Poradna pediatra
Mudr. Jiří Havránek
Maminky prosím poraďte, jsem z toho na nervy, dostala jsem k tomu poprvé svoje dny po porodu, tak to nějak prožívám…
Syn vždy spával jako hodinky, 2× spánek po 45 minutách, někdy déle, vždy 2,5 hodiny po probuzení, někdy jsem to natáhla, ale vždy hned usnul v kočárku, vozila jsem max 20 minut a spal.
Příští týden je synovi rok a od neděle je to hrůza, nemůže zabrat, v kočárku se vzteká, šíleně pláče, včera jsme byli na roční prohlídce, tak ho doktorka pro jistotu kontrolovala, je zdráv, možná zuby? Těžko říct… Hodinu jezdíme, dvě hodiny, nic… Už to vždycky vypadá, že usne a najednou kopne nohama a nespí…
Pak spí syn špatně i v noci, budí se, a to už nám spával jakž takž dobře (budil se „jen“ třeba 3× za noc, což byl u nás úspěch), ale bez denního spánku se budí mnoheem častěji…
No jsem zoufalá, nevím co s tím? Neusne ani u prsa, prostě mu to nejde…
Stalo se to taky někomu?
Mooc díky!
@Mamca_1234 Stávalo, jsou to většinou taková obdobíčka. Já se vždy snažila udělat vše pro to, aby dítě usnulo, i kdyby to znamenalo jezdit kolem baráku autem nebo ho houpat na klíně a zpívat
Protože jsem moc dobře věděla, že pokud se neprospí, bude zbytek dne a hlavně noc úplné peklo. Zkus hledat způsoby, jak usne, dopoledne hodně unavit.
Možná je to takovej ten přechod ze dvou spánků na jeden…co ho dát až po obědě..?
Stalo se nám to taky… Hodinové uspávání dvakrát denně a spali max 30 minut, když usnuli. Tak jsme je dala spát až po obědě a spali krásné 2,5 hodiny. Ale od čtyř měsíců mám v noci zlaté děti. Bohužel teď v patnácti měsících už spí jen hodinu a půl za celý den. ![]()
@Mamca_1234 v kolik se ráno budí? V kolik ho pak dáváš spát?
@unuděná dnes jsem hodinu a půl jezdila kolem domu s kočárkem, no nic, tak naštěstí mi syn usnul u prsa a ještě spí (už hodinku), ale řev teda šílený, to vůbec neznáme… :/ auto by pomohlo, ale musím doma uvařit a poklidit herdek! ![]()
@Mamca_1234 píše:
@unuděná dnes jsem hodinu a půl jezdila kolem domu s kočárkem, no nic, tak naštěstí mi syn usnul u prsa a ještě spí (už hodinku), ale řev teda šílený, to vůbec neznáme… :/ auto by pomohlo, ale musím doma uvařit a poklidit herdek!
Je fakt, že mě děti taky v tomto věku přecházely jen na jeden denní spánek.. Zkus to ![]()
@Tarinka To jsme vyzkoušeli včera, když nemohl zabrat dopoledne, tak jsem ho dala kolem 12.30 a neusnul, pak po 13. hodině, po 14. a ani za boha, prostě nemohl zabrat, jak byl přetaženej, pořád je podle mě zvyklej ty dva spánky denně mít, ale prostě nemůže zabrat… Nechápu to… :/
@unuděná A v kolik Ti děti vstávali a v kolik jsi je dala na jeden spánek? Děkuju!
Já myslím, že i to vedro udělá svoje. Moje malá to má podobně.. Nedávno mi usla až ve sklepě, v chládku ![]()
@Elea9 děkuju za info, ta samá otázka prosím, v kolik jsi dávala odpoledne spát na ten jeden spánek - v kolik děti ráno vstávaly? Nám se včera jeden spánek nepodařil právě, byl přetažený a ani po obědě neusnul ://
@Mamca_1234 píše:
@unuděná A v kolik Ti děti vstávali a v kolik jsi je dala na jeden spánek? Děkuju!
No to přechodové období bylo blbé - do „poobědě“ ještě nevydrželi, takže jsme dočasně dávali oběd (nebo velkou svačinu) už tak v 10:30 a dítě šlo spát v 11 (vstávali obvykle kolem 7:30). A pak i večer trošičku dřív než v obvyklých 21 usínalo. Postupně se to prodlužovalo až na klasický poobědní spánek.
@Krista 1 Byli jsme měsíc v Itálii, opravdu vedra a syn spal jak zabitý… tak nevím?
@unuděná Ahaa, děkuju za info, a spávali spíše v postýlce nebo v kočárku?
Děti měli tak období, kdy spaly přes oběd, si daly svačinu v 11 a šly spát a oběd třeba až ve dvě.