Novostavba, zateplit nebo ne?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

marketa0211
Zasloužilá kecalka 932 příspěvků 05.01.17 14:08
Novostavba,zateplit nebo ne?

Prosím o radu všechny, co mají novostavbu. Letos začínáme stavět a pořád přemýšlím, co je lepší. Zda cihla 30cm a 20cm zatepleni nebo silnou cihlu.Na internetu je to tak 50:50.Topeni budeme mit podlahove, tepelne cerpadlo a v obyvaku pak jeste krbova kamna.Okna zrejme plastova. Jedna se o bungalov 5+1,150m. Predem moc dekuji za zkusenosti. :hug:

Stránka:  1 2 3 4 Další »
Reakce:

Pedro 00
Závislačka 3725 příspěvků 05.01.17 14:16
@marketa0211 píše:
Prosím o radu všechny, co mají novostavbu. Letos začínáme stavět a pořád přemýšlím, co je lepší.Zda cihla 30cm a 20cm zatepleni nebo silnou cihlu.Na internetu je to tak 50:50.Topeni budeme mit podlahove, tepelne cerpadlo a v obyvaku pak jeste krbova kamna.Okna zrejme plastova. Jedna se o bungalov 5+1,150m. Predem moc dekuji za zkusenosti. :hug:

To by měl vědět projektant, co která varianta přinese a co bude stát. Neměl by přemýšlet, ale spočítat to.

marketa0211
Zasloužilá kecalka 932 příspěvků 05.01.17 14:24

@Pedro 00 Tomu to je ale jedno. Nechal to na nas.Kdyz jsem navrhla 20cm zatepleni, tak jen rekl, ze se mu to bude lip pocitat. Takze mne jde spise o postrehy jinych.

Chauvinist
Neúnavná pisatelka 16752 příspěvků 05.01.17 14:27
@marketa0211 píše:
Prosím o radu všechny, co mají novostavbu. Letos začínáme stavět a pořád přemýšlím, co je lepší. Zda cihla 30cm a 20cm zatepleni nebo silnou cihlu.Na internetu je to tak 50:50.Topeni budeme mit podlahove, tepelne cerpadlo a v obyvaku pak jeste krbova kamna.Okna zrejme plastova. Jedna se o bungalov 5+1,150m. Predem moc dekuji za zkusenosti. :hug:

Jaká cihla?
Obecně zateplovací systémy mají na jeden cm větší izolační schopnost než cihla, větší cenu a menší nosnost. Pokud tam bude TČ, tak kvalitní zateplení bude základ.
Ale bez informací nejde rozhodnout. Musí se znát přesné informace (poloha, velikosti oken, střešní konstrukce,…) a pak se to dá spočíst a nějaké rozhodnutí udělat.
Silná cihelná stěna už se imo nedělá.

Chauvinist
Neúnavná pisatelka 16752 příspěvků 05.01.17 14:27
@marketa0211 píše:
@Pedro 00 Tomu to je ale jedno. Nechal to na nas.Kdyz jsem navrhla 20cm zatepleni, tak jen rekl, ze se mu to bude lip pocitat. Takze mne jde spise o postrehy jinych.

Aha. Tak doporučuju změnit projektanta.

Premek_Orac
Závislačka 4388 příspěvků 05.01.17 14:28

@marketa0211 Jednoznačně cihla bez zateplení. Z hlediska životnosti stavby je lepší už jen litý beton.

marketa0211
Zasloužilá kecalka 932 příspěvků 05.01.17 14:35

@Chauvinist Cihla porotherm, pozemek je rovinaty s terasou na jih, okna tak nejak standart, v obyvacim pokoji terasove dvere, strecha vaznikova…Tou silnou cihlou bylo mysleno treba 44 nebo 50cm porotherm.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 05.01.17 14:43

Manžel je projektant, máme zatepleno. Že existuje varianta nezateplovat a dát silnější cihlu, se mi ani nezmínil. :nevim:

Chauvinist
Neúnavná pisatelka 16752 příspěvků 05.01.17 14:45
@marketa0211 píše:
@Chauvinist Cihla porotherm, pozemek je rovinaty s terasou na jih, okna tak nejak standart, v obyvacim pokoji terasove dvere, strecha vaznikova…Tou silnou cihlou bylo mysleno treba 44 nebo 50cm porotherm.

Mno.
Můžete začít zde: http://stavba.tzb-info.cz/…v-konstrukci
Tam si nasimulujte prostup tepla pro návrhovou vnitřní teplotu, vnější teplotu vyberte podle CHMI.
Prothermu je taky dost, ty nejlepší mají koeficient 0,12, běžný polystyren má 0,04, tedy na stejné izolační schopnosti stačí 3× slabší, XPS polystyreny mají ještě lepší.
Pokud máte bungalov a bez patra na rovině, stačí slabší vrstva zdiva, únosnost bude i tak stačit. Životnost i obyč polys je 50+ let, pokud nestavíte hrad, není třeba se bát, v té domě už bude většina prvků stejně na hranici životnosti.
Pokud máte plodlahovku a TČ, tak potřebujete hodně izolovat, takže je lepší slabší zdivo a pořádná izolace - dělá se to hlavně kvůli úsporám a tam je izolace nutnost.
Správný poměr se dá spočíst při výběru materiálů vzhledem k tloušťtce, kde to vychází nejlevněji.
Ale zase - nejde to udělat na dálku. Projektanta, který Vám řekne „tak si to navrhněte a já tam něco spočtu (co vlastně?)“ kopněte do pozadí, jsou to vyhozené peníze a najděte někoho, kdo při práci přemýšlí.

fragollinna
Závislačka 3023 příspěvků 05.01.17 14:50

@marketa0211 my máme patrovou novostavbu a máme zdivo porotherm 44 cm (přesně řezané cihly, lepené na lepidlo celoplošně) + ještě 8 cm polystyren, pak ještě něco zabere lepidlo a samotná fasáda, což jsou tak 2 cm. Celkem tedy 54 cm.
Ve výsledku jsme zateplovat nemuseli, ta cihla 44 cm už je dostatečná, aby se nezateplovalo, ale chtěli jsme ještě snížit energetickou náročnost domu, takže jsme zateplovali.
Jinak topíme plynem, máme kondenzační plynový kotel, v obýváku krb, podlahové topení. Za nás super, jsme s tím spokojení. Kotel nám jede na nejmenší možnou teplotu (míň už nastavit nejde) a v baráku máme krásně teplo, které se tu drží, obvodové stěny jsou zevnitř teplé, takže fakt nic nepromrzá.
Tenkrát jsme hodně uvažovali, jestli zateplovat nebo ne, ale jsme rádi, že jsme to udělali.
Rozhodnout, jestli byste měli zateplit je těžké. Měl by se k tomu určitě vyjádřit projektant a doporučit Vám to nejlepší. Já bych ze svého laického pohledu volila spíš širší cihlu než jen 30 cm :nevim:

Chauvinist
Neúnavná pisatelka 16752 příspěvků 05.01.17 14:50
@marketa0211 píše:

PS: Pokud máte projektanta, který toto řekl, tak spíš dohlédněte na to, aby v izolovaném domě (plastová okna, zateplení) bylo správně navrženo větrání - minimálně přívod vzduchu ke krbovkám a -pokud stavíte pasiv nebo něco na ZÚ- tak rekuperace a s ní správný návrh digestoře a odhtahu z koupelny - všechno se vším souvisí. Už to je důvod po takové odpovědi tomu projektantovi přestat věřit :)

PavlaHr
Kelišová 6721 příspěvků 05.01.17 15:23

@marketa0211 já bych zateplila. my přístavbu nezateplili, ač nebylo potřeba dle architekta ani stavbyprojektanta. a ted jde poznat, že je tam chladněji, ač se tam stejně topí.

cincula
Kecalka 362 příspěvků 05.01.17 15:25

Máme 30 cihlu Heluz a 15 cm zateplení. Má to lepší tepelně-izolační parametry než podobně tlustá (44cm) izolační cihla, je to navíc levnější takže nebylo moc o čem přemýšlet. Navíc jako bonus se vnitřní plocha domu v porovnání 44cm cihla vs 30cm cihla změnila o 7m2 ve prospěch tenčí cihly a to je docela dost - u nás v podstatě krásná technická místnost.

marketa0211
Zasloužilá kecalka 932 příspěvků 05.01.17 15:27

@Chauvinist Kamaradka stavi kousek vedle nas a maji cihly 44cm porotherm, nechteli zateplovat, ale nyni se rozhodli, ze zatepli, jelikoz skrz cihly dost tahne.Ja jsem ale zas cetla, ze dat jen 8cm zatepleni, je spise na skodu. Koukam, ze se v tom vyznate.Co je na tom pravdy.Od 20cm vys uz to take pry nema smysl. Rekuperaci mit nebudeme. Pritel chtel nejprve krb s rozvodem do podlahy, ale to uz by vyslo financne hodne draho, tak jsme zvolili jen ta kamna, aspon pro ten obyvak, na navozeni lepsi atmosfery.Pan projektant nam rikal, ze porotherm se pry nedoporucuje zateplovat. A jaka okna jsou lepsi, plast nebo drevo?

marketa0211
Zasloužilá kecalka 932 příspěvků 05.01.17 15:31

@cincula Muzu se zeptat, to mate zatepleni mimo zakladovou desku? Jde mi o to, ze tak jsem to chtela, aby se nam zvetsil prostor, ale nejsem si jista, jestli se to pak stale pocita do celkove plochy domu. Potrebujeme se vejit do 150m a kdyby se pocitala i ta cast zatepleni, co neni spojena se zemi, tak uz by nam to nevyslo.

Stránka:  1 2 3 4 Další »
 Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Co když vás auto nechá ve štychu? Nepodceňujte rozsah asistenčních služeb

Myslíte si, že základní asistenční služby obsažené v povinném ručení nebo v... číst dále >

Restaurace bez dětí: Diskriminace, nebo dobrý nápad?

Rozhodnutí Davida Salomona, že děti v jeho restauraci nejsou vítány, se sešlo... číst dále >

Články z Expres.cz

Takhle ne, šéfová! Nástupci Pohlreicha jsou spíše bezradní profesionální požitkáři

Televize Prima v pondělí odstartovala kuchařskou show Ano, šéfová!, která... číst dále >

Richard Genzer o StarDance: Tanec jsem definitivně pověsil na hřebík, už podruhé

V sobotu nečekaně vypadl v rozstřelu s Daliborem Gondíkem, kterému diváci... číst dále >

Články z Ona Dnes

Deset let jsem tajila lupénku, protože jsem se styděla, říká moderátorka

Britská moderátorka a fashion blogerka Louise Roe (36) veřejně přiznala, že... číst dále >

KVÍZ: Kdo byl svatý Martin a co se v jeho svátek jí, pije a dělá?

Po roce 1989 se opět začaly dostávat ke slovu tradice, kterým bývalý režim... číst dále >