Tohle fakt nechápu

Napsat příspěvek
Velikost písma:
17095
16.12.14 00:20

Já myslím, i když nejsem odborník na češtinu, že tohle úsloví vzniklo už poměrně dávno, když se ještě mluvilo nějakou starší formou jazyka. Nevím, jakou jste měli předtím, nejsem češka, ale stačí otevřít knížku starší 100 let a ten jazyk je dost jiný.
Takže to v minulosti mohlo znít trochu jinak a jak se to předává z generace na generaci, tak se to trochu poupravilo. A z toho BEZ DVOU ZA DVACET není patrné, jestli je 20 výsledek, teda něco bez dvou, nebo těch 2O je to, od čeho ty dvě odečítat.
Ale z celého kontextu je jasné, že se tím myslí, že jsou oba v podstatě stejní, i když by to na první pohled nevypadalo.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
5487
16.12.14 00:20

A taky nechápu princip fotografie, ale nebyl nikdy čas to studovat, třeba to tak složitý není. Ani ne tak ta digitální, já nechápu ani tu původní.. :D

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
9452
16.12.14 00:20
@Gorlami píše:
Nenapadlo me, ze toto prislovi se da takto rozebirat :mrgreen:

To me taky ne a dlouho jsem si na nej nevzpomela. :mrgreen:

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
10052
16.12.14 00:21
@Gorlami píše:
Nenapadlo me, ze toto prislovi se da takto rozebirat :mrgreen:

Tohle mi nedá spát, mám zavarene závity ale ať se snažím jak se snažím tu 22 si prostě nedokážu dopočítat

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
9452
16.12.14 00:22

@Freyaa No vidis a ja ji vidim jasne. 8)

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
3681
16.12.14 00:24
@Freyaa píše:
Tohle mi nedá spát, mám zavarene závity ale ať se snažím jak se snažím tu 22 si prostě nedokážu dopočítat

Ja uz jsem pochopila, jak to mysli, ale mysli si to blbe, no :mrgreen:. Podle te jejich logiky by stejne nebyl vysledek 22, ale 20.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
9452
16.12.14 00:24
@mau-mau píše:
A taky nechápu princip fotografie, ale nebyl nikdy čas to studovat, třeba to tak složitý není. Ani ne tak ta digitální, já nechápu ani tu původní.. :D

Tomu taky nerozumim.Jak se fotka -obraz obevi ve fotaku? Nebo jak nekdo vleze do televize. :pankac:

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
9452
16.12.14 00:25
@Gorlami píše:
Ja uz jsem pochopila, jak to mysli, ale mysli si to blbe, no :mrgreen:. Podle te jejich logiky by stejne nebyl vysledek 22, ale 20.

To jo, ale puvodni je 22 ne 20. :*

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
5487
16.12.14 00:26

No, já mám třeba bráchu, co je skoro o 11 let starší než já. Já jsem např. 16.12.1981 a on 19.12.1970. A táta říkal: „je mezi vámi bez tří dnů 11 let.“ A já: „Nene, tati, SE TŘEMI DNY je mezi námi 11 let..“ To je to stejný jako za 18 a bez 2 za 20. Prostě je to hovořeno trochu jiným jazykem, Význam chápeme, ale řekli bychom to po svém jinak. ;)

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
3681
16.12.14 00:26
@jednažena píše:
To jo, ale puvodni je 22 ne 20. :*

Ale v prislovi stoji, ze je za 20! ;)

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
9452
16.12.14 00:26
@Jazz27 píše:
Já myslím, i když nejsem odborník na češtinu, že tohle úsloví vzniklo už poměrně dávno, když se ještě mluvilo nějakou starší formou jazyka. Nevím, jakou jste měli předtím, nejsem češka, ale stačí otevřít knížku starší 100 let a ten jazyk je dost jiný.
Takže to v minulosti mohlo znít trochu jinak a jak se to předává z generace na generaci, tak se to trochu poupravilo. A z toho BEZ DVOU ZA DVACET není patrné, jestli je 20 výsledek, teda něco bez dvou, nebo těch 2O je to, od čeho ty dvě odečítat.
Ale z celého kontextu je jasné, že se tím myslí, že jsou oba v podstatě stejní, i když by to na první pohled nevypadalo.

Toto podani se mi jevi logicky. Velice dobre receno. :palec:

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
9452
16.12.14 00:27
@Gorlami píše:
Ale v prislovi stoji, ze je za 20! ;)

Vsak jasne 22-2 je 20.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
17095
16.12.14 00:27

@Whynot to souvisí s další větou - bankovky jsou kryty zlatem. Tohle jsem zas jako malá nemohla pochopit já.
Teď to chápu asi tak, zjednodušeně řečeno, že náš stát má ve vlastnictví určité množství zlata a v jeho hodnotě jsou vytisknuty peníze.

Kdybys měla 10 perníčků a 1O papírků, tak má jeden papírek hodnotu jednoho perníčku. Na papírku bude hodnota 1 perník. Ale kdybys vytiskla dalších 10 papírků, tak už máš 20 papírků na 10 perníčků a teda už musí být hodnota jednoho papírku jen půl perníčku.
Kdybychom dodnes platili zlatem, tak taky můžeš zaplatit jen tolik, jak velkou hroudu zlata budeš mít.

Takhle to chápu já, ale třeba to není úplně tak a najde se ještě někdo chytřejší, kdo to vysvětlí úplně přesně.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
46867
16.12.14 00:28

Ja nechapu, jak nekdo nemuze pochopit " bez 2 za 20 " :D

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
46867
16.12.14 00:29
@jednažena píše:
Vsak jasne 22-2 je 20.

a kde mas tech 22? kde je vidis v tom prislovi?

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Zkušenosti a hodnocení

Hra JAUVAJS!

  • (3.8) + 10 recenzí

Dostihy a sázky

  • (5) + 5 recenzí

Karak

  • (5) + 5 recenzí

Osadníci z Katanu

  • (5) + 5 recenzí

Poradna o homeopatii

Ikona - Eliška Bartlová

MUDr. Eliška Bartlová