Snímatelná rovnátka u dětí - má to smysl?

397
18.11.19 10:01

Snímatelná rovnátka u dětí - má to smysl?

Ahoj. Devítiletá dcera má mezeru mezi předními jedničkami a lehký předkus a byla jí doporučena snímatelná rovnátka. Pátrala jsem po informacích a našla jsem mimo jiné to, že by se snímatelná rovnátka měla nosit alespoň 16 hodin denně (přijde mi nereálné, to by je musela nosit i přes den), aby to mělo nějaký efekt. Všude jsou popisována jako málo efektivní. Navíc nám bylo řečeno, že jen na horní čelist budou včetně dokumentace stát cca 4 500 Kč, což mi přijde strašně moc. Máte zkušenost, zda je reálné, aby se snímatelnými rovnátky opravdu odstranila mezera mezi předními zuby a předkus se zmenšil, nebo stejně bude nutné v budoucnu dát fixní rovnátka?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
5301
18.11.19 10:11

Ja muzu napsat jen z vlastni zkusenosti pred 30ti lety :D mam malou celist, nevejdou se mi tam zuby, dr mi vytrhl druhou 4ku a zbyle zuby se dorovnavaly do te mezery, rovnatka jsem mela jen na noc a v tom miste mam zuby jak ze zurnalu. U mne to pomohlo, ale nebyly to jednicky, ale trojka a dvojka.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
454
18.11.19 10:15

Za mně určitě. Zkušenost mám hned dvojí.
Jednak u neteře, která měla snímatelná rovnátka od cca 7 let. (teď je to 6 let) Dle lékaře tenkrát to byla pouze příprava čelisti na fixní rovnátka, kterým se údajně určitě nevyhne. Po třech letech nošení snímatelných rovnátek má ale zuby srovnané a fixní nejsou vůbec třeba.
Druhou zkušenost mám u dcery. Ta měla veliký předkus - měla při skousnutí zubů mezeru mezi horními a dolními cca 1 cm, nebyla schopná ukousnout ani rohlík. Teď po roce nošení snímatelného aparátku je mezera poloviční. Tento týden dostane nový větší aparátek.
Aparátek na horní čelist nás stál 1500 kč. Jinak jsme nic neplatili.

PS: obě nosily rovnátka jen na noc. Jinak se to ani nedoporučuje. Nesměly je mít ani do školy ani na kroužky, sport…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
18.11.19 10:18

Snímací rovnátka (na klíček)- ne jiný snímatelný aparát- jsou podle současných postupů indikována max. na cca půl roku. V drtivé většině případů jsou potřeba poté fixní rovnátka. Cena 4500,– je opravdu dost. Jste z Prahy? Mezera mezi předními zuby a předkus se většinou řeší fixními rovnátky, ale nejsem ortodontista - můj manžel je. Dovolím si tvrdit, že předkus se nemá šanci snímatelnými rovnátky upravit, stejně tak rotace zubů jsou bez šance. Ale musel by to vidět lékař. INDIKACE SNÍMATELNÝCH ROVNÁTEK JSOU VELMI OMEZENÉ. Ještě dnes jsou mezi námi ortodontisté, kteří pracují pouze se snímacími rovnátky (fixní neumí) - často předdůchodová generace. Pacienti nosí snímatelná rovnátka několik let, často bez efektu. Ale pojišťovna platí :D Měli jsme stovky takových pacientů od různých ortodontistů. Nechci říci, že Váš ortodontista Vám nepomůže, nicméně já osobně bych navštívila ještě někoho dalšího - za druhý názor nic nedáte. A doporučuji někoho ne hned po škole a ne důchodce. Ortodontisté nemají za povinnost se vzdělávat.

• Citovat
  • Nahlásit
8930
18.11.19 10:24

Má to smysl, naše děti (9 a 10 let) je nosí a zuby se jim postupně pěkně rovnají. U nás jde naopak o zvětšení prostoru pro zuby, aby se nemusely trhat čtyřky a srovnání zkříženého skusu. Děti by měly nosit rovnátka odpoledne, když přijdou ze školy a potom co nejdříve po večeři. Často je ale mají jen na noc, těch 9-10 hodin. I přesto se jim zoubky krásně rovnají.

Platili jsme myslím 2.200 u dcery. Syn má rovnátka hrazená pojišťovnou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
397
18.11.19 10:30
@Anonymní píše:
Snímací rovnátka (na klíček)- ne jiný snímatelný aparát- jsou podle současných postupů indikována max. na cca půl roku. V drtivé většině případů jsou potřeba poté fixní rovnátka. Cena 4500,– je opravdu dost. Jste z Prahy? Mezera mezi předními zuby a předkus se většinou řeší fixními rovnátky, ale nejsem ortodontista - můj manžel je. Dovolím si tvrdit, že předkus se nemá šanci snímatelnými rovnátky upravit, stejně tak rotace zubů jsou bez šance. Ale musel by to vidět lékař. INDIKACE SNÍMATELNÝCH ROVNÁTEK JSOU VELMI OMEZENÉ. Ještě dnes jsou mezi námi ortodontisté, kteří pracují pouze se snímacími rovnátky (fixní neumí) - často předdůchodová generace. Pacienti nosí snímatelná rovnátka několik let, často bez efektu. Ale pojišťovna platí :D Měli jsme stovky takových pacientů od různých ortodontistů. Nechci říci, že Váš ortodontista Vám nepomůže, nicméně já osobně bych navštívila ještě někoho dalšího - za druhý názor nic nedáte. A doporučuji někoho ne hned po škole a ne důchodce. Ortodontisté nemají za povinnost se vzdělávat.

Pokud jde o cenu, není to Praha, ale Středočeský kraj - konkrétně Slaný, a jedná se o mladého lékaře. Počítá si tam zvlášť peníze za rovnátka jako taková a zvlášť za provedení dokumentace. Jeho názor je ten, že by se zuby mohly srovnat a fixní možná ani nebudou potřeba. Ale to je asi ve hvězdách. Jaká je cena u vás?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2087
18.11.19 10:36

Za mě ne, já je měla na předkus, a po letech to mám stejně jak před rovnátkama.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6652
18.11.19 10:37

Myslím že fungovat můžou, já měla druhou jedničku do pravého úhlu (mléčné jsem si předčasně vyrazila tak se tam natlačily ostatní zuby) a srovnala jsem jí bez rovnátek pouze tlakem prstů za cca 2roky, doteď je sice zub mírně nakřivo, protože se do mezery fyzicky nevejde. Když jsem byla tenkrát u ortodontisty tak mi chtěl trhat 4 zuby. Nevím proč mi chtěl trhat zuby i ve spodní čelisti, která je úplně rovná. Asi z toho měl radost. :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
394
18.11.19 11:04

Já jsem měla před 20 lety snímací rovnátka dvakrát. Po prvním srovnání se mi zuby za nějakou dobu opět rozjely, proto pak podruhé. Třetí rovnátka už byla fixní. Navštívila jsem jiného ortodontistu a ten mi řekl „buď fixní, nebo nic“. Jsem po sejmutí fixních rovnátek 10 let a úsměv se stále drží. :) :palec:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
269
18.11.19 11:51

@Mysina
Když mi bylo asi 12, dostala jsem tyto rovnátka kvůli velké mezeře mezi zubama, vesla se mi do mezery špička jazyka.. Rovnátka jsem nosila pouze na spaní v noci a do roka bylo po mezeře. Určitě to smysl ma :)
Ještě dodám, ze je mi 24 a zuby se ani nehly :potlesk:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17978
18.11.19 12:08

Šla bych rovnou do fixních.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
301
18.11.19 12:48

Roky jsem se trápila se snímatelnými rovnátky (úzká čelist, vytržení jedničky a následně srovnání ostatních zubů), bez velkého úspěchu. Stačil půlrok s fixními a vše vyřešeno. Jen pozor na předčasné sundání dlahy po fixních, deset let s dlahou (drátkem), po sundání během dnů návrat do téměř výchozího stavu a fixní rovnátka podruhé, teď už si drátek sundat nenechám.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9
19.11.19 22:53
@azalia píše:
Za mně určitě. Zkušenost mám hned dvojí.
Jednak u neteře, která měla snímatelná rovnátka od cca 7 let. (teď je to 6 let) Dle lékaře tenkrát to byla pouze příprava čelisti na fixní rovnátka, kterým se údajně určitě nevyhne. Po třech letech nošení snímatelných rovnátek má ale zuby srovnané a fixní nejsou vůbec třeba.
Druhou zkušenost mám u dcery. Ta měla veliký předkus - měla při skousnutí zubů mezeru mezi horními a dolními cca 1 cm, nebyla schopná ukousnout ani rohlík. Teď po roce nošení snímatelného aparátku je mezera poloviční. Tento týden dostane nový větší aparátek.
Aparátek na horní čelist nás stál 1500 kč. Jinak jsme nic neplatili.PS: obě nosily rovnátka jen na noc. Jinak se to ani nedoporučuje. Nesměly je mít ani do školy ani na kroužky, sport…

Dobry den,
Syn ma take predkus a budeme to muset zacit řešit. Pokud jste z Prahy, muzete prosim doporucit nějakého lékaře/lekarku? Dekuji

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
527
21.11.19 15:20

Já jsem nosila snímatelná rovnátka, předkus jsem neměla, ale mezeru mezi předními zuby ano. Rovnátka jsem měla jen přes noc, zuby mám krásně srovnané. A to už od té doby uplynulo 35 let.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
45688
21.11.19 15:22

Syn měl snímací rovnátka, nosil je i přes den, vyndával si je, když jedl. Tuby se mu srovnaly

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat