Prarodiče nad 70 let

Anonymní
1.5.21 06:46

PRARODIČE NAD 70 LET

Dobrý den, ráda bych se zeptala na Váš názor, zda půjčujete děti starším prarodičům (nad 70 let). V mém případě jsou to prarodiče 75 a 74 let. Mojí dceři jsou nyní dva roky. Už od narození jí půjčuji babičce a dědovi, nikdy jsem jim nebránila. Chtěla jsem, aby si své poslední vnouče užili, také aby měla dcera dobrý vztah s prarodiči. Prarodiče jsou vitální, jsou na tom velice dobře fyzicky, ale… Začala jsem si všímat drobných „výkyvů“ při hlídání, a to je jen to, co jsem viděla na vlastní oči. Nebudu to vše vypisovat. Vždy to byly drobnosti, spíše úsměvné. Naposledy se stala taková událost, kdy jsem si už řekla, že je to možná výstraha, že mám být opatrnější ve svěřování tak malého dítěte starším lidem. Zrovna jsem vystoupila z autobusu a vidím s babičku s kočárem před sebou. Šla po silnici, i když vedle měla chodník. Zavolala jsem na ní a ona se s tím kočárem vytočila do silnice přímo proti autobusu, který jí zrovna předjížděl. Kočár myl asi 20 cm od kola. Podle mě babička ani neslyšela, že ten autobus jede, je nahluchlá. Sama tvrdí, že od něj byla 3 m, ale viděla jsem to. Tak se ptám na Váš názor. Co Vy na to?

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
63654
1.5.21 06:52

Ne, nedávám takto starym lidem mrne na hlídání, právě pro to, co popisuješ. Můj táta by rozhodně nebyl schopný se plnohodnotne postarat a to je zcela při smyslech. A už dlouhá léta má on zákaz vozit moje děti v autě, např… Starší lidi ztrácí reflexy, nemají odhad atd.. A dvouleté dítě je fakt malé. Stačí, aby šli na procházku, vytrhlo se jim z ruky a bude pruse*

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1161
1.5.21 06:53
@Anonymní píše:
Dobrý den, ráda bych se zeptala na Váš názor, zda půjčujete děti starším prarodičům (nad 70 let). V mém případě jsou to prarodiče 75 a 74 let. Mojí dceři jsou nyní dva roky. Už od narození jí půjčuji babičce a dědovi, nikdy jsem jim nebránila. Chtěla jsem, aby si své poslední vnouče užili, také aby měla dcera dobrý vztah s prarodiči. Prarodiče jsou vitální, jsou na tom velice dobře fyzicky, ale… Začala jsem si všímat drobných „výkyvů“ při hlídání, a to je jen to, co jsem viděla na vlastní oči. Nebudu to vše vypisovat. Vždy to byly drobnosti, spíše úsměvné. Naposledy se stala taková událost, kdy jsem si už řekla, že je to možná výstraha, že mám být opatrnější ve svěřování tak malého dítěte starším lidem. Zrovna jsem vystoupila z autobusu a vidím s babičku s kočárem před sebou. Šla po silnici, i když vedle měla chodník. Zavolala jsem na ní a ona se s tím kočárem vytočila do silnice přímo proti autobusu, který jí zrovna předjížděl. Kočár myl asi 20 cm od kola. Podle mě babička ani neslyšela, že ten autobus jede, je nahluchlá. Sama tvrdí, že od něj byla 3 m, ale viděla jsem to. Tak se ptám na Váš názor. Co Vy na to?

V těchto letech můžou být vitální na svůj věk, ale opravdu věk není jen číslo. Prostě kognitivní funkce jsou zpomalené a lidé ve vyšším věku to korigují zkušeností, tak to třeba není tak výrazné. Co se týká hlídání, nechala bych pohlídat chvíli doma, pokud bych třeba nutně potřebovala vyřídit lékaře, ale na nějaké delší samostatné hlídání bych to už neviděla. A dvouleté dítě tu plnou pozornost potřebuje.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2240
1.5.21 07:03

Tchyne 75, dite 2 roky, asi bych se nebala ji dceru nechat, kdybych si musela jit neco zaridit, ale pres noc asi ne…ona je naprosto psychicky v poradku, i zdravotne je na tom dobre, teda „az na“ hur chodi a je slysi, coz jsou dost dulezity veci…kdyby ji venku utekla, tak nema sanci..teda dcera (zatim) posloucha..,ale spolehnout se na to nemuzem :nevim: no a v neposledni rade si ani nemyslim, ze by o to ona stala..ona miluje vnucku a hodne tam jezdime, ale asi uz by si netroufla

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
1.5.21 07:05

Mě matce je 71 a dítě 3 roky je u ni jednou v měsíci na týden. Zvládá to dobre.

• Citovat
  • Nahlásit
9733
1.5.21 07:07

Ne, takto starým lidem bych malé dítě nesverila. Věk není jen číslo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1138
1.5.21 07:13

Ja si hodne stojim za tim ze je to “kus od kusu”-mysleno v dobrem :D
Pradeda ma 78 a vlastne s klidem necham dceru 19mes. s nima, ten ji zvladne doma a na zahrade a vymysli si toho dost a dost a prababi ma 77 a ta s ni chodi bezne ven, na prochazky a ke kamaradkam na kafe. Majinto tak pekne rozdelene a hlavne jsou ale dost svepravni a sami dokazou uz at na co uz nemaji. Ze pradeda nepujde s malou ven na prochajdu protoze by mu zdrhla nebo si nevsim bambilion veci. Zato prababi je maximalne vitalni.
Naproti tomu muj tata 60 si troufa na vsechno a nema vubec sebereflexi ze to neda. Odmita si priznat ze je temer hluchej a ja mu dceru proste nedam-presne preslechne auto a je to v loji.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3580
1.5.21 07:18

Tchyni, 70, let jsem nekolikrat nechala triletou na pul dne, kdyz jsem potrebovala vyridit doktory. Ale mladsi jak tri let bych nenechala, ani dyl, jak na par hodin..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
31256
1.5.21 07:20

Tchýni ho „půjčuju“, protože prostě hlídat občas potřebuju. Ale nikdy mi něco, po čem bych se jí bála dítě svěřit, neudělala. Zrovna nedávno jsme někam šli a ona dítě navigovala podle svého zvyku, jako bych tam ani nebyla.

Ovšem moje starší babička je jiné kafe. U ní jsem jen na návštěvě, dítě na celý den nebo dopoledne už bych jí nesvěřila. Opravdu hodně špatně slyší a nemá takové reakce.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
1.5.21 07:22

Mámě je 70, hlídá denně. Dětem je už víc, ale zvládá i 6leteho s ADHD :lol:, kterého občas nedávám ani já.
Mimino a batole bych jí svěřila bez problémů. Ale ona většinou hlídala přes den. Na noc k ní chodí děti od 4-5 let.
Dodnes chodí do práce - učí na plný úvazek v MŠ, takže asi dobrý.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
1.5.21 07:39

Mam problem jak u rodicu-70+ tak u tchanu -skoro 70 a 70+. A presne proto, co se tu popisuje, limity nejsou tak velky, ale proste si je nepriznaji. Kdyby si to priznali a zaridili se podle toho (ostatne utikat za ditetem nezvladne ani kazdy rodic a proste se to vymyslet musi). Ale takhle je to risk a vidim to kazdou navstevu. Oboje bydli v byte ve meste u silnice.

Tchan by si deti klidne posadil do auta bez sedacky (v centru mesta typu praha), nechava si na dosah leky (posledne z toho sklenene strepy, nevedeli o tom). Oboje prarodice bagatelizuji, jak lezou rady do vysek- vecne otevrena okna a balkony. Bagatelizuji kabely, nezajistene zasuvky.

Normalne chodi akorat moje mamka, ale tam uz jsou slabsi reflexy, neriskla bych to u nikoho, vsude frekventovane silnice a je to o zlomkach vteriny. Dokazu si predstavit s klidnejsim ditetem treba 6+, takhle jen par hodin doma na pohlidani.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
1.5.21 07:39

Moje tchyne je mladsi, 67 a taky ji miva vykyvy v 5 m vzala dite s kocarkem na navstevu zname a pritom vedela, ze jeji vnoucata maji nestovice, ta mladsi stale jeste infekcni, videla jsem jak k jim jde, uz byla na zahrade, ta mala utikala ke kocarku, cela osypana a ona na ni hulaka, pojd se kouknout na miminko, zasahla jsem.

Jindy jsem si vsimla, ze u silnice zmatkuje, prechazi kde nema, vystrkuje kocar pred sebe, aby se rozhledla, prechazi na cervenou, casto se nerozhlidne, zda neco nejede..

U nich doma nemaji zajistena okna, zapominanje zavirat, necha malou v pokoji. Ja byla s muzrm v kuchyni a ona s ni byla v obyvaku, okno bylo zavrene, porad vetra, mala byla na kresle, co bylo u parapetu, ona ze vyvetta a pak odejde na zachod a necha ji u otevreneho okna samotnou, muz sel zrovna do obyvaku, nastesti, to muzou byt vteriny. jindy zas mala byla nastydla a spala u nas v loznici, my sli do garaze pro neco, byli jsme tam asi 40 min, tchyne u nas. Vratime se, jdu kouknout, zda spinka, vejdu do loznice a tam strasna zima, ten den byla zima, ona otevrela dokoran okna, mala odkopana, studena..ji rikam, co blbne, ze je nastydla, dostala ibalgin na horecku a po n. spinka a ona na ni otevre okno a ze pry kvuli bacilum..a toho je vic, takze zatim jsem ji dceri na hlidani nenechala, leda kdyz je doma tchan. Ona mi obcas prijde, ze uz senilni..muzi taky..a to tchanovi je 73, alw je jindy, fyzicky i mentalne. U nej problem nemam, takze nejde jen o vek, ake o celkovou kondici..

• Citovat
  • Nahlásit
405
1.5.21 07:40

Pokud bych měla jakékoli pochybnosti, samostatně hlídat bych prarodiče nenechala. Není to jen o věku. Někteří lidé mají takovéto výpadky ve zdravém úsudku i za mlada. To, cos viděla s tím autobusem, to není žádná legrace. I doma stačí docela málo - jako třeba hrnek s horkým čajem v dosahu dítěte…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1257
1.5.21 07:44

Nedavam… mame 1,5roku starou holcicku…moji babicce je 78 a sama mi rekla, ze by rada ale ze sama vi, ze uz nema sily na to uhlidat ten pytel blech, ze se uz boji… Manzelovy mamince je 80, ta by rada hlidala… ale, kdyz vidim jak plasi z kazdyho ťukance maly, jak se na silnici nerozhlizi, a jak ji obcas napadaj kraviny, uz proste uplne nedomysli… Ne, ja si to na svedomi nevezmu.. Moji mame je 50, ale je to zase pro zmenu exot, furt hrozne jeci, sprosty slovnik, hodne kouri, a mame hodne rozdilny nazory na vychovu a zivot celokove, takze ji malou na hlidani taky nedavam… Takze si svoje dite hlidame sami, skoda ze ti co by si male radi uzili, maji uz proste vysoky vek…Ale myslim si, ze oo nasi hodnove/dvouhodinove navsteve, si radi odfrknou…a radi nas uvidi zase za tyden :lol: :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20935
1.5.21 07:58

Takhle malé dítě ne, třeba osm let a víc jo. Mě stačí co předvedla kolikrát babka 60+ :roll:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat