Vztek a zle chování u 3,5 leteho dítěte

65
25.6.20 20:46

Vztek a zle chování u 3,5 leteho dítěte

Dobry den maminky,
Prosím o radu. Nevím jak se v dané situaci vždy zachovat. A začínám být občas dost bezradna.
Mám 3,5 leteho syna. Do 3 let s nim nebyl žádný problém. Poslouchal, choval se slušně, v pohodě chodil za ruku v obchodě. Když se řeklo, ze ne tak proste ne.
Ale po 3 narozeninách je to fakt něco 8o
Mám pocit, ze mám doma úplně jiné dítě a to má jít v září do školky :think:
Nejenom, ze se začal znova pocuravat, ale nic na to neplatí. Na záchod umí chodit už dost dlouho, takže nevím proč to děla. A děla to jen venku.
Ale taky se strašně předvádí. Jak je více lidi je to konec. Začne dělat blbosti, mluvit nesmysli.. ale blbé je, ze si občas i něco udela. Spadne, odre si něco atd… Taky má občas zachvaty vzteku a do všeho v tu chvíli mlátí. Začal plivat na lidi. Říct NE pro nej nic neznamená. Je dost tvrdohlavý a řekla bych, ze i vůdci typ, ale občas toho je opravdu moc. Jak se chovat při tom když něco zákážu a on neposlechne a nebo se začne vztekat? :think:
Děkuji za rady a tipy.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

34
25.6.20 21:38

Musíš asi zkusit, co na něho platí a co ti ve výchově přijde vhodné. Jestli ignorace, křik, dát mu symbolicky přes zadek, nebo často úspěšné počítání do tří. Já svoje děti teda zatím nemám spíš vzpomínám jaké výchovné metody působily na mě. :lol: Záleží co konkrétně dělá, jak se předvádí? A to, že blávbolí je podle mě v jeho věku běžné… :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1085
25.6.20 21:58

Tak mozna uz tu skolku fakt potrebuje-rezim, rad, program, nove podnety, vrstevniky atd. Drtiva vetsina deti se tam chova lip nez doma. Pri zachvatech vzteku muzete zkusit naucit ventilovat vztek nedestruktivne-dupnout si, bouchnout do polstare, trhat papir. Dobre si rozmyslim, co chci zakazat a kdyz neco zakazu, tak uz na tom trvam. Kdyz tedy neposlechne, tak proste fyzicky zajistim, aby poslechl, ale to uz je posledni moznost, kdyz nic jineho nepomuze.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
67
26.6.20 07:14

@Ajena16 přesně jako kdyby si psala o mým synovi akorát jemu je 21 měsíců. Jako miminko byl zlatý, ale jakmile začal chodit tak to začlo. Hlavně je strašně zlý a to na starší sestru kterou bezdůvodně napadne a vytrhne ji prameny vlasů. Bez kočáru nemůžeme nikam protože neumí chodit za ruku, prostě se vyskubne a zdrha. Sám si i ubližuje a to tak že narazí hlavou do dveří do zdi, nebo se mlati o předměty zadama (třeba naráží na rohy stolů schválně). Řešila jsem to s doktorem a ten říkal že se snaží na sebe upozornit (přitom má naší pozornosti dost ) že se ho nemame všímat a pokud by se to zhoršovalo tak by nebyla nad věcí návštěva psychologa. U nás neplatí dát na zadek nebo přes ruku, nejsem zastánce mlácení to vůbec ale když dceři vytrhne kus vlasů tak přes ruku dostat musí, bohužel to nepomáhá, vysměje se mi a skočí po ní znova. Budu ráda když někdo také přidá nějaký typ jak na výchovu

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1085
26.6.20 08:16

@Sarrule
My se v tech agresivnich projevech placame uz nekolik let a s urcitosti ti mohu rict, ze na agresivni dite nikdy nepouzivat fyzicke tresty(nejlepe ani to placnuti). Je to pak jen horsi, zacykli se to. Nejlepe chytnout za ruku jeste driv nez vlasy vytrhne a rict ne.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
67
26.6.20 08:58

@Oriseka aha, to jsem nevěděla, děkuji moc za radu, :srdce:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1085
26.6.20 09:31
@Sarrule píše:
@Oriseka aha, to jsem nevěděla, děkuji moc za radu, :srdce:

Ja se taky nekdy neudrzim, ale fakt je to lepsi. Ted mi dlouhou dobu fungovalo neco jako metoda pevneho objeti. Proste chytim a drzim, nez se neuklidni a nedomluvime se, co dal, ale mam starsi dite. Na kazde plati neco jineho. Ten muj ani skoro v peti nechape, ze ja placnout muzu a on ne :roll:.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1052
26.6.20 14:12

@Ajena16 Pokud něco zakážeš… předpokládám, že jde opravdu o něco důležitého, když už to zakazuješ (např. ostrý nůž, blízkost silnice apod.) Pokud neposlechne, tak udělat takové opatření, aby byl v bezpečí - chytnu a odnesu od silnice, vezmu mu nebezpečnou věc z ruky atd. Pokud se vztekne, tak projdu vztekem s ním, jsem u něj, popisuju pocity, vyjadřuju pochopení (protože je naprosto normální mít negativní pocity a je naprosto normální, že se malé děti vztekají, protože nemají ještě dovyvinutý mozek a vůbec si neumí se záchvaty vzteku poradit). Až vztek poleví, nabídnu pomazlení, objetí (ujišťuješ ho, že je v pořádku, že ho máš ráda a že je normální mít ošklivé emoce).
Pokud ale zakazuješ zbytečně (většinou to bývá jen z rodičovské pohodlnosti), tak je potřeba počítat s tím, že vztek a zloba budou časté, protože tlak vyvolává protitlak. Ty zakazuješ, on vzdoruje.
Pokud zakazuješ jen opravdu důležité věci a málokdy, pak bude NE vnímat a respektovat.
Doporučuji k přečtení Aha rodičovství (o emocích dětí i rodičů a o tom, jak se dětský mozek vyvíjí a že ty dětské vzteky jsou normální a že když dítě kvůli tomu budeš trestat, tak mu akorát ubližuješ), dál je výborná knížka Výchova bez poražených (o tom, jak s dětmi komunikovat, jak řešit spory, jak jim naslouchat), Jak žít a nezbláznit se, Pohodoví rodiče - pohodové děti, Respektovat a být respektován. Opravdu moc doporučuji aspoň něco z toho přečíst, člověk si díky tomu uvědomí nejrůznější věci, ať už z toho, jak ho vychovávali rodiče, tak samozřejmě z toho, jak vychovává své dítě. Ve všech těch knihách jsou konkrétní tipy a rady.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama