Reklama

Podpora po výpovědi kvůli dětem?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

X-333
Ukecaná baba ;) 1226 příspěvků 29.04.18 12:13
Podpora po výpovědi kvůli dětem?

Nemáte někdo zkušenost, jak je to s podporou z UP, pokud dám výpověď v práci já z důvodu nemožnosti se při 12ti hod. smenach starat o děti(4a 7let)?Jsem vdaná, žijeme jako rodina. Děkuji!

Reklama

Reakce:

Helileli
Závislačka 2750 příspěvků 29.04.18 12:23

Nejdřív podej oficiální žádost o úpravu pracovní doby a oficiální odmítnutí od zaměstnavatele vem pak s sebou na pracák, podpora by měla být trochu vyšší než jen při obyčejné výpovědi zaměstnancem.

X-333
Ukecaná baba ;) 1226 příspěvků 29.04.18 12:58

@Helileli a pokud bych dala prostě jen výpověď, tak mám z pracáku i tak na něco nárok?

Marie432875
Ukecaná baba ;) 1873 příspěvků 29.04.18 13:17
@Helileli píše:
Nejdřív podej oficiální žádost o úpravu pracovní doby a oficiální odmítnutí od zaměstnavatele vem pak s sebou na pracák, podpora by měla být trochu vyšší než jen při obyčejné výpovědi zaměstnancem.

Ty jo to me zajímá. Jako osoba pečující o malé deti (do kolika let?) mam nárok na úpravu pracovni doby? To by bylo skvele! :palec:

Lendeš
Kelišová 5136 příspěvků 29.04.18 13:31

@X-333 Budeš mít nárok na podporu, i když podáš výpověď ty nebo ukončíš prac. poměr dohodou. Momentálně chodíš do práce nebo jsi na neplaceném volnu? Pokud bys šla na podporu po náhradní době, kdys neměla příjem ze zaměstnání, tak bys měla jen nízkou podporu, cca 4300 první dva měsíce, pak se snižuje. Pokud ale pracuješ nebo by ses aspoň na den do práce vrátila, počítala by se podpora z platu a pak záleží na důvodu ukončení PP. Pokud to nebude z vážných důvodů, bude podpora nižší (45 %). Pokud to bude z vážných důvodů, bude podpora 65 % (pak 50 %, 45 %).

Vážnými důvody jsou dle zákona důvody spočívající v

1. nezbytné osobní péči o dítě ve věku do 4 let,

2. nezbytné osobní péči o fyzickou osobu, která se podle zvláštního právního předpisu považuje za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II (středně těžká závislost), ve stupni III (těžká závislost) nebo ve stupni IV (úplná závislost)3a), pokud s uchazečem o zaměstnání trvale žije a společně uhrazují náklady na své potřeby; tyto podmínky se nevyžadují, jde-li o osobu, která se pro účely důchodového pojištění považuje za osobu blízkou,

3. docházce dítěte do předškolního zařízení a povinné školní docházce dítěte,

4. místě výkonu nebo povaze zaměstnání druhého manžela nebo registrovaného partnera,

5. okamžitém zrušení pracovního poměru zaměstnancem podle § 56 zákoníku práce,

6. zdravotních důvodech, které podle lékařského posudku brání vykonávat zaměstnání nebo plnit povinnost součinnosti s Úřadem práce - krajskou pobočkou Úřadu práce a pobočkou Úřadu práce pro hlavní město Prahu (dále jen „krajská pobočka Úřadu práce“) při zprostředkování zaměstnání, nebo

7. jiných vážných osobních důvodech, například etických, mravních či náboženských, nebo důvodech hodných zvláštního zřetele,

Helileli
Závislačka 2750 příspěvků 29.04.18 13:31

@Marie432875 https://m.novinky.cz/articleDetails?… :)

Lendeš
Kelišová 5136 příspěvků 29.04.18 13:33
@Marie432875 píše:
Ty jo to me zajímá. Jako osoba pečující o malé deti (do kolika let?) mam nárok na úpravu pracovni doby? To by bylo skvele! :palec:

Do 15 let.

§ 241

(1) Zaměstnavatel je povinen přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn též k potřebám zaměstnankyň a zaměstnanců pečujících o děti.

(2) Požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let, těhotná zaměstnankyně nebo zaměstnanec, který prokáže, že převážně sám dlouhodobě pečuje o osobu, která se podle zvláštního právního předpisu považuje za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II (středně těžká závislost), ve stupni III (těžká závislost) nebo stupni IV (úplná závislost), o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody.

X-333
Ukecaná baba ;) 1226 příspěvků 29.04.18 14:53

@Lendeš já normálně pracuji na plný úvazek jako zdr. sestra, jelikož věci se mají tak, jako všude, je nás málo, práce moc, a solí nám jednu službu za druhou. V tomto tempu, kdy mám za celý měsíc jen 3 celé dny volna, nezvládám péči o děti. Hlídání minimální, děti často nemocné a navíc nově nebudu v den služby schopna dopravit je do a ze skolky/školy. O výchově dětí ani nemluvím. Děti neznají maminku, já padám na hubu, atd… Zjišťuji jaké mám možnosti, nemůžu si dovolit, zůstat úplně bez peněz. Manžel má dobrou práci (dobrou, ne výborně placenou), bohužel také na celý den. Chci dát výpověď, přes prázdniny, kdy nemám hlídání být doma a od září zase nastoupit někam…

bublinek
Závislačka 4958 příspěvků 29.04.18 17:58
@Marie432875 píše:
Ty jo to me zajímá. Jako osoba pečující o malé deti (do kolika let?) mam nárok na úpravu pracovni doby? To by bylo skvele! :palec:

Pokud to zaměstnavateli nebrání „ve výkonu“, tak by měl vyhovět.
Ze života:
měla jsem nastoupit do práce, měla jsem slíbeno, že můžu mít zkrácený úvazek - 5hod/den, ALE vedení si vymyslelo, že bych nastoupila na směnný provoz, který se měl rozjíždět. Už je to rok a směnný provoz nefunguje.
Dala jsme výpověď, našla jinou práci.
Prostě se mě chtěl zbavit.

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Váháte, zda a kdy nechat děti očkovat? Udělejte si vlastní názor

Neublížím svému miminku očkováním brzy po narození? Otázku, kdy začít s... číst dále >

Co zařídit po porodu: Přehled do konce šestinedělí

Už se miminko klube na svět? Příjemnou novinku je potřeba nahlásit nejen... číst dále >

Články z Expres.cz

Na dovolenou jeli po rozchodu? Bučková naznačila konec už před měsícem

Napsala jsem vše, co jsem říct chtěla, na svůj Instagram, odbývá Eliška... číst dále >

Eva Decastelo: Komentují moje tlusté ruce? Musí mít chudý vlastní život!

Patří mezi nejkrásnější české moderátorky. I když před několika dny oslavila... číst dále >

Články z Ona Dnes

Co s vámi udělala? řvala po Výměně Kristýna na své děti a opustila je

O své minulosti Kristýna (23) z Výměny manželek mluvila málo. A když už, tak... číst dále >

Děti rozeznám, i když brečí, říká maminka čtyřčat

Svému synovi chtěli pořídit sourozence, ale příroda tomu chtěla jinak. Místo... číst dále >

Reklama