Poradna pediatra
Mudr. Jiří Havránek
@bartsch píše:
Vlastní invence jsou spíš ta lidská jména. Micka, Haryk, Čert, Azor, Ťapka apod. moc fantazie nemají. A Diego je ve španělsky mluvících zemích lidské jménoA nevím, proč by zvíře nemohlo mít jméno lidské, komu to vadí? Snad jen tomu kdo má nějaký mindrák
Tak nejak pletes hrusky s jabkama, nebo znas Cecha jmenem Diego? Ja ne a doufam, ze nepotkam. Diega jsem videla v Rakousku, hlidal typicky rakousky rodinny penzion. Podle diskuze to nekterym lidem vadi, ale to jsi jiste cetla. Za me se jedna o nevkus, neco jako ceska holcicka jmenem Brenda.
No jak to tak ctu, tak bys to ale opravdu mela prejmenovat na „Pojmenovali jsme dceru jak sousedi psa,“ pac pes mel jmeno prvni, do hlavy ti sousedi nemohli videt. No, asi to musi byt zajimave, kdyz jste vsichni pohromade, asi bych se taky ucukla, kdybhch slysela synovo jmeno a ono to smerovalo na nekoho jineho, ale videt v tom nejake „ponizovani“ ditete je opravdu mimo. Pokud dobde vychazite, tak si on tom promluv se sousedkou, jestli by treba nebyla ochotna oslovovat psa nejakou jinou verzi, ale pes si na jmeno taky zvyka, ne? Nevim, ja mela jenom.kocky, tem je to fuk
Jinak asi nezbyde, jen si na to zvyknout…a brat to, jakoby sousedi meli dite stejneho jmena…nebo ja nevim, sousedka by se jmenovala stejne jak dcera, taky bys mozna ucukla, kdyz by soused volala „Bozenko, pojd si dat kafe“ ![]()
@tulipán
https://www.nasejmena.cz/nj/cetnost.php?…
Tak dáš si hrušku nebo jablko? ![]()
@tulipán píše:
Ja to fakt nechapu. Pripada mi to, ze si chovatele pletou psi s lidmi, mozna si tim neco vnitrne nahrazuji (nemyslim primo tebe), plus jim chybi smrnc a vlastni invence. Me se libi kocourt jmenem Cert nebo Mliko, kocka Micka, pes Haryk/ Jonatan/ Dyk a mnoho dalsich, ale to jsem asi uplne aut
. Prave jmeno pro zvire muze byt hezka prilezitost vymyslet neco krasneho a bez omezeni. Jeste pochopim treba prevzate z pohadek jako treba pes Diego, to se mi v zahranici moc libilo. Pes evidentne frustrovany nebyl, naopak delal svemu jmenu cest.
Počkej, vždyť Diego je normální lidské jméno
stejně jako Jonatán. Podle mě to je fakt jen tím, že jsou tu lidi zvyklí chovat zvířátka tak maximálně venku na vesnici. I kočka v bytě je pro spoustu lidí v ČR naprosto nepochopitelná, protože „přeci kočka patří ven“
tohle bych zařadila do podobné kategorie.
A asi úplně nemám pocit, že by si někdo něco nahrazoval, schválně se zkus někdy podívat jak se běžně pojmenovávají koně (zvlášť závodní) a podobní sportovní parťáci. Zjistíš, že Micek a Čertíků je tam pomálu, tím spíš v zahraničí.
@bartsch píše:
Vlastní invence jsou spíš ta lidská jména. Micka, Haryk, Čert, Azor, Ťapka apod. moc fantazie nemají. A Diego je ve španělsky mluvících zemích lidské jménoA nevím, proč by zvíře nemohlo mít jméno lidské, komu to vadí? Snad jen tomu kdo má nějaký mindrák
Hlavně fakt moc nechápu pojem „lidské jméno“. Asi to vylučuje taková ta vyloženě infantilní - Ťapka apod., ale jinak…
@tulipán píše:
Tak nejak pletes hrusky s jabkama, nebo znas Cecha jmenem Diego? Ja ne a doufam, ze nepotkam. Diega jsem videla v Rakousku, hlidal typicky rakousky rodinny penzion. Podle diskuze to nekterym lidem vadi, ale to jsi jiste cetla. Za me se jedna o nevkus, neco jako ceska holcicka jmenem Brenda.
Aha, takže ti vůbec nešlo o lidská jména, ale o to, aby zrovna český pes neměl typicky české jméno? Tak to už mi upřímně řečeno úplně připadá padlé na hlavu… a byť teda nejsem zastáncem vyloženě cizích jmen pro čistě českou rodinu, tak v dnešní době, kdy spousta rodin jsou smíšené nebo tráví velkou část života v zahraničí mi na ne úplně českých jménech nepřipadá vůbec nic špatného. Rozhodně lepší než mladé generaci dávat jména jako Jasan nebo Vladěna, i když se od mala počítá s tím, že dítě bude umět jazyky, bude cestovat a případně bude i studovat nebo bydlet mimo ČR. Koneckonců zde zmíněná Nela taky není vyloženě česká ( a to zcela pomíjím podobnost třeba se jménem Nala, což by podle tebe pro zvířátko bylo v pořádku
) a taky je jich čím dál víc ![]()
@tulipán schválně ještě k těm cizím jménům… taková Barbara fakt není česká, a teď koukám, že z ženských jmen na B je na 10. místě s 2000vkou lidí. A ten Diego je u nás četnější než Brenda mimochodem
tak jako tak, všechno jsou to stále lidská jména…
Ono je to dost o zvyku. Pro starší generaci je třeba normální zařazovat jméno Bob někam mezi Micku a Ťapku, pro mladší generaci je to normální zahraniční mužské jméno. Je spousta jmen, která se kdysi používala jen v zahraničí a dneska je považujeme za „česká“. Stejně tak se to děje i dnes…
Takže tady bych to asi s faktem, že jsem pojmenovala dceru po mé milované kočce z dětství nevyhrála. ![]()
U nas maj sousedi z baraku psa Terezku a ne, fakt me to neurazi. Ve vsi, kde jsem bydlela s rodicema, chovali lidi divoky prase, jmenovalo se taky Tereza. Tady u nas jsou lidi asi dost streleny, ale maji psa Filipka, Zuzanku, Anicku, a podobne. Strop byl, kdyz jsem vencila a panicek rval na svyho psa Cyrile. Nemyslim si, ze by to nekoho melo urazet. Proste souhra nahod. Nic s tim neudelas, tak to neres.
@Anonymní píše:
Nikdo nebyl prvni. Dozvedeli jsme se jmeno, ktere davame ve stejny moment…
oni měli psa pojmenované v době kdy ty si byla těhotná. Takže byli první bud jste si na to měli zvyknout když vám to předtím nevadilo. Nebo dceru pojmenovat jinak. Spíš ta sousedka by měla být dotčená že se opičite a pojmenovavate stejně dceru jako mají oni psa
Učila jsem kdysi chvíli holčičku, která měla stejné jméno jako náš pes, teda fenka. Upřímně, po pár dnech už mi vůbec nepřišlo, že se jmenují stejně, i když jsem obě oslovovala stejným slovem
Je fakt, že jsem nebyla v situaci, že by byly přítomné obě naráz, neboli že bych zavolala na psa a zareagovalo dítě nebo naopak
Ale podle mě jde jen o zvyk.
@Bábrdl píše:
Takže tady bych to asi s faktem, že jsem pojmenovala dceru po mé milované kočce z dětství nevyhrála.
@Nimie píše:![]()
![]()
utíííkej než tě sežerou
Proč. Já jsem na svojí Ťapku hrdá.
![]()