Riziko vrozené vady - odmítnutí testu?

Anonymní
7.7.20 21:23

Riziko vrozené vady - odmítnutí testu?

Hezký večer. Tak jsem se dnes dozvěděla, že ve výsledcích screeningu v 1. trimestru mi vyšlo vyšší riziko vrozené vady. Lékař mě samozřejmě ihned posílá na neinvazivní DNA test, abychom věděli víc. Jsem rozpolcená, netuším, zda jít. Jedna věc je, že to dost stojí, ale to vem čert, díky bohu to pro nás není likvidační. Spíš si neumím představit, jak pak s výsledky naložit, když něco nebude dobré? Na potrat nechci v žádném případě. Vůbec si neumím představit, jaká by musela být prognóza, abych o tom uvažovala. Zajímá mě, jestli tu má někdo zkušenost? Třeba že včasná diagnostika výrazně pomohla nějakou tu vadu podchytit, vyřešit? Je mi jasné, že kdyby šlo třeba o Downa, těžko se dá něco dělat, ale nějaké třeba srdeční vady atd, bylo vám doporučeno rodit někde, kde byli lékaři už připraveni na situaci apod.? Byli jste diky tomu na celou situaci lépe nachystáni? Moc by mi to pomohlo se rozhodnout, zda jít. Možná někomu budu připadat hloupá, že na testy se nehrnu, jen se asi nechci „zbytečně“ nervovat něčím, co stejně nezměním. Ale možná právě když budu vědět, že díky výsledkům něco změnit jde, zbaví mě to zbytečných obav… díky za pochopení.

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

3230
7.7.20 21:31

No tak záleží jaká vrozená vada ti vysla..zrejme ohledně nějakého syndromu ne? Nejsem si jistá že screening odhalí,, nějakou,, vrozenou vadu.. Ten se přece dělá kvůli syndromum, a zda má plod všechny orgány atd… Jinak já bych šla, přece jen se na to můžeš aspoň psychicky trochu připravit.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14533
7.7.20 21:33

Rozumím. Nicméně píšete to správně, je lepší před porodem vědět co nejvíce, aby se dala připravit poporodní péče. Samozřejmě ultrazvuk během těhotenství nebude nikdy tak přehledný jako vyšetření po porodu, ale pro představu je to určitě lepší vědět. Na to ale bohatě stačí ten druhý screeningový ultrazvuk, kde se detailně prohlíží orgány. Objednejte se rozhodně někam na zkušené pracoviště, aby se provedl skutečně pečlivě.

Co se týče dalších vyšetření teď, je to samozřejmě na vás. Ve vašem případě je tedy zbytečný risk podstupovat odběr plodové vody, ale neinvazivní test z krve by alespoň dal jistější odpověď, zda se jedná o známou trisomii nebo něco jiného. Nicméně rozsah projevů se často liší a stejně se bude čekat, jak to bude vypadat později. Čili není to nezbytné podstupovat. Domluvte se s partnerem. :hug:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3694
7.7.20 21:34

No jako nevidim smysl v tom, dobrovolne privest ma svet postizene dite…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3230
7.7.20 21:37

Jinak si o tom promluv s partnerem, ono je sice hezký si nechat postižené dítě, ale třeba vychovávat ho sama asi není nic moc… Už jen kvůli finanční stránce, natož té psychické..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17549
7.7.20 21:37

Ano, jsi hloupá. Že chceš dobrovolně podstoupit porod postiženého dítěte je tvoje věc, ale pro všechny by samozřejmě lepší, kdyby věděli, co se bude dít a mohli se na to lépe připravit. Když už to nezajímá tebe, tak aspoň lékaři, vybrat nejlepší místo k porodu, poporodní péči, popř. naplánovat zákrok, kdyby byl třeba,… Stejně tak pořešit vybavení domů. Nejde tu jen o tebe

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6797
7.7.20 21:43
@Anonymní píše:
Hezký večer. Tak jsem se dnes dozvěděla, že ve výsledcích screeningu v 1. trimestru mi vyšlo vyšší riziko vrozené vady. Lékař mě samozřejmě ihned posílá naneinvazivní DNA test, abychom věděli víc. Jsem rozpolcená, netuším, zda jít. Jedna věc je, že to dost stojí, ale to vem čert, díky bohu to pro nás není likvidační. Spíš si neumím představit, jak pak s výsledky naložit, když něco nebude dobré? Na potrat nechci v žádném případě. Vůbec si neumím představit, jaká by musela být prognóza, abych o tom uvažovala. Zajímá mě, jestli tu má někdo zkušenost? Třeba že včasná diagnostika výrazně pomohla nějakou tu vadu podchytit, vyřešit? Je mi jasné, že kdyby šlo třeba o Downa, těžko se dá něco dělat, ale nějaké třeba srdeční vady atd, bylo vám doporučeno rodit někde, kde byli lékaři už připraveni na situaci apod.? Byli jste diky tomu na celou situaci lépe nachystáni? Moc by mi to pomohlo se rozhodnout, zda jít. Možná někomu budu připadat hloupá, že na testy se nehrnu, jen se asi nechci „zbytečně“ nervovat něčím, co stejně nezměním. Ale možná právě když budu vědět, že díky výsledkům něco změnit jde, zbaví mě to zbytečných obav… díky za pochopení.

Zeptej se v tom centru, kde ti screening dělali. Jaké všechny poruchy to zahrnuje. Protože to je GENETICKÉ vyšetření. Pokud by to byla nějaká vada, která se buď nesleduje, nebo není podmíněná geneticky, tak ji samozřejmě nenajdou.
Prober to s nimi.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
7.7.20 21:46
@Litta píše:
Rozumím. Nicméně píšete to správně, je lepší před porodem vědět co nejvíce, aby se dala připravit poporodní péče. Samozřejmě ultrazvuk během těhotenství nebude nikdy tak přehledný jako vyšetření po porodu, ale pro představu je to určitě lepší vědět. Na to ale bohatě stačí ten druhý screeningový ultrazvuk, kde se detailně prohlíží orgány. Objednejte se rozhodně někam na zkušené pracoviště, aby se provedl skutečně pečlivě.Co se týče dalších vyšetření teď, je to samozřejmě na vás. Ve vašem případě je tedy zbytečný risk podstupovat odběr plodové vody, ale neinvazivní test z krve by alespoň dal jistější odpověď, zda se jedná o známou trisomii nebo něco jiného. Nicméně rozsah projevů se často liší a stejně se bude čekat, jak to bude vypadat později. Čili není to nezbytné podstupovat. Domluvte se s partnerem. :hug:

Moc díky za věčný komentář. Já jsem v tomto právě laik a hlava mi z toho jde kolem - lze z 2. screeningu zjistit právě i různé syndromy a vady? Samozřejmě vím, že tam nikdy nebude 100% spolehlivost, ale to ani u testu z krve… Partner se k tomu staví stejně jako já, potrat pro něj nepřipadá v úvahu, k testům je ještě malinko odmítavější, ale je schopen plně respektovat a podpořit mě, kdybych jít chtěla.

• Nahlásit
  • Citovat
22736
7.7.20 21:49

Jednoznačně ano - celkový rozštěp obličeje, díky diagnostice těhotenství se dcera narodila na specializovaném pracovišti a mohla být operována hned po narození, což je pro hojivost jizev v obličeji ta nejlepší možnost. Nemluvě o tom, že jsme na to jako rodiče byli připraveni.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
7.7.20 21:49
@mackA159 píše:
Jinak si o tom promluv s partnerem, ono je sice hezký si nechat postižené dítě, ale třeba vychovávat ho sama asi není nic moc… Už jen kvůli finanční stránce, natož té psychické..

S partnerem jsme to samozřejmě probrali ihned. On tohle moc radši předem vědět nechce, protože by tak jako tak byl jednoznačně proti potratu. Ale, i když to zní jako sci-do možná, vím, že se na něj můžu 100% spolehnout, že by nezdrhnul. Jasně, že si to „malujeme“ jinak, když v tom nežijeme. Ale s prvním dítětem jsme si prožili svoje bez možnosti se připravit jakkoli, a partner byl neuvěřitelnou oporou. Dnes je naštěstí vše v pořádku, ale ta zkušenost tam byla.

• Nahlásit
  • Citovat
4928
7.7.20 21:51

Partner…takže věřící nejste jinak byste byli už svoji…odmítavě k potratům a k testům :roll: fakt nemáš jistotu, že tě neopustí, kdyby dítě bylo postižené…tolik hrdinů a tváří tvář realitě zdrhají jako blechy z přejetýho psa… :zed:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5178
7.7.20 21:53
@Anonymní píše:
Hezký večer. Tak jsem se dnes dozvěděla, že ve výsledcích screeningu v 1. trimestru mi vyšlo vyšší riziko vrozené vady. Lékař mě samozřejmě ihned posílá na neinvazivní DNA test, abychom věděli víc. Jsem rozpolcená, netuším, zda jít. Jedna věc je, že to dost stojí, ale to vem čert, díky bohu to pro nás není likvidační. Spíš si neumím představit, jak pak s výsledky naložit, když něco nebude dobré? Na potrat nechci v žádném případě. Vůbec si neumím představit, jaká by musela být prognóza, abych o tom uvažovala. Zajímá mě, jestli tu má někdo zkušenost? Třeba že včasná diagnostika výrazně pomohla nějakou tu vadu podchytit, vyřešit? Je mi jasné, že kdyby šlo třeba o Downa, těžko se dá něco dělat, ale nějaké třeba srdeční vady atd, bylo vám doporučeno rodit někde, kde byli lékaři už připraveni na situaci apod.? Byli jste diky tomu na celou situaci lépe nachystáni? Moc by mi to pomohlo se rozhodnout, zda jít. Možná někomu budu připadat hloupá, že na testy se nehrnu, jen se asi nechci „zbytečně“ nervovat něčím, co stejně nezměním. Ale možná právě když budu vědět, že díky výsledkům něco změnit jde, zbaví mě to zbytečných obav… díky za pochopení.

Asi takhle můžu ti říct jak jsme to teď řešili my. Odmítli jsme první screening s tím že miminko by jsme si stejně nechali. Potom jsme ale podstoupili screening ve 20tt, kdy se kontrolují orgány, kdyby by bylo cokoliv špatně tak to můžeme řešit s příslušnými odbornými lékaři. Takže orgány atd. se řeší až ve 20tt. Držím palce ať vše dopadne dobře :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14533
7.7.20 21:53
@Anonymní píše:
Moc díky za věčný komentář. Já jsem v tomto právě laik a hlava mi z toho jde kolem - lze z 2. screeningu zjistit právě i různé syndromy a vady? Samozřejmě vím, že tam nikdy nebude 100% spolehlivost, ale to ani u testu z krve… Partner se k tomu staví stejně jako já, potrat pro něj nepřipadá v úvahu, k testům je ještě malinko odmítavější, ale je schopen plně respektovat a podpořit mě, kdybych jít chtěla.

Konkrétní syndrom asi hůř než z toho prvotrimestrálního, přece jen tam už se hodnotí jen ta anatomie. Takže se spíš jen popíše, v čem je vidět problém (nález na srdíčku, jak je na tom mozek apod.). Asi je teda lepší vědět obojí, ale jak píšu, řešit se případně budou konkrétní problémy, ne počet chromosomů, to je jen vodítko k tomu, na co se zaměřit dál…
Za mě, pokud ty peníze na krevní test postrádat můžete, šla bych na něj. Dá vám to zase nějaký čas navíc se s tím srovnat, popřemýšlet.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14533
7.7.20 21:57

A možná můžeš napsat riziko které vady, z jakého faktoru a jak vysoké vám vyšlo. On je taky rozdíl, jestli řešíš Downa 1:90 a je ti 40, nebo něco jiného 1:2 a je ti 20. :kytka:

Příspěvek upraven 07.07.20 v 21:59

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
7.7.20 21:59
@truelly píše:
Partner…takže věřící nejste jinak byste byli už svoji…odmítavě k potratům a k testům :roll: fakt nemáš jistotu, že tě neopustí, kdyby dítě bylo postižené…tolik hrdinů a tváří tvář realitě zdrhají jako blechy z přejetýho psa… :zed:

Díky za starost o můj rodinný stav i vyznání. Znalec se hodí vždy. Jsem vdaná a ano, bez vyznání, což nemusí být totéž jako bez víry. Proč nemůžu jako vdaná použít slovo partner si budu muset vyhledat, stejně jako to, že jako nekřesťanka bych v případě rizika problémů měla okamžitě volit potrat. A mého muže, se kterým jsem už prošla extrémně těžkým obdobím po prvním porodu koukám znáte taky lépe než já. Hezký večer přeji.

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama