Poradna porodní asistence
Bc. Vladimíra Toplaková
@hanyketty super tip ty nutridrinky aspon vime o teto moznosti, bude se to hodit.
@Zapina1 jde o to, že třeba já jsem měla velmi osvícenou genetičku, která si řekla, že by po mém prvním porodu s IUGR chlapečkem třeba mohla být nějaká genetická mutace a nechala mě udělat rozšířený rozbor krve, kde se zjistila Leidenská mutace. Tam už pak je to jasný. To, že se neléčená Leidenská mutace projevuje v těhotenství, tím, že plod se nevyvíjí dobře, vznikají tromby v placentě nebo v pupečníku… velmi zjednodušeně se snižuje přívod živin. A tedy, já sama bych to nikdy nezjistila, jsem štíhlá, nekouřím, žádnou trombózu ani náznak jsem nikdy neměla… Takže teď mi v břiše roste holčička, která už ve 33.týdnu přerostla svého prvorozeného brášku s IUGR (2200g ve 38tt).
Jinak ty mlíčka Fortini a Infatrini jsou naší záchranou, naštěstí paní doktorka předepisuje opravdu jak potřebujeme, jinak by to šlo už do desetitisíců (schválně jsem to dala do kalkulačky a je to cca za 100 000Kč za ty tři roky!)
@hanyketty
Deluji za info, vim, jake je to peklo s jidlem a dekuji za tip nutridrinku. At se dari
Partner ma 2metry a ja 1.72m, tak se porad ceka, jak poroste… Take mi prislo malo info a hledala jsem vsude, jak zbesila vc tech diplomek. Ja tedy dalsi tehu neplanuji
, ale z vlastni zkusenosti prvni dcera v tehu ukazkove tabulkove dite a ted dvojcata jeden malinko IUGR a dohnal (ted delkove 95perc a vaha prumer) a druhy delkove 60perc delkove a vaha pod tabulkami ( o 300g pod minimem). Zajimave je, ze vuci sobe kluci rostou presne vahove je jeden 85% vahy druheho od cca 3mesicu konstantne. Drzim palce ![]()
@Zapina1
Urcite bych pred dalsim tehu obehala doktory - hormonalni profil, leidena apod…
Posila bud obvodak nebo gynda (a zalezi na Dr, byla bych neodbytna)
Ahoj tak se hlasim ze jsme 31+0 a vypada to zatím ze nas nechaji 2v1do 37+0 pokud se neco nepokazi… asi budu znít jak blázen, ale chci se zeptat jestli vy, co mane miminka s IUGR kojite v noci v posteli a usnete u toho. Ja tak kojila v noci syna celych 14 mesicu. Ted uz mam spustene kolostrum tak doufam, ze je to znamka toho, ze budeme kojit jak jen to pujde. Ale bojim se jestli spavat v jedne posteli s mimcem u kojeni ktere ma IUGR jestli neni vetsi nebezpeci SIDS. Diky za reakce, a pokud znim uz jak uplny magor tak se omlouvam
@Zapina1 ahoj, můžu se zeptat jak jste dopadly? Kolik malá vážila a jak přibírá teď?
@jit1621 Ahoj, nakonec se vse vyvíjelo nejlip jak mohlo… nastoupila jsem do rizikovky ve FN Olomouc, mala pribirala a monitory prutoku byly v poradku… zaver mala je proste mala… rodila jsem planovane v 37+0 cisarem, Mala ma 10m 37cm, 7 kg a je zdrava po vsech strankach. Je vesela hrava a uzasna a do ted kojim. Strach to byl desnej ale nastesti jsme byly v dobrych rukou a dobre to dopadlo.
![]()
@Zapina1 tak to je skvělé 🙂 naše má v 6m jen 4,5kg a psychomotorický vývoj opožděný tak hledáme příčinu 😔
@jit1621 tak to je mi moc lito, taky jsem stale ve strehu co vse se muze furt projevit ale doufam ze to rychle dozenete a bude vse jak ma ❤️️
Ahoj, ráda bych se zeptala, je to hloupá otázka, ale nikde jsem se nedočetla to, co bych chtěla vědět, tak snad mi tady nějaká dobrá duše poradí.. vyšlo mi na 1.screeningu riziko IUGR 1:51, teď jsem 30tt a mimčo zatím prý roste tabulkově, je menši asino 2 dny, je možnost, že to „riziko“ nic neznamená a malý se narodí s normální vahou a v termínu? Nebo kdy se u vás projevilo to, že mimčo přestávalo růst? Moc děkuji za všechny zkušenosti.. 🙂
@Megie52 teď už je to v pohodě. Špatný je hlavně ten případ IUGR, kdy je miminko menší ve všech parametrech a to už by se ve 30tt projevilo. Po 30tt může přijít ještě IUGR způsobený vadou placenty (většinou díky vysokému tlaku matky) a ten pak způsobí, že miminko zaostává jen velikostí břicha (nedostatek výživy) a ostatní parametry jsou v pohodě.
@jit1621 aha, tak moc děkuji za vysvětlení. Narazila jsem na tuhle diskusi náhodou, tak jsem se musela zeptat. Doktor mě pořád uklidňuje, že je všechno v pořádku, ale ten červík člověku v tý hlavě občas hlodá…
@Megie52 stale je to 1:51, muzes mit stesti a tim, ze jste pod kontrolou tak jsi hlidana a “cerneho petra” sis nevytahla. Ja mela riziko u 1. Screeningu 1:61 a u druheho mi to potvrdili… ve 23tt (za5 min12) odber plodovky… vse v poradku jen maly plod. Mala se narodila v 37+0, 45cm 1850gramu, bez podpory dychani, bez umele výživy, sondy a ohrivani. U nas se pricina nasla u porodu, mela jsem enorme dlouhy pupecnik a placentu o 200gramu mensi nez je prumer. Placenta byla poslana i na testy a vse bez patologie… proste se geny mazela a me nekde potkali a udelali nam z miminka jeste mensi miminko ale nemusi to tak byt vzdy, a ja jasme rada ze u nas byla z 99,9% hlavni pricina prave ten dlouhy pupecnik cca (130cm). Vsem co maji tuto diagnozu preji hodne sil
… bylo to hodne narocne tehotenstvi psychicky i fyzicky. A jak se nekdo ptal proc sekce… tak i ja chtela tento druhy porod prirozene ale malou by to stalo strane moc sil a porodni trama by mela vetsi nez sekci, a riziko komplikaci u prirozeneho porodu s plodem iugr je velke a pak skoncit v akutni sekci jsem nechtela. Kazdopadne mi bylo doporucovano si naplanovat cisare
@Zapina1 takže kdyby malý špatně rostl, tak mi to řekne dr podle ultrazvuku, že? Mě u druhého screeningu řekla doktorka, že malý je o dva dny menší a to se s námi táhne celých těch 10 týdnů až do teď.. a porodila jsi tedy protože malá už nerostla? A proč ti brali plodovku? Já vím, ptám se hloupě, jen bych se o tom ráda něco dozvěděla.. a kolik je malé teď a jak to zvládáte?
@Megie52 2 dny odchylku nikdo neresi, problem je kdyz je rozdil dvou a vic tydnu a dite nepribira. Nemusis se bat, vse by to doufam za vcas rekli a nasadili leky. Brali mi plodovku aby vyloucili infekci. Snazili se najit pricinu toho, proc mala roste pomaleji ale soumerne. U plodovky se dal delal test na vic jak 62 nejruznejsich mutaci a vsr vyslo negativne. Mala by asi i do toho 40 tt mela ty 2 kg ale s tim ze placenta ke konci tehu uz je opotrebovana a byvaji v ni infakty a situace se muze zacit menit kdykoliv tak jsme to na planovali na 37tt( hranice donosenosti) s tim ze jsem kazdy tyden podstupovala screening prutoku v placente, pupecniku kontrolovali se dceri velke cevy v srdci, premerovala se cela velikostne a plus nejaka ceva pak i v mozku, plus odběry krve a moci. a vse bylo v poradku tak me nechali az do toho 37tt, na genetice mi hrozili ze budu rodit kolem25 tt takze za me bylo 37+0 neskutecne splneny sen ze se vyhneme predcasnemu porodu a s nim spojenyma komplikacema. Mala i po cisari byla z porodu silene unavena, spava, prvni 3-4 mesice spala i 18 hodin s pauzama na kojeni. Dokud se nedostala nad nejakych 2,2-2,4 kg tak si poradne neumela udrzet teplotu tak to bylo pro ni opravdu tezky. Nedovedu si predstavit rodit ji prirozene( a to jsem nejvetsi zazatance prirozenyho porodu). Malou museli po porodu tzv. Profoulnout po 2 minutach se proste uz nenadechla ale pak naskocila a uz neprestala
Jinak se narodila s 45cm, 1850gramy. Ted ma 10m, 74 cm a cca 7kg.