Vliv UM na ochrannou funkci MM

167
15.5.22 15:36

Vliv UM na ochrannou funkci MM

Jsem maminka tříměsíční holčičky, kterou už skoro dva měsíce dokrmuji umělým mlékem, protože dle doktorky přibírala příliš pomalu a také proto, že mi často k po kojení plakala hlady. Dávám jí průměrně 200ml UM denně, zbytek je MM. Myslela jsem, že díky tomu, že kojím, tak bude mít dcera lepší imunitu, ale dnes jsem v jedné knížce narazila na toto: “Ochranné účinky MM podstatně oslabuje nebo dokonce ruší podávání umělého mléka.” Nic víc k tomu ale v knížce není, tak jsem se chtěla zeptat, zda o tom tady někdo z vás ví víc? Jsem z toho teď docela špatná. Myslíte, že kdybych si ještě vybojovala plné kojení, tak by to mělo na tu ochrannou funkci nějaký vliv, nebo je to teď už jedno? Předem děkuji za reakce.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
2418
15.5.22 15:46

Z odborného hlediska ti neporadím, ale z praxe vím tohle: dcera byla dokrmovaná už od porodnice, od 5 měsíců měla jen UM a příkrmy. A poprvé byla nastydlá někdy před druhým rokem. Opravdu nemám pocit, že by jí UM nějak ublížilo. Na nemocnost mají vliv i jiné faktory a výhradní kojení taky není všespásné. Teď už bych to nechala tak, jak to je.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
1934
15.5.22 16:10

Podvyziva je výrazne horšia, než prísť o nejaké „ochranné funkcie MM“. Navyše tie sú podstatné u novorodenca a hlavne u nedonoseneho novorodenca, u 3m donoseneho dieťaťa je už zdravotný rozdiel v kŕmení MM vs UM nula celá nič.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
Janli
15.5.22 16:15

Je to blbost a kojofanatismus. Hele, nevěřím tomu ani omylem. První holka kojená minimálně, povětšinou na UM a je zdravá jak řípa. Druhá výhradně kojená, kojila jsem 2,5 roku a nemocná je pořád….. Přece to dítě nenecháš podvyživený kvůli nějakýmu nesmyslu?

  • Citovat
  • Upravit
874
15.5.22 16:26

Z logiky veci to je blbost, která nemá jak prokazatelně fungovat, spíš se jedná o nějakou propagandu LP, nic víc. Samozřejmě můžeš o plné kojeni bojovat a bude to super, ale nehledej v tom super imunitu pro dítě.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
9836
15.5.22 16:35

Já si taky myslím, že kojení je sice fajn, ale rozhodně to není takový zázrak, jak někteří tvrdí. Starší dítko bylo plně kojené do půl roku, pak s příkrmy do víc než roka a od malička trpělo na obstrukční bronchitidy, pak se zjistila alergie, astma… do 3 let asi 5× antibiotika. Druhé od 4 měsíců na MM, potom MM + dokrmované UM a příkrmy od toho 4. měsíce, protože pomalu přibíralo. Mnohem zdravější než starší sourozenec, za 11 let bez atb, sice prokázaná alergie, ale bezpříznaková. Takže je fajn, že prtě dostává aspoň trochu MM (už jen kvůli mikrobiomu ve střevě) a rozhodně se netrap tím, že dokrmuješ UM.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
15.5.22 16:56

Do 4 měsíce dokrmována. Pak už plně na UM. Zatím nastydlá nebyla a ani neměla žádnou reakci na očkovací látky. Děti mé kamarádky jsou kojené plně a každou chvilku nemocné. Nemyslím si, že je UMnnejak škodlivé. Pokud ti ale nakrmene dítě vadí, koj! Uvidíš.

  • Citovat
  • Upravit
34322
18.5.22 01:40

Neco takoveho slysim prvne.
Pisatel by mel nejdriv vysvetlit, co presne mysli temi ochrannymi ucinky.
Aby UM vyrusilo protilatky v MM je nesmysl.
„Ochrana“ ve smyslu kvalitni vyzivy, jako ze UM je sra*ka a tim rusi benefit MM je taky blbost, kazdy kousek kvalitni stravy se pocita, to by bylo jako si myslet, ze kdyz si clovek da mekace, tak tim zrusi benefity kvalitniho jidla, co mel predtim.

Jedine co me napada jsou teorie o spravnem vyvoji strevniho mikrobiomu, kdy to UM narusuje, ale opet kazde MM navic je benefit.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
12885
19.5.22 04:18

Hele, moje dcera se nepřisává takže provozují „exclusively pumping“, což je způsob krmení kdy krmíš výhradně nebo i částečně odstříkaným MM, ale přímo nekojíš. V US je k tomu i komunita protože to má svoje háčky, problémy, atd a doktoři nebo laktační poradkyně často sami nevědí.

Ve zdrojích ze skupiny se píše, že dokonce už 50ml mateřského mléka denně (a zbytek dokrm UM) dokáže boostnout imunitu. Já samozřejmě nejsem odborník, ale tohle mez zaujalo a googlila jsem to a skutečně to část zdrojů potvrzuje. O žádném zrušení benefitů MM tím, že podáš UM jsem nic neslyšela, a věř, že by se to v komunitě probíralo, kdyby to byla opodstatněná obava :nevim:

Přikládám náhodně např toto: https://www. lactationcentralnj. com/post/when-some-is-better-than-none#:~:text=In%20fact%2C%20there%20is%20some, milk%20supply%20begins%20to%20decrease.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
5
21.5.22 17:55

@Dalmatinek90 zkus zabojovat o úplné kojení. Má to velký smysl. V každé dávce MM má mimčo plno protilátek, kmenových buněk. Více se s mimčem mazli kůži na kůži a koj často. Kojení má miminko nejen na hlad, ale i na bolest, diskomfort, usínání… Dokrmuj alternativně- cévkou, kalíškem. Případně se poraď s laktační.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
12885
21.5.22 18:24
@LP-Lenka píše:
@Dalmatinek90 zkus zabojovat o úplné kojení. Má to velký smysl. V každé dávce MM má mimčo plno protilátek, kmenových buněk. Více se s mimčem mazli kůži na kůži a koj často. Kojení má miminko nejen na hlad, ale i na bolest, diskomfort, usínání… Dokrmuj alternativně- cévkou, kalíškem. Případně se poraď s laktační.

Tyhle tlaky fakt strašně pomáhají :roll:
Radu nemáš, ale tlačit budeš.
U nás to vzdaly už dvě laktační, občas kojení prostě nejde :nevim: Tlaky jako ty tvoje akorát zhoršují psychiku matky a tím pádem celou situaci.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
5
21.5.22 18:26

@Liberalissima tlaky? Dala jsem rady, žádné tlaky. Ale kde není pomoci.. určitě to znas😀

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
34322
21.5.22 19:22
@LP-Lenka píše:
@Liberalissima tlaky? Dala jsem rady, žádné tlaky. Ale kde není pomoci.. určitě to znas😀

Ale neodpovidas na otazku :nevim:.

Ano, at zakladatelka plne koji, souhlas (prijde mi, ze to tam jenom hroti doktorka a plne kojit v pohode jde), ale ona se na radu s kojenim neptala.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
167
22.5.22 18:20

Díky všem za reakce, uklidnily jste mě. Knížku, ze které byl zmíněný úryvek, asi radši odnesu do knihobudky :D

@LP-Lenka píše:
@Dalmatinek90 zkus zabojovat o úplné kojení. Má to velký smysl. V každé dávce MM má mimčo plno protilátek, kmenových buněk. Více se s mimčem mazli kůži na kůži a koj často. Kojení má miminko nejen na hlad, ale i na bolest, diskomfort, usínání… Dokrmuj alternativně- cévkou, kalíškem. Případně se poraď s laktační.

Jojo, tohle všechno vím - LP z Mamily u mě byla už před pár měsíci. Šlo mi čistě jen o to, na co se ptám v úvodním příspěvku.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Zkušenosti a hodnocení

Kojenecká lahev

  • (4.5) + 85 recenzí

Laktační poradna

Ikona - Anna Musilová

MVDr. Anna Musilová