Pořád mrzutá, negativistická šestiletá dcera

267
17.2.20 09:25

Pořád mrzutá negativistická šestiletá

Ahoj, chtěla bych se zeptat..na názor..zkušenosti… máme holčičku, skoro 7 let, chodí do první třídy. Je šikovná, chytrá, má dva kroužky - cvičení a výtvarku. Problém je v tom, že poslední dobou je vlastně pořád na něco „naštvaná“..jakoby se neumí moc radovat a pořád na něco nadává… že nechce do školy, že nechce na cvičení, že je to tam nuda, že tam všude chodí nerada… extrémně se to ale pořád opakuje, jako by se neuměla na nic těšit, když jí říkám, že na každý den najdeme něco, z čeho bude mít radost, tak to ani není ochotná vymýšlet a řekne, že neví; když může zůstat doma (nemoc, víkend) je chvíli spokojená, ale pak zase nadává, že si nemá s kým hrát, že neví, co má dělat…a tak pořád dokola…asi to takto napsané nevyzní přesně jak to je, ale už to pro mě začíná být hodně náročné - pořád držet dobrou náladu, protože jak s tím začne, už mě to vytáčí!!! Má o dva roky staršího bráchu, ten se taky ze školy úplně neraduje, ale v pohodě jde…jasně že mě napadlo, jestli se jí tam něco neděje..učitelku má trochu přísnější, ale snad nic extrémního, snažím se to všemožně zjišťovat, ale vlastně neřekne pořádně, proč tam nechce…jen opakuje, že je tam nuda, že pořád musí sedět v lavici, přestávky že jsou krátký a že si pořádně nemá s kým hrát…přitom vím, že spousta holek se s ní chce kámošit… a hlavně totéž co se školou je i se cvičením a bylo to i se školkou, když tam musela někdy spát… pořád se to s něčím opakuje…že je z toho zpruzelá a dokola je schopná hodiny mlet, že tam nechce… celkově je dost negativní, což mi na dítě přijde zvláštní…trošku to přikládám lehké rozmazlenosti :-) že je to taková kytička, ale nechci ani podcenit…když na ní sem tam houkne taťka, tak to docela pomůže..u mě je zvyklá, že ji i po stopadesátý vyslechnu :-) je dost citlivá, tak nechci, aby si myslela, že je mi to jedno…máte někdo zkušenost? pomohlo něco??? díky!!!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

Ou
11961
17.2.20 09:34

Hele zkuste pořídit emušáky a trošku ji naučit lépe rozumět a lépe formulovat ohledně vlastních emocí a co s nimi dělat a sama nad nimi začít pomalu přebírat zodpovědnost.
https://www.scio.cz/emusaci/?…

Respektive je potřeba začít ji učit zvládat frustraci a vlastně je fajn, že se u ní projevuje takhle brzo, protože když se to povede, tak se ty mechanismy co s ní vryjí pěkně hluboko a lépe zvládne „velké a dospělé“ náročné a nepříjemné situace, protože bude vědět co s tím.

Mrkni třeba do téhle knihy, je docela užitečná.

https://www.kosmas.cz/…osti-ditete/

Plus bych společně s ní hledala ještě něco, kde bude ve skupině dětí něco společného dělat a bude to zaměřené na vzájemné vztahy, ne na úplně výkon. Konkrétně mířím k něčemu jako jsou skauti, turisti, ochránci přírody a nebo ne moc „prestižní“ sporty typu vodní sporty, florbal, horolezcectví, fajn bývají třeba chovatelské kroužky, pokud jezdí i na víkendy a tábory. A nebo jezdecký oddíl, kde děcka musí část času pracovat ve stájích, aby se dostali na koně - spíš nějaká menší stáj, kde jde o vztahy, ne o dostihy.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
60
17.2.20 09:40

Ahoj,
asi neporadim, ale jsem za tema rada, mam doma dcerku ve tomto veku, ktera je v tomhle uplne stejna. Tak budu taky cekat, jestli nekdo neporadi nejake fungujici reseni.
Je to cele dost vycerpavajici, clovek kolikrat uz taky sam nemuze a jeste porad pusobit optimisticky a hledat, cim ji nalakat, aby se tesila nebo aspon prijmula fakt a nebrblala, je vysilujici..
Taky nevim, jak je mozny, ze porad neco nechce, vsechno ji vadi, ale kdyz se vrati (napr. z krouzku), tak je spokojena, ze se ji to libilo. A priste zase stejny negativismus.
Zatim se mi nejvic osvedcilo ji vyslechnout, ale neustoupit. Krouzky jsme na podzim vybraly spolu, tak je proste dochodi atd. Manzel na ni taky kvuli temto vecem kolikrat houkne, ale to nemam rada, ta nase se pak urazi a rozbreci..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4808
17.2.20 09:41

Trochu v tom poznávám svého nejstaršího syna. Taky má takové negativistické období a je ten typ, který když nemá probém, tak si ho vymyslí.
Taky mě to strašně štvalo, ale už to neřeším, je to prostě povaha.
Zkus to prostě taky neřešit, nerozveselovat, nerozebírat, neutěšovat. Už je dost velká na to, aby za tyhle své emoce měla svou zodpovědnost a učila se je kontrolovat.
Já ho vyslechnu, ale jednou, řeknu mu na to svůj názor a zbytek neposlouchám. Někdy uraženě odejde, ale za deset minut je v klidu a hraje si. Na kroužky si taky stěžuje, nic se mu nechce. Snažila jsem se zjistit, jestli se mu tam něco neděje, nebo nějak výrazně nezaostává za ostatními. Neděje, tak tam prostě chodit bude.
Je to otravné, ale čím víc pozornosti tomu budeš věnovat, tím to bude horší.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
48215
17.2.20 09:49

Mame ve skole (sourozence), kteri se stale tvari negativne. Kdyz cela trida rekne A a jasa, projevuje radostne emoce, tak tihle reknou B a mraci se, vysavaci dobre energie. Vse je opruz a otrava. Je to velmi smutne. Kdyz se pokousi o usmev, tak je videt, ze je vytlaceny, falesny.
Neco je spatne v rodine. Mamka si stezuje, ze treba jsou pomali, rano nestihaji, takze je negativne vyhecuje, ze do skoly chodi nafouknuti i uplakani. Ona je chaotik a zbytecny hrotitel blbosti. Ve vsem se hnipe a okecava. A deti jsou jejim odrazem. Uplne zbytecny stres pro vsechny.
Treba rekne, ze dnes se s nimi neda domluvit, ze od rana jsou na.rani a odmlouvaji, ale ve skole se snazi, pokousi fungovat normalne (v ramci svych moznosti). Uplne to trha srdce. Kdys se clovek snazi, at se navnadi. Jeden den je treba lip a druhy den stara kolej.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4497
17.2.20 10:18

Počínající deprese. Zdravé dítě - POKUD NEMÁ PROBLÉMY V KOLEKTIVU VE ŠKOLE - se takto nechová.
Já bych jí nechala vyšetřit, aby se předešlo ještě hlubšímu projevu negativismu, kdy nebude jenom brblat, ale rovnou u všeho bulet.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Ou
11961
17.2.20 11:17
@LaPaloma píše:
Počínající deprese. Zdravé dítě - POKUD NEMÁ PROBLÉMY V KOLEKTIVU VE ŠKOLE - se takto nechová.
Já bych jí nechala vyšetřit, aby se předešlo ještě hlubšímu projevu negativismu, kdy nebude jenom brblat, ale rovnou u všeho bulet.

Pokud jí, spí, nemá neustálé nespecifické zdravotní potíže, není přehnaně úzkostná, nebo příliš netečná a kromě otrávenosti ze školy a má normální emoční reakce na jiné věci, tak nemá smysl vythaovat velké diagnozy a posílat za psychiatrem.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17.2.20 12:00

@Ou díky za zajímavé tipy!
Osobně bych se nezeptala, ačkoli mi dělá starost podobná situace jako zakladatelce. Tím, že dítě není moje, jsem macecha, snažím se neřešit.
Dítě je vlastně celý život hodně neusměvavé a v posledních letech je tam hodně úzkostí, různé psychosomatické projevy spojené se školou, hodně urážení se a nemluvení a veškeré odmítání nových zkušeností a dovedností - podle mne strach ze selhání.
Ti Emušáci se mi líbí, dítě je hodně fixované na různé plyšové hračky, bude se to líbit a ty emoce někdy společnou sobotu probereme. Knihu bych nevyužila, ale třeba trochu pomůžu. Díky :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
218
17.2.20 12:09

A comu nerozumies? ved ti to povedala jasne. Skola je nuda ( chapem), kruzky ktore si jej vybrala ju nebavia ( co tak skusit nieco ine) a pocas vikendov jej nezabezpecujes spolocnost. Aj ja by som bola nastvana

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4497
17.2.20 12:14
@Ou píše:
Pokud jí, spí, nemá neustálé nespecifické zdravotní potíže, není přehnaně úzkostná, nebo příliš netečná a kromě otrávenosti ze školy a má normální emoční reakce na jiné věci, tak nemá smysl vythaovat velké diagnozy a posílat za psychiatrem.

No, tak bych jí dala diagnozu ZNUDĚNÁ.

Co bych vyzkoušela já - vzít si ji k tomu, co zrovna dělám. Takže - myju nádobí, ona utírá nebo myje ty jednoduché lehké věci, pomáhá zametat… a pak si spolu půjdete chvilku pohrát. Moje kdysi 6-ti letá se strašně ráda cachtala ve dřezu, kde měla pár plastových misek na „umytí“, ale byla děsně zaujatá a důležitá.
Když nebaví hračky, tak práce.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
267
17.2.20 13:29

Díky za názory!!! Na každém je vlastně něco pravdy!!! Souhlasím, že čím víc si toho člověk všímá, tím je to asi horší… vyloženě znuděná si myslím taky není…děláme spoustu věcí spolu doma, to není tak, že by si jí nikdo nevšímal! Spíš možná naopak :-) s tou depresí, to jste mě teda dost vystrašily… ale opravdu jinak třeba když si hrajou u nás nebo venku s kámoškou nebo bráchou, tak je ok, normálně jí, doma si maluje, vyrábí, cvičí se psem, stará se o králíka :-) ale mezitím ji pravidelně chytá ta nespokojenost nebo co to je, a to je pak dost intenzivní a jako kolovrat… jinak kroužky si vybrala sama! úplně se do toho cvičení nejdřív zbláznila…takže nechci ustoupit, aby nemyslela, že to takhle půjde se vším… teď třeba byla 14 dní doma (nemoc + jarňáky) a ráno se šlo do školy dokonce s brekem…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
19494
17.2.20 16:12

@JankaF U nás je to vždycky chvilkové. Něco mu přeletí přes nos (obvykle když se mu něco nepovede nebo něco není po jeho) a všechno je špatně. Už to pouštím jedním uchem tam a druhým ven. Případně mu nastavuju až absurdní zrcadlo. Jako třeba „Proč musím do tý pitomý školy, škola je děsná, paní učitelka je děsná atd.“ Tak mu řeknu, ať si to teda dojde zítra s pí. uč domluvit, že do školy nebude chodit a bude celý život bez vzdělání spokojený s prací zametače chodníků. A ať paní učitelce nezapomene vysvětlit, že učí špatně a dá jí teda nějaké doporučení, jak by to měla dělat lépe. To mu většinou vezme vítr z plachet.

A ještě mě napadlo, zda nemá v okolí nějako negativisticku osobu (tatínek, sourozenec, blízký kamarád, prarodiče…). Máme velmi negativistického souseda, Vždy nezapomene zmínit, co je špatně. Jeho žena taková není, ale syn ten komunikační vzorec asi převzal od tatínka. když se ho zeptám, jak se má, co ve škole, jaké byly prázdniny atd, tak mi hned na prvním místě vyjmenuje, co se nepovedlo či stojí za prd, případně se dozvím „dobrý, ALE…“.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama