Těhotenství, neschopenka a konec pracovní smlouvy

Napsat příspěvek
Velikost písma:
Hanka1989
15.12.14 15:16
@zrcadlo píše:
Volit můžeš vždy, když máš nárok na PPM, takže ano, budeš moct volit.

Našla jsem tuto definici: „Pro možnost volby délky rodičovského příspěvku je nutné splnit podmínku účasti na nemocenském pojištění. Stačí však, když podmínku pojištění splní alespoň jeden z rodičů. Pokud podmínku pojištění nesplní ani jeden z rodičů (např. oba rodiče jsou nezaměstnaní nebo oba studují), tak se pobírá rodičovský příspěvek automaticky čtyři roky.“
Tzn. že když budu na úp, takže mi nárok zaniká nebo to je tak, že za poslední 2 roky musím být alespoň 270dní pojištěna? Přítel je student(doktorand 26let, pojištění si teď už platí sám, ale nevyjde to těch 270dní)? Jsem z toho zmatená :(

  • Citovat
  • Upravit
1692
15.12.14 15:18
@Verca1989 píše:
no a máš pořád platnou pracovní smlouvu nebo tě v té zkušebce propustili ale stihla jsi nastoupit na neschopenku? Pokud ti pořád běží smlouva, tak normálně budeš mít nárok na mateřskou, i když jsi teď na neschopence. Pokud tě v tom květnu propustili, tak bohužel na mateřskou nárok nebude, sice splňuješ odpracované dny ale nestihla bys na mateřskou nastoupit v ochranné lhůtě. Jinak můžeš zůstat na neschopence jen do porodu ale opravdu je to lepší tak, jak ti řekl doktor, tedy do konce šestinedělí a pak si můžeš zvolit rodičák do max. výše 7600Kč. Prostě ti doktor neschopenku ukončí až ke konci šestinedělí a pak si požádáš o rodičák :kytka: Popř. ještě je možnost volit rodičák přes muže, pokud bude ke dni porodu zaměstnaný a bude mít odpracováno alespoň 270 dní v posledních 2 letech, to pro případ, kdybys třeba chtěla rodičák vyšší než těch 7600Kč, samozřejmě pokud má na to odpovídající plat :kytka:

děkuji moc pěkně vysvětleno :hug:

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
16289
15.12.14 15:20

@Hanka1989
Ty splníš podmínku pojištění pro nárok na PPM, tudíž splníš i podmínku pro volbu rodičáku.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
16.12.14 08:24
@Verca1989 píše:
pokud bys opravdu otěhotněla hned, tak je ve tvém případě ideální zůstat na neschopence do konce šestinedělí a pak by sis mohla volit rodičák do max. výše 7600Kč, tedy i ten 3letý. Na mateřskou opravdu nárok mít nebudeš, i když splňuješ odpracované dny, jsi nezaměstnaná a nestihla bys na mateřskou nastoupit ani v ochranné lhůtě.

A myslíš, že bych mohla tak dlouho být ještě na neschopence? Na operaci jsem šla 13.11. takže marodim od té doby..A určitě bych si mohla zvolit ten 3 letý rodičák aspoň, i když nebudu mět nárok na PPM?

  • Citovat
  • Upravit
66845
16.12.14 08:35

@Hanka1989 Jak dlouho trval pracovní poměr, předcházelo mu studium?

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
559
16.12.14 11:36

@Hanka1989 jdi na nemocenskou jsi v ochranné lhůtě 180 dnů a máš nárok na mateřskou i když ti zanikla smlouva na ÚP rozhodně nechoď byla by jsi na tom finančně hrozně bita. Vycházky jsou 6 hodin a dá se to rozhodně se to finančně vyplatí. Na mateřskou nastupuješ před porodem, takže 9 měsíc už nebudeš omezena vycházkami.

Příspěvek upraven 16.12.14 v 11:41

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
66845
16.12.14 11:39
@elík3 píše:
@Hanka1989 jdi na nemocenskou jsi v ochranné lhůtě 180 dnů a máš nárok na mateřskou i když ti zanikla smlouva na ÚP rozhodně nechoď byla by jsi na tom finančně hrozně bita. Vycházky jsou 6 hodin a dá se to rozhodně se to finančně vyplatí.

Proto jsem se ptala, jak dlouho trval pracovní poměr, protože ochranná lhůta trvá tak dlouho jako poslední PP až 180 dní

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
559
16.12.14 11:42

@blecha72 píše, že pracovala u zaměstnavatele 2,5 roku

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
66845
16.12.14 11:45

@elík3 Aha, to jsem přehlédla. Pak nárok na PPM (nikoli mateřskou dovolenou) vzniká. Nastupuje se 8-6 týdnů před porodem. Tak pracák, nebo nemocenská. Záleží na uvážení a ochotě lékaře.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
559
16.12.14 11:53
@Anonymní píše:
A myslíš, že bych mohla tak dlouho být ještě na neschopence? Na operaci jsem šla 13.11. takže marodim od té doby..A určitě bych si mohla zvolit ten 3 letý rodičák aspoň, i když nebudu mět nárok na PPM?

Na neschopence můžeš být rok a pak se to dá prodloužit a určitě těhotný dělat problém nebudou. Důležité je ještě otěhotnět co nejdřív, aby tě dokázal udržet na nemocenské do otěhotnění.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
559
16.12.14 12:28

@Hanka1989 pokud půjdeš na podporu máš nárok na 5 měsíců.

Lidé do 50 let věku mohou dostávat podporu po dobu pěti měsíců.

První dva měsíce dostanou nezaměstnaní 65 procent průměrného čistého měsíčního výdělku z předchozího zaměstnání. Za měsíc mohou dostat maximálně 0,58násobek průměrné mzdy v České republice, tedy zhruba 14 280 korun pro rok 2014.

Další dva měsíce klesne podpora na 50 procent dřívějšího výdělku a zbytek podpůrčí doby pak uchazeč dostane jen 45 procent.

Nevím jakou máš mzdu, ale na nemocenský překonáš i částku 14 280 Kč. A tobě chybí 4 měsíce do porodu + šestinědělí, takže se taky můžeš ocitnou bez pokrytí peněz. A délku rodičáku si budeš moc zvolit jen na 3 nebo 4 roky.
Když vlezeš na nemocenskou, tak podobu nemoci se ti nezmění částka jen těch prvních 14 dní nebudeš brát nic, ale tahle situace se může stát po porodu když budeš na ÚP. Jak nastoupíš na PPM tak se ti peníze zvednou.Na PPM jsi 28 týdnů, takže jsi zhruba 5 měsíců krytá po porodu a pak si můžeš zvolit rodičák na 2 roky a můžeš brát přes 11 tis. Takže už si vyjednávej s doktorem nemocenskou.

Příspěvek upraven 16.12.14 v 12:35

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
66845
16.12.14 12:33
@elík3 píše:
@Hanka1989 pokud půjdeš na podporu máš nárok na 5 měsíců.

Lidé do 50 let věku mohou dostávat podporu po dobu pěti měsíců.

První dva měsíce dostanou nezaměstnaní 65 procent průměrného čistého měsíčního výdělku z předchozího zaměstnání. Za měsíc mohou dostat maximálně 0,58násobek průměrné mzdy v České republice, tedy zhruba 14 280 korun pro rok 2014.

Další dva měsíce klesne podpora na 50 procent dřívějšího výdělku a zbytek podpůrčí doby pak uchazeč dostane jen 45 procent.

Nevím jakou máš mzdu, ale na nemocenský překonáš i částku 14 280 Kč. A tobě chybí 4 měsíce do porodu + šestinědělí, takže se taky můžeš ocitnou bez pokrytí peněz. A délku rodičáku si budeš moc zvolit jen na 3 nebo 4 roky.
Když vlezeš na nemocenskou, tak podobu nemoci se ti nezmění částka jen těch prvních 14 dní nebudeš brát nic, ale tahle situace se může stát po porodu když budeš na ÚP. Jak nastoupíš na PPM tak se ti peníze zvednou.Na PPM jsi 28 týdnů, takže jsi zhruba 5 měsíců krytá po porodu a pak si můžeš zvolit rodičák na 2 roky a můžeš brát přes 11 tis. Takže už si vyjednávej s doktorem nemocenskou.

Nevím, proč tu jako všelék předhazujete tu nemocenskou. Oni ji doktoři píšou na požádání? Navíc @Hanka1989 musí nějak finančně překonat Dva měsíce, pak nastoupí na PPM.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
559
16.12.14 12:44

@blecha72 protože když nenastoupí na nemocenskou tak nemá nárok snad na PPM, ale teď si tím nejsem jistá.

Příspěvek upraven 16.12.14 v 12:59

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
66845
16.12.14 12:55
@elík3 píše:
@blecha72 protože když nenastoupí na nemocenskou tak nemá nárok snad na PPM, ale teď si tím nejsem jistá.

A proč by neměla nárok na PPM?

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
559
16.12.14 13:16

Uznávám jsem se pletla myslela jsem, že musí být na nemocenské, aby mohla na PPM, ale tak to tady vše mění, tady to závisí opravdu na výplatě. A musí si to teda spočítat co se jí vyplatí finančně.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Zkušenosti a hodnocení

Original

  • (3.9) + 55 recenzí

Prsní vložky

  • (3.5) + 51 recenzí

Babylove Prsní vložky

  • (2.4) + 40 recenzí

PureLan 100

  • (4.9) + 36 recenzí

Poradna gynekologa

Ikona - Jiří Škultéty

MUDr. Jiří Škultéty