Vysoký cholesterol v 25 letech

22
19.5.16 12:37

vysoky cholesterol v 25 letech

Omlouvam se predem za anonym. Je 25 let a dnes mi rekli ze mam zvyseny cholesterol. Nemyslim si ze bych jedla sama smazene, tucne jidla. Zitra si jedu pro prasky k mudr. Mate s tim nejaka zkusenost? A jake popripade jidl jste jedli,? Dekuju

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

Broskev_na_pul
19.5.16 12:40
@ZuzankaF píše:
Omlouvam se predem za anonym. Je 25 let a dnes mi rekli ze mam zvyseny cholesterol. Nemyslim si ze bych jedla sama smazene, tucne jidla. Zitra si jedu pro prasky k mudr. Mate s tim nejaka zkusenost? A jake popripade jidl jste jedli,? Dekuju

dobrej anonym Zuzanko :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
2998
19.5.16 12:40

Mám ho taky zvýšený, je mi 27,u nás to máme v rodině a přitom nikdo nemá nadváhu ani se nezdravě nestravuje. U mě to ale Dr. zatim nijak neřeší :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2461
19.5.16 12:45

@ZuzankaF
měla kamarádka, jedla často uzeniny, takže dr. nasadil dietu a bylo. A byla to vyloženě štíhlá holka.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
zoy
1498
19.5.16 12:49

Pokud máš v 25 letech zvýšený cholesterol, tak se s největší pravděpodobností jedná o genetické onemocnění a nic jiného než prášky ti nepomůže. Zdravou stravou samozřejmě nic nezkazíš, ale při genetické poruše nemá na hladinu cholesterolu téměř žádný vliv.
@Katuskka Záleží na hodnotách, pokud jsou zvýšené mírně tak ok, pokud víc, tak by bylo záhodno to řešit, protože zvýšený cholesterol zvyšuje riziko infarktu, mrtvice a dalších nemocí.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
59280
19.5.16 12:55

@ZuzankaF j8 ho mam od malička, poprvé mi zjistili vysoký asi ve 3 letech. Tohle může být i dědičné.. já to nějak nehrotim, jím normálně :think: prášky taky neberu.. snažim se sportovat.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
a12
42410
19.5.16 13:04

Me ho zjistili asi ve 23 na prohlidce v praci, ale ja kazdej den svacila koblihy :lol: tak to bylo asi z toho.. prasky jsem taky nedostala a dal uz mi zadny testy nedelali :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
19.5.16 13:10
@martina.se píše:
@ZuzankaF j8 ho mam od malička, poprvé mi zjistili vysoký asi ve 3 letech. Tohle může být i dědičné.. já to nějak nehrotim, jím normálně :think: prášky taky neberu.. snažim se sportovat.

Ano, může to být dědičné, také mi poprvé zjistili zvýšený cholesterol cca v 6ti letech. Zbytečně kvůli tomu nepanikař. Většinu cholesterolu si tělo vyrábí samo, pouze menší část se dá ovlivnit stravou. Pohyb pomáhá. Jez zdravěji, ale co se týče prášků, tak pokud nemáš nějaké další špatné ukazatele (vysoký tlak, triglyceridy atd.) tak to dramaticky neřeš. Dnes je mi kolem třiceti, vše ostatní mám v normě, obézní nejsem, a lékařka mi pouze doporučuje hlídat si trochu jídelníček stran živočišných tuků a sportovat, což není nic tragického.

Ostatně současné výzkumy poněkud nahlodávají paniku kolem hladiny cholesterolu. Tím nechci říci, že máš na to kašlat úplně, ale nemysli si, že na to umřeš. Pokud Ti doktorka sama prášky nenutí, tak to ber tak, že nejsou třeba. Žij tak, abys předcházela kardiovaskulárním onemocněním, i když je otázkou, zda geneticky podmíněný vyšší cholesterol v tomhle směru sám o sobě má vliv nebo ne. Prevence ovšem nic nezkazí, budeš prostě v nejhorším zdravější :mavam:

• Nahlásit
  • Citovat
2668
19.5.16 13:19

@ZuzankaF Smažená a tučná jsou jen jednou stránkou mince. Třeba mléčné výrobky (zvláště tučnější sýry), máslo, uzeniny, vnitřnosti a masné produkty obecně, vaječné žloutky (i když tam je to trochu komplikovanější) a překvapivě také mořské plody, obsahují hodně cholesterolu. Překvapivě mají na hladinu cholesterolu v krvi velký vliv i sacharidy - přečti si toto: https://www.zena.cz/…icle:794026/

Doktorka by Ti vhodnou stravu měla doporučit. Snadno si vygooglíš, které potraviny obsahují hodně cholesterolu, a které ne. Nespoléhej se na to, že prášky jsou řešení, zaměř se na životosprávu. Dobře na hladinu chol. působí také pohyb, jak už tu zaznělo.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8523
19.5.16 13:27

Přesně, pokud je to vrozený tak to jde stravou a lékama srazit v nejlepším případě tak o 5 procent, doktor by se měl zaměřit na celkový obraz, ne jen cholesterol.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
22
19.5.16 13:49
@Broskev_na_pul píše:
dobrej anonym Zuzanko :lol:

Ja vim :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
19.5.16 13:57

Co vím, mám cholesterol lehce přes hranici taky od tohoto věku. Už to je hezkých pár let. Hlídají mne pro jiné nemoce, takže mám cholesterol měřený pravidelně víceméně 1-2× do roka.
Diagnozu zvýšený cholesterol mi to dali jednou, když jsem šla na nějaké odběry a na ty odběry jsem si vzpomněla až po snídani. Tehdy jsem netušila, že tam dělají i toto. Tenkrát ani u konzultace výsledků jsem si nevzpomněla na to, že jsem snídala, jen se lékař ptal, jestli jsem nedržela nějakou dietu - hodnota byla přes 6. Jinak se mi drží 5,6-5,8.

Co jsem se bavila se sestřičkou, ta říkala, že je ideální nejíst cca 12 hodin před odběrem.

Nicméně mám vyzkoušené, jíst běžně, jednou za čas si dám i kousek třeba anglické a hodnoty jsou lepší než když se moc hlídám. Ale to je docela známé.

U nás v rodině otec i má sestra brali/berou léky na vysoký cholesterol, ale oni tedy jedli/jí hodně mastnou stravu oproti mě.

• Nahlásit
  • Citovat
22
19.5.16 14:08

Vsem moc moc dekuju. Ja mam pry hodnotu pres 6 nebo co. Pry mi prasky daji a urcite si budu hlidat co jim. Priznam se ze si dam mlecne vyrobky, tucne a tak. Ale nemyslim si ze hodne a kazdy den. Mamka ho prave ma taky. Tak budu doufat ze se mito srovna. :) :palec:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
22
19.5.16 14:10

No jinak merim cca 172 cm. A vazim 75kg.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
19.5.16 14:11

Mně ho zjistili vyšší už někdy kolem 15 let. Další kontrola s přechodem od dětskýho k obvoďákovi (asi 19) ukázala, že ho mám asi 7,6. Obvoďák mě zalarmoval, poslal do nemocnice na další testy, z nemocnice mě poslali na specializované pracoviště někam do tramtárie. Tam mi nasadili dietu, nemohla jsem prakticky nic jíst. Pohybu jsem měla dost. V jednom nervovým období jsem fakt skoro nejedla, zhubla asi 3 kila, což je u mě dost. To se mi srazil na nejnižších 6,3. Aktuálně nevím. Jídlem jsem to vůbec neměla, mám to genetický. Doktoři mi řekli, že sotva se mi sníží ten „zlej“, tak se mi sníží i ten „hodnej“, takže to prakticky nemá cenu řešit. Prášky jsem nedostala, prej jsem ještě mladá, ale cca od 40 let se jich asi nevyhnu.

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama