Poradna dětského psychologa
PhDr. Václav Mertin
Ahoj. Jdu si pro radu. Má přijet sestřenka, která je v pubertě. Nedávno zkolabovala a byla na kapačkách. Nějakou dobu předtím byla u mých rodičů a prý tam málo jedla. Tak mi došlo proč ty kapačky. Před pár měsíci jsme její váhu řešily. Prý byla označena za tlustou dětskou lékařkou, což nechápu.
Teď má 156 cm a 46 Kg. Tipuji, že se během pár let ještě vytáhne, máme to v rodině.
Přemýšlím, jestli si to brát na triko a ten týden si ji tady nechat a zkusit se s ní o tom pobavit, ale plus minus vím jakou mentalitu mají anorektičky. Jen tak jim nelze něco vysvětlit. K psychologovi ji vzít nemůžu, nejsem zákonný zástupce. Její rodiče by na ní nejspíš asi jen řvali. Navíc jde teta do nemocnice. Vztahy v rodině mají příšerné. Co by jste dělali vy? Vzali sestřeniku na chvíli k sobě a zkusili jste ji pomoct?
Děkuji.
@Walburga můžeš to zkusit, ale pokud sama nechce, nic s ní neuděláš.
Zkolabovat mohla z úplně jiných důvodů, pokud nic nevíš přesně, jsou to jen tvé dohady. Zkolabovat může člověk i z dehydratace. Zkusila bych zjistit víc od jejích rodičů, pomoc musí přijít přes ně. Kolik je sestřence let? 156 cm a 46 kg je u dívky celkem v pořádku, to měla moje dcera ve 13, samá ruka, samá noha.
Sice nevím jak pomoc kor jestli má takové rodiče. U sestřenice jsem si problémů všimla přes vánoce bylo ji 13 a ona mi psala, že přibrala kilo, no, hysterie… Říkala jsem to mamce, že je to divný. Mavla nad tím rukou (bylo mi 16)… Za 3 měsíce jsme se viděli (moc jsme se nevidali, vztahy v rodině nic moc)… Mamce se sestrenka taky nezdala, viditelně zhubla, naznačila to tetce a ta ji seřvala ať si hledí svého, že je holka poradku… No dopadlo to tak že půl roku na to ji zavirali na psychiatrii s mentální anorexii měla 37 kg(nevím kolik měřila předtím, ale teď měří 178cm).. Dneska je už „zdravá“.(je to u 15 let). Sama mi říkala, že i když ji pak rodiče hlídali, tak nejedla přehnaně sportovala. Před vážením u doktora pila vodu, hodně vody, aby vážila víc. Samotnou ji to prý probudilo ve chvíli, kdy s litrem vody měla těch 37kg…mě neposlouchala moje máma a ji její máma… Nakonec se holka musela vzpamatovat sama… Snad říkat, že je krásná taková jaká je…
.. Promiň, moc jsem nepomohla…
@Walburga píše:
@Veveří Od jejich rodičů alkoholiků… Tak určitě.
Bohužel když nejsi zákonný zástupce, tak s tím nic moc neuděláš. Můžeš ji akorát vyslechnout, podpořit. Ale o a bude mít problém o tom mluvit, anorektici nemají ba sebe reálný náhled. Tedy pokud sestřenka má tuto diagnózu.
@Anonymní píše:
Sice nevím jak pomoc kor jestli má takové rodiče. U sestřenice jsem si problémů všimla přes vánoce bylo ji 13 a ona mi psala, že přibrala kilo, no, hysterie… Říkala jsem to mamce, že je to divný. Mavla nad tím rukou (bylo mi 16)… Za 3 měsíce jsme se viděli (moc jsme se nevidali, vztahy v rodině nic moc)… Mamce se sestrenka taky nezdala, viditelně zhubla, naznačila to tetce a ta ji seřvala ať si hledí svého, že je holka poradku… No dopadlo to tak že půl roku na to ji zavirali na psychiatrii s mentální anorexii měla 37 kg(nevím kolik měřila předtím, ale teď měří 178cm).. Dneska je už „zdravá“.(je to u 15 let). Sama mi říkala, že i když ji pak rodiče hlídali, tak nejedla přehnaně sportovala. Před vážením u doktora pila vodu, hodně vody, aby vážila víc. Samotnou ji to prý probudilo ve chvíli, kdy s litrem vody měla těch 37kg…mě neposlouchala moje máma a ji její máma… Nakonec se holka musela vzpamatovat sama… Snad říkat, že je krásná taková jaká je….. Promiň, moc jsem nepomohla…
Jaj, ono když se nepodchytí ten začátek, tak to může dopadnout špatně. Rodiče někdy některé věci bohužel nechtějí vidět. ![]()
@Veveří Myslím, že je to začátek. Ještě se asi vzpamatovat může, ale pokud se to nepodchytí včas, tak nevím. Od začátku roku už zhubla z 51 na 46.