Předběžná otázka - správní řád

Anonymní
18.3.21 11:04

Předběžná otázka - správní řád

Zdravím,

Mohl by mi někdo vysvětlit, co je to „Předběžná otázka“ nějak laicky?
Nechápu co to je a nedokáži si pod tím představit žádný konkrétní příklad. :nevim:

Děkuji :kytka:

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
4360
18.3.21 11:24

Bývá to často ve stavebních řízeních, případně může být v katastrálních a jiných… prostě orgánu chybí rozhodnutí jiného orgánu k tomu, aby mohl ve věci rozhodnout, tak se musí prva vyřešit ta základní překážka (např. otázka vlastnického práva v případě nejasnosti) a až pak může rozhodnout…
na googlu je na to spousta diplomek a článků, proč to píšeš sem?
zadej do goglu „předběžná otázka v praxi“ a vylezou ti i ty diplomky..

Příspěvek upraven 18.03.21 v 11:24

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2423
18.3.21 11:24

Třeba když se v přestupkovém řízení kvůli vandalismu bude obviněný hájit tím, že ta zničená věc patřila jemu, tak si správní orgán musí předběžně posoudit, jestli to tak pro účely toho přestupkového řízení je nebo ne. Případně, kdo je vlastně poškozený.

A podle toho případně zastaví řízení nebo bude postupovat jinak, jestli např. není poškozený příbuzný a není potřeba jeho souhlas.

I když správnímu orgánu nepřísluší posuzovat vlastnictví, na to je soud, tak si tuhle otázku potřebuje vyřešit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
18.3.21 11:29

@Lucy75

To jsem dělala jako první - příklad předběžné otázky a vyjely mi samé odborné obecné texty a nic konkrétního…

Tady mi často „ač se to třeba nezdá“ odpoví lidi líp než google :) proto

• Citovat
  • Nahlásit
2467
18.3.21 11:31

Prejudiciální otázka (předběžná otázka) je taková otázka, která sama není předmětem řízení, avšak na jejím vyřešení je závislé rozhodnutí, které má správní orgán učinit.

V takovém případě se tedy postupuje dle § 57 správního řádu, a zahájí se řízení o této věci, protože bez toho nelze v původním řízení rozhodnout.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4360
18.3.21 15:12
@Anonymní píše:
@Lucy75

To jsem dělala jako první - příklad předběžné otázky a vyjely mi samé odborné obecné texty a nic konkrétního…

Tady mi často „ač se to třeba nezdá“ odpoví lidi líp než google :) proto

a dalas tam to heslo přesně tak, jak jsem ti psala já???

PŘEDBĚŽNÁ OTÁZKA V PRAXI

jsou tam i konkrétní případy, čtení na dost večerů…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat