Proč se štítná žláza zhoršuje?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 07.05.19 17:06
Proč se štítná žláza zhoršuje?

Se štítnou žlázou jsem se začala léčit před nástupem puberty, v 15ti letech mi byla nastavena dávka Euthyroxu 50 a s tou jsem absolvovala 2 těhotenství, porody a skoro 3 roky kojení. Po nástupu do práce se mi zhoršily výsledky a dávka mi byla postupně zvyšována, TSH se podařilo snížit na 1,2. Teď jsem přes zimu přišla asi o třetinu vlasů, třepí se mi nehty, svědí mě kůže, nabrala jsem 4 kila, kterých se nemůžu zbavit a do ničeho se mi moc nechce, včerejší kontrola jen potvrdila mé obavy - TSH opět nad normou a hladina fT4 pod ní.
Co za to může? A co můžu udělat já pro to, aby už se mi dál nezhoršovala??

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
Helca83
Zasloužilá kecalka 995 příspěvků 07.05.19 17:22

Asi leda užívat správně léky a nestresovat se tím :nevim: Někdo to ma dědičné, věkem se to jen zhoršuje, těhotenství tomu taky jistě nepřidala a někomu se hodnoty hodně zhorší i stresem (mamce to třeba strašně skočilo když náhle zemřel taťka, pak se to zas časem srovnalo) :nevim:

Ještě jedna věc - nevím jakou mas MUDr, moje je zlata, vždy na návštěvě dá zadanku na krev a dohodneme další kontrolu s tím, ze kdyby mi v mezidobí bylo výrazně divne, mám ihned volat, mužu hned po poradě s ni na krev (zadanku mám u sebe) a pak se po telefonu dohodnout na případně drivejsi návštěvě anebo jen na úpravě dávky léku… takhle to děla všem pacientům a myslím ze jsou s tím všichni moc spokojeni, protože jde o to rychle podchytit když jsou dávky nízké nebo vysoké a hned s tím něco dělat :think:

Ou
Kelišová 7405 příspěvků 07.05.19 17:26

Autoimunitní choroby zhoršuje stres, hormonální věci a podobně. Důkladně stres kompenzovat, aktivně odpočívat a pravidelně praktikovat relaxační cvičení a taky fyzické cvičení rozhodně neuškodí - i když v rozjeté únavě a dalších stavech při dekompenzované poruše štíné žlázy to je hodně náročné se do toho dokopat.

Případně - vyloučil ti alergolog nějaké potravinové nesnášenlivosti? Často se to kombinuje.

Teoreticky může na poruchy autoimunitního systému i na autoimunitně podmíněnou hypofunkci štítné žlázy pomoci nízkosacharidová, vyskotučná dieta s přirozeně vysokým obsahem vlákniny - tedy to čemu se říká paleo dieta.

jestli máš prostor a zdroje na změnu jídelníčku, stojí za to tak dva, tři měsíce vyzkoušet, jestli ti bude lépe.

Jako dobrý úvod do problematiky slouží tahle kniha https://www.melvil.cz/…rvnim-miste/

Podložená vysvětlení proč to může pomoci jsou třeba tady https://www.amazon.com/…p/1936608391

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 07.05.19 17:31

@Helca83 Já se domnívám, že moje štítka dostala hodně zabrat právě těhotenstvím a kojením, kdy jsem měla stále jen tu 50. Když mi ale doktor už 8 let neudělal UZ, přešla jsem jinam a výsledky teda nic moc. Prý bylo na sonu vidět, že na tom šž není dobře, z velké části je nahrazena vazivem. Před 2 lety se mi na ní objevily uzlíky, které teda po navýšení léků zmizely a včera tam taky naštěstí nebyly. Teď mám doktorku pečlivou, navýšila mi euthyrox a pozvala si mě na další kontrolu v září. Já se jen obávám, co bude dál, léčím se přes 20 let, ale pořád jsem ještě dost mladá.

ugluk
Hvězda diskuse 46292 příspěvků 07.05.19 17:36

Mně se to tak nějak horšilo v průběhu času, taky se léčím přes 20 let, já se ale za tu dobu z 50 dopracovala na 150 a v těhotenstvích nějakých 220. Měla jsem to autoimunitní, byly tam protilátky, způsobily zánět a ten tu šž za ty roky prakticky „sežral“. Takže teď už skoro ani nemám ty protilátky, ale na posledním utz už ta šž byla opravdu zakrnělá. „Výhodu“ to má v tom, že už se mi to vlastně ani nemá kam zhoršovat, dávku beru asi, jako bych šž vůbec neměla, a až na ta těhotenství jsem v tomhle stavu dost let stabilizovaná.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 07.05.19 17:41

@ugluk Tak aTPO mi nabírali naposledy v prváku na vysoký, to je už 13 let a měla jsem hodnoty přes 1200. Dál to nikoho nezajímalo, sono potvrdilo autoimunitní zánět a asi ta hodnota stejně není důležitá.

Doktorka včera naznačila, že za ty špatné hotnoty může právě nárůst váhy (z 66 na 70 při 172 cm), ale mně se nezdá, že by to pár kilo takhle rozhodilo? Myslím, že nejdřív se zhoršily hodnoty a díky nim mám pár kilo navíc, které nejdou dolů za žádnou cenu.

Helca83
Zasloužilá kecalka 995 příspěvků 07.05.19 17:43

Tepic, to si teda take myslím, ze bude příčina Tvého stavu :roll: Ale nezoufala bych, při nejhorším proste Tvá stitka “odejde” tzn ponici se tak, ze přestane úplne fungovat, ale když se to dobre zkompenzuje euthyroxem, tak by snad neměl být problem. Tak mi to aspoň vysvětlovali. Vydrž, snad se to do par měsíců spraví. Já měla původně jen “lehkou poruchu” (hormony ještě stále v normě, vysoké jen protilátky), ale příznaky jsem měla několik let (netušila jsem tehdy, o co jde!) a srovnalo se mi to cca za 3-4 měsíce. Ztráta vlasů musí být peklo, prý na to pomáhá Revalid, ale ještě jsem nezkousela. Drz se :hug:

Helca83
Zasloužilá kecalka 995 příspěvků 07.05.19 17:45

S tím, ze za to muže nárůst váhy o 4 kg nesouhlasím, to je blbost. Počkej až léky zaberou, protilátky klesnou, a půjdou dolu lip i kila.

ugluk
Hvězda diskuse 46292 příspěvků 07.05.19 17:46

Jo, ty protilátky pak už asi fakt nejsou podstatný, stejně se s nima nic nenadělá.
S tou váhou, no může to být začarované kolečko - špatná šž zhorší váhu a ta pak zas zhorší šž… Ten nárůst mi nepřijde tak dramatickej, ale jo, u mě se zhoršení taky vždycky projevilo kilama nahoru (a vlasama dolů :jazyk: ).

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 07.05.19 17:48

@Ou Odpočívat se docela snažím a stres mám takový běžný - práce, děti, kroužky, domácnost. Hýbu se dost, chodím hodně pěšky, tak 3-4 kilometry mi to za běžný den hodí a jednou týdně chodím na jógu, i když tam se dokopat je někdy opravdu hodně těžké.

Nad tím jídlem popřemýšlím. Miluju pečivo a zároveň cítím, že mi nedělá dobře, cítím se po něm ještě víc oteklá. Podívám se na sladké a už mám pocit, že mi uletí knoflík u kalhot :-D Základy zdravého stravování mám, jím hodně ovoce, zeleniny, sýry, jogurty, maso, to pečivo a sladké hodně omezuju, ale s mou láskou k němu si paleo představit nedovedu. To by asi byl můj konec.

ka2ka
Extra třída :D 14937 příspěvků 07.05.19 17:50
@Helca83 píše:
Tepic, to si teda take myslím, ze bude příčina Tvého stavu :roll: Ale nezoufala bych, při nejhorším proste Tvá stitka “odejde” tzn ponici se tak, ze přestane úplne fungovat, ale když se to dobre zkompenzuje euthyroxem, tak by snad neměl být problem. Tak mi to aspoň vysvětlovali. Vydrž, snad se to do par měsíců spraví. Já měla původně jen “lehkou poruchu” (hormony ještě stále v normě, vysoké jen protilátky), ale příznaky jsem měla několik let (netušila jsem tehdy, o co jde!) a srovnalo se mi to cca za 3-4 měsíce. Ztráta vlasů musí být peklo, prý na to pomáhá Revalid, ale ještě jsem nezkousela. Drz se :hug:

taky mi vykládali jak až nebudu mít štítnou a dobře kompenzují štítnou bude vše jako dřív, no pravda to opravdu není, navíc to co jsem přibrala což je za těch šest let 30kg dolů nejde i když stojím na hlavě, takže někomu se to opravdu upraví někomu ne. Jinak padání vlasů, přibírání, únava, vysoký tlak atd atd se mě taky pořád drží

Helca83
Zasloužilá kecalka 995 příspěvků 07.05.19 17:52

@ka2ka Teda to není moc dobry výhled do budoucna 8o A hormony SZ mas tedy v normě a přesto tohle všechno? :zed:

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 07.05.19 17:54

Na vlasy jsem si v zimě koupila Methionin, ale nevím, jestli to znáte taky.. euthyrox beru od 11, to je pro mě automatika, ráno vstanu spolknu a jede se dál. Ale tobolka Methioninu je velká, takže když ji blbě spolknu, cítím ji v jícnu ještě jakou dobu. Navíc pěkně smrdí. Je to asi jako s tobolkama vitaminu D, který se prý doporučuje k šž brát celou zimu, se železem, který by taky mohlo mít vliv na mojí únavu nebo s listovkou v těhotenství. Všechno to s dobrým úmyslem nakoupíte a pak to prošlé vyhazujete. Ale snaha byla… :-D

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 07.05.19 17:55

Mám známou lékařku, která sice dělá na gynekologii, ale vždycky bude v duši chirurg a ta mi řekla, že už by ji na mém místě dávno vyoperovala. Jaký názor na to máte vy?

Helca83
Zasloužilá kecalka 995 příspěvků 07.05.19 17:56
@Anonymní píše:
Na vlasy jsem si v zimě koupila Methionin, ale nevím, jestli to znáte taky.. euthyrox beru od 11, to je pro mě automatika, ráno vstanu spolknu a jede se dál. Ale tobolka Methioninu je velká, takže když ji blbě spolknu, cítím ji v jícnu ještě jakou dobu. Navíc pěkně smrdí. Je to asi jako s tobolkama vitaminu D, který se prý doporučuje k šž brát celou zimu, se železem, který by taky mohlo mít vliv na mojí únavu nebo s listovkou v těhotenství. Všechno to s dobrým úmyslem nakoupíte a pak to prošlé vyhazujete. Ale snaha byla… :-D

Jo, všechny tyhle ňamky znám :mrgreen: Methionin fakt stojí za to, to teda souhlas :mrgreen:

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama