Vyplacení odměny - má sestra nárok na bonus?

Anonymní
30.7.15 14:01

vyplacení odmeny - ano ci ne.........

Holky, prosim o radu v teto veci nejlepe nekoho, kdo se vyzna v personalistice. Jedna se o mou sestru, pracuje v jednom supermarketu, v rijnu to bude deset let, za deset let odpracovanych maji zamestnanci udajne dostat 10 tis kc. Sestra chce dat vypoved, uz tu praci psychicky nejak nezvlada, otazka zni - pokud poda vypoved, ma se stehovat do jineho mesta navic, v zari, a domluvi se, ze ukonci posledniho rijna, ma narok na ten bonus? ja rikam, ze ne, ze ve vypovedi je to uz jeji problem, musela by si to proste odpracovat a podat vypoved az po tom rijnu, pletu se? diky za radu

  • Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

69025
30.7.15 14:17

Takhle ti těžko někdo odpoví, záleží na tom, jak to přesně mají napsané v tom vnitřním předpisů či kolektivní smlouvě.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7629
30.7.15 14:18

Dle Meho je to na dobre vuli zamestnavatele. Pokud je to vu. l,pockala bych do vyplaceni odmeny a podala vypoved.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5470
30.7.15 14:23

Zaleží, jak je postavena smlouva

Příspěvek upraven 30.07.15 v 14:25

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
30.7.15 14:24

Ona to prave nemuze najit tu smlouvu :nevim: snad se k tomu zitra nekde doma dopracuje, a pokud to ve smlouve nebude, tak tim padem je to jasne, ze se ji nic ani nic tykat nemusi. Musi takova vec byt vubec uvedena ve smlouve?

  • Nahlásit
  • Citovat
69025
30.7.15 14:26

Ve smlouvě se tyhle víc neuvádí, to bývá buď v kolektivní smlouvě nebo v nějakém vnitřním předpisu zaměstnavatele.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
30.7.15 14:29

Takze to by mela vedet personalistka, jenze to mam pocit, ze vim snad mozna vic i ja :roll: a co se tyka toho, ze se bude stehovat do jineho mesta, musi mit uz i praci hned, aby mohla uplatnit vypoved dohodou s udanim duvodu? praci totiz stale shani v jinem meste, zatim bez vysledku.

  • Nahlásit
  • Citovat
5943
30.7.15 14:31

Tyhle věci se uvádí v kolektivní smlouvě, případně ve vnitřní mzdovém předpisu zaměstnavatele a obvykle tam bývají i nějaké podmínky (např. že zaměstnanec není ve výpovědi, nebyl nikdy napomenut za porušení pracovní kázně apod.)
Do pracovní smlouvy se toto neuvádí - neb by to platilo „věčně“, kdežto kolektivní smlouva obv. platí na jeden rok.
Takže doma bych to nehledal - spíše u odborů, jsou-li tam nebo na podnikové síti (v nejhorším na kádrovém oddělení)

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
30.7.15 14:34

Takze poresi s personalistou, ten se snad probere a vedet bude, ja predpokladam, ze to, aby nebyla ve vypovedi, bude urcite podminkou, dekuji vsem, kteri poradili :kytka:

pokud jeste nekdo tusi, jak je to s vypovedi s udanim duvodu (stehovani), co je v tomto pripade nutne?? musi byt nekde dolozeno, ze se stehuje atd.? urcite i toto bude necim podmineno

  • Nahlásit
  • Citovat
5730
30.7.15 14:45

Vždyť vůbec důvod do výpovědi psát nemusí. ;) A pokud už napíše důvod stěhování, rozhodně se to nedokládá.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
30.7.15 14:48

@malinika
udajne pri udani duvodu nedochazi ke kraceni davek, jinak ano. A ona se bude pak hned stehovat, zatim vsak hleda praci bezuspesne, jen tedy rikam si, ze takhle to muze vyuzit a podat kazdy, tak jestli musi neco nejak dolozit nebo resit

  • Nahlásit
  • Citovat
5943
30.7.15 14:57

Zákoník práce (Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce) hovoří jasně:

§ 48
(1) Pracovní poměr může být rozvázán jen
a) dohodou,
b) výpovědí,
c) okamžitým zrušením,
d) zrušením ve zkušební době.

Pokud je to možné, navrhuji ukončení dohodou, neb tam se můžete dohodnout i na těch podmínkách odměn. Jen nevím, jak je to v případě Úřadu práce (nikdy jsem tam nebyl) v případě ukončení prac. poměru dohodou a případných dávek.

Dohoda § 49
(1) Dohodnou-li se zaměstnavatel a zaměstnanec na rozvázání pracovního poměru, končí pracovní poměr sjednaným dnem.
(2) Dohoda o rozvázání pracovního poměru musí být písemná.
(3) Každá smluvní strana musí obdržet jedno vyhotovení dohody o rozvázání pracovního poměru.

Výpověď § 50
(1) Výpověď z pracovního poměru musí být písemná, jinak se k ní nepřihlíží. Výpověď z pracovního poměru musí být písemná.
(2) Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď jen z důvodu výslovně stanoveného v § 52.
(3) Zaměstnanec může dát zaměstnavateli výpověď z jakéhokoli důvodu nebo bez uvedení důvodu.

Jestli uvedete důvod - to stěhování - může na to být lidsky nahlíženo s pochopením. Ale žádný právní nárok na nic nevzniká. Z hlediska práv je jedno, zda důvod neuvedete nebo uvedete. (Může to být lepší na úřadu práce - ale postup úřadu práce fakt neznám)

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
30.7.15 15:06

@Dundee2 udajne by se davky nemely pri udani duvodu kratit, protoze je stehovani chapano jako zavazny duvod, netusim, porad se nekde docitam neco jineho. Moc Vam dekuji :kytka:

  • Nahlásit
  • Citovat
8323
30.7.15 15:26
@Anonymní píše:
@Dundee2 udajne by se davky nemely pri udani duvodu kratit, protoze je stehovani chapano jako zavazny duvod, netusim, porad se nekde docitam neco jineho. Moc Vam dekuji :kytka:

jo, ale to se netýká vztahu zaměstnanec - zaměstnavatel, ale žadatel o zaměstnání - úřad práce. nakolik si úřad práce ověřuje, že ke stěhování skutečně došlo, tedy že zaměstnanec podal výpověď ze závažných důvodů a podpora v nezaměstnanosti se mu nebude krátit, to fakt netuším.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
30.7.15 15:39

@sagina
prave ji to bylo receno od pracovnice up, ale mozna to sestra pochopila spatne. Vubec netusim.

  • Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama