Rodiče a zdravé jídlo

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.01.19 22:21
Rodiče a zdravé jídlo

Dobrý den, je mi 15 let a ráda bych změnila svůj jídelníček. Problém je ovšem s mými rodiči, potažmo s mým otcem. Sám je obézní, a vždy, když vidí nějaké mé zdravější jídlo, kouká na mě jako na idiota. Nedokáži si představit, že bych přišla domů například s mandlovým mlékem nebo s tofu, to by byl nejspíš oheň na střeše. Moje mamka se k tomu staví pozitivněji, bohužel jí nedělá problém připravit večeři v podobě knedlíků s omáčkou a masem, a když se pokusím jídlo nahradit svojí, zdravější alternativou, přichází na scénu opět můj otec. Že prý ať nedělám ofrky a jídlo sním, abych náhodou nebyla anorektička. Situace- teď nemám hlad, nebo-už nemůžu pro něj jsou nepochopitelné. Je mi ale přece 15, dokáži přece posoudit, jestli mám hlad, nebo jestli už jíst nechci. Jak bych mu měla vysvětlit, že zdravé jídlo není nic špatného, a že anorexie mi z něj opravdu nevznikne, jelikož nebudu mít takové výčitky, jako například z velké porce knedlíků k večeři?

Reakce:
bublinek
Kelišová 5350 příspěvků 22.01.19 22:26

S mamkou by se nedalo domluvit na zdravějších večeřích? Prostě 2 jídla, své by sis připravila sama?

Jassmina
Stálice 71 příspěvků 22.01.19 22:38
@Anonymní píše:
Dobrý den, je mi 15 let a ráda bych změnila svůj jídelníček. Problém je ovšem s mými rodiči, potažmo s mým otcem. Sám je obézní, a vždy, když vidí nějaké mé zdravější jídlo, kouká na mě jako na idiota. Nedokáži si představit, že bych přišla domů například s mandlovým mlékem nebo s tofu, to by byl nejspíš oheň na střeše. Moje mamka se k tomu staví pozitivněji, bohužel jí nedělá problém připravit večeři v podobě knedlíků s omáčkou a masem, a když se pokusím jídlo nahradit svojí, zdravější alternativou, přichází na scénu opět můj otec. Že prý ať nedělám ofrky a jídlo sním, abych náhodou nebyla anorektička. Situace- teď nemám hlad, nebo-už nemůžu pro něj jsou nepochopitelné. Je mi ale přece 15, dokáži přece posoudit, jestli mám hlad, nebo jestli už jíst nechci. Jak bych mu měla vysvětlit, že zdravé jídlo není nic špatného, a že anorexie mi z něj opravdu nevznikne, jelikož nebudu mít takové výčitky, jako například z velké porce knedlíků k večeři?

Dobrý den, rodiče určitě vyslechni (jejich názor může být někdy přínosný). To, že tvůj otec dělá úškleby a kritiku, má hold svůj názor (za sebe bych řekla negativní). Jsem zastánce alternativního stravování. Věř, že se s tebou budu chtít dohadovat a dělat pořád nějaké narážky je ale nezměníš, musí chtít sámi. Aby jste spolu dobře vycházeli měl by pochopit proč to jíš. Zkus jim třeba říct, že pokud nevěří tvým současným názorům ať si přečte (najdi na netu třeba) nějaký ověřený článek, knížku. A tím to téma uzavři a na další narážky nereaguj. Jdi si za svým názorem, pokud jsi si jistá, že je dobrý. Za mě jíst zdravě, kvalitně a 5 až 6 denně, spportovat a usmívat se ;) Držím :palec:

vejilka
Závislačka 4975 příspěvků 22.01.19 23:16

Já ti moc držím palce :hug: Bylo by fajn, promluvit si s maminkou, zda by tě nemohla podpořit, popřípadě, aby to třeba vysvětlila tátovi. Je fajn, že chceš sama něco dělat, přestože návyky v rodině jsou hrozné. Já jako dítě chtěla také zhubnout, ale třeba moje máma neměla moc financí a spíš i zájem, aby kupovala zdravější jídlo, popřípadě připravovala. Já samozřejmě nevydělávala, takže jsem měla obezitu :( Buď silná a běž si za svým cílem

Alyss1
Závislačka 3017 příspěvků 3 inzeráty 23.01.19 08:11

Zdrave jidlo je dobre. Ale zdrave prostredi doma je lepsi:) jdi nejakou stredni cestou. Mimo domov se stravuj zdrave. Doma si delej svoje svaciny. A kdyz je k veceri svickova tak si ji proste dej. Protoze spolecne stolovani je pro rodinu moc dulezite. Nemusis preci snist sest knedliku ne? Dej si hodne masa, jeden knedlik a je to.

A jeste zkus rodine pripravit neco zdraveho, co je moc dobre. Ale zas na ne netlacit.

Muj muz je jaky tvuj tata. Treba Cizrnove kari ale miluje. :):)

astoret
Ukecaná baba ;) 1415 příspěvků 23.01.19 08:44

a co kdyby si navrhla, že sníš třeba tu omáčku a udělala si k tomu jinou přílohu, rýži třeba, nebo zdravější variantu knedlíků a dala tomu čas a postupně to zkoušela nahrazovat, jako za mě jsi už dost velká a nutit někoho jíst večer omáčku s knedlíky je za trest, bud to zkusit ty změny pomalu nebo o tom v klidu pobavit s mamkou, zda by nestála na tvé straně..chápu tě, já jedu na zdravé stravě už dlouho, ale třeba jen tvůj tatka má strach, že je to nějaký předstupen anorexie, to víš, z medii se valí plno nesmyslů a on třeba si jen řekl, je v blbým věku, odmítá jídlo, ty jídla třeba nezná a myslí si, že ti to nic nedá, netlačila bych na něj tolik, jak už někdo radil, můžeš večer cvičit, přes den mimo domov se stravovat zdravě a jednou za čas překousnout jídlo doma, ono tě to upřímně nezabije, když si dáš jednou za čas normální jídlo, jako večeře by mohla být teda lehčí, když mu řekneš, že je to na tebe moc syté a tučné na noc? a dáš si to k obědu, tak ti to taky neprojde? a zkusit něco jiného, něco ale ne co by ho dráždilo, nic pro něj exotického..pro něj bude tofu cizí pojem, ne? a ještě mu to bude zavánět vegetariásntvím :DD já bych apelovala spíš na maminku, když budeš jíst s nima a oni uvidí, že jíš a nehladovíš, mohli by časem pookřát, maminka má nějaký vliv na tátu? nebo táta doma rozhoduje? no nezávidím ti to, ale držím palce, hlavně se nenech odradit! btw to máte každý den teplé večeře ala omáčka??

atominnka
Generální žvanilka 21968 příspěvků 23.01.19 09:05

Nemusíš sníst 10 knedlíků ne? Dej si k večeři jeden. Nejde rodičům taky o finance? 6e budou muset nakupovat víc surovin, dražších?
Jinak za mě… povečeřela bych s rodinou, svačiny si dělala zdravější. obědy a snídaně třeba taky. Z toho tlustá nebudeš :nevim:
No a pomalinku třeba vašim ukazovat, že zdravé taky muze být chutné - třeba jeden den v týdnu udělej večeři ty :think:

Lalelale
Závislačka 3508 příspěvků 23.01.19 10:35

Tohle jsem doma měla taky. Došlo mi, že buď budu tlustá a rodiče spokojení, nebo si budu jíst co já chci a nebudu se stydět jít v létě do plavek. Dupla jsem si, odmítla doma jíst a do roka jsem zhubla 10 kilo a konečně vypadala jako holka mého věku :palec: po pár měsících doma přestali remcat. ze zkušenosti bych rekla, že lidem jako tvůj táta to nevysvetlis.

elen-ka
Extra třída :D 12901 příspěvků 17 inzerátů 23.01.19 12:57

Zakladatelko, šlo by to třeba variantou, že by jsi si dala místo knedlíků těstoviny, při vaření pomohla mamce a třeba si omáčku odebrala před dokončením smetanou apod.? Pokud by táta remcal, zkusila bych, že mi po knedlících je v noci špatně, špatně spím a pak se ve škole nemohu soustředit, protože jsem unavená?

K jiným jídlům volit hodně zeleniny, dát ji na talíř spolu s masem a přílohou. Opticky to bude vypadat jako plný talíř.

Já se přiznám, že chápu oba dva, jak tebe, tak tvého tátu. On má pocit, že když ti „ustoupí“ s jídlem nyní, ty třeba časem přestaneš jíst úplně, dost se řeší, že dívky v pubertě mají tendenci podvádět s jídlem a nejíst apod. Tebe taky chápu, kdo by chtěl mít neustále kila navíc, navíc to není jen o těch kilech, ale do budoucna i o zdraví.

Držím ti palce aby jsi to zvládla i kdyby jsi měla jít cestou snídaně, svačiny, oběd zdravé verze, večeře malinko nezdravější.

pajaxy
Ukecaná baba ;) 1243 příspěvků 23.01.19 16:34
@Lalelale píše:
Tohle jsem doma měla taky. Došlo mi, že buď budu tlustá a rodiče spokojení, nebo si budu jíst co já chci a nebudu se stydět jít v létě do plavek. Dupla jsem si, odmítla doma jíst a do roka jsem zhubla 10 kilo a konečně vypadala jako holka mého věku :palec: po pár měsících doma přestali remcat. ze zkušenosti bych rekla, že lidem jako tvůj táta to nevysvetlis.

Souhlasim.
Zkus se domluvit,ze si vecere budes delat sama (pripadne nabirat si sama primerenou porci).

pajaxy
Ukecaná baba ;) 1243 příspěvků 23.01.19 16:37
@elen-ka píše:
Zakladatelko, šlo by to třeba variantou, že by jsi si dala místo knedlíků těstoviny, při vaření pomohla mamce a třeba si omáčku odebrala před dokončením smetanou apod.? Pokud by táta remcal, zkusila bych, že mi po knedlících je v noci špatně, špatně spím a pak se ve škole nemohu soustředit, protože jsem unavená?

K jiným jídlům volit hodně zeleniny, dát ji na talíř spolu s masem a přílohou. Opticky to bude vypadat jako plný talíř.

Já se přiznám, že chápu oba dva, jak tebe, tak tvého tátu. On má pocit, že když ti „ustoupí“ s jídlem nyní, ty třeba časem přestaneš jíst úplně, dost se řeší, že dívky v pubertě mají tendenci podvádět s jídlem a nejíst apod. Tebe taky chápu, kdo by chtěl mít neustále kila navíc, navíc to není jen o těch kilech, ale do budoucna i o zdraví.

Držím ti palce aby jsi to zvládla i kdyby jsi měla jít cestou snídaně, svačiny, oběd zdravé verze, večeře malinko nezdravější.

Knedlik nebo testoviny, neni to skoro jedno :think: , zbytecne kvuli tomu delat zlou krev, proste si vzit jen jeden, ale hodne masa a malinko omacky + nejakou zelninu

elen-ka
Extra třída :D 12901 příspěvků 17 inzerátů 23.01.19 17:31
@pajaxy píše:
Knedlik nebo testoviny, neni to skoro jedno :think: , zbytecne kvuli tomu delat zlou krev, proste si vzit jen jeden, ale hodne masa a malinko omacky + nejakou zelninu

Tak jeden určitě nevadí, chce to rozumně vyvážit a hlavně se domluvit s mamkou, zda by ji třeba i v tom nepomohla.

Tiger-lily
Vesmírná mluvilka 33911 příspěvků 1 inzerát 24.01.19 13:13

Za prvé je potřeba si ujasnit, co je skutečně zdravé a dietní a co je v podstatě jen něco jiného, než jí ostatní. Např. tofu není žádný hit zdravé výživy, doba sojová už zapadla někde dávno v 90. letech, je těžko stravitelná a navíc geneticky modifikovaná, což se stále kontroverzní, jestli ji vůbec jíst, nebo ne. Na druhou stranu omáčky jsou mnohem zdravější. Pokud tedy obsahují hodně zeleniny a jsou doplněny třeba zakysanou smetanou. Co se týká porcí, dej si jídla přiměřeně. Takže zkusila bych nějaký dialog s rodiči, nesnažila se jim nacpat nějakou jinou stravu (která konec konců není zdravá ani dobrá), jedla normálně to, co se v rodině navaří. Pokud by tě nutili sníst velkou porci, tak si klidně nachystej sáček a přebytky nenápadně vyhoď. No a občas na sváču si kup to, co ti chutná a co máš ráda.

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nejčastější chyby při usazování dětí do autasedačky

Téměř denně cestuje většina rodičů se svými dětmi autem. Snad žádný z nich by... číst dále >

Články z Expres.cz

Hvězda Mostu! Zdeněk Godla platí za minulost: Topí se ve statisícových dluzích!

Díky seriálu Most! se ze Zdeňka Godly (44) stala hvězda první velikosti. Lidé... číst dále >

Došly prachy? Bývalá miss Houdová bude kněžka, vzniká tady Guru Jára syndrom

Nevíte, co dál se svým životem, a zároveň si na něj potřebujete vydělat? Zdá... číst dále >

Články z Ona Dnes

Jak prožít spokojený rok 2019? Zlepšujte přítomnost, radí psycholog

Pokaždé, když rok končí a další začíná, všichni si přejeme, aby byl ten nový... číst dále >

Příběh Šárky: Máma na mě přepsala byt, švagrová je vzteky bez sebe

S bráchou jsme vyrůstali jen s mámou. Otec nás opustil asi rok po bratrově... číst dále >