Poúrazová epilepsie

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Danka.12
Povídálka 12 příspěvků 11.07.19 23:42
Poúrazová epilepsie

Zdravím všechny. Mám takový dotaz.
Syn měl na začátku května úraz. Byl s kamarádem na hřišti, jsme klidná malá obec, hřiště máme kousek od domu, je mu 8 let tak chodí sám. Syn spadl z 2,5m vysoké prolézačky přímo na hlavu. Přivezl nám ho domů soused s tím, že se po pádu trochu připočůral, snažil se 2× zvednout, opět upadnul a tak ho naložil do auta a dovezl ho k nám. Já okamžitě volala sanitku. Přijeli celkem rychle, pořad se syna vyptávali co se stalo a on si nic nepamatoval, ale stejně to zkoušeli, věděli co se stalo ode mě a nakonec přiběhl i ten kamarád co u toho byl a také jim vše řekl. I v průběhu komunikace se sanitkou byl syn mimo, odpovídal na již zodpovězené otázky i když se zrovna nikdo neptal. 5× hlásil stejné zranění apod.. prostě úraz hlavy. Přivezli nas, synovi udělali rentgen, nic zlomeného neměl. Přesto ho první den dali na JIP, druhý den normální pokoj, a třetí jsme šli domu. Jelikož nic podezřelého neviděli, neudělali mu jiné vyšetření než ten rentgen. Prý mel kliku, jen otřes mozku tak jsem byla šťastná a žila si dál spokojený život.
ALE …. v úterý jsem byla se synem u dětské neuroložky, jen pro potvrzení diagnosy ADHD a ona mu na EEG zjistila ze má poúrazovou epilepsii po tom pádu…Moje otázka? Přijde Vám že v nemocnici udělali vše správně? Neměli udělat náhodou i EEG a CT? Ale zase podle nich k tomu důvod nebyl. My se doma neshodneme a tu máme v rodině lékaře a i ti jdou proti sobě.

Měl někdo zkušenost s tímto typem epilepsie? Někde jsem četla že může vymizet ale jinde zase že byl pán na operaci :/

Stránka:  1 2 3 Další »
Reakce:
Jackí19
Povídálka 12 příspěvků 12.07.19 00:30

Postup nemocnice nevím, ale co se týká samotné epilepsie, tak té je spousta druhů, ať už poúrazové nebo „normální“, taky má mnoho různých projevů a léčba je taky u každého jinak. Zrovna dnes jsem četla komentář paní, že nález (ložisko) má, ale léky jí nedělají dobře, tak je pod dohledem neurologa nebere, dodržuje životosprávu a je bez problémů. Někomu zase nepomůže ani operace. Já sama mám epi 13 let, dostavila se z ničeho nic v 17 letech, beru léky a záchvaty ani jiné potíže naštěstí nemívám. Léky mi jedna neuroložka zkoušela i opakovaně vysadit, vydržím cca 5 dní a pak už mi začíná být špatně. Někdo by dostal záchvat, když si lék nevezme na čas, takže je to opravdu velice individuální.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.07.19 01:27

Můj bratr měl před lety autonehodu. Měl otřes mozku. Krátce po té epileptický záchvat. Diagnostikovali mu poúrazovou epilepsii a nastavili mu přísný režim - pravidelný spánek, žádný alkohol, žádná káva, hodně odpočinku. Na žal se zpil tak, že si vyvolal další epileptický záchvat. Řekli mu, že čím víc záchvatů bude, tím hlubší jizvu si v mozku vytvoří a tím větší riziko bude, že se objeví další záchvat. Přestal blbnout a režim začal dodržovat včetně braní léků. Už nikdy žádný záchvat neměl. Léky dnes dávno nebere a lékař řekl, že to byl zřejmě záchvat z toho nárazu a je zdravý. Takže, jestli byla diagnostika špatná, nebo mu epilepsie zmizela, nevím. Hlavně teď je třeba, aby tvůj syn odpočíval a měl pravidelný režim, třeba se to také upraví.

Uživatel je onlineg.sandova
Kelišová 5750 příspěvků 12.07.19 03:26

@Danka.12 moc nechapu, proč neudělali ct. Ne, nejsem zdravotník ale tady důvod byl.

Baba
Nadpozemská drbna 29836 příspěvků 12.07.19 04:21
@g.sandova píše:
@Danka.12 moc nechapu, proč neudělali ct. Ne, nejsem zdravotník ale tady důvod byl.

Duvod k opaleni hlavy ditete evidentne nebyl. Ani k EEG. Aspon teda podle toho, co pise zakladatelka. Spis teda nechapu, jak muze nekdo na EEG poznat, ze EP je pourazova. To je nesmysl.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.07.19 05:17

Pro mne jako laika se zdá postup v pořádku. To že se zdravotníci vyptávali syna a také to, že syn opakoval věci, i když se ho neptali - potřebovali zjistit co si pamatuje - to že si nepamatoval a byl zmatený asi patřilo k tomu, že měl otřes mozku.

K zmíněnému CT - myslím, že zdravotníci ví lépe než my, kdy je potřeba.

Syn měl nedávno úraz - při krátkém běhu mu vypověděly službu nohy (a on je zvyklý hodně běhat). Vyvázl z toho se zlomeninou. Z urgentu ho poslali na dětské, aby se zjistila příčina. Tam udělali „jen“ základní vyšetření a bylo hotovo. Chápu. Sama jsem pro to, že to mohla být náhoda. Pokud by se to opakovalo, tak určitě tento stav budu chtít řešit nejen já, ale i lékař.

kaca35
Echt Kelišová 9671 příspěvků 1 inzerát 12.07.19 05:33

Ja jsem mela v patnacti stret na kole s autem, v maly rychlosti, nic hroznyho na první pohled, jen odrenej loket a mozna lehky otres mozku, to uz ted nikdo nezjisti, tenkrat jsem chtela jit vecer na koncert a nesla jsem tedy k zadnymu doktorovi. Za mesic jsem mela prvni zachvat, no a od ty Doby mam epilepsii. Jestli by tomu tenkrat doktoři dokazali predejit, kdybych sla do memocnice na nejaky vysetreni mi nikdo nikdy nedikazal rict. Ten uraz byl mozna jen spoustec. Driv nebo pozdeji by treba ta epilepsie přišla. Nejsem doktor, ale uplne si nedovedu představit, ze by hned po uraze nekdi na eeg epilepsi videl. Spis si rikam proc spadl z te prolezacky a podle toho co popisujes, tak jestli vladtne neměl zachvat na te prolezacce a proto nespadl dolu. :nevim: to nikdo nezkoumal? :think:

Jana525
Kelišová 5668 příspěvků 12.07.19 07:23

Takze muj nazor : v nemocnici se zachovali dobre. CT je velice rizikove vysetreni a melo by se podstupovat jen ve velmi vaznych pripadech.
Dalsi vec, co mi vrta hlavou :think: neni mozne, ze kluk spadl z prolezacky, protoze dostal epilepticky zachvat uz predtim? Prave na te prolezacce?

Alyss1
Závislačka 3142 příspěvků 12.07.19 07:37

K ct vysetreni ani k eeg v nemocnici nebyl duvod. Lekari postupovali spravne.

Nicmene nechapu, jak mohla lekarka z eeg zjistit epilepsii? On preci zachvat nemel nebo ano? Natoz nekolik ( protoze epilepsie je opakovane zachvatovite onemocneni ( pokud zachvat extra zavazny).

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.07.19 07:43

Nevidim zadne pochybeni. Jen by me zajimalo, jak lekarka prisla na to, ze je epilepsie pourazova. Ale ona to tak mozna ani nerekla, ze ne? Spis podotkla, ze BY MOHLA byt i pourazova a uz se resi, co nekdo udelal spatne.

Znama prodelala krvaceni do mozku( jako teenager), ma za sebou vsechna myslitelna vysetreni, epilepsie se jako nasledek objevila po skoro dvou letech.

Tejule
Zasloužilá kecalka 955 příspěvků 12.07.19 08:22

Podle toho pocurani po pádu bych i hadala, že důvodem pádu byl záchvat. Stačil petit mall a letěl, pocurani by tomu úplně přesně odpovídalo. CT se u dětí dělá pouze ve vážných případech, třeba bezvědomí 5 minut a víc, opakovaná ztráta vědomí, anizokorie. Na CT by epi ložisko vidět nebylo pokud by nebylo děláno pod kontrastem, tam je vidět krvácení. Otázkou je zda nezakrvacel po padu a z toho nevzniklo epi ložisko, ale to pouze lze poznat z vyšetření NMR - u dětí často využíváno. Určitě ne z EEG. Tam se na křivce ukáže epi aktivita, ale z čeho to ti krivka opravdu neřekne.

Uživatel je onlinemroe
Neúnavná pisatelka 15715 příspěvků 12.07.19 08:28

I kdyby zakrvacel po padu ( coz vzhledem k popisovanemu dalsimu prubehu nepokladam za pravdepodobne), k operaci to evidentne nebylo a tim padem by se stejne postup nezmenil, pokud by to byl duvod epilepsie, neslo by tomu nijak zabranit.

Danka.12
Povídálka 12 příspěvků 12.07.19 08:37

Děkuji všem za odpovědi. Já to shrnu asi takto…Doktorka mi řekla že je to poúrazová epilepsie, jelikož před necelým rokem synovi EEK dělala a bylo v pořádku. Teď tam bylo to co tam být nemá a když to srovnala se zprávou z nemocnice a s tím kde jí syn řekl že se praštil, řekla že ty vlny sedí na to místo a řekla mi závěr.

Danka.12
Povídálka 12 příspěvků 12.07.19 08:38

@Baba Myslím že asi není, měla docela pádné argumenty a ještě jsem se cestou stavovala u našeho doktora obvodního a řekl že je to možné, ale není neurolog.

Danka.12
Povídálka 12 příspěvků 12.07.19 08:40

@Jana525 CT je rizikové? To jsem opravdu nevěděla. Jinak synovi dělají EEG pravidelně vzhledem k ADHD, po tom úrazu se hodně změnilo. Proto usuzuje že je poúrazová, ten obraz se hodně změnil právě v místě úrazu.

Stránka:  1 2 3 Další »
Váš příspěvek
Reklama