Přítel je katolík, já nevěřící.

Anonymní
27.11.19 07:11

Přítel je katolík, já nevěřící.

Dávám anonym proto, že mi to přijde jako soukromé téma, i když se s tím přítel netají.
No jde o to, že já jsem odjakživa taková no… co se týče víry velmi zabedněná a nijak to mnou vůbec neprostoupá a jde to mimo mě. I jako malá, když jsem jezdila na tábory, které byli křesťansky založené, tak jsem vždy byla jediná, kdo nechodil po večeři se modlit. Nikdo mě nijak nenutil a já si lebedila, že nemusím dělat takové kraviny. Než jsem poznala svého současného muže, tak jsem na mši svatou nebyla asi nikdy. Nebo si to alespoň neuvědomuji.
No a před pár měsíci jsem se dala dohromady se svým současným přítelem. V mých očích se jeví jako dokonalý muž pro život - je laskavý, komunikativní, milý, schopný, vůdčí, charismatický, inteligentní, vzdělaný… Vážně, ač mám stále růžové brýle na očích, tak v něm vidím muže, kterého se chci držet zuby nehty. I okolí, ač se normálně k mému výběru chlapů nevyjadřují a znají i jeho, tak mi kvitují, že je to sympatický chlap, že mám štěstí.
Jen jsem byla zpočátku zděšená, když jsem zjistila, že je křesťan. Přesně řečeno katolík. O víře, křesťanství, katolictví a všemu okolo vím totálně kulový a měla o tom spoustu předsudků. Navíc v jednom kostele přímo ministruje (a snad nemusím říkat, že jsem zprvu jako trapka nevěděla, co to znamená a myslela, že je něco jako ministr financí či tak…), takže za tu dobu, co s ním jsem, jsem s ním v kostele v neděli byla třikrát. Nenutil mě.
Přijde mi přirozené, že pokud on věří a je to pro něj důležité v životě, tak se pokusit tomu trochu porozumět a stát při něm i přesto, že mi to stále přijde takové zvláštní. Jenže mám v tom všem strašný guláš a i přesto, že o tom se mnou mluví, tak je to celý pro mě zmatený. Pojmy, které si nedokážu zařadit do šuplíčků. Nejde mi to všechno normálně svázat dohromady a pochopit smysl toho všeho. Takže si říkám, že tomu porozumím asi až časem budu s ním žít delší dobu a bude mi o tom víc vyprávět, tak pochopím. zatím jsem stále vůči tomu nějaká zabedněná. Nicméně zatím má chození v neděli do kostela něco do sebe. Kázání jsou docela inspirativní. Něco z toho jsou pro mě bláboly, něco z toho má dobrou myšlenku. A pak je ta mše, při které se zpívá a já ráda zpívám. Nicméně to mnou hloubš zatím nejde.
No nicméně i když přítel ví, že nevěřím a ví, jak se k tomu stavím tak i přesto, že tvrdí, že mu to nevadí, že jde jen o vzájemnou toleranci, tak stejně v jeho hlase a způsobu mluvy cítím, že by ze mě chtěl mít taky katoličku a i když tvrdí, že miluje všechny lidi, tak cítím v jeho hlase lehké pohrdání nad nevěřícími. Spíš jakoby si to neuvědomoval.
Vážně bych nerada, aby časem vztah ztroskotal nad náboženstvím, protože jinak je to vážně skvělý chlap a od té doby, co ho znám, mi všichni chlapi kolem mě přijdou jako hrozní křupani. Přítel o mě taky tvrdí, že jsem dokonalá žena jeho snů, že jsem hezká, milá, chytrá, vtipná, hodná a skromná (neříkám, že si to myslím taky) a že nikdy takhle nikoho nemiloval, jako mě a že jediná chybička je to, že nevěřím.

Je tu někdo, kdo to má podobně, tedy, že vy ste nevěřící a váš partner ano a jak to funguje? Jak to máte s výchovou dětí? Snažíte se pochopit, o čem je partnerova víra a nebo se o to nestaráte? Máte někdy kvůli tomu konflikty?
není to nic, co by teď nějak vadilo nebo překáželo. Spíš mám z toho lehké obavy.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
PaníKadrnožková
27.11.19 07:18

Ne, jsem verici. Hele, nemusis citit svate nadseni, staci kdyz budes jeho viru respektovat, napr. nerikat modlitbe blbosti. Nechapu, jak mnoho Cechu napr. fanaticky propadlo joze, cakram a branam do vesmiru a ritualy jine cirkve tak odsuzuji :roll: kdyz s nim zajdes do kostela a zazpivas si, tak fajn, ale fakt to neni to nejdulezitejsi ;) nebud buranka a bude to dobry :mavam:

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
27.11.19 07:26

Spíš bych ti doporučila položit tento dotaz na stránkách víra. cz, tam jsem dostala odpověď na spoustu otázek týkajících se víry a nakonec mě to i velmi oslovilo a dá se říct, že i změnilo způsob života k lepsimu. Ale chce to čas, možná spoustu času a vzájemnou toleranci ;)

• Citovat
  • Nahlásit
6426
27.11.19 07:26

@PaníKadrnožková i křesťan může cvičit jógu :palec:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6426
27.11.19 07:28

Neprecetla jsem to celé, tak nevím, jestli jste řešili svatbu, nejspíše by nemohla být v katolickém kostele.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
27.11.19 07:28

Ahoj, taky radsi anonym.
Manžel je cizinec a je též katolík. Od mala je k tomu prostě veden. Já ne.
Přesně jak popisuješ ty, mam v tom guláš, neznám to, neznám pojmy co je co, nic.
Nikdo mne k tomu od mala nevedl.
Kámen úrazu bude to, že se musím nechat pokřtít do budoucna (kvůli dítěti) no nedovedu si představit chodit do kostela na mše, ale budu to muset ukousnout.
Co se manželé týče, nevyčítá mi že jsem nevěřící…on taky zrovna nepatří k těm co by chodili do kostela každou neděli a modlili se. :palec:
Je to o tom kompromisu prostě nebo aspoň si to myslim ;)

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
27.11.19 07:29

Babička je silně věřící, děda je silný ateista a moc víře nerozumí. Nicméně jsou spolu od 18 let, brzo jim bude 90, když se budete mít rádi, budete ve vzájemné úctě, jak od tebe tak od něj, vzájemně se respektovat, tak bych v tom neviděla problém. Nám s přítelem je hodně blízký zen, ale nijak tomu nepropadáme, příjde nám důležitá tolerance mezi lidmi, lidskost, vzájemné pochopení a bereme to tak, že společný zájem vší víry je pomoc bližnímu. Ať potkáme kohokoli, snažíme se, abychom se od sebe navzájem něco naučili, něco si předali, ale ne abychom jeden druhého přesvědčovali, kdo má pravdu a kdo ne.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
27.11.19 07:34
@PaníKadrnožková píše:
Ne, jsem verici. Hele, nemusis citit svate nadseni, staci kdyz budes jeho viru respektovat, napr. nerikat modlitbe blbosti. Nechapu, jak mnoho Cechu napr. fanaticky propadlo joze, cakram a branam do vesmiru a ritualy jine cirkve tak odsuzuji :roll: kdyz s nim zajdes do kostela a zazpivas si, tak fajn, ale fakt to neni to nejdulezitejsi ;) nebud buranka a bude to dobry :mavam:

Neříkám mu, že modlitby jsou blbosti. A ani tý józe, čakrám a bránám do vesmíru a já nevím čemu všemu taky nevěřím. Jedna z věcí, co mi dává smysl, je, že po smrti se začne zcela nový život. Tomu věřím já, že někde se začne něco nového. Z toho byl přítel nadšený, že tedy nejsem úplný ateista, ale aspoň „něcosta“. Jenže podle mě to, jaký v příštím životě budu mít život, nebude záviset na současném životě a to už se se mnou přel, že to je přece nespravedlivý. Jenže copak je život spravedlivý?

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
27.11.19 07:40
@Kfětoslava píše:
Neprecetla jsem to celé, tak nevím, jestli jste řešili svatbu, nejspíše by nemohla být v katolickém kostele.

Prý to možné je, pokud je jeden z párů pokřtěn, dostanu od církve povolení, následně se bude chodit na přípravu a slíbím bohu, že nebudu bránit křesťanské výchově. Asi nic, s čím by měl být problém.

• Citovat
  • Nahlásit
227
27.11.19 07:46

Celý život by měl být o pochopení a porozumění, vzájemném respektu. Pokud vám nevadí na mše chodit a jsou inspirativní, něco si z nich vezmete co chcete a můžete na ně v klidu s mužem chodit. Víra není u každého stejná, někdo k tomu ten kostel potřebuje, jiný ne. Nevidím důvod proč by je neoddali v kostele. Stačí když je pokřtěný katolík jeden a druhý podepíše že nebude dětem v manželství bránit ve víře a bude je k víře vést.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
PaníKadrnožková
27.11.19 07:49
@Kfětoslava píše:
@PaníKadrnožková i křesťan může cvičit jógu :palec:

Cviceni je za me ok, ale to okolo me osobne dost rusilo. Ale spis jsem narazela na to, ze ja treba do toho kostela zajdu a v Boha verim. Par lidem v praci jsem to rekla a oni mali opakovane potrebu se radoby vtipne navazet do krestanskych rituálů. A ze mse je snuska kravin a pateri jsou uchylove a cirkev je nenazrana, celkem sila. A ze jsou ateisti a nikdo je nepresvedci o nicem jinem. K me cti treba rict, ze nikoho k vire nelamu, na dotazy odpovidam strucne, jasne a vystizne a na odsudky a nadavky nereaguju. Ale je mi divne, jak zatvrzely ateista muze verit, ze se dychanim spoji s vesmirem a pod. Ja na tu jogu totiz taky chodila a tohle jsem nechtela, pripadalo mi to dost pysne. Ale jinak gros meho sdeleni je - respekt ;)

• Citovat
  • Nahlásit
4279
27.11.19 07:59

Hmm, ještě jste ani pořádně nesmočili a už se tě snaží předělat. Pán Bůh s Tebou a zlé pryč.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14611
27.11.19 08:01

Zakladatelko, precetla jsem si to nekolikrat. Prijde mi, ze te nenapadne vede k vire. Sice ted nenaleha, ale vidim to tak, ze casem toho dosahne. Nerikam, ze je to spatne, to ne. Sama muzes casem zjistit, ze te to v zivote naplnuje. Ale to, ze jsi zalozila tema, mi prijde, ze se toho bojis :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
27.11.19 08:03

Manzel je katolik, ja ve vire vychovavana nebyla. Kdyz jsme spolu zacali chodit, tak jsem to nevedela (neodradilo by me to). Parkrat jsme spolu v kostele byli, ted uz dlouho ne. Manzel to ma tak, ze mu neprijde zasadni byt kazdou nedeli v kostele. Zalezi pry na tom jaky clovek je a jak se chova. Obcas si poustime kazani s Halikem, me to prijde inspirativni.
Svatbu jsme meli v kostele a deti budou pokrtene. Toto jsou veci, u kterych si musis ujasnit, zda jsi ochotna je akceptovat, protoze pro pritele budou dulezite. Muj muz nema tendenci mne nijak predelavat. Ja v neco verim, ale neumim to definovat a zaradit.
Budu rada, kdyz dceri manzel (nebo jeho rodice) vse okoli viry vysvetli, seznami ji s bibli.
Mezi prateli mam hodne paru, kde je jeden verici (je to zvlastni, ale vsude jde o muze) a druhy ne. Je to o tom respektu - ty budes respektovat jeho zvyky a tradice a on by mel respektovat tvuj postoj (napr. nenutit te chodit do kostela). Vsichni tito pratele meli svatbu v kostele a vsichni maji deti pokrtene. Mam i kamaradku, kde jeji tata veri a mama ne. Do kostela chodila s tatou. Ona veri a celkem dost, jeji sestra ne. Takze i deti se pak dokazou rozhodnout jak chteji zit.
Proste i u viry plati, ze nelze pocitat s tim, ze partnera lze predelat. A je treba si vyjasnit, zda jste schopni se navzajem respektovat.

• Citovat
  • Nahlásit
31752
27.11.19 08:04
@Anonymní píše:
Prý to možné je, pokud je jeden z párů pokřtěn, dostanu od církve povolení, následně se bude chodit na přípravu a slíbím bohu, že nebudu bránit křesťanské výchově. Asi nic, s čím by měl být problém.

Já bych s ním pohovořila ohledně výchovy dětí.

Tam bych s tím měla já problém, nechtěla bych děti nutit k žádnému náboženství, at jsou to katolíci anebo jehovisti, ani je křtít bez jejich souhlasu jako mimina, at se rozhodnou sami, až budou mít z toho rozum.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat