Poradna dětského psychologa
PhDr. Václav Mertin
@Thomassss píše:
@dedrichov Pokud je dítěti 13 nebo 14 let, tak to rozdíl není prakticky žádný, to chápu, ale u těch batolat je logické to říkat v měsících. Jen jaký je rozdíl mezi třeba 14měsíčním “miminem” a pak třeba 20 měsíčním dítětem, ten vývoj je v tomto období strašně rychlý.
Já třeba potkala spolužačku, když já jsem měla 3 měsíční miminko a ona už většího chlapečka. Ptám se: kolik mu je? A ona: 20 měsíců! No počítala jsem, a nechápala, proč neřekla rok a půl
Popravdě to nechápu doteď, i když vím, že každý měsíc hraje roli.
@Thomassss píše:
@dedrichov Pokud je dítěti 13 nebo 14 let, tak to rozdíl není prakticky žádný, to chápu, ale u těch batolat je logické to říkat v měsících. Jen jaký je rozdíl mezi třeba 14měsíčním “miminem” a pak třeba 20 měsíčním dítětem, ten vývoj je v tomto období strašně rychlý.
tohle všechno jsem si tenkrát myslela také a myslím si to asi dál. Jen přibližuji reakci lékaře z dětského oddělení, on mě s dcerou přijímal. Taky jsem to úplně nechápala, když ve zdravotním průkazu jsou údaje v měsících, tak jsem si myslela, že to také uvedu podle toho. A on na mě kroutil očima, proč mu říkám tu půlku.
@dedrichov píše:
tohle všechno jsem si tenkrát myslela také a myslím si to asi dál. Jen přibližuji reakci lékaře z dětského oddělení, on mě s dcerou přijímal. Taky jsem to úplně nechápala, když ve zdravotním průkazu jsou údaje v měsících, tak jsem si myslela, že to také uvedu podle toho. A on na mě kroutil očima, proč mu říkám tu půlku.
To je zvláštní lékař, já byla s dcerou u neurologa pro pomalejší vývoj a tam hrál každý měsíc velkou roli pro to, aby dokázal posoudit, zda se dítě dobře vyvíjí. Tam by nějaké - “je jí rok nebo dva roky” opravdu neobstálo ![]()
@Thomassss píše:
@dedrichov Pokud je dítěti 13 nebo 14 let, tak to rozdíl není prakticky žádný, to chápu, ale u těch batolat je logické to říkat v měsících. Jen jaký je rozdíl mezi třeba 14měsíčním “miminem” a pak třeba 20 měsíčním dítětem, ten vývoj je v tomto období strašně rychlý.
Presne tak. Treba na neurologii je to velky rozdil, jestli dite nechodi ve 14 mesicich nebo ve 20 mesicich. A to je mu ve 14 i 20 mesicich 1 rok.
@Thomassss píše:
To je zvláštní lékař, já byla s dcerou u neurologa pro pomalejší vývoj a tam hrál každý měsíc velkou roli pro to, aby dokázal posoudit, zda se dítě dobře vyvíjí. Tam by nějaké - “je jí rok nebo dva roky” opravdu neobstálo
Copak to, ale já s nedonošencem musela hlásit věk, korigovaný věk a do roku ještě gestační týdny, což je vlastně pokračování těhotenských týdnů…… Sem v hlavě nosila kalkulačku…. ![]()
Ty používáš svoje zdrobneliny a ona svoje, dite rozumí oběma vašim řečem a dokonce i té běžné nezdrobnělé mluvě
ty děti fakt nejsou blby, až vyroste, jistě tak mluvit už nebude a babička na nej taktéž ne ![]()
A obecně batoleci mluva, batoleci slovíčka mi nevadí - sama jsem je začala pro malého používat, protože skoro nemluvil a dle mého názoru už bylo načase, ale když jsem na nej začala mluvit řečí batolecí, tak začal, a teď už mluví i normálně, no problém. Starší problém neměl a mluvil normálně od začátku, mladší to proste potřeboval trochu přizpůsobit ![]()
Spát = nyny
Jíst =ňama
Pít = tutu
Jít = ťápa
Má tři babičky a kazda to říká po svém a užívá sva slova, jak asi byla zvykla se svými dětmi, ale pochopi se vždycky nakonec😃 😃 😃
Sislani - to bych řekla, ze babičce asi občas trochu ujede, když ji přijde tak strasne roztomilej, ze by ho samou láskou sežrala
až na ni jednou kvůli tomu hodi nevrlej výraz, tak toho jistě sama hned necha ![]()
Znáte někdo v širém okolí dítko, na které by mluvili všichni normálně krom jedné šišlající osoby, a ono by šlo do první třídy a šišlalo na paní učitelku?
@ugluk píše:
Znáte někdo v širém okolí dítko, na které by mluvili všichni normálně krom jedné šišlající osoby, a ono by šlo do první třídy a šišlalo na paní učitelku?
Já se teda spíš divím, že všichni, co tak děsně odmítají šišlání a různý “ patvary” slov, pouští děti do školky….. ![]()
Vždyť tam to dítě je mezi padesáti šišlajícíma a divně mluvícíma trpaslíkama….. To vám fakt nevadí? ![]()
Divný….. ![]()
@Janli no přesně. Obě mé děti na tom byly při nástupu do školky jazykově velmi dobře (i přes šišlání babiček) a obě měly během prvního roku období, kdy odposlechly od ostatních dětí všemožné nešvary, patlání, prapodivné vyslovování slov, které už předtím bez problémů zvládaly. A to chodily do věkově smíšených tříd, takže těch mrňat tam byla cca jen třetina třídy a zbylé dvě třetiny o rok-dva starší a velká část z nich už dost jazykově zdatných.
Když jsme doma i nadále mluvili normálně a patlající dítě přiměli k tomu, aby s námi mluvilo jako dřív, zase se to srovnalo.
@Thomassss píše:
Sporné to není - i v dětském zdravotním průkazu je psaná prohlídka v 18 měsících, ne v roce a půl.
Já se nehádám, já to také používala. Jen říkám, že skupina lidí, kteří toto kritizují je stejně velká, jako skupina lidí, kterým vadí zdrobněliny u dětí. Každý má nějaký názor.
@ugluk třeba ji nějaké říká “paniško ušišeleško. A muže za to infantilní babiška! ![]()
Babička se dle tvého vyprávění velmi hezky a se srdcem o malého stará. Tak ji nech, milující babičku nemá tolik dětí. Stačí si tady počíst, jak se nevychází s tchánovcema a na děti prdí. A v mnoha případech si za to můžou mladí sami ![]()
@hani28 píše:
Ty rikas haci ona hacinky, ty papat ona papunko, ty caky caky ona cachty cachty. Zadny rozdil nevidim. Proc ani ty nemluvis normalne - sedni si, spinkej…
Ve většině případů mluvím normálně. Já tuto dětskou řeč omezují cca od 18m, ale sem tam (ještě ze zvyku) použiji…
I tak děkuji za reakci
@Kipa22 píše: Řešíš blbosti. Babičky jsou od rozmazlování. Ty jsi máma. Každá máte jinou roli. Pokud na dítě nemluví sprostě, netýrá ho a jde jen o to šišlání, není se čeho bát. On určitě nebude kvůli tomu jednou ve dvaceti říkat, že jde papunkat a bude dělat čáky čáky.
To by ses divila, její syn, můj svarg ve 30 letech na dovolene manželce říká, já bych si dal papunko…
Je to ale v rámci dlouholetého vztahu… ![]()
Respektive děda, manžel babičky „ťape po bytě, někdy ťapťá…“ Jen vím, že u těchto prarodičů to bude poslouchat celý život…
Ale Joo, asi jsem moc přecitlivělá, (podruhé těhotná) a už se „těším“ jak budeme šišlat dalších X let
![]()
@ugluk píše:
Znáte někdo v širém okolí dítko, na které by mluvili všichni normálně krom jedné šišlající osoby, a ono by šlo do první třídy a šišlalo na paní učitelku?
Ano znám. Kluk, nyní myslím 9 let. Do teď se kvůli tomu nenaučil pořádně mluvit a děti se mu smějí…
A celkově to patlání slov… Pozor na to. Znám v okolí dítě, na které se mluvilo neustále pooomaaaaluuu a ve stylu: Půjdemeee paaapat a dívej, tam je čičiiii… Děcku je 13 a řekne vám, že jde papat a dneska potkalo mimiiii ![]()