Škola nebo jazyky? Má to vůbec ještě smysl?

Anonymní
24.2.20 15:28

Škola nebo jazyky? Má to vůbec ještě smysl?

Přemýšlím, co dál, hledám práci už několik měsíců a nedaří se. Abych začala od začátku, vystudovala jsem obchodku, maturitu, škola mi celkem šla, ale chtěla jsem pracovat a tak jsem hledala práci. Bohužel bydlím regionu kde byla velmi vysoka nezaměstnanost a tak jsem nastoupila jako prodavačka do uzenin, po nějaké době jsem přešla do jiného obchodu jako pokladní, postupem času, jsem dělala i zástup hlavní pokladní. Po dvou letech mi švára zajistil místo u nich ve fabrice a mě se to líbilo, pravidelné směny, volné víkendy a celkem dobré peníze. Zkysla jsem tam 9 let, vyzkoušela jsem tam plno pozic a dostala se nakonec na oddělení příjmu objednávek. Pak jsem nastoupila na mateřskou, ve 2 a půl letech dcery jsem začala dělat brigádne v call centru. Ve třech letech dcery jsem ukončila pracovní poměr ve fabrice, jelikož mi neumožnili abych mohla pracovat pouze na 1 směnu a navíc se tam i dojizdelo. Poté jsem našla práci v menší firmě ve skladu, práce celkem fyzicky náročná, ale velmi mi vyhovovala pracovní doba, stihala jsem dceru vyzvedávat i dávat do školky, byl tam super kolektiv, kousek od domova, ale bohužel po půl roce mě propustili pro nadbytečnost. A od té doby nemohou sehnat práci, kterou bych mohla dělat pouze na ranní s volnými víkendy. Partner je OSVC a má velmi hodně práce, takže se vrací až večer, hlídání nemam vubec žádné. Nikdy jsem nebyla žádná karieristka a práce byla pro mě jen prostředek jak vydělat peníze a bylo mi celkem jedno co dělám. Až teprve teď vidím, jak to bylo krátkozraké. A tak přemýšlím jestli si udělat nějakou školu, aspoň Bc a dostat se na nějakou administrativní pozici a mít větší možnost volby pracovní doby ( celkem mě láká HR),ale plno lidí mě odrazuje, že s mým profesním životopisem moc šancí se dostat na lepší práci nemam ani se školou a ze si mám radeji zaplatit kvalitní kurzy angličtiny a že pak si určitě nějaké místo spíš najdu. Jaký na to máte názor? Navíc řešíme, zda ještě malé pořídit sourozence, tak bych si případně mohla udělat školu během mateřské. Ale pořád váhám, je mi 36 let. Děkuji za přečtení a za názory.

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

6997
24.2.20 15:33

Ty jo to je těžké. Hrozně záleží, jaká je situace u vás v kraji. U nás je nadbytek kvalitních uchazečů a člověk s praxí z fabriky atd by v kanceláři šanci prostě neměl. Zvlášť HR je hodně přetížený obor, co se týče počtu uchazečů, a to i když mají školu i praxi. Být tebou, projdu si inzeráty na pozice, co bys chtěla dělat, a podívej se na požadavky. To by ti mohlo dát obrázek.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
120
24.2.20 15:33

Ak mas obchodnu akademiu, navrhujem radsej sa venovat cudziemu jazyku a volila by som nejaku intenzivnu formu a vela konverzacie.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
24.2.20 15:40

Cizí jazyk

V této situaci rozhodně lepší intenzivně studovat cizí jazyk než VŠ.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
524
24.2.20 15:42

Tak záleží na tobě. Jako při hodně oborech si tu angličtinu i jiné jazyky můžeš zlepšit tak jako tak - a zadarmo.. Jinak v tomhle věku se dneska celkem běžně studuje, takže to není nic, co by někoho šokovalo. :palec:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6168
24.2.20 15:42

Urcite je lepsi ten jazyk. Ja to dala dohromady oboje, delam si bakalare z cizich jazyku. A to mi je uz 44 let.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4698
24.2.20 15:51

VŠ tě asi nespasi v tvém věku už se spíš kouká na to co umíš, jakou máš praxi… Já mám taky jen maturitu na ekonomce, ale kdysi jsem začínala jako recepční a pak už jen administrativa, je to štěstí a o náhodě. Zase na druhou stranu, nic tím nezkazí, takže pokud se ti chce studovat, tak proč ne. Umět výborně jazyk je taky velká výhoda.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
697
24.2.20 16:01

Stokrát radši se uč jazyky než VŠ. Vysokou má dneska každý druhý hlupák a vůbec nic ti nezaručí. Životopis to taky nebude zářný. Ve firmách nemají rádi lidi, kteří často mění zaměstnání.
Ale pokud umíš jazyky a to fakt dobře, tak se uchytíš jako administrativa skoro všude. Akorát v dnešní době už se poptávají jazyky alespoň dva. Jeden určitě angličtina a druhý si vyber podle regionu, kde žiješ, který se tam nejvíce hodí.
Lidi stokrát radši přijmou někoho kdo opravdu ovládá jazyky, než někoho kdo má sice magistra, ale žbleptnout to neumí ani v angličtině.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
24.2.20 16:22
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
524
24.2.20 16:32

@LilyJane @Dlouhá punčoška Jako v životě jsem neviděla magistra, co neumí jazyky. Vždyť povinně se dělají zkoušky z 1-2 jazyků, takže dneska absolvent má běžně 2 cizí jazyky na c-úrovni, třetí cizí jazyk aspoň na b-úrovni. A nikdo nad extra neplesá, je to standard. U filosofických a jazykovědných oborů to běžně dělá další 1-2 jazyky navíc. Už jen z toho důvodu, že ty kurzy jsou prostě zdarma, a člověk se to rychleji naučí, když to využívá - dělá v tom rešerše apod.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1690
24.2.20 16:49
@listento píše:
@LilyJane @Dlouhá punčoška Jako v životě jsem neviděla magistra, co neumí jazyky. Vždyť povinně se dělají zkoušky z 1-2 jazyků, takže dneska absolvent má běžně 2 cizí jazyky na c-úrovni, třetí cizí jazyk aspoň na b-úrovni. A nikdo nad extra neplesá, je to standard. U filosofických a jazykovědných oborů to běžně dělá další 1-2 jazyky navíc. Už jen z toho důvodu, že ty kurzy jsou prostě zdarma, a člověk se to rychleji naučí, když to využívá - dělá v tom rešerše apod.

Jako fakt? V jakém oboru děláš? Já už jsem, tedy, pravda, nějakých 15 let po škole, ale tenkrát mi nepřišlo, že by všichni VŠ tak skvěle ovládali jazyky.
A i teď je spousta zájemců o angličtinu různých úrovní. Ale nemám přehled o jejich věkovém složení.
EDIT: Ještě jsem chtěla poznamenat, že před těmi 15 lety ta zkouška z druhého jazyka nebývala tak náročná, leckdy to byl 1-2semestrální kurz - kolik se za takovou dobu asi dá naučit.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6997
24.2.20 17:48
@listento píše:
@LilyJane @Dlouhá punčoška Jako v životě jsem neviděla magistra, co neumí jazyky. Vždyť povinně se dělají zkoušky z 1-2 jazyků, takže dneska absolvent má běžně 2 cizí jazyky na c-úrovni, třetí cizí jazyk aspoň na b-úrovni. A nikdo nad extra neplesá, je to standard. U filosofických a jazykovědných oborů to běžně dělá další 1-2 jazyky navíc. Už jen z toho důvodu, že ty kurzy jsou prostě zdarma, a člověk se to rychleji naučí, když to využívá - dělá v tom rešerše apod.

Taky mě to zarazilo. Magistra co „neumí zbleptnout anglicky“ jsem teda ještě nepotkala. Pokud samozřejmě nemluvíme o starší generaci, kdy jazyky ještě nebyly zvykem.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
697
24.2.20 19:14

@Lalelale @listento No nevím které školy studujete. Ale já znám spoustu bakalářů a magistrů, co sice nějaký ten jazyk měli. To jakože jo. Na dovolené se domluví, pivo si objednají. Ale když mají komunikovat se zákazníkem na určité úrovni, tak je to katastrofa. Ale opravdu.
Bylo to strašně vtipné, když se mi ozývaly mraky bývalých spolužáků a známých, kteří chtěli přeložit anotaci do bakalářky/diplomky. Nejstupidnější věc, kterou mohli udělat, a ani toho nebyli schopni. V písemném projevu je to většinou ještě jakž takž, protože mají google, můžou si to pětkrát překontrolovat, ale v mluveném je to horror.
U nás v práci byla nutná dobrá angličtina, ale to co se k nám hlásilo, byla katastrofa. 25 let, čerstvě po škole, gramatika aneb rok jsem žil v Anglii a zákazníka oslovím „hello dude“ protože hello je formálnější než hi. Číst některé e-maily od svých kolegů byl očistec. Jak z hlediska gramatiky, tak obsahu… Vždycky šlo rozlišit ty co jazyk studovali od těch, co ho měli jako bokovku na výšce. Vždycky.
Nehledě na to, že výuka jazyků na vysoké je fakt jako hodně velký rychlík. Za první semestr - 3 měsíce, se proletí to, co na střední obvykle berete rok. Pokud člověk nemá základy odněkud jinud a nebo se tomu ve svém čase aktivně nevěnuje, tak je v pasti. Pravidelně jsem byla svědkem toho, že si lidi zapisovali „jedničkové“ jazyky - čili první, aby dostali body víceméně za docházku a měli splněno.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6997
24.2.20 19:31

@LilyJane ty jo tak jestli někdo osloví klienta hello dude, tak chyba bude úplně někde jinde, než v anglickém jazyce. Nevím co říct, s tím co popisujes jsem se nikdy nesetkala.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
25.2.20 08:07

Děkuji všem za postrehy, už jsem se domluvila se známým pritele, rodilym mluvčím a v pátek začínám s intenzivním kurzem angličtiny :lol:

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama