Učitelka, nebo vychovatelka?

Anonymní
4.6.13 14:18

Učitelka, nebo vychovatelka?

Ahoj,

chtěla jsem poprosit o radu učitelky (2. stupeň ZŠ) a vychovatelky.
Jsem čerstvě vystudovaná učitelka a hledám práci od září. Byla jsem na pár pohovorech a kromě učitelství se mi naskytla možnost pracovat jako vychovatelka ŠD. Nemám zkušenosti ani s jedním, ale nějak se mi zalíbila ta práce vychovatelky. Ale nevím, jestli si to nepředstavuju moc naivně, a jestli bych nebyla blbá, odmítnout místo učitelky (na kterou jsem 5 let studovala).

Z těch pohovorů a prohlídek škol jsem získala zhruba tenhle dojem:
1. Jako vychovatelka bych měla „svých“ 30 dětí, které bych vídala každé všední odpoledne. Všechny děti bych dobře znala a mohla se jim v klidu věnovat. Mohla bych pro žáky vymýšlet různé hry a úkoly tak, aby se rozvíjeli, ale zároveň bych nebyla omezovaná školními vzdělávacími plány, nutností nacpat do dětí v určitém čase nutné kvantum znalostí, řešením třídnictví atd. (vlastně ničím, plány družin mi přišly dost volný).

2. Jako učitelka na 2. stupni bych měla každou třídu max. dvakrát týdně po třičtvrtě hodině (neučím češtinu, matiku ani angličtinu), takže třeba 150 žáků (to ani nevím, za jak dlouho bych si zapamatovala jejich jména). Z té neosobnosti a zároveň nutnosti naplňovat školní plány mám trochu strach. Přijde mi, že když neznám žáky, nemůžu výuku uzpůsobit tak, aby to pro ně bylo zajímavé… Přijde mi, že bych byla neustále v poklusu - z jedné třídy do druhé, pro každou si dělat přípravu, dávat pozor, ať v žádné nenabereme zpoždění co se týká učiva…

Mám zkreslený představy?

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
21857
4.6.13 14:23

Učitelka nejsem, ale jakožto pohled člověka zvenku - v ŠD budeš trávit brzký ráno a odpoledne každej den, kdežo jako učitelka budeš mít takovou „blbou“ prac. dobu třeba jen 3× v týdnu… Je hezký, že chceš podat výuku formou, která by je bavila, ale mám takovou obavu, jestli to ti dnešní puberťáci vůbec ocení :?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
49062
4.6.13 14:29

Jsem učitelka, práci vychovatelky jsem si vyzkoušela o jedněch prázdninách, když jsem potřebovala pár dnů nadpracovat. Práce učitele nese větší zodpovědnost za znalosti, které jsou předmětem testování aj. Jako vychovatelka budete mít těžší namotivovat děti pro danou činnost. Strávila jsem odpoledne vymýšlením náplně práce, výsledkem bylo, že si ke mně sedly 3 děti, zbytek se nudil a otravoval. Ve škole jsou přece jen páky, jak docílit spolupráce dítěte. Přeji hodně zdaru.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
558
4.6.13 14:31

Je škoda nevěnovat se tomu, cos vystudovala. Obzvlášť takto hned po škole. Hodně toho zapomeneš, pokud nebudeš vědomosti používat ihned v praxi.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9194
4.6.13 14:54

V družině budeš ráno, pak dopo volno (přípravy) a odpo do cca 15-16h. Nedělala jsem tu práci, ale s dětma u nás ve škole dělaly docela dost projektů, nocování v družině, soutěže atd. Plány nějaké mají, ale je to docela kreativní.

Jako učitelka to budeš mít rozlítanější, dozory, přesuny dětí atd. Jména dětí se naučíš, na chvíli fungují cedulky, zasedací pořádky. Nejdřív si pamatuješ ty zlobivé, pak ty nejhodnější a nakonec ten zbytek :mrgreen: Jestli budeš nebo nebudeš svázaná osnovami (ŠVP) záleží na škole, vedení a tobě. Máš daný obsah učiva na rok a kolik se jakému tématu budeš věnovat je na tobě. Kreativní to je, pokud stíháš :mrgreen:

Jinak si nejsem jistá, ale myslím, že vychovatelky spadají do nižší platové třídy.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
688
4.6.13 15:14

Já jsem učitelka a vychovatelku bych teda dělat nechtěla. Když jsem v družině zastupovala, měla jsem toho dost. Ale tobě by to třeba sedlo, nevím. Naše družinářka je třeba takový pohodář a flegmatik, který je naprosto nad věcí. Já bych měla strach, že se mi pozabíjejí na hřišti. Během družiny ti odcházejí domů nebo na kroužky, takže program tomu musíš přizpůsobit. Často je to takový průchoďák. Jsou unavení po škole, těžko se k něčemu smysluplnému motivují. Je to hůř placené. Často taky není celý úvazek, to bys měla? Jak je to s kvalifikací? Možná bys musela ještě studovat vychovatelství. Pokud se ti podařilo sehnat místo jako učitelka, myslím si, že bys měla jít raději učit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
70066
4.6.13 15:44

Napadá mi, jestli by sis nepohoršila finančně. Na vychovatelku nepotřebuješ takovou kvalifikaci a byla by jsi pravděpodobně v nižší třídě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26589
4.6.13 16:18

Má z toho trochu pocit, že máš strach jít učit :D
Není to neosobní setkávat se se studenty jen dvakrát týdně, tak to tak mám. NAvíc třeba nějakou třídu dostaneš na oba předměty. Za mlada jsem si studenty zapamatovala tak za 3 týdny :mrgreen:, v posledních letech to už šlo hůř, ale tak jsem si je vyfotila a doma se neučila jak básničku. Byla jsem třídní učitel a osmiletém gymplu, od pr´tat až mi z nich vyrostli dvacetiletí klacci:) Teprve pak jsem šla na mateřskou a jsem tomu ráda.
Učení je super, vidíš výsledky, studenty namotivuješ a pokud máš autoritu, tak je to paráda.

V družině jsem nikdy nebyla, ale podle mne je to spíš pro ty, co inklinují k menším dětem, což já rozhodně nejsem. Finančně si myslím, že bys na tom byla hůř.

Zkus jít učit, pokud seženeš práci, změnit to můžeš vždycky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
evill
4.6.13 17:41

Jako vychovatelka bys byla předpokládám nekvalifikovaná pracovní síla (tedy menší plat - nebo se mýlím? :think: ).

Pracovní dobu bys měla na nic - brzy ráno před školou, dopoledne volné a odpoledne (jak kde u nás do 17).

Činnost v družině si představuješ velice bláhově, většina dětí už po celém dni ve škole nechce spolupracovat a chce mít svůj „voraz“. Takže do nějakých mega plánů se Ti všichni zapojovat nebudou. Spíš výjimečně někdo :lol:

• Citovat
  • Nahlásit
evill
4.6.13 17:49
@Lama Lama píše:
Napadá mi, jestli by sis nepohoršila finančně. Na vychovatelku nepotřebuješ takovou kvalifikaci a byla by jsi pravděpodobně v nižší třídě.

Vychovatelka má taky svou kvalifikaci ;). Když má vystudované vychovatelka vychovatelství má stejnou platovou třídu jako když vystudovaná učitelka učí.

Nejsem si zcela jistá, ale tuším, že když půjde vystudovaná učitelka dělat vychovatelku - měla by být jako nekvalifikovaná pracovní síla a tudíž mít o dost nižší plat. (Stejně jako když jde vychovatelka učit).

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
4.6.13 19:52

Díky za odpovědi.

Můj názor se ale zatím moc nezměnil :think:

Jak by to bylo v případě vychovatelky s pracovní dobou, úvazkem, kvalifikací a platem vím, to mám vyřešené. To volné dopoledne mi nevadí, využila bych ho. A mladší děti by mi vyhovovaly myslím líp. Líbilo by se mi učit na prvním stupni, ale na to nemám kvalifikaci (na vychovatelku technicky vzato taky ne, ale tam na to tak nehledí).

@jenny.fields to máš trochu pravdu, s tím strachem…

Že bude těžší je namotivovat zas tolik nevadí, na rozdíl od výuky se nic hroznýho nestane, když nebudou spolupracovat… (a věřím, že časem bych to zvládla, i když asi ne vždy)

• Citovat
  • Nahlásit
26589
4.6.13 21:44
@Anonymní píše:
Díky za odpovědi.

Můj názor se ale zatím moc nezměnil :think:

Jak by to bylo v případě vychovatelky s pracovní dobou, úvazkem, kvalifikací a platem vím, to mám vyřešené. To volné dopoledne mi nevadí, využila bych ho. A mladší děti by mi vyhovovaly myslím líp. Líbilo by se mi učit na prvním stupni, ale na to nemám kvalifikaci (na vychovatelku technicky vzato taky ne, ale tam na to tak nehledí).

@jenny.fields to máš trochu pravdu, s tím strachem…

Že bude těžší je namotivovat zas tolik nevadí, na rozdíl od výuky se nic hroznýho nestane, když nebudou spolupracovat… (a věřím, že časem bych to zvládla, i když asi ne vždy)

Když se na učení necítíš, tak zkus vychovatelku a uvidíš. Však změnit to můžeš vždycky, jsi mladá :mrgreen: :palec:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
studujici
11.9.13 09:34

Ahoj,

protože jsem v podobné situaci, jen s rozdílem, že jsem vystudovala Učitelství pro mš na střední a ted studuji 3. rokem VŠ, tak jsem se chtěla zeptat (pokud si se nakonec rozhodla pro družinu), jak jsi spokojená? S dětmi, dopoledním časovým prostorem a finančním ohodnocením? díky moc:)

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
12.9.13 20:54

zakladatelka

@studujici, rozhodla jsem se pro učitelku ;)

• Citovat
  • Nahlásit
562
30.4.14 16:17

Ahoj holky, zkusim trosku obnovit tema..jsem na MD, pred MD jsem ucila v MS a mam vystudovane vychovatestvi na vysce, takze jsem kvalifikovana vychovatelka a ne ucitelka. Pokud se budu chtit vratit do skolky, musimzacit studovat celozivotko pro ucitelky MS..prihlasku uz jsem si podala, ale stale rozmyslim..ve skolce to bylo fajn, ale druzina by me lakala taky.ted jako plus, kdyz se vratim do skolky, beru to, ze mi vezmou malyho, tak mam o jednu starost min.Pak si ale rikam, jestli mi to za to vubec stoji, ze jsem stejne do budoucna chtela jit do druziny. navic za skolu dam 25.000,coz se mi taky nechce a ani se mi uz do skoly vracet nechce. takfurt premyslim, jestli jit do skoly a tim mit jiste pracovni misto i misto pro malyho v MS, nebo se na to vyprdnout a hledat v druzinach..zajimaly by me nazory nekoho, kdo delal to i to, tak jaky videl pozitiva a negativa.za me teda urcite lepsi pracovni doba v MS, ideti jsou takovy min zkazeni, nebo jak to rict, ale mam rada i ty starsi deti.na praxi jsem byla v druzine a byla jsem strasne spokojena.libi se mi tam, ze je to takove volnejsi v te druzine zase no…pisu na mobilu, tak se omlouvam za preklepy..byla bych rada za zkusenoati a nazory nekoho ninyho, diky moc!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat