Smí mi vedoucí na místě prodloužit směnu?

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
Anonymní
21.9.21 01:32

Smí mi vedoucí na místě prodloužit směnu?

Dobrý den, pročítala jsem si zde pár let staré diskuze a zajímalo by mě, jestli se to pořád děje. Lidé si stěžovali, že v supermarketech kde pracují na směny jim několikrát nebo dokonce i často měla skončit směna např. ve 14 hod. a když se připomněli, že už mají jít domů tak jim vedoucí nařídil, aby zůstali a „dokončili práci/počkali až bude méně zákazníků“ což pokud jsou zrovna u kasy a prodejna je stále otevřená nedává smysl, ne? A poté tak zůstali i několik hodin navíc a mnohdy za ten přesčas nedostali zaplaceno. Nikdy jsem v supermarketu nepracovala a ani osobně neznám nikoho, kdo ano tak nevím, jak to tedy vlastně je. Moji příbuzní pracují ve fabrikách a když jim má končit směna tak se jdou o 15 minut dřív převléknout a odejdou z budovy max. 10 minut po předepsaném konci směny :nevim: Děkuji předem za sdílení vašich zkušeností.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
21.9.21 03:16

V obchodě jsem pracovala, směny jsme nikomu neprodluzovali nařízením, prostě jsme zaměstnance slušně žádali a oni se na základě svých možností rozhodli, jestli ano nebo ne. Jinak nevím, co ti přijde divnýho na požadavku dokončit práci nebo počkat než bude méně zákazníků když je prodejna dál otevřená. Jako že to zboží díky tomu naskace samo do regálů, nebo že u pokladen se nebudou tvořit fronty (protože třeba nepřišel brigádník, nebo onemocněl nějaký kolega). Jinak hodiny navíc se samozřejmě buď proplatily nebo (ve většině případů) si za ně zaměstnanec vybral volno jindy.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10876
21.9.21 05:23

Tak je to práce přesčas. Běžná věc. :nevim: svinarna je, to pak lidem nezaplatit nebo jim za to nedat náhradní volno.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11360
21.9.21 06:19

Tak já dělala v supermarketu brigádu ještě v období, kdy si toho dovolovali daleko víc, ale pokud chtěli, abychom zůstali déle, vždycky nás s vysvětlením požádali a hodiny započítali. Naopak, neznám nikoho, kdo by se ve fabrice šel převlékat o 15 minut dřív, většinou nemůžou opustit svoje pracovní místo do vypršení pracovní doby a jsou kontrolováni čipy při odchodu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7287
21.9.21 06:26
@Kunikula Strhana píše:
V obchodě jsem pracovala, směny jsme nikomu neprodluzovali nařízením, prostě jsme zaměstnance slušně žádali a oni se na základě svých možností rozhodli, jestli ano nebo ne. Jinak nevím, co ti přijde divnýho na požadavku dokončit práci nebo počkat než bude méně zákazníkůkdyž je prodejna dál otevřená. Jako že to zboží díky tomu naskace samo do regálů, nebo že u pokladen se nebudou tvořit fronty (protože třeba nepřišel brigádník, nebo onemocněl nějaký kolega). Jinak hodiny navíc se samozřejmě buď proplatily nebo (ve většině případů) si za ně zaměstnanec vybral volno jindy.

V obchodě nepracuji, pokud nepočítám brigády v nácti a co je divného na tom, chtít, aby byla dodržována pracovní doba? Pokud má někdo končit ve dvě, tak přece má končit ve dvě. Zákazníci budou do večera. Pokud bych mohla končit až podle počtu zákazníků, tak bych jako matka do takové práce nikdy nešla :roll:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1086
21.9.21 07:17

Pracovala jsem od skoly v mensich obchodech a kdyz byl naval zrovna, kdyz mel nekdo koncit, automaticky zustaval o kousek dyl, dokud se situace trochu neuklidnila. Slo vzdycky cca o 15-30 min a bylo to obcas. Nijak se to neresilo, bylo to proste kolegialni :mavam:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6441
21.9.21 07:35

Jako matka bych takové žádosti vyhovět nemohla, byť bych třeba chtěla. Prostě školka zavře, hotovo. Totéž škola. Pro ty děti prostě musím. Z mého pohledu jsou tyhle žádosti, klidně i slušně řečené přes čáru. Může být narizen přes čas, ale to má také svá pravidla.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6441
21.9.21 07:37

@TeSudička a co bys dělala, kdyby to nešlo. Prostě musíš odejít do školky. To jsi potom nekolegiální?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6441
21.9.21 07:38

@Kfětoslava přesně tak, pracovní doba je dána. Na tom není nic divného, že se musi dodržet.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
723
21.9.21 08:08

Když jsem dělala v supermarketu, tak jsme běžně končili místo v jednu ve tři, případně odpolední neskončila v deset, ale až když bylo hotovo, třeba o půlnoci. Prostě to tak bylo, bylo to na téměř každé směně, ale vše nám šlo do hodin a měli jsme za to náhradní volno. A ano, fungovaly tak i maminy co měli děti ve školce.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6441
21.9.21 08:33

@Anny2148 a kdo pro ty děti chodil? Jako ono se lze párkrát domluvit s manželem, třeba i pravidelne, ale ono to musí mít svá pravidla.

Hlídací babičky nemám, kamarádky mají tentýž problém a mají děti v jiných školkách.

Tohle si lidi dělají sami, že na to přistupují. Že místo do 22 hodin makají do půl noci. Osobně bych to nemohla takto dělat ani ze zdravotních důvodů. Pokud lze čerpat náhradní volno, tak je problém v delegování úkolů a celkovém systému práce. Jak je možné, že někdy to jde a jindy ne? Počítala bych s pesčasem třeba přes vánoční návaly, jiné dny bych musela držet pracovní dobu. Jako já vím, že je to o množství lidí, ale na tohle si obchody najímají brigádníky, ze je potom využívají k něčemu jinému je věc druhá.

Každopádně jsem ráda, že tuhle práci vykonávat nemusím.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
21.9.21 14:42

Delala jsem na jednom odboru mestskeho uradu, kde byla vedouci, ktera s oblibou 5 minut pred koncem prac.doby rozeslala zaplavu ukolu, ktere chtela mit hotove jeste ten den, nebo jim uz horel termin (protoze lezely netknute u ni :roll: ) A prescas nam fakt nikdo neproplacel.

• Citovat
  • Nahlásit
6441
21.9.21 14:54
@Anonymní píše:
Delala jsem na jednom odboru mestskeho uradu, kde byla vedouci, ktera s oblibou 5 minut pred koncem prac.doby rozeslala zaplavu ukolu, ktere chtela mit hotove jeste ten den, nebo jim uz horel termin (protoze lezely netknute u ni :roll: ) A prescas nam fakt nikdo neproplacel.

Ale i s tím se dá něco dělat. Pořád nevím, čeho se lidi v principu bojí. Na takovém místě se stejně dlouhodobě dělat nedá. Takže prostě i taková vedoucí má svého vedoucího a pokud se s tím nedá dělat nic, protože jsou ťáplí oba, tak počkám, co se bude dít, ale prostě odcházím. Nikdy se mi ve výsledku nestalo, ze bych kvůli odchodu po pracovní době jedno kam, musela vysvětlovat, proč nebudu prostě dělat něco, co nebylo řádně nařízeno jako přesčas. A buď jako přesčas zaplaceno, nebo poskytnuta nějaká refundace. To, ze se někomu něco valí na stole není můj problém a vinu bych otočila na pracovníka, který je za skluz zodpovědný. Prostě podíváme se na to hned zítra ráno, teď odcházím a víte, ze odejít musím, ale třeba zítra mohu zůstat o dvě hodiny déle. Hotovo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
21.9.21 14:55
@Kunikula Strhana píše:
V obchodě jsem pracovala, směny jsme nikomu neprodluzovali nařízením, prostě jsme zaměstnance slušně žádali a oni se na základě svých možností rozhodli, jestli ano nebo ne. Jinak nevím, co ti přijde divnýho na požadavku dokončit práci nebo počkat než bude méně zákazníků když je prodejna dál otevřená. Jako že to zboží díky tomu naskace samo do regálů, nebo že u pokladen se nebudou tvořit fronty (protože třeba nepřišel brigádník, nebo onemocněl nějaký kolega). Jinak hodiny navíc se samozřejmě buď proplatily nebo (ve většině případů) si za ně zaměstnanec vybral volno jindy.

Přijde mi nesmyslné to, že práce na dokončení - vybalování, doplňování - a zákazníci v prodejně budou pořád až do konce otevírací doby a pokud vedení chce, aby tam ranní směna zůstala až do pozdního odpoledne, tak mají plánovat 12h směny a ne to chtít po 8h ranní směně, která má předepsaný konec směny po poledni.

• Citovat
  • Nahlásit
6511
21.9.21 14:56
@Anonymní píše:

Vedouci na nic, takove emaily bych posilala sefovi. Jsem manazer a lidi v praci prescas nenutim. Jsou to jenom velke vyjimky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat