Rodičák v ČR a kindergeld

20.7.21 13:28

Rodičák v ČR a kindergeld

Ahoj holky,
Ráda bych se zeptala jestli některá nemáte zkušenost (v jiných diskusích jsem odpověď nenašla).. V dubnu 2019 se mi narodil syn a předtím jsem pracovala v Německu, přítel v ČR. Pobírám rodičovský příspěvek v ČR (na 3 roky) a kindergeld v Německu. Teď po 2 letech mi přišel dotazník ke zjištění nároku na Kindergeld od FamilienKasse. Vůbec nevím jak to mám vyplňovat, moc tomu nerozumím.. Rodičovský příspěvek tady v ČR se počítá do dávek pobíraných pro dítě? Protože když vyplním že ano, zaniká mi nárok na Kindergeld podle toho co čtu..🤷‍♀️ Nebo můžu normálně pobírat rodičák i kindergeld? 😔

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
26648
20.7.21 14:20

A máš na něj nárok, trvá ti smlouva v Německu, nebo tam bydlíš? To je nějaký divný když bereš český rodičák :nevim: podle mě nemáš na Kindergeld nárok

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20.7.21 14:35

@pikola Bydlím normálně v ČR, ale pracovní smlouva v Německu mi stále trvá, když jsem otěhotněla měla jsem smlouvu na neurčito.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6077
20.7.21 15:33

Rodičovský příspěvek je na dítě nebo na rodiče? Zavolala bych na sociálku.
https://jakdonemecka.cz/…/kindergeld/

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
79
20.7.21 16:34

@Prosteluca94 ja se v tomto teda moc nevyznam, tsk se omlouvsm, jestli to nebude k veci ale nedavno tu byla diskuze od pani, ktera pobirala RP nebo PPM u nas i ze Slovenska a samozrejme u nas to po ni chteli zpet.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
959
20.7.21 17:08

Podle mě na peníze z Čech nemáš nárok když jsi nadále v práci přihlášena v Německu.
Na německý kindergeld máš nárok jen pokud bydlíš v Německu, nevím jak jsi to takhle udělala ale podle mě dětský kačky jsi měla podat v čr. Jestli se tohle potvrdí tak to bude chtít německo zpět, a v čr ti vyplatí jen myslím 2-3mesice zpětné? To nevím, význam se jen tady v Německu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20.7.21 17:40

@Banane18 děkuju za názor. Myslím že na rodičovský z Čech normálně nárok mám, řešila jsem to několik měsíců před porodem, abych měla jistotu, jak na sociálce tak na pracáku, kde se vyplňovala žádost a všechno se tam uvádělo. Nárok jsem neměla na mateřskou, protože neplatím daně v ČR, ale trvalý pobyt tady mám, tak proto mi hned začali vyplácet rodičovskou.. To samé Kindergeld, musela jsem vyplňovat žádost a měla jsem i potvrzení z českého úřadu a to jsem posílala do Německa, to mi také pak schválili a začali posílat.🤷‍♀️

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20.7.21 18:11

@Havlova Já právě nevím.. Děkuji, zkusím. Řešila jsem to ještě před porodem několik měsíců, abych věděla kde, od koho a co žádat. Bylo mi řečeno že nejsem plátcem daní v ČR, když tu nemám pr. smlouvu a tak nemám nárok na mateřskou, ale mám tu trvalé bydliště, žijeme tu a otec dítěte pracuje v ČR, tak mi bude po narození dítěte rovnou vyplacen rodičovský příspěvek. Po vyplnění formuláře a všech náležitosti se tak stalo. Zároveň já mám pracovní smlouvu v Německu na dobu neurčito, a platím tam daně, tak máme nárok na Kindergeld. Zase se vyplnila žádost (i si vzpomínám že jsem kvůli tomu byla tady na pracáku aby to potvrdili), a tu schválili a vyplácí..🤷‍♀️ Je to teda složitý a doufám, že nenastane že bych musela něco vracet..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
959
20.7.21 20:01

@Prosteluca94
Asi jsem zmatená.
Takže tkzv. elterngeld máš v čr ikdyž jsi zaměstnaná v Německu?
Elterngeld platí částečně přeci zaměstnavatel, tudíž nechápu proč ti platí česko? Mutterschaftsgeld platí zase zdravotní pojišťovna ale to už máš asi vyčerpané takže určitě myslíš elterngeld. :think:

A kindergeld se platí na německé občany s adresou v zahraničí ale ne na zahraniční občany s adresou v zahraničí.
To nějak nechápu.
Včera jsem ten Antrag zrovna vyplnila a jako podmínka tam je právě že musím bydlet v Německu atd.
Ty jsi v Čr a asi tam i zustaneš ne? To bych ti radši podala hned v čr protože nechápu proč by ti německo mělo a chtělo platit.
Tady je pravidlo, platíš daně, máš nárok, neplatíš daně tak ne :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20.7.21 21:03

@Banane18 Já jsem teď taky neskutečně zmatená a mám strach, doufám že v tom nebude nějakej průser. Nerada bych vracela peníze za nějaký dva roky ať už tady nebo v Německu.🙄 🙄 Každopádně tenhle dotazník je teda normální jo?😁 Zkusím ještě obvolat někoho kdo by o tom měl něco vědět, abych věděla já jak to mám vyplnit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20.7.21 21:07

@Banane18 Jinak nevím, jak je to já mám ten rodičovský příspěvek jak je od státu 300 tisíc na 1-4roky.
A žijeme v Čechách, a měnit to nebudem no. Jak jsem popisovala předtím v komentáři, tak takhle mi to furt bylo vysvětlovaný.🤷‍♀️ No je to teda pěkně k posraní.😁 🙄

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
959
20.7.21 21:51

@Prosteluca94
No není normální že ti tenhle dotazník posílají znovu.
Takže podle mě jim nějak uteklo že tu nebydlíš.
Zavolej tam a zeptej se a nebo dělej mrtvou rybu a zažádej si v Čr o dětský peníze.
Jak říkám obojí takhle spolu mi nesedí, ten rodičák už sedí ikdyž bych řekla že máš spíš nárok v Německu jestli jsi tam před porodem pracovala.
A na dětský prachy zase v čr protože jste v česku :mrgreen:
Držím palce, dej vědět jak jsi dopadla

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20.7.21 22:22

@Banane18 Já si nějak nevybavuju že bych tenhle papír už vyplňovala. Žádost určitě, ale tenhle dotazník ne.🤷‍♀️ Uvidíme uvidíme. Obrátila jsem se teď na dvě společnosti co vyřizují záležitosti s německými úřady, tak co na to řeknou a bude se to muset nějak vyřešit. Mohla bych to nechat být, ale zas aby se za pár let ať už tady nebo z Německa neozvali že mám vracet 300k to by nebylo dobrý. :) Mám v tom teď neskutečnej bordel v hlavě a docela strach, ale děkuju aspoň za nějakou komunikaci. Dám vědět. ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20.7.21 22:33

Zas mě docela matou i tyhle příspěvky kde je vlastně psáno že u přídavku na děti je nárok jak tady ta v Německu jen prostě v Německu ti od toho odečtou český. To samý u rodičovskýho příspěvku.🤷‍♀️

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat