Posudek vyhodnocení studijních předpokladů

Anonymní
16.5.21 23:44

Posudek vyhodnocení studijních předpokladů

Třeba mi tady někdo poradí s vyhodnocením posudku dcery (17 let). Má jít o profesní předpoklady, je to shrnutí on-line testů.

Obor a ty semináře si dcera vybrala sama stylem nic mě nebaví, tak třeba tohle.

Psycholožka jí při pohovoru akorát odkývala, co si sama řekla (můj subjektivní dojem).

Ten posudek mi připadá takový nijaký, ani není poznat, co se myslí tím průměrem - ze třídy, školy, celkově věkové skupiny?

Ještě před rokem chtěla něco úplně jiného, takže se mi moc nelíbí teď určit napevno na dva roky ty semimáře a tím nejspíš i maturitní předměty. Taky přiznávám, že z teď vybraného oboru nejsem moc nadšený.

Zajímalo by mě, jetli tomu tady někdo rozumí a jakému oboru nebo studijnímu zaměření by to hodnocení odpovídalo?

anonym - soukromí, rodinné poměry

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
29315
17.5.21 05:39
@Anonymní píše:
Třeba mi tady někdo poradí s vyhodnocením posudku dcery (17 let). Má jít o profesní předpoklady, je to shrnutí on-line testů.

Psycholožka jí při pohovoru akorát odkývala, co si sama řekla (můj subjektivní dojem).

Ten posudek mi připadá takový nijaký, ani není poznat, co se myslí tím průměrem - ze třídy, školy, celkově věkové skupiny?

Ještě před rokem chtěla něco úplně jiného, takže se mi moc nelíbí teď určit napevno na dva roky ty semimáře a tím nejspíš i maturitní předměty. Taky přiznávám, že z teď vybraného oboru nejsem moc nadšený.

Zajímalo by mě, jetli tomu tady někdo rozumí a jakému oboru nebo studijnímu zaměření by to hodnocení odpovídalo?

Tady ta vyšetření jsou o ničem, stejne se musi rozhodnout sama. To by fakt sla na vysokou jen podle nejakeho papíru? Dceri vysel takovy rozptyl, byla v tom i ekonomika, pritom nenavidi cisla od zakladky a rozhodně ji to nepreslo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
17.5.21 06:19
@vokishka píše:
Tady ta vyšetření jsou o ničem, stejne se musi rozhodnout sama. To by fakt sla na vysokou jen podle nejakeho papíru? Dceri vysel takovy rozptyl, byla v tom i ekonomika, pritom nenavidi cisla od zakladky a rozhodně ji to nepreslo.

Tak daleko to ještě není. :lol:

Ty posudky zadávala škola pro celý ročník kvůli volbě těch seminářů.

A zatím to bohužel vypadá tak, že co si vyberou teď pro třetí ročník, tak do čtvrtého nebude možný přestup na jiné.

Takže pokud možno nechci, aby si teď vybrala něco v podstatě náhodou a za rok to třeba ovlivňovalo výběr maturitních předmětů, kdyby ji začalo bavit něco jiného.

Když jí jdou všechny předměty a má dobrý prospěch ve všem, tak teď není moc podle čeho rozhodovat. Nejraději bych to nechal co nejvíc otevřené, dokud nebude sama vědět.

• Citovat
  • Nahlásit
1110
17.5.21 06:24

Předpoklady má univerzální, normálně to tedy znamená, že si může vybrat, co ji baví. Já bych třeba doporučila:

1. jestli je snaživá a nevadí jí máknout - technologické obory (sice je tam jen v průměru, což by třeba u medicíny mohl být problém, ale u technologií to s trochou práce navíc vykompenzuje, je učenlivá)
  1. jestli je líná - právo (tím s logikou propluje bez problémů, může pak taky dělat kdekoli)

Ale třeba ji ještě něco chytne. :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
17.5.21 07:03
@listento píše:
Předpoklady má univerzální, normálně to tedy znamená, že si může vybrat, co ji baví. Já bych třeba doporučila:
  1. jestli je snaživá a nevadí jí máknout - technologické obory (sice je tam jen v průměru, což by třeba u medicíny mohl být problém, ale u technologií to s trochou práce navíc vykompenzuje, je učenlivá)
  1. jestli je líná - právo (tím s logikou propluje bez problémů, může pak taky dělat kdekoli)
Ale třeba ji ještě něco chytne. :)

To s tou pracovitostí nebo leností zatím nebylo moc jak zjistit, doteď si školou proplouvá v pohodě, nebyla nějaká „krize“, kde by se musela předvést nebo překonat.

Právě že se nemáme moc čeho chytnout, ale spíš bych sázel na tu lenost. :lol:

• Citovat
  • Nahlásit
34637
17.5.21 07:28
@Anonymní píše:

Průměr by měl být z celkové věkové skupiny. I můj syn o dva roky mladší(kvarta gympl) si volí semináře a předměty, které ovlivní výběr maturitních předmětů, ale určitě neovlivní volbu vysoké školy. S maturitou se může hlásit na jakoukoliv vysokou školu, všechny dělají testy studijních předpokladů, které jsou srovnatelné a pokud je součástí příjímacích zkoušek i odborná část, tak je doporučená nějaká literatura, po jejíž nastudování by měl být student připraven. A toto platí i pro maturitu na jakékoliv odborné škole. Znám lidi, kteří studovali na střední různé manamegenty - elektrotechniky, podnikání nebo třeba IT a potom na VŠ zvolili úplně jiný obor - pedagogická fakulta třeba, na přijímačky se připravili a dostali se.

Semináře spíš odrážejí momentální zájem, testy studijních předpokladů jim plošně k vůli tomu nedělají. A my z toho vědu taky neděláme, syn prostě ještě neví, čemu by se chtěl věnovat, taky mluví o variantách, které jsou od sebe úplně vzdálené. Testy jsou sice modifikované pro kvartu, ale podle psycholožky nemají valnou vypovídající hodnotu. Plošně je na gymplu dělají právě v septimě (to by odpovídalo věku Tvé dcery), kde už vypovídající hodnotu mají.

Podle testů má dcera výborné studijní předpoklady a má šanci být úspěšná na jakémkoliv oboru, který si vybere. Jestli jste čekali, že jí nějaký test dá přesnou radu, kam má jít a vyřeší její nerozhodnost, tak to taky nefunguje. Dcera je šikovná, ale jsou studenti, kteří mají nějakou složku oslabenou(třeba auditivní paměť nebo vizuální paměť a jinou naopak nadprůměrnou a těm tyto testy mohou pomoci.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
17.5.21 08:38
@Pears206 píše:
Průměr by měl být z celkové věkové skupiny. I můj syn o dva roky mladší(kvarta gympl) si volí semináře a předměty, které ovlivní výběr maturitních předmětů, ale určitě neovlivní volbu vysoké školy. S maturitou se může hlásit na jakoukoliv vysokou školu, všechny dělají testy studijních předpokladů, které jsou srovnatelné a pokud je součástí příjímacích zkoušek i odborná část, tak je doporučená nějaká literatura, po jejíž nastudování by měl být student připraven. A toto platí i pro maturitu na jakékoliv odborné škole. Znám lidi, kteří studovali na střední různé manamegenty - elektrotechniky, podnikání nebo třeba IT a potom na VŠ zvolili úplně jiný obor - pedagogická fakulta třeba, na přijímačky se připravili a dostali se.

Taky znám kluky z průmyslovek s vystudovanými právy.
Ale ty obecné základy z gymnázia (dějepis, základy společenských věd) jim na VŠ hodně chyběly a museli to dotahovat.
Z gymnázií zase na technických měli mezery v matematice.

Semináře spíš odrážejí momentální zájem, testy studijních předpokladů jim plošně k vůli tomu nedělají. A my z toho vědu taky neděláme, syn prostě ještě neví, čemu by se chtěl věnovat, taky mluví o variantách, které jsou od sebe úplně vzdálené. Testy jsou sice modifikované pro kvartu, ale podle psycholožky nemají valnou vypovídající hodnotu. Plošně je na gymplu dělají právě v septimě (to by odpovídalo věku Tvé dcery), kde už vypovídající hodnotu mají.

Ano, teď končí sextu na osmiletém gymnáziu.

PPP nás kontaktovala s tím, že testy objednala škola pro nápomoc při výběru seminářů.
Jestli je to plošná záležitost na všech školách, to nevím.

Podle testů má dcera výborné studijní předpoklady a má šanci být úspěšná na jakémkoliv oboru, který si vybere. Jestli jste čekali, že jí nějaký test dá přesnou radu, kam má jít a vyřeší její nerozhodnost, tak to taky nefunguje. Dcera je šikovná, ale jsou studenti, kteří mají nějakou složku oslabenou(třeba auditivní paměť nebo vizuální paměť a jinou naopak nadprůměrnou a těm tyto testy mohou pomoci.

Taky máme variantu studium v zahraničí, nejspíš UniWien, a co jsme se dívali, tak tam jsou přijímačky i z odborných předmětů, aspoň tedy pro cizince.

I proto mi jde o to, aby pokud možno neztrácela čas v seminářích ani nematurovala z něčeho, jestli půjde dál v jiném oboru a z jeho základů případně bude dělat přijímací zkoušky.

Nebo teď vybrat nejméně časově náročné semináře - jestli má ztrácet čas, tak ať je ta ztráta minimální. :think:

• Citovat
  • Nahlásit
964
17.5.21 08:47

My měli podobný testy na základce před střední a vyšlo mi tam asi 120 vhodných povolání od popeláře po doktorku,… tyhle posudky nikdy nic konkrétního neřeknou, nemůžete přece chtít aby za vaše děti někdo cizí rozhodl, kde mají pracovat a to na základě testu a rozhovoru… maximálně Vám řeknou, jaký máte šance na VŠ a to taky není směrodatný, prptože i „blbej“ člověk se může kousnout a za x let si školu udělat nehledě na doporučení, že na to nemá

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
17.5.21 09:01
@Nickjmeno píše:
My měli podobný testy na základce před střední a vyšlo mi tam asi 120 vhodných povolání od popeláře po doktorku,… tyhle posudky nikdy nic konkrétního neřeknou, nemůžete přece chtít aby za vaše děti někdo cizí rozhodl, kde mají pracovat a to na základě testu a rozhovoru… maximálně Vám řeknou, jaký máte šance na VŠ a to taky není směrodatný, prptože i „blbej“ člověk se může kousnout a za x let si školu udělat nehledě na doporučení, že na to nemá

Jasně, že nečekám cizí rozhodnutí.

Ale prostě mě to zajímá, protože takové posudky neznám ani nemám porovnání, co se tam obvykle píše nebo nepíše.

• Citovat
  • Nahlásit
5662
17.5.21 10:44

Semináře si vybrat musí a pokud si dobře pamatuji, mají všechny stejnou časovou dotaci. Pokud má školu beze snahy, ať si prostě vybere, co jí bavía nebo nejmíň otravuje. Zbytečně moc nad tím špekuluješ. Já ještě ve druháku přísahala, že jen a jedině archeologie nebo historie. Ve třeťáku přesmyk a šla jsem na biologii.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
17.5.21 11:09
@Havlova píše:
Semináře si vybrat musí a pokud si dobře pamatuji, mají všechny stejnou časovou dotaci. Pokud má školu beze snahy, ať si prostě vybere, co jí bavía nebo nejmíň otravuje. Zbytečně moc nad tím špekuluješ. Já ještě ve druháku přísahala, že jen a jedině archeologie nebo historie. Ve třeťáku přesmyk a šla jsem na biologii.

Spíš jsem myslel na mimoškolní přípravu nebo úkoly.

Například je na výběr literární seminář, tam předpokládám, že budou požadavky nějakou vybranou literaturu doma přečíst. :think:

Právě bych chtěl, aby případnému přesmyku nic nepřekáželo.
Například kdyby ji za rok začalo bavit něco technického, radši ať čte dobrovolně strojnické tabulky než povinně Němcovou. :lol:

• Citovat
  • Nahlásit
5662
17.5.21 12:11
@Anonymní píše:
Spíš jsem myslel na mimoškolní přípravu nebo úkoly.

Například je na výběr literární seminář, tam předpokládám, že budou požadavky nějakou vybranou literaturu doma přečíst. :think:

Právě bych chtěl, aby případnému přesmyku nic nepřekáželo.
Například kdyby ji za rok začalo bavit něco technického, radši ať čte dobrovolně strojnické tabulky než povinně Němcovou. :lol:

Tak zrovna k maturitě mají přečíst docela dost knih - takže jen ulehčení práce. Já bych se jí v tomhle věku už nechala zvolit si samotnou. Když budeš rozhodovat za ní, jsi na nejlepší cestě, že ti to jednou omlátí o hlavu. Dcera je o rok níž, hodlá maturovat že ZSV. Její volba.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
17.5.21 12:32
@Havlova píše:
Tak zrovna k maturitě mají přečíst docela dost knih - takže jen ulehčení práce. Já bych se jí v tomhle věku už nechala zvolit si samotnou. Když budeš rozhodovat za ní, jsi na nejlepší cestě, že ti to jednou omlátí o hlavu. Dcera je o rok níž, hodlá maturovat že ZSV. Její volba.

Jasně, nejsem blázen. :lol:

Vybrala si sama, podepsal jsem to bez keců, ale kdybych našel nějakou lákavou alternativu, tak by to ještě šlo změnit. :mrgreen:

• Citovat
  • Nahlásit
5662
17.5.21 12:41
@Anonymní píše:
Jasně, nejsem blázen. :lol:Vybrala si sama, podepsal jsem to bez keců, ale kdybych našel nějakou lákavou alternativu, tak by to ještě šlo změnit. :mrgreen:

Jako že jí dáš místo na literaturu na fyziku a jí se to bude líbit? Naše by asi pochybovala o mém duševním zdraví. Ta literatura se fakt hodí, češtinu prostě dá v pohodě. Já se zatím snažím vysvětlit, že zvolit si jako třetí jazyk k angličtině a španělštině francouzštinu je sebemrskačství, prý ví, že je těžký, ale jí to nevadí. Já navrhovala ruštinu, učila se jí na starém gymplu a měla by to snažší.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
17.5.21 12:53
@Havlova píše:
Jako že jí dáš místo na literaturu na fyziku a jí se to bude líbit? Naše by asi pochybovala o mém duševním zdraví. Ta literatura se fakt hodí, češtinu prostě dá v pohodě. Já se zatím snažím vysvětlit, že zvolit si jako třetí jazyk k angličtině a španělštině francouzštinu je sebemrskačství, prý ví, že je těžký, ale jí to nevadí. Já navrhovala ruštinu, učila se jí na starém gymplu a měla by to snažší.

Ne, ale ten stávající výběr si řekla stylem „nevím, tak třeba tohle“.

Sice by to byl dobrý vtípek, když je jí to údajně jedno, ale přece jenom. :mrgreen:

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat