Operace urvaného křížového vazu

2389
27.12.19 12:33

Operace urvaneho krizového vazu

Jsem necelé 3 týdny po plastice urvaneho krizového vazu.
S berlemi jsem chodila jen 2 týdny, teď už ortoped chce, ať chodím bez nich. Chodím bez nich na půl. Schody s jednou, večer, když je noha unavená, taky jednu použiju. Švagr byl na té samé operaci, u jiného lékaře a musel používat berle 6 týdnu.
Bohužel teď přes vánoce nikde nejsou žádné rehabilitace, cvičím sama. Koleno stále neohnu do pravého úhlu.
Chtela jsem se zeptat, zda byl taky někdo na této operaci, předat si zkušenosti, postřehy.. Jak dlouho trvá rozpohybovani, kdy jste šly do práce atd.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
2985
27.12.19 12:51

:mrgreen: čtu nadpis

operace uřvaného krizového… vazu…

už blbnu asi z těch vztahů a diskuzí o nich

Zakladatelko, přeji brzké uzdravení nohy :hug:, radu k dotazu nemám :?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
291
27.12.19 12:57

No tak já měla vázy uřvané dvakrát. Vždy berle minimálně 5 týdnů, nášlapy postupně, ohyby taky postupně, zprvu bez ohybu, pak 45 stupňů, pak 60 pak 90. Dva měsíce jsem kulhala jak blázen, asi třetí měsíc jsem byla schopna normálně chodit. Nohu jsem pořád ledovala a úplně si nedovedu představit, že po dvou týdnech chodím bez Berlín. V tu dobu jsem byla dost vyřízena. Co se týče rehabrk, tak ty jsem měla asi až tři týdny po operaci, všude měli plno. A sama bych si rehabilitovat netroufal. Hodně štěstí 🙊

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
307
27.12.19 13:19
@nikive píše:
No tak já měla vázy uřvané dvakrát. Vždy berle minimálně 5 týdnů, nášlapy postupně, ohyby taky postupně, zprvu bez ohybu, pak 45 stupňů, pak 60 pak 90. Dva měsíce jsem kulhala jak blázen, asi třetí měsíc jsem byla schopna normálně chodit. Nohu jsem pořád ledovala a úplně si nedovedu představit, že po dvou týdnech chodím bez Berlín. V tu dobu jsem byla dost vyřízena. Co se týče rehabrk, tak ty jsem měla asi až tři týdny po operaci, všude měli plno. A sama bych si rehabilitovat netroufal. Hodně štěstí 🙊

Ahoj, mohla bych se zeptat, jak dlouho jsi měla neschopenku, po jaké době od operace jsi šla do práce?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2389
27.12.19 13:23

@nikive já bych dle doktora měla už i jezdit na rotopedu :roll:. Mám jej doma, nejsem schopná udělat celou otocku, nohu neohnu, tak aspoň lehce kmitam a zkouším nohu tím pádem trochu víc pokrcit
Cviky mi ukazoval přímo fyzioterapeut hned po operaci a 1× jsem stihla rehabilitaci na poliklinice (10 dnů po operaci).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
291
27.12.19 13:35

Do práce jsem šla po dvou a půl měsících.
Cvičila jsem zlehka podle toho, co mi ukázal lékař ještě v nemocnici, spíš to ale bylo propinani kolene do polštáře, přitahování špičky, ATP. Na rotopedu jsem jezdila na rehabkach taky, chodila na elektro a pak jsem cvičila na bodu a plošině.
Každopádně já bych teda berle neodložila po 14 dnech. Přijde mi to brzo. Ale asi záleží na lékaři, já jim nejsem. Je pravda, že nějaký profi hokejista po měsíci bruslil :-)
Samozřejmě jsem postupně berle šidila, po cca 20 dnech jsem je odkládala když jsem šla třeba na wc, ale netroufal jsem si je dát pryč dokud nedovolil lékař.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2389
27.12.19 13:43

Můj ortoped právě léčí i hokejisty a říkal mi, že ti bývají do měsíce na ledě. Ale určitě mají své fyzioterapeuty, kteří se věnují jen jim a to několikrát denně.
V práci se ptali už po týdnu, kdy už přijdu :roll: :roll:.
Na kontrolu jdu příští týden a au v pondělí 6.1.mam cvičení.

Mě taky přijde odložení berli brzo, ale i na stránkách kliniky, kde mě operovali, to tak píšou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5367
27.12.19 16:27

Používejte háčky, čárky a kroužky…Myslela jsem, že se jedná o něco jiného.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1085
27.12.19 17:41

Já byla na operaci v květnu. Nedělali mi asi ten křížový, ale nějaký vaz jo. 3 měsíce neschopenka, rehabilitace začala po 2 měsících 15×, teď mi ještě dopsal 10×, v prosinci jsem končila. O berlích jsem chodila 6 týdnů.

23.12 mi v tom koleni něco křuplo a nemůžu vůbec nohou hýbat, strašně to bolí. Jinak před tím jsem nohu ohla dostatečně, ale nenatáhla jsem ji. V půlce prosince jsem byla na magnetické rezonanci, v lednu jdu pro výsledky. Jsem zvědavá, co mi řekne, dobrý to není.

S hokejisty se nesrovnávej, ta jejich péče je nesrovnatelná a pak, když ve 40 nebudou moct chodit, budou mít nahrabáno.

Do práce běž, až se na to budeš cítit. Záleží, co děláš, jak jsi hodně na nohou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2389
27.12.19 17:54

@kačka39 snad se to znovu neutrhlo :(.
Já jsem po operaci prohlásila, že už bych do toho znovu nešla. Bolelo to šíleně.
Teď se snažím hodně toho zvládnout sama. Mám 2deti, nechci nechat vše na manželovi.
Do práce zatím jít nehodlám. Sice pracuju v kanceláři, ale nedokážu si představit, že bych vydržela mít 8hod pokrčenou nohu.

Stejně by mě zajímalo, zda někdo měl odložit berle taky tak brzo. můj ortoped je vyhledávaný doktor, věřím mu, ale i tak…
Má jednu stranu jsem pyšná, jak jsem nohu rozpohybovala, má druhou se bojím, ať něco neuspěcham.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
27.12.19 21:22

Zdravím, jsem 2 měsíce po druhé operaci křížáku, po první operaci jsem to znovu utrhla. Berle jsem měla 7 týdnů do té doby bez nich ani ťuk, od doktora jsem měla naordinováno 6 týdnů, ale od vytahování stehů jsem se s ním neviděla a kontrola mě teprve čeká, takže jsem si to upravila podle sebe a rad fyzioterapeuta. Ohyb jsem měla udržovat do 90 stupňů též 6 týdnů, kvůli problémům po první operaci a aby u mě zase nedošlo k poškození vazu. Teď mám ohyb cca 130, chybí mi 15 cm k úplnému pokrčení. Jinak pokud je někdo po operaci křižového vazu je nereálné, aby byl na ledě a jezdil na bruslích.. je to velké riziko a v té době bývá vaz nejslabší, každý doktor by ti řekl, že je to blbost. Jinak to, že nemůžeš protočit nohu na rotopedu souvisí s tím, že nemáš dostatečný ohyb v koleni na rotopedu se začíná až tehdy, kdy překonáš hranici 100-110 stupňů, páč to už stačí na protočení nohy na kole. Pokud chceš jít do práce tak si nohu polož vedle sebe na židli, já jsem používala na podložení ještě overball, když budeš mít nohu dole, tak ti bude otíkat a zavařuješ si tímhle na punkci. Kdybys měla nějaké otázky klidně se ptej :) zkušeností mám ač nerada ažaž.. hodně sil :hug:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2389
28.12.19 16:10

@Lucka Svobodová co se stalo, že sis jej urvala podruhé :(?
Do práce pospichat nebudu, mám rozepsáno spoustu rehabilitaci a bohužel bych si vše musela nahrazovat. A taky…nerada bych teď na sněhu uklouzla. Řídit sama taky ještě nemůžu..

Jak často chodíš cvičit a co vše ti rozepsali?
U nás přes svátky rehabky nefungují, takže jsem stihla jen 3× magnety a jedno max 15 min cvičení.
Od lékaře mám dál napsanou elektroléčbu a i nějakou vodoléčbu.
Vše začnu vlastně až od ledna :(, proto se snažím cvičit 3× denně doma.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
28.12.19 16:58

@danik utrhla jsem to při sportu, i když jsem měla na noze ortézu, ale bylo to spíš o tom, že se sešly všechny špatné okolnosti v jednu chvíli. Cvičím každý den doma sama zabere mi to vždy hoďku, pak jezdím ještě cca 10km na rotopedu, též každý den. Do 6. týdne jsem cvičila jen to, co mi ukázali v nemocnici, ležela jsem totiž 3 dny na rehab. oddělení, takže jsem stihla něco i tam. Rehabek mi doktor napsal 10, tak uvidím jestli budou ještě nějaké další až budu mít po kontrole. Jinak 1× týdně docházím za fyzioterapeutem, který je můj známý, takže jsem řešila vše přes něj, ukáže mi vždy, co mám cvičit následující týden a zkontroluje koleno. Docházím taky ještě 2× týdně do nemocnice za dalším fyziem, který mě dostal na starost, ten mi vždy uvolní jizvy a celé koleno, rozhýbe ho, zacvičí se mnou nějaké věci a dohlédne na mě. Elektrolečbu, magnet atd. nic podobného jsem neabsolvovala, takže s tím nemám zkušenost.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2389
28.12.19 17:04

@Lucka Svobodová já si našla cvičení na YouTube, protože pár cviků mi jen ukázali po operaci (ale necvičili se mnou) a pár na rehabkach 10dnu po ní (tam je cvičili fakt max 15min.
Teď vlastně 2tydny budu čekat. A pak mám cvičení jen v pondeli :(.
Kdybych to věděla, jdu na operaci už v listopadu nebo až v lednu.
Ortoped mi dal vybrat, já si kvůli práci objednala takovýto termín a zkomplikovala jsem to sobě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
28.12.19 17:10

@danik ono je nejdůležitější v té první fázi zvyšovat rozsah pohybu a začít pracovat se svalem, pomalu koleno zkoušet ohýbat a hlavně dosáhnout plného propnutí, pokud ho tedy nemáš, mně říkali že by nic z toho nemělo jít přes bolest. Taky je důležitý zkoušet zatínat a začít pomalu posilovat stehenní sval (kmitání, zvedání nohy atd.) on za tu dobu hodně ochabne a zeslábne. Jinak tobě brali štěp z čéšky, že to pro tebe bylo tak bolestivé? 8o

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat