Spolupracující OSVČ a rizikové těhotenství

535
1.8.11 09:37

Spolupracující OSVČ a rizikové těhotenství

Ahoj všem,
potřebuji poradit co je potřeba zařídit na sociálce, případně na živnosťáku. Jsem spolupracující OSVČ a otěhotněla jsem (momentálně jsem 10+0). Od lékaře bych měla dostat při další kontrole neschopenku. Platím si nemocenské pojištění. Co je potřeba zařídit aby mi začala chodit nemocenská? Jak je to s platbou sociálního, zdravotního a nemocenského pojištění v době nemocenské? Je nutné pozastavit živnost při zhruba půlroční nemocenské?

Díky za Vaše reakce.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

68237
1.8.11 10:31

Papír od dr. je potřeba odnést na ČSSZ a pak tam nosit i všechny lístky na peníze a od 22 dne neschopenky ti začnou platit nemocenskou.
Sociální, zdravotní ani nemocenské se neplatí za ty kalendářní měsíce, které si celé na PN. A musíš to nahlásit na zdravotní pojišťovnu. Živnost nepřerušuješ, ta osoba se kterou spolupracuješ v ní může normálně pokračovat, ale ty ne. Někde chtějí na ČSSZ podepsat čestné prohlášení, že činnost nevykonáváš, někde to podepisovat nemusíš, ale nic to nemění na tom, že ji vykonávat nesmíš.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
535
1.8.11 10:45

j.a.n.i1 dík, přesně tohle jsem potřebovala vědět.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
535
1.8.11 10:55

Ještě k tomu přerušení živnosti. Asi jsem to blbě napsala. Šlo mi to, zda je nutné na živnosťák donést nějaký papír ohledně dočasného přerušení mé spolupráce. Živnost jako taková se samozřejmě pozastavovat nebude. Manžel jí dále bude vykonávat sám.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
68237
1.8.11 11:09

Nutné to není, ale možné to je. V principu jsou 3 možnosti:

• nahlásit přerušení spolupráce
  • na ČSSZ podepsat čestné prohlášení
  • nedělat nic

Já třeba nedělala nic a to pracuju sama, jen jsem prostě po dobu PN nevystavila žádnou fakturu. Ale zas některé ČSSZ si o to čestné prohlášení sami řeknou.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama