Rozestup přímých břišních svalů

625
20.5.05 12:49

rozestup přímých břišních svalů

Ahoj holky,
jsem něco přes 5 m po porodu a zhubla jsem na svou původní váhu ani moc nevím jak. Mám ale problémy s bříškem, které je stále vystouplé a není to ani tak špekem na něm jako tím, že břicho samo je prostě vyklenuté. Zjistila jsem, že mám rozestouplé přímé břišní svaly (mám hlavně nahoře u pupíku asi půlcentimetrovou mezeru) a ono to s tím asi souvisí. Přiznám se, že na břicho jsem po porodu cvičila všehovšudy asi čtyřikrát, takže ten rozestup jsem si rozhodně nezpůsobila předčasným cvičením :lol:

Máte s tím někdo zkušenosti? Můžu cvičit přímé břišní svaly, když tam mám ten rozestup? Spraví se to samo? Mě se taaak nechce cvičit, ale asi budu muset… :twisted:

Díky
Jana+Kačenka 5m

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

1785
20.5.05 13:24

Ahojka, když jsem byla těhu, pravděpodobně jsem rozestup měla taky - když jsem zatnula břicho, naskočilo mi nad pupíkem jelito:-))
Teď jsem cca 3 týdny po porodu, takže to ještě moc hodnotit nemůžu, je to ještě všechno měkký jak tvaroh:-)
Nicméně na tenhle neduh se mají začít posilovat nejprve šikmé břišní svaly a zatím zcela vynechat přímý břišní. Prý je to záležitost na delší dobu a hlavně na poctivé cvičení, aby se zas dal člověk do gala.
Ale pokud tě to potěší, nejsi v tom sama, taky už se pomalu odhodlávám:-)
Cvičení zdar a zdravý miminko!
Jazzi a Matěj 23 dní

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
227
20.5.05 13:51

Cauky, mne behem tehotenstvi taky vznikl rozestup brisnich svalu. Doktorka rikala, ze budu muset pekne cvicit, nez to dam dohromady. A priznam se, ze zatim moc necvicim. No, spis vubec. Ale uz se chystam, ze zacnu :) . Nejdriv pekne sikme brisni a pak i ty prime. Chce to kazdy den trosku, hlavne to neprehanet, aby se ten rozestup nezvetsil. Mozna te potesim, ja uz mam dokonce tri kila pod svou normalni vahou, ale bricho nena ne zalezt. :D Moje znama mela to same a rikala, ze az po roce to bylo lepsi :cry:
Romca

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
830
20.5.05 14:13

Ahojky,

tuším, že rozestoupené svaly jsou v těhu naprosto normální a přetrvává to dlouho po porodu (teda já jsem to tak měla u obou těhu).
Já jsem teď už 14 měsíců po porodu a teprve nedávno jsem se donutila cvičit, musela jsem si nastavit budíka na telefonu a každé ráno v devět mi zvoní :lol: . Cičím 20 cviků na přímé, 20 a 20 na šikmé (na každou stranu po 20) a nakonec ještě 20 na přímé. Zdá se, že to funguje, protože svaly už rozestouplé nemám :D , nicméně mám špeky :evil: , takže musím cvičit a cvičit..... :lol: .

Cvičení zdar! :lol:
Smokie

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
932
20.5.05 14:17

Rozestup přímých břišních svalů

Ahoj Jani,

to, co popisuješ, se jmenuje „diastáza přímých břišních svalů“ a má ji přes 90% těhotných, zvlášť těch, které jsou aktivní a sportují - svaly jsou totiž tuhé a nestačí povolit zvětšujícímu se bříšku, problémy prý nemají pouze sádelnaté, nikdy necvičící ženy - jak mi řekl chirurg - kde nic není (rozuměj vypracované svaly), nemá se co rozestoupit.

Já tu diastázu mám fakt velkou, dostala jsem návod na cvičení, přepisuji:

1. Leh na zádech, ruce složené pod hlavou, nohy pokrčené, opřené o chodidla, mírně roznožené. Přitahujeme „do kříže“ loket a koleno (pravý loket + levé koleno, levý loket + pravé koleno).
  1. Leh na zádech, ruce složené pod hlavou, patu pravé nohy položíme na koleno nohy levé. Levý loket přibližujeme k pravému koleni, totéž na opačnou stranu.
  1. Leh na zádech, nohy pokrčené, opřené o chodidla, mírně roznožené. Ruce v předpažení směřují vedle kolen střídavě vpravo a vlevo. Zvedáme se šikmo stranou za rukama.
  1. Leh na zádech, nohy zvednout, tak aby byl pravý úhel v koleni a v kyčli, přitahujeme pravý loket k levému koleni a naopak.
  1. Leh na zádech, ruce v upažení, nohy pokrčené v kolenou, šlapky nad podložkou. Střídavě pokládáme obě kolena vpravo a vlevo.

Všechny cviky provádíme pomalu, tahem, v koordinaci s dýcháním (zvedáme se vždy s výdechem). Cvičíme několikrát denně po dobu nejméně šesti týdnů, s fixací břicha (tzn. např. omotat břicho ručníkem).

Snad ti to bude k užitku.

Světlana + Anička 16 dní

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
625
20.5.05 14:31

Holky díky,
já před těhu taky nikdy necvičila, takže to vážně nemůže být tím, že bych měla tak velké svaly :D :D Dost mě překvapuje, že tam je něco, co mě mohlo rozestoupit :-) Noc nic, i tak se stalo. Mě zaráží, že jsem našla protichůdné informace-necvičit, aby se mezera nezvětšila nebo naopak cvičit, abych posílila svaly. Včera jsem si totiž zkoušela plavky, tak proto ta starost:-)
Jana

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2237
20.5.05 19:00

Jani, nejsi v tom sama. Ja ty plavky radej ani nezkousela. Sice jsem se po porodu dostala dokonce o kilo pod svou puvodni vahu, ale to bricho vypada fakt strasne. Do cviceni jsem se zatim nedokopala, protoze jsem prave tady kdysi cetla, ze kdyz se to dela spatne, tak se to jeste zhorsi. Asi to vidim na fitko. V zivote jsem tam nebyla, ale do jednodilnych plavek me taky nikdo nedostane. Tchyne mi radila plavani. Pry ji to po obou porodech krasne zformovalo i bricho. Tak nevim. Terik

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
20.5.05 19:38

Ahojky, ja mam po porodu porad asi 3kilca navic, ale jediny co se mi podarilo dat zpatky je bricho - cvicim kalanetiku. No jeste ten zadek a bude to dobry… Ty svaly se spravy

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymni
20.5.05 22:13

Holky, jediné co vážně pomůže je cvičit, posilovat. Když jsem porodila, byla jsem druhý den zase štíhlounká, přibrala jsem nějakých 9 kilo, takže jsem vypadala i po porodu vcelku dobře. Až na ten vak pod pasem…Prsa jak melouny brzo splaskly, lezly mi žebra, nohy jsem měla jak „hajzlový pavůk“ (tchýnin oblíbený výraz :-), ale ten pytel místo břicha ne a ne slézt. Nejprve jsem zahájila lehkou kondiční průpravu-občas kolo, trochu se proběhnout, pak se proběhnout trochu víc…Když jsem měla pocit, že jsem kondičně docela v pohodě, začala jsem i s posilováním bříška. V té době už to nebyla taková hrůza, jako první týdny, ale nebylo to ono. Vyplatilo se, dnes mám sice o 2-3 kila víc než před těhotenstvím (nevím, jestli se to dá svádět na svaly:-), ale když někomu řeknu, že mám 60 kilo (167 cm), tak mi málokdo věří. Nic jiného, než cvičení nepomůže, ublížit může jen nesprávné cvičení příliš brzy po porodu. Cvičte, až budete vědět, že je čas a že to tělo zvládne. Odměna bude sladká. Mou největší odměnou byla banda zírajících pubertáků v jistém baru - a to jsem nebyla oblečená nijak provokativně :-)

elda

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymni
9.9.05 13:06

mam to taky jestli te to potesi :D a nevim co s tim vypada to desne a to cvicim no samo ze v ramci moznosti, noooooooo snad ten rok rychle utece :D kazda to mame jinak, kamca uz davno nema nic, ale reknu si mimi za to stoji a jsem v poho :D

• Nahlásit
  • Citovat
Mmmmmmmm
19.5.12 02:16

fyzioterapie

Já jsem si zašla s tím rozestupem k fyzioterapeutce-normálně bez předchozí návštěvy obvodního, najdeš na netu. Je to hrazené pojišťovnou, asi o tom málokdo ví, dočetla jsem se o tom v jedné knížce. Ta mi napsala 10× rehabilitace (1 trvá cca pů hod.) Jednalo se o cvičení na nestabilní plošině, vtahování břicha a rovnováhu, minimálně vás to donutí tam jednou týdně zajít a tomu cvičení se věnovat, dobrý je taky, že na vás někdo dohlíží, jestli ty cviky děláte správně. ;)

• Nahlásit
  • Citovat
14
25.8.13 18:21

Rozestup

Ahoj, já jsem 6 měsíců po druhém porodu a břicho strašné. Jsem hubená, na 163cm mám jen 48kg. Jediné co mám velké je břicho, je vyklenuté, navíc mám strie a povolenou kůži. Rozestup asi 3 cm snad přes celé břicho. Zrovna jsem začla cvičit pilates, má s tím někdo zkušenost? Bylo mi doporučeno s tím radši zajít k doktorce. Pomohl někomu fyzioterapeut? Ani nevím, jestli se toho dá úplně zbavit, jsem z toho dost nešťastná :,(

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3157
31.3.15 13:30

Jak to poznám, jestli mám rozestup? Chci se přidat tady k výzvě na břicho, ale nevím, jestli už můžu. Že bych si vyloženě byla schopná nahmatat díru, to ne, ale jamka jo, ale to je asi normální, ne? Před porodem jsem to nikdy nezkoumala, tak nemám srovnání :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3149
31.3.15 13:34

@Mrňátko Mě to řekl přímo gynekolog! :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
854
31.3.15 13:53

@Mrňátko Já si lehla na záda a jakoby zatlačila břicho do země a zároveň se chtěla jako náznakem zvednout. A nahmatala jsem si jak velký rozestup mám.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama