, neprotečou a dobře sedí.