Poradna pediatra
Mudr. Jiří Havránek
Tak u nás byla pohoda - jak měla malá ten hypertonus, držela krásně hlavičku, měla pevná záda od porodu, takže jsem jí nosila normálně kolmo k zemi a nemusela řešit nějaké polohy, zvedání atd. I rehabilitační mi řekla, že nemá cenu zvedat z postýlky dle knihy pí. Kiedroňové a potvrdila mi to i pediatra i rehabilitační doktor. Paní Kiedroňová má názory v něčem dobré, ale kdyby se člověk měl chovat dle její knihy, měl by doma holobyt a na dítě by nesměl ani pohlednout
@maritimka
Moje dcera neměla žádné problémy s páteří či s držením hlavičky, přesto jsem ji nenosila ve vzpřímené poloze.
Pokud jste si přečetla můj příspěvek, napsala jsem, že vše je nejlepší dělat s rozumem. Paní Kiedroňová také píše, že by dítě mělo spát s matkou v posteli, aby tak matka reagovala na jeho prosby, což si vykládám tak, že na každé špatné probuzení budu dítě přikládat k prsu, ač před hodinou jedlo - tedy pak nejde o potřebu, ale zvyk, s čímž zásadně nesouhlasím.
Nicméně domnívám se, že když Vám kdokoliv poradil, že je malinké dítě vhodné nosit ve vzpřímené poloze, není to ani dobrý pediatr, ani dobrý rehabilitační pracovník. Nepíšete, jak velké dítě nosíte ve vzpřímené poloze, a zda jste to takto prováděla již s malým kojencem. Zeptám se - proč vypadá vajíčko (autosedačka) jako vajíčko? Také proto, že má být dítě umístěno do vzpřímené polohy? Nyní se vracím k selskému rozumu a jeho použití.
Těžko lze dítě šetrně sebrat z postele, podložky, sedačky chytnutím pod hlavou a za zadek či v lepším případě pod páteří - to snad nikdy nejde udělat s takovou opatrností, abychom se k páteři děťátka chovali šetrně. Když dítě ležící na zádech otočíte na bříško tak, že pod něj při obratu podsunete dlaň a dítě opatrně zvednete tak, aby mělo podsazený zadeček, jež se opírá o vaše břicho - páteř je opět ve tvaru klubíčka a není tolik zatěžovaná. Mj. v této poloze je dítě rádo - sleduje se zájmem své okolí, dáváte mu podněty a navíc, jde opravdu o uklidňující polohu. Co děláte s dítětem, jež nosíte ve vzpřímené poloze - jako malé Vám kouká do klíční kosti a nebo jako větší očima do ramen? Nosím své dítě šetrně a nemám dojem, že žiji v holobytě a víte proč? Protože vzít dítě na koníka je daleko rychlejší a 100× ke zdraví dítěte ohleduplnější, než jeho zvedání za hlavu a páteř ![]()
Ahoj, obě holky jsem měla dráždivé, první lehce, druhá silně. Vyžadovali silne zavinutí. To prohýbání prober s doktorem, on posoudí, jestli je to v normě, my takhle na dálku těžko.
Na bříško jsem dávala, i když se jim do nelíbilo - ne silou, ale na chvilku, co to šlo. Oboum se to brzy zalíbilo, brzy se točily na bříško samy.
https://www.emimino.cz/…znaky-39263/
Mj, dráždivost je nám genetický dána - dědíme ji!
@Glumi Neútočte, já také neútočím. No jelikož mi sestry v porodnici nezávisle na sobě též řekly, že naší malou není nutné brát do klubíčka, když se jí tato poloha evidentně nelíbí, to samé řekl pediatr a to samé řekl rehabilitační doktor a fyzioterapeutka, tak si nemyslím, že by všech cca 10 lidí mělo názory na nic… malá mi ze vzpřímené polohy koukala jakoby přes můj hrudník a byla naprosto v pohodě. Občas jsem jí vzala klasicky na předloktí, ale to vydržela chvilku. Nebyla nosící, takže se nejednalo o nošení ve vzpřímené poloze dlouhodobě, denně to bylo tak hodinu, déle ne. Nejraději byla na rovné zemi a i teď není kontaktní typ.
Z postýlky jsem jí brala podložením hlavy, zadečku a zad stejně tak, jako sestry v porodnici. Párkrát jsem zkoušela nějaké přetáčení a nevím, no, jsem asi nešika, protože malé se to nelíbílo a vždy veliký řev.
A ten holobyt - to je právě ono, co jsem psala - kdyby jste musela brát Kiedroňovou doslova, tak v něm opravdu žijete, protože nic nesmí být v dohledu dítěte, akvárko, televize (i když vypnutá), počítač, sklo…
Nevím no, nebýt internetu, tak děti rostou naprosto normálně, zvedali by se tak, jak nám ruce narostly a jak je nám to příjemné a vyhovuje nám to a nikdo neřeší, jestli je to tak a nebo jinak…
Internet a knížky jsou super věc, ale někdy tím dotyčné zakrní mozek (nemyslím teď nikoho konkrétního…)
@Glumi píše:
https://www.emimino.cz/…znaky-39263/Mj, dráždivost je nám genetický dána - dědíme ji!
s tímto souhlasím (diskuze jsem tedy nečetla),ale je to dědičné. Naše malá to má po mě a proto vím, že s konkrétně hypertonusem není nutné nic dělat, pokud není dítě ve skluzu s motorikou. I mě máma nosila už v porodnici vzpřímeně, posazovala mě do polštářů a vodila za ruce jako opičku (ty poslední dvě věci jsem tedy nedělala) a hle, vše v pohodě. Jediné, co mi z hypertonusu zůstalo, jsou lehce vystouplá žebra, což bývá znak hypertonusu horních končetin. A také častěji trpím na mravence, snadněji si přeležím ruku. O mravencích u dcery nevím, ale žebra má vystouplá taky…
@Mikys

Správně by se dítě mělo nosit v klubíčku - prevence potíží s páteří, od níž se odvíjí spousty dalších komplikací, jež vedou až do dospělosti (např. migrény). Potíže mohou být způsobeny nesprávnou manipulací rodiče s kojencem, ale samozřejmě také nemusí. Mnozí by konstatovali - my jsme také „nějak“ vyrostli - i bez klubíčka, jako kojenci jsme jedli už ve 3M suchý rohlík či syrový žloutek a bůhví co ještě
Na internetu je volně ke stažení kniha paní Kiedroňové - Něžná náruč rodičů. Nemusím dělat vše podle nějaké knihy a s každým názorem sympatizovat - chce to používat selský rozum a vybrat si to, co je dobré. V knize je dobrý návod na to, jak správně manipulovat s kojencem - a naopak, jak to nedělat!
Když byla dcerka malinká, nemohla jsem jí nosit např. na tygra či koníka z důvodu kolik a refluxu. Tyto techniky jsme si osvojili později. Dnes beru svou 6M dceru z podložky, postýlky tak, že ji překulím hrudníčkem na dlaň a beru ji z pozice na bříšku. Zpět se má dítě vracet stejným způsobem. Položit na bříško a těsně před samotným položením rotovat dítě na bok a záda. Dítě by se mělo dotknout podložky a osahat si a vidět, kam je pokládáno. Je jasné, že toto nelze použít vždy - např. obracet dítě u pediatra při odebírání z kojenecké váhy. Všechno chce jen zdravý rozum. Proč bych neměla dítěti pomoct vyhnout se v budoucnu zbytečným potížím spojeným se špatnou manipulací. Je to to nejmenší, co mohu pro své prtě udělat