Poradna dětského psychologa
PhDr. Václav Mertin
Zdravím maminky,
Potřebuji poradit. Náš 8. měsíční syn má problém se spaním/buzením v noci. Občas usne hned po zakňourání, občas ale neusne dokud nedostane v noci lahev. Chtěli bychom ho naučit spát celou noc bez přerušení.
Spoust maminek říká, že pomohlo přesunutí dítěte do vlastního pokoje, ale tohle u nás momentálně není možné.
Je tu tedy někdo, kdo to řešil tak, že se na pár dnů přesunuli rodiče mimo ložnici a pomohlo to? Jak jste postupovaly?
Děkuji moc za rady ![]()
@Nessie14 Já jsem naštěstí děti měla kam dát a můžu to jen doporučit. Starší šla do svého pokoje v 6,5 měsících a začala hned spát celou noc a mladší asi v 8 měsících a taky hned začala spát celou noc. Obě byly kojené, ale když mě neměly v místnosti tak se přestaly budit.
@Nessie14 Pomohlo, ale po návratu se to zase začalo zhoršovat… ale naše byla kojená, takže reagovala na vůni mlíka.
U nás to pomohlo, přesunuli jsme se na pár nocí do obýváku a k malému jsem teda v noci nevstávala, pokud neměl úplný záchvat ( budil se každou hodinu) Po třech dnech pochopil a přestal se budit úplně. Pak jsme se přestěhovali zpět do ložnice a protože spal dál, tak se přesunul k bráchovi do dětského. Spousta lidí je proti vyřvávání, ale po 14 měsících nevyspání a stupňování buzení jsem k tomu přistoupila a jsem neskutečně šťastná, že konečně spím ![]()
@j.a.n.i1 A jak jste postupovali? Odchod je krok č. 1, ale co potom? Budilo se vám mimčo, plakalo, chodila jste k nemu? Syn je na UM od narození, spal poměrně dobře, budil se jen 2× za noc, ale v tomto věku už by měl vydržet celou noc bez mlíčka, dokonce i dr. říkala, že už by neměl mít potřebu v noci jíst, takže mám spíš pocit, že jde o zvyk. Chtěla bych tedy zkusit na pár dnů odejít z ložnice, ale netuším jakým způsobem se pak chovat, aby to celé k něčemu bylo.
@Deninina Tak náš malej zase tolik nebrečí, spíš knourá, jestli za celých 8 mesíců dostal v noci hysterák 5× je to moc. Prostě se jen budí… Takže si myslíte vyzkoušet a vůbec nevstávat pokud zaslechnu že se probudil a třeba si povídá nebo cestuje po postýlce?
@Nessie14 Tak pokud neječí, tak bych nevstávala vůbec. První syn byl taky na UM a v noci jsem mu od půl roka dávala jen čajík, brzo pochopil, že mlíko nebude a přestal se budit. Druhý je teda kojený a uřvaný od narození, takže ječí pokaždé, když se vzbudí, ale pokud neječel dýl jak 10 minut, tak jsem ho nechávala. Ono to je sice o nervy, ale u nás stačily 3 noci a přestal se budit úplně.
Nepomohlo nic. Vlastni pokojicek. Naucit usnout samotneho. Naslibovat hory doly. Jit na to pozitivne. Byt zla a zkusit to drsne. VUBEC nic nepomohlo. Budi se porad. Nakonec zasahla vyssi moc a tak je s nami v loznici. Jsme tam ctyri. Asi do jeho 18. A vis co? Vlastne si to uzivam od te doby, co jsem to prestala resit.
Já si myslím, že takhle malé dítě na to má ještě nárok. Může být měsíc dobrý, ale pak třeba začnou lézt zuby a buch a půlku noci propláče. Kdyby se budil 10× za noc a plakal nějak silně, tak neřeknu. Ale zkusit to můžete, to jo.
@Deninina Tak asi nezbývá nic jiného, než to taky vyzkoušet… Vyspat se taky potřebuju, stejně jako on, občas už je to vyčerpávající…
@Nessie14 Tak přeji hodně štěstí, každopádně každé dítě je jiné, vidím to na mých dětech. První absolutní pohodář, od 3 měsíců spal prakticky celou noc ( 1× za noc krmení) když se vzbudil, tak si povídal a zase usnul, kam jsem ho položila, tam jsem ho našla. Ještě v roce a půl prospal 16-18 hodin denně, o zubech jsme nevěděli, prostě fakt zlaté dítě pro začátečníky. Narodil se druhý syn a nastalo peklo. Každý zub provází 14 denní kolotoč řevu ve dne v noci, nikdy nespal déle jak 3 hodiny v kuse a to jsem se snažila ho učit od toho půl roku. Skoro do roka neuměl usnout sám, vyřvávání neexistovalo, to by se raději uřval k poblití, než aby to na něj zabralo. Až po tom roce nastal zlom, začalo se dařit samostatné usínání, a v těch 14 měsících jsme teda znovu zkusili vyřvání a spaní o samotě a konečně se to zlomilo. Ovšem já za ten rok zestárla tak o 10 let a kruhy pod očima už asi nikdy nezmizí. Hlavně jsem ale chtěla říct, že když to nepůjde, tak to třeba půjde později a pokud se fakt nebudí s řevem každou hodinu, tak to není tak hrozné ![]()
@Nessie14 V 8 měsích jsem to neřešila, prostě jsem nakojila a spalo se dál, akorát ona nespala celou noc ještě ve 2 letech, takže to jsem když začala brečet přišla, nakojila a zas šla spát jinam, ale když jsem spala jinde, tak to bylo třeba jen jednou za noc, ve stejné místnosti třeba 4×…
@Deninina Děkuji moc
. Má občas období, kdy se budí od půl noci co půl hodiny, ale to je tak 2× do měsíce, takže si vždy říkám, že to přežiju. Jen bych nerada v tomhle kolotoči byla až do jeho 3 let, takže zkusím a uvidím, pokud to nepůjde, zkusím to až po prvním roce a pokud ani to ne, tak se to třeba taky u něj zlomí samo… Takže ještě jednou díky ![]()
@j.a.n.i1 Já si zase říkám, že pokud je na UM, mělo by to být taky trochu jiné, ale kdo ví… Do hlavičky mu nevidím ![]()