Výběr dceřiny středni školy.

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
Anonymní
2.1.22 11:36

Výběr dceřiny středni školy.

Zdravím,
Moje dcera (15) je v deváté třídě ZŠ. Za chvilku se musejí odevzdávat přihlášky. Ale ona ještě neví, kam by měla jít. My s dcerou máme velice otevřený vztah. Řekla mi, že je rozhodnutá později po maturitě studovat (vysokou) a žít v americe. Uvažuje mezi obchodní akademii nebo jazykovou školou. Myslíte, jaká škola by pro ni byla lepší? Popřípadě, jestli nějakou dobrou neznáte v Pardubickém kraji? Co se týká vzdělání, nechávám ji volný výběr. Má ráda angličtinu, každý den se učí, na přijímačky a anglicky. Říká, že USA je její vysněná země a chtěla by tam jednou pracovat. Jaká škola. by Teda byla pro ni? Na gympl jít nechce, je prý časově náročný.
Budu ráda za jakoukoliv radu. :lol:

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
2.1.22 11:41

Jazyky nebo odbornost + jazyky

Volila bych odbornou školu a soukromě
intenzivní studium angličtiny.
Pokud by se chtěla věnovat jen jazykům, tak jazykové gymnázium a pak tlumočník + překladatel na VŠ. Ale pak trénovat nejméně dva jazyky fest.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18976
2.1.22 11:41

Tak pomerne zasadni je, jako co by tam chtela pravovat.
Sevirka? Vyvojarka pro google? Vedkyne?
Anglictina je sice hezka, ale tu tam musi mit vsichni. Potrebuje obor, ve kterem tam najde oficialni praci, coz zas tak jednoduche neni.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
28728
2.1.22 11:42

Nic jako střední jazykova skola neexistuje
Jazyky jsou obvykle slušně a dost hodinove dotované na gymplech, obchodkach, SS se zaměřením na cestovní ruch a některých hotelovkach.
A na tu VS by chtěla kam? Jaký obor, co chce v životě dělat?
Asi v těch USA nechce po zbytek života dělat au-pair nebo pokojskou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24957
2.1.22 11:44

Pro žití v USA je jazyk základ, samozřejmost. A k tomu musí mít obor, který ji bude zivit, pro který tam bude pro zaměstnavatele zajímavá. Protože to, ze umí anglicky ho na zadek neposadi

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12839
2.1.22 11:55

A co by tam chtěla dělat? To je asi to hlavní. Jazyk musí umět v každým případě, to není žádný benefit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
SAJ
13364
2.1.22 12:01

V USA chce studovat nebo rovnou pracovat? Pokud studovat, asi gympl - a zamyslela bych se, zda je to dobrý plán, když ji vadí časová náročnost. Pokud pracovat, jakoukoli odbornou střední.

A určitě směřovat úsilí do získání certifikátu z Aj - ideálně po třeťáku CAE nebo alespoň FCE. Mimochodem, obojí nahrazuje českou maturitu z Aj, takže další plus.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10782
2.1.22 12:06

Z toho, že umí anglicky, se tam na zadek nikdo neposadí. To tam umí většina a dost velká část k tomu i další jazyk díky silným měnšinám.
Asi bych ji dala na něco zdravotního, aby nasála realitu života. Holka, která neví v 15, co vlastně chce, kromě života v USA, mi přijde hodně nevyzrálá a ne zrovna vhodná do praktického života.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
28728
2.1.22 12:10

@Sany80s Hele, to moje neteř taky ne, prakticky nepoužitelná je od skolky a střední ji aktuálně vybírá helikopterova maminka (neteřim poslední úlet byl, že se jí líbí kimona, takže by chtěla studovat něco s Japonském). :mrgreen:
Takže zakladatelky dcera mi ještě prijde cajk.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10782
2.1.22 12:14
@Svistice píše:
@Sany80s Hele, to moje neteř taky ne, prakticky nepoužitelná je od skolky a střední ji aktuálně vybírá helikopterova maminka (neteřim poslední úlet byl, že se jí líbí kimona, takže by chtěla studovat něco s Japonském). :mrgreen:
Takže zakladatelky dcera mi ještě prijde cajk.

Mně ani nejde o to, že v patnácti neví. Spíš mi přijde sranda, že tak strašně stojí o život v USA. To je takové uvažování o princi na bílém koni.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
57729
2.1.22 12:21

Ať se první soustředí na školu. Který obor ji bude bavit. Pak teprve časem přemýšlí o životě v USA. Děvenka měla jít před odevzdáním přihlášky na dlouhou brigádu. Aby si uvědomila, jak se pracuje a nelíta pouze na obláčku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
28728
2.1.22 12:22
@Sany80s píše:
Mně ani nejde o to, že v patnácti neví. Spíš mi přijde sranda, že tak strašně stojí o život v USA. To je takové uvažování o princi na bílém koni.

Jo, taky jsem si říkala, že ty doby, kdy je v Americe všechno nej a staci umět jazyk snad umřely koncem devadesátek. :lol:
Obecně o gastarbeitery západ teď moc z kulturních důvodu moc nestojí.
To už je lepší careerpath tady vystudovat něco hightech nebo univerzitu rovnou v zahraničí, trochu si udělat v nadnarodce jméno a v rámci firmy ci alespoň oboru se pokusit relocovat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1664
2.1.22 12:28
@Sany80s píše:
Z toho, že umí anglicky, se tam na zadek nikdo neposadí. To tam umí většina a dost velká část k tomu i další jazyk díky silným měnšinám.
Asi bych ji dala na něco zdravotního, aby nasála realitu života. Holka, která neví v 15, co vlastně chce, kromě života v USA, mi přijde hodně nevyzrálá a ne zrovna vhodná do praktického života.

Většina holek (i kluků) v 9. třídě, tedy 14-15 let, neví. V tomto věku jsou nevyzrálí.
Dcera zakladatelky má aspoň představu práce ve své vysněné zemi a chce pro to něco udělat. Jaká bude realita, nevíme, ale netvrdila bych, že neví co vlastně chce a už vůbec bych se neodvažovala tvrdit, že není vhodná do praktického života.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
767
2.1.22 12:29
@Anonymní píše: … Řekla mi, že je rozhodnutá později po maturitě studovat (vysokou) a žít v americe. … Říká, že USA je její vysněná země a chtěla by tam jednou pracovat. Jaká škola. by Teda byla pro ni? Na gympl jít nechce, je prý časově náročný.
Budu ráda za jakoukoliv radu. :lol:

LOL
tuší, kolik tam studium stojí? Tuší, jaké jsou tam životní náklady, a že při studium bude muset pracovat jak šroubek? Že tam je spíš výjimkou 40 hodinový pracovní týden, ale obvykle tak 60 a víc?
Tuší, že tam neexistuje naše zdravotní pojištění, ale bude závislá na „politice zdravotního pojištění svého zaměstnavatele“?
Tuší, že tam neexistuje ochrana zaměstnance, mateřská, rodičovská? Že je tam neskutečný rasismus a náboženský fanatismus?
A teda bez slušného vzdělání tam na ní každý čeká s otevřenou náručí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
603
2.1.22 12:30

Pokud neví, co by chtěla dělat, tak ať jde na gympl. Bude mít pak ještě čtyři roky na rozmyšlení a většinou se pak ukáže, co by chtěla studovat dál. Pokud se chce živit v zahraničí, tak je dobré umět něco praktického, co tam může využít. Tedy třeba být zdravotní sestra. Na ekonomku bych jí jít nedoporučovala, tam se nic užitečného k použití v USA nenaučí a jde na to plno holek, takže bude i těžko shánět práci i doma. A jazyková škola je jen taková nástavba k naučení se jazyka. To se může učit sama nebo navíc k pořádné škole.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat