Placení studií manželovy dcery

Anonymní
1.6.20 16:35

Placení studií manželovy dcery

Ahoj ženy. Dostali jsme se do následující situace - manželova dcera se po letech rozhodla dát se znovu na studia. Je jí 23 let, v 18 dodělala gympl a poté následovaly dva semestry studia na ekonomce (státní), nedokončeno. Nutno říct, že ani studia na gymnáziu nebyla žádná sláva, bývaly i čtyřky, maturita až napodruhé… pracovní návyky vesměs žádné, na gymplu měla jen nějaké menší brigády, na vysoké fotila pro časopisy a pomáhala manželovi ve firmě. Od 18 žila s přítelem, výrazně starším, velmi dobře zajištěným. Říkala, že se živí focením - což tak bylo zhruba z 5 %, jinak ji živil její partner. Teď se rozešli - dcera bydlí v bytě, který jí už dříve pořídil můj muž a jeho bývalá žena, a oznámila nám, že si chce dodělat vysokou. Fajn. Vybrala si opět ekonomku, ale tentokrát soukromou. Školné je 50.000 za akademický rok. Úhradu a kapesné chce samozřejmě po nás, jelikož do 26 mají rodiče při soustavné přípravě na budoucí povolání vyživovací povinnost. Nejdřív mi to přišlo jako špatný vtip - budu samozřejmě ráda, když ji jako rodina podpoříme, ale prostě mám pocit, že tímhle směrem je to marné :( kdyby si vybrala normální státní školu a zamakala na sobě trochu, neřeknu ani popel, ale takhle… manžel se na to také netvářil, ale teď se mi zdá, že už tuhle variantu připouští. My máme další 2 děti, 9 a 5, a příjmy by nám to sice umožnily - ale zdá se mi to prostě brutálně nevýchovné. Co si o tom myslíte?

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

10795
1.6.20 16:41

Vyzivne ano, skolne ve 23 letech uz ne. Za tech 5 let od maturity si na to mohla vydelat a nasetrit.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Katastrofaobecna
1.6.20 16:42

Platba takového školného rozhodně nespadá do vyživovací povinnosti. Dala bych ji možnost si na to vydělat. Tzn bude pracovat ve firmě a uhradite to. U takového návrhu uvidíte jestli je to rozmar nebo to chce.

• Nahlásit
  • Citovat
14190
1.6.20 16:43

Takže přiznej si na rovinu, macecha nechce, aby rodinné příjmy, respektive zdroje pro vlastní děti, byly ochuzeny o zdroje poskytované nevlastnímu/nepokrevnímu děcku…holt evoluční puzení :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Katastrofaobecna
1.6.20 16:45

@pohledzdruhestrany To je evidentní, na druhou stranu rady opravdu hrozí, že to budou vyhozené prachy ;)

• Nahlásit
  • Citovat
40328
1.6.20 16:46

1. tobe do toho nic neni
2. zkus si predstavit, ze te do takove situace postavi tvoje vlastni deti

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Katastrofaobecna
1.6.20 16:55
@matkabagristy píše:
1. tobe do toho nic neni
2. zkus si predstavit, ze te do takove situace postavi tvoje vlastni deti

To je vtip? Hanba by mě fackovala v tomto věku něco takového po rodičích chtít. Navíc jsou varianty takové, aby to nic nestálo. Ze zákona má pořád nárok na studium 2 plus 1 rok v bakaláři, magistra zdarma, dokonce by měla ještě i status studenta, tzn stát by hradil pojištění.

• Nahlásit
  • Citovat
64
1.6.20 16:56

Ono jestli už má předchozí neúspěšné studium, tak se tomu placení školného nevyhne ani na státní škole…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1910
1.6.20 16:57
@matkabagristy píše:
1. tobe do toho nic neni

Kdyby mě do stejné situace postavilo moje dítě (tzn. po neúspěšném studiu na státní škole chtít soukromou za 50 litrů ročně), tak ho taky pošlu… na brigádu. Pokud by si slečna půlku uhradila z brigád, tak ok. Jinak smůla. Státních kvalitních škol je na výběr dost a není potřeba podporovat soukromé VŠ.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
78
1.6.20 16:57
@matkabagristy píše:
1. tobe do toho nic neni

Jak to, že jí do toho nic není, když je jeho manželkou, mají společné finance a další děti?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
40328
1.6.20 16:58
@Katastrofaobecna píše:
To je vtip? Hanba by mě fackovala v tomto věku něco takového po rodičích chtít. Navíc jsou varianty takové, aby to nic nestálo. Ze zákona má pořád nárok na studium 2 plus 1 rok v bakaláři, magistra zdarma, dokonce by měla ještě i status studenta, tzn stát by hradil pojištění.

to, co chce ta holka, je nadstandard. Ale furt plati muj predchozi prispevek. Zakladatelce do toho nic neni.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
40328
1.6.20 16:59
@Kartago píše:
Jak to, že jí do toho nic není, když je jeho manželkou, mají společné finance a další děti?

vyzivovaci povinnost ma otec ditete, ne zakladatelka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Katastrofaobecna
1.6.20 16:59

@KeckaJ To sice ano, ale stat hradi na bc. 3 plus jedna, tzn pokud by to dala v terminu na bc. by nic neplatila, max. jeden semestr na prodlouzeni.

• Nahlásit
  • Citovat
40328
1.6.20 17:00
@Jahru píše:
Kdyby mě do stejné situace postavilo moje dítě (tzn. po neúspěšném studiu na státní škole chtít soukromou za 50 litrů ročně), tak ho taky pošlu… na brigádu. Pokud by si slečna půlku uhradila z brigád, tak ok. Jinak smůla. Státních kvalitních škol je na výběr dost a není potřeba podporovat soukromé VŠ.

Pravdepodobne bych postupovala stejne, u MEHO ditete.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Katastrofaobecna
1.6.20 17:01
@matkabagristy píše:
vyzivovaci povinnost ma otec ditete, ne zakladatelka

A z hlediska práva je i její jeho výdělek, takže jde nakládat i s jejími penězi ;)

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama