Učit dva nebo jeden jazyk od mala?

1267
28.4.16 22:01

učit dva nebo jeden jazyk od mala?

Ahoj, je tady nekdo kdo ma pritele /manzela z jine zeme? zajima me zda ucite /planujete ucit dite od malicka dvoum jazykum (jazyku matky a jazyku otce). Ja bych chtela aby pritel na dite mluvil jeho jazykem a ja cesky… pritel nechce… chce aby umelo jen cesky… me zas prijde nefer ze kdyz budem jezdit na dovcu k pritelove rodine ze by si s napr babicka s dedou s vnoucetem nemohli ani popovidat… vsechno by musel pritel prekladat… pritelova sestra ma dite s italem a ziji v Italii a malej neumi jazyk jeho matky tak si s nim babicka nepopovida… a me prijde smutne pripravit pritelovu matku o to ze by si ani s druhym vnoucetem nepopovidala… jaky na to mate nazor kdo mate taky partnera z jine zeme…?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
64723
28.4.16 22:04

@Yuliane nechápu, proč na něj nechce mluvit svým jazykem.. znám moře dvoujazyčných dětí, některých i trojjazyčných.. Kámoška češka, její chlap odkudsi - mluví španělsky a spolu mluví zásadně anglicky. dítě nemá problém ani s jednim jazykem..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2841
28.4.16 22:10

Rozhodne aspon dva jazyky, to je podle me nejvetsi dar co muze dite dostat do zivota. Pro me to byl zaklad, jsem velka zastankyne vyuky anglictiny od narozeni, i v pripade ceskych rodicu, vubec nechapu, ze na to nekteri kaslou. je to to nejvic co muze rodic predat decku. At na nej pritel mluvi dalsim jazykem, je to fakt k nezaplaceni :-) Jestli jsem na neco strasne hrda, jsou to vicejazycne deti :-)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
28.4.16 22:11

Ja zase chapem. Moja svokra aj svagrina ma peruju uz 5 rokov, ze preco hovorim na deti po slovensky, ze sa im budu v skole smiat.

Lenze dieta sa uci s recou aj gramatiku, a ak kvoli nicomu inemu, tak ja neprestanem na deti hovorit slovensky, pretoze to je jediny jazyk, ktoreho gramatiku ovladam aj ked ma zobudia o polnoci. A nestojim o to, naucit deti hovorit spatne.

Mimochodom, vyse roka som si ja myslela, ze moja prvorodena rozprava len cesky, a manzel si celu tu dobu myslel, ze moja prvorodena rozprava len slovensky… nehovorila tym jazykom, ktory dotycny pouzival, ale pocuval :mrgreen:

Moja druhorodena sa uz tri roky snazi o telepatiu  :?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14
28.4.16 22:11

Ahoj, byla by opravdu skoda ditko od malinka neucit dva jazyky. Pro deti je to prirozeny a uci se hrozne snadno. Nas skoro trilety syn mluvi 2 jazyky a pasivne zacina zvladat i anglictinu ( pro neho 3. Jazyk). Dokonce uz i preklada. Najdi si neco o bilingvni vychove a s pritelem to proberte jeste jednou

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
28.4.16 22:13
@lauraka píše:
Rozhodne aspon dva jazyky, to je podle me nejvetsi dar co muze dite dostat do zivota. Pro me to byl zaklad, jsem velka zastankyne vyuky anglictiny od narozeni, i v pripade ceskych rodicu, vubec nechapu, ze na to nekteri kaslou. je to to nejvic co muze rodic predat decku. At na nej pritel mluvi dalsim jazykem, je to fakt k nezaplaceni :-) Jestli jsem na neco strasne hrda, jsou to vicejazycne deti :-)

Ucit dieta od narodenia mozes len vtedy, ak mas dokonale vzitu gramatiku daneho jazyka. Nie ked hladas slovicka a koktas, aby si sa vymnaukla.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1267
28.4.16 22:18

No ja jsem si o tom prave cetla ze kdyz napr pritel na dite bude mluvit rumunsky a ja cesky tak ditko si to v te hlavicce srovna a bude pak chapat ktery jazyk je ktery… pritel se boji aby v hlavicce nemelo gulas od malicka… on nechce ucit rumunstinu protoze ji pak nikde dite nevyuzije… ja vim ze ji nevyuzije ale jde mi o to aby se domluvilo aspon s rodinou v rumunsku… ne jak ja ze tam prijedu a prdlajs rozumim :D nechci aby se babicka ptala vnuka/vnucky jak se ma a jestli chce to a to pritel to musel diteti prekladat a pak zas prekladat co dite reklo… chci aby si s babickou popovidal sam/sama… no budu to s nim jeste probirat jen me zajimal nazor… ja jsem prave pro naucit od mala oba jazyky… pritel se zas zdokonaluje jeste vic v cestine ab umel i slova ktera se malo pouzivaji a diteti dobre rozumel

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6997
28.4.16 22:19
@Yuliane píše:
Ahoj, je tady nekdo kdo ma pritele /manzela z jine zeme? zajima me zda ucite /planujete ucit dite od malicka dvoum jazykum (jazyku matky a jazyku otce). Ja bych chtela aby pritel na dite mluvil jeho jazykem a ja cesky… pritel nechce… chce aby umelo jen cesky… me zas prijde nefer ze kdyz budem jezdit na dovcu k pritelove rodine ze by si s napr babicka s dedou s vnoucetem nemohli ani popovidat… vsechno by musel pritel prekladat… pritelova sestra ma dite s italem a ziji v Italii a malej neumi jazyk jeho matky tak si s nim babicka nepopovida… a me prijde smutne pripravit pritelovu matku o to ze by si ani s druhym vnoucetem nepopovidala… jaky na to mate nazor kdo mate taky partnera z jine zeme…?

Zdá se mi, že je to škoda. Já mám od mala takhle 3 jazyky a vždycky se mi to hodilo. Jezdila jsem ale k babičce pravidelně na 1-2 měsíce na prázdniny a učila se se stejně starými sestřenicemi.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2841
28.4.16 22:20

@Yuliane A jak se bavite mezi sebou? Cesky? To umi tak dobre cestinu?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6997
28.4.16 22:23

@Yuliane ale využije:) Kdo mluví rumunsky, daleko snáze se učí španělsky, italsky, francouzsky a potažmo i anglicky…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2841
28.4.16 22:24

@Almatka Strasne moc zavidim :-) Muj nesplnitelny sen :-) Tehda se to tak nenosilo, mam rodice oba Cechy a cele pribuzenstvo ceske, takze jsem se jazyky zacala ucit az na zakladce :-( Aspon decka k tomu vedu uz od narozeni a jsem na to hrozne pysna.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
mrs.gendy
28.4.16 22:26

Mame temer dvouletou holcicku a chape, rozumi, mluvi ve dvou hlavnich jazycich (muj a manzela), tretimu jazyku take rozumi, umi par slovicek, ale hlavni rozvoj prijde ve skolce mezi rodilejma mluvcima. do toho posloucha anglicke pisnicky, kterym take rozumi a par jich uz umi…dite je jako houba a je uzasny pozorovat, jak uz ted vi, v jakem jazyce ma komunikovat se mnou nebo s tatou :palec:

• Citovat
  • Nahlásit
13120
28.4.16 22:29

@Yuliane přijde mi jako velký nesmysl, když některé matky, jen kvůli tomu, aby byly světové mluví na dítě cizím jazykem, který není pro ně mateřský. Ale pokud vy dva mátě možnost naučit dítě svému mateřskému jazyku, tak to bude pro něj jedno obrovské plus. Nejen proto, že se dítě domluví se svou druhou rodinou, ale co vy víte, kam ho osud v budoucnu zavede a co bude dělat. Takže i když se jedná o rumunštinu, neváhala bych a donutila manžela, aby na dítko mluvil svým jazykem. Máme tu chlapečka, tatínek Maďar, maminka Češka a dítko mluví krásně oběma jazyky, plynule přechází z jednoho do druhého a má i ten správný přízvuk. Domluví se s oběma babičkami a ještě jim překládá.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
474
28.4.16 22:32

@Yuliane Můj muž je maďar a na naší dceru od narození mluví po svém, já zas česky. Nemá s tím problém, rozumí nám oběma… :palec:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1267
28.4.16 22:32

@lauraka bavime se cesky… pritel tu zije uz pres 4 roky a cesky se uz domluvi… donutilo ho to ze ja jsem odmitala cely zivot se doma bavit anglicky a taky on potrebuje cestinu v praci jelikoz kazdy den mu volaji z Prahy a oni se s tim neparou jestli umi nebo ne cesky.. proste na ne mluvi cesky takze i to ho donutilo…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat