Jak vysvětlit prarodičům, ať nedávají dítěti sladkosti?

2148
27.11.18 12:32

Sladkosti od prarodičů

Ahoj holky, asi si jdu jen postěžovat. Mám dvě děti 4 a necelé 2 roky. Prarodiče jim nosí opravdu velké množství sladkostí, už několikrát jsme s manželem říkali, že jim toho nemají dávat tolik. Bez efektu. Včera návštěva, malá byla po poledním spaní, takže před svačinou a oni ji ihned při příchodu dali do ruky hromadu sladkostí - bonbóny, lízatka, čokoládky, křupky,… malá to chtěla hned vše svačit, no nešlo vysvětlit, scéna nehorázná. Takže jsem jí dala jeden bonbon a zbytek vzala, že jí to dám později. Byla jsem upozorněna, že je to neslušné to sbalit, když to přinesli dětem! No byla už jsem vytočená, takže jsem jim řekla, že je to zbytečné nosit toho moc, nechápu proč tolik? Akorát se zaplácá cukrem a blbostmi a do večera už nic jíst nebude. Takže půjde spát „o hladu“, bude špatně usínat a ještě bude mít zítra průjem. No asi nepochopili, spíš se naštvali. NEJSEM žádná superbiomatka. Dětem dopřeju i sladkosti. Ale myslím, že stačí jedny bonbony, nebo jedno lízatko a tak a ne ani ne dvouletému dítěti vecpat hromadu a ať si ve svém věku o tom rozhoduje. Nakonec tedy jim domluvil i manžel a řekli, že budou nosit jen to ovoce (přinesli opravdu hodně ovoce, jsem moc ráda, dětem jsem hned nakrájela, aby si nemysleli, že jim to nedám, děti jedly). No navíc ty sladkosti jsou humus co jim nosí, nevím jak to vysvětlit, prostě hnusné levné bonbony, čokoládky a tak, nic „dobrého“. Nejsme rozmlsaní, ale takou chemku po návštěvě stejně vyhodíme… No jen jsem to asi potřebovala někomu říct. Oni teď budou určitě vykládat, že mi z dětí hráblo a už nevím co, přitom stačí trochu rozumu…proč jim prostě nemůžou dát jen jedno lízátko? A fakt se to nehodí, abych o tom jako matka rozhodovala vzhledem k věku dětí? Chtějí jim dopřát, to chápu, ale je to prostě mimo…

• Citovat
  • Zmínit
  • Upravit
Napsat příspěvek

Reakce:

5299
27.11.18 12:41

Je to moc, souhlasim, a asi nezbyva, nez neustale opakovat, pripominat, strucne vysvetlovat. Deti nemuzou sladkosti pred svacinou, vidite placou proto, ze jste jim to dali a ja jim to musim sebrat, skoda, ze jste neprinesli banany, ty bych jim mohla nechat, atd. a porad dokola. Co si budou o tobe myslet je vedlejsi, podstatne je, ze deti nebudou mit zacpu ci prujem, nebudou mit zkazene zaludky, budou dobre jist, dobre spat. Nereknu kdyz prijde vzacna navsteva a neco prinese, pak bych udelala vyjimku i pred svacinou, ale predpokladam, ze prarodice vidi vase deti kazdou chvili.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
49044
27.11.18 12:42

@Renaku :? nedá se s nimi domluvit aby přinesli jednu sladkost a pak ovoce nebo cokoliv na čem se domluvíte? Tchán taky nosí sladkosti ale nechám jim jen něco a zbytek uklidím ;) On se vždy teda ptá co jí takže ví že želatinové bonbony mají nejraději ale rozhodně ne že vše sní najednou :jazyk: . na jednoho mikuláše donesl snad vše to nejhorší hlavně že toho bylo hodně, já se hned nekoukla a malá rovnou řekla že ta čokoláda je nějaká asi zkažená :mrgreen: Rozum by měli mít hlavně oni a přinést jednu věc nebo zbytek dát v tašce nebo doplnit ovocem nebo se prostě domluvit co pro malou přinést :palec:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2272
27.11.18 12:43

@Renaku kašli na ně, ty jsi rodič, tvoje pravidla, když by nosili dál, prostě sbalim a řeknu, že si zbytečně dělali škodu, že dětem toto nedáváte, že jestli chtějí neco darovat, tak to ovoce je super nebo alespon taková ta pitíčka z 100procentního ovoce, nebo ty zdravé tyčinky, klidně jim nějaké kup a ukaž obal..

mně tchýně, když hlídala rozmlsala dceru, takže už půl roku bojuji, přestala mi jíst a chce jen mnam mnam a tchýně ji vždy neco podstrčí, ok, chtěla jsme zdravou výživu, ok rezignovala jsme, občas neco ano, ale ne když nejí, u ní byl obed čokoládka, bábovka, svačina zas piškoty apod..takže holka celý den na sladkém, ve 3 letech, má už 1 kaz! a ještě ji brala na nákupy a vždy ji koupila na co ukázala u kasy, aby neměla scénu, takže já mám ted peklo, stůj si za svým! taky trvalo než tchýně pochopila, ale s tím jídlem je to problém stále, ona přestala jíst normální veci, že je to blé a že chce mnam..dřív jsme ji upěkla doma buchtu nebo koláč, domácí, sladké, aleto už taky nechce, chce čokoládky, njn..krmila ji tím potají, nechápu proč, tak už :roll: nehlídá, nevěřím ji, jednou se mi pozvracela a jediné co mi řekla, to nemůže mít z toho..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2384
27.11.18 12:45

Sladky bych sebrala, dala 1 lizo po svacine, zbytek uklidila, ze to maji na priste… jsem asi hnusna, ale ja jim to pak nedavam, ale odnasim to k popelnicim kde to zdobnou bezdaci… nemaji pochopeni, ze maji donest radeji banany

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15683
27.11.18 12:48

@Renaku mě pomáhá, takto jednu to sladkost, co z té hromady vyberu, položit vedle talířku se svačinou s tím, že až se sní, může dítko tuto sladkost. A mezitím zbytek uklidit a následně protřídit…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
750
27.11.18 12:52

U tchyne a svagrove totez, skoro do roku a pul dcery se mi podarilo jsks taks hlidat cukr, a nedavat zadne sladkosti, ale tam potaji abych to nevidela dostala vse mozne i nemozne. Pak jsem to prestala resit, bylo to jedine hlidani co jsem mela, tak jsem si rekla ze raz za cas ji to nezabije, ale byla tam na dve hodky a kdyz jsrm pro ni prisla, tehdy nemela ani dva roky, tak na stole chipsy, brumik, lentilky, cokolada, susesnky, bonbony, parky a decko jeste v ruce lizatko a jeste ji stale popobizeji at ji. Ona je nastesti nejedlik takze si da trochu a nemusi stlaskat vsechno, ale pak uz neji normalni veci. Ale jim proste nevysvetlitelne, absolutne. Ted uz tam moc nechodi a oni k nam nastesti na navstevu nejezdi, ale je to priserne. Taky uz u dcery neresim sladke a nezdrave, ted ma 2a trictvrte, denne ma nejakou sladkost ale tam je to vylozene vykrm a jeste take levnymy hnusy, presne jak pisete, ty nejlevnejsi chipsy. Slane krupky, uzeniny,polske cokolady a bonbony… No comment. Nekterym lidem nevysvetlite nic, tez jsem jen ja ta mrcha co decku nic nedovoli:D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
27.11.18 12:54

@Renaku Já se vlastně divím jak se s manželem necháte pomalu zahnat , tam , kam jim se to líbí. U nás by to v tomto případě probíhalo takto ( toto konkrétně jsme neřešili , ale řešíme spousty jiných věci a stejným stylem a vždy se super výsledkem ) pokud by to přinesli poprvé , řekla bych , že je toho hodně ( já schvaluji 2-3 sladkosti týdně ) a že ať to příště nenosí ( a ještě jestli nosí něco chemického ) , pokud by to přinesli podruhé zopakovali bych tuto větu a doupozornila , že příště to buď severu a děti to stejně nedostanou a nebo ať už vůbec nechodí jestli by to chtěli opakovat. Pokud se urazí - nazdar , jsou to moje děti a já co řeknu to platí. A až se odurazí , ať třeba přijdou…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
27.11.18 12:56

[ @Renaku rekni jim at radsi upece buchtu. Aspon, ze nosi i to ovoce, takze staci jen to.. nechapu ty zvyky nosit kopce sladkeho. Ja ho miluju, ale taky podle toho vypadam :roll: a nechci, aby s tim bojovala dcera, takze jsem to zatrhla a ustupky jsou pouze Vanoce, Velikonoce a jen jednu sladkost ne kopec… mam stesti, ze dcera ma rada vse takze kdyz ji nekdo da cokoladku, tak si stejne vecer sni pohankovou kasi :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2148
27.11.18 12:56

@astoret Ano malá právě na mě minule už zkoušela, že místo oběda bude jíst mňam… takže toto chápu. Nejhorší je, že oni žijí „zdravě“. Nesladí, nejí zákusky (jen na návštěvě) a celkově vidím, že sami na stravu dbají - jí bílé jogurty, vločky a tak a mým dětem nosí „toto“ kyselé hady apod…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
27.11.18 12:59
@Renaku píše:
@astoret Ano malá právě na mě minule už zkoušela, že místo oběda bude jíst mňam… takže toto chápu. Nejhorší je, že oni žijí „zdravě“. Nesladí, nejí zákusky (jen na návštěvě) a celkově vidím, že sami na stravu dbají - jí bílé jogurty, vločky a tak a mým dětem nosí „toto“ kyselé hady apod…

To ke vcelku paradox.. co na ne jit s timto , ze oni dbaji na stravu, ale vnoucatum nosi preslazene, chemicme s*acky… :roll:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2148
27.11.18 13:01

@Pidulka1991 Protože děti se radují a chtějí to a oni jsou tak nadšení, že jim příště toho stejného přinesou třikrát tolik :( třeba Mikuláše z minulého roku jsme polovinu vyhodili…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5560
27.11.18 13:02

@Renaku Normální člověk pochopí že sladkosti nejsou zdravé.Prarodice nerespektuji to co jim říkáte a to je špatně.Pokud už teda přinesou sladkosti mají je dát vám a decku třeba 1lizatko…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2148
27.11.18 13:06

Mě prostě mrzí, že oni budou vykládat, že jsem TA matka, co nedá dětem cukr, protože dneska je mega kampaň proti cukru, přitom my to jako děti jedly pořád… Já si z dětství pamatuju, že jsem dostala jedny JOJO, nebo jednu čokoládu Orion, jeden pardubický perník, atd… protože nic jiného nebylo! Dnes jsou obchody tím přervané, vše v akci za pár korun, tak oni to ponakupují a my jsme ti hnusní, co to nechtějí…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15542
27.11.18 13:07

Moje máma to taky dělala, říct si nedala, takže jsem ji to několikrát vrátila zpátky ať si to sní sama když je to taková dobrota, párkrát jsem jí řekla, že jsem to vyhodila a je klid. Tvé tchýni bych udělala to samé, ať si myslí co chce. A ještě bych se jí zeptala proč svým vnoučatům kazí zuby a žaludek, jestli si to kupuje i pro sebe.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama