Přesnost glukometru - kalibrační roztok

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
bedrunka01
Závislačka 3846 příspěvků 02.05.19 10:42
Přesnost glukometru - kalibrační roztok

Kdo měříte glukometrem, určitě poradíte. Pořídila jsem kalibrační roztoky, abych si ověřila přesnost glukometru. Na krabičce jednoho roztoku je uvedené rozmezí 14,1-19,1 mmol/l, můj glukometr ukázal 18 mmol/l. Tedy ano vešla jsem se, ale mám tomu rozumět, že můj glukometr lehce nadměřuje? Kdyby mi ukázal 14, 5mmol/l, tak je v normě podle všeho taky. Vím, že je glukometr jen orientační, ale u těhotenské cukrovky jde u lačné hodnoty o každou desetinu, jinak se nasazuje noční inzulín, tak bych očekávala větší přesnost. Mám tomu rozumět, že nejpřesnější glukometr by ukázal hodnotu, kter se nachází v polovině tohoto rozmezí, tedy cca 16,5?

Reakce:
Uživatel je onlineMimis2017
Ukecaná baba ;) 1591 příspěvků 02.05.19 10:45

S kalibraci neporadím, ale ty domácí glukometry jsou dle mě úplně na nic. Šla jsem na prevenci(na krev )… Ráno jsem se zmerila doma a měla jsem 6,1 a u Mudr jsem měla 4,9 :nevim:… Rozdíl mezi měřením byla asi půl hodka

bedrunka01
Závislačka 3846 příspěvků 02.05.19 10:54

Z kapilární krve mi ta hodnota vyšla vždy vyšší než z laboratoře ze žíly. Už jsme o tom někde četla, že je to běžné. O přesnosti se nadá mluvit. Nejvíc mě děsí, že jedna pacientka má glukometr, co lehce nadměřuje a musí si píchat inzulín a druhé ukazuje glukometr o 1mmol míň a při tom obě mají glukometr zkalibrovaný.

Lenka_Hal
Echt Kelišová 8623 příspěvků 02.05.19 10:57

Tak pokud vim, kazdy glukometr se musi vejit do 15% chyby, aby splnil podminky. Chapu to tak, ze roztok ma opravdu 16.5, takze ty aby si potvrdila, ze tvuj glukometr podminky splnuje, musi namerit +- 15% coz odpovida tomu rozmezi 14-19. To je jedna moznost, druha je srovnat to s vysledky z laboratore, kde se to meri presneji, ale musis tu glukozu svym glukometrem merit presne ve stejnou dobu, kdyz ti ji berou do labiny. Ta zmena z 6 na 5 behem pulhodiny neni nic zvlastniho, obzvlast rano…

ugluk
Hvězda diskuse 46217 příspěvků 02.05.19 11:11

Je-li to glukometr, který ti sami dali, nic bych nekalibrovala, je to něco, s čím mají sami zkušenost. On je glukometr vždy nepřesný už jen z toho principu, že to kontroluje z kapilární krve, nikoliv ze žilní. Mně se to lišilo o nějakýc 10-20 %, což je dle dr. v pohodě a nemám porovnávat, glukometr je vždy orientační. Nemyslím, že by ti nasazovali inzulín, pokud bys ujel o dvě desetinky, ony i ty glukomtrové limity jsou velkorysejší. Kdybys byla dlouodobě na hraně, tak třeba Metformin.

Lenka_Hal
Echt Kelišová 8623 příspěvků 02.05.19 11:16

@ugluk Jen malinka oprava, mi to neda anebo mi kdyz tak oponuj :kytka: Glukoza z kapilarni krve je vic nestabilni. Ale nepresne vysledky (lepe receno mene presne) jsou dany tim, ze se meri glukometrem.

aiwwa
Generální žvanilka 24041 příspěvků 02.05.19 11:21

Nejlepší je vzít si glukometr na odběr a v tu samou dobu odběru si změřit. Předpokládám, že pokud budou chtít nasadit inzulín, budou vycházet z výsledků z laboratoře.

aiwwa
Generální žvanilka 24041 příspěvků 02.05.19 11:22
@Mimis2017 píše:
S kalibraci neporadím, ale ty domácí glukometry jsou dle mě úplně na nic. Šla jsem na prevenci(na krev )… Ráno jsem se zmerila doma a měla jsem 6,1 a u Mudr jsem měla 4,9 :nevim:… Rozdíl mezi měřením byla asi půl hodka

Za půl hodiny ti to klidně může klesnout. To bys musela měřit v tu samou chvíli.

bedrunka01
Závislačka 3846 příspěvků 02.05.19 11:23

@ugluk měřím si občas svým glukometrem, jsem zatím v 15tt, ale cukrovku jsem měla už 2×.

Ukecaná baba ;) 1591 příspěvků 02.05.19 11:25

@aiwwa to jsem nevěděla. Takže je lepší měřit půl hodky po tom co vstanu a třeba se pořádně napiju?

bedrunka01
Závislačka 3846 příspěvků 02.05.19 11:26

@Mimis2017 lačná se má správně měřit hned, jak člověk vstane z postele.

Příspěvek upraven 02.05.19 v 11:27

aiwwa
Generální žvanilka 24041 příspěvků 02.05.19 11:27
@Mimis2017 píše:
@aiwwa to jsem nevěděla. Takže je lepší měřit půl hodky po tom co vstanu a třeba se pořádně napiju?

Tak záleží co tu půl hodinu děláš. Při pohybu logicky glykémie klesne.

Ukecaná baba ;) 1591 příspěvků 02.05.19 11:30

@bedrunka01 jasný, ale když půjdu k dr, tak budu mít glykemii teda vzdy jinou než co namerim doma… Já osobně to řešit nemusím. Spíš mě to zajímá, protože manžel má cukrovku a nikdo nám třeba neřekl, že se to může tak lišit, tak mě to překvapuje.

aiwwa
Generální žvanilka 24041 příspěvků 02.05.19 11:35
@Mimis2017 píše:
@bedrunka01 jasný, ale když půjdu k dr, tak budu mít glykemii teda vzdy jinou než co namerim doma… Já osobně to řešit nemusím. Spíš mě to zajímá, protože manžel má cukrovku a nikdo nám třeba neřekl, že se to může tak lišit, tak mě to překvapuje.

Já mám zkušenost, že např na lačno mám 7, za hodinu na odběru klidně 4,5. Stačilo, že jsem část cesty šla pěšky.

ugluk
Hvězda diskuse 46217 příspěvků 02.05.19 13:07

@Lenka_Hal možná oboje :lol: Mně bylo řečeno, že z kapilární je o kousek vyšší. Občas změřím glukometrem hned po odběru ze žíly a mám to vyšší vždycky.

@bedrunka01 tak to tě budou určitě víc hlídat, nabírat lačnou, glykovaný hemoglobin a tak. Pokud by ti ji diagnostikovali, klidně bych si půjčila jejich glukometr (beztak ti dají proužky k němu). Já když se dostala na těhotenskou diabetologii, vyfásla jsem automaticky jejic, že je přesnější než ten můj, co mi dal můj diabetolog o oddělení vedle :lol: No, měřily podobně.

Váš příspěvek
Reklama