Cvičení pro děti – vystouplé lopatky, kulatá záda, vypouklé

4388
24.01.19

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat na nějaké cviky nebo prvky pohybu pro své dva syny.

Mladší dvouletý má prý slabé břišní a nejspíš i zádové svalstvo, má vystouplé lopatky, kulatá záda, vypouklé břicho.

Starší čtyřletý má ploché nohy a chodí po špičkách, špičky vytáčí ven. Chodí tak bosky i v botách, po tvrdém, rovném, měkkém i nerovném povrchu, prostě pořád.

Obojí jsem řešila s dětskou doktorkou a ta tvrdí, že je to normální. Doporučila pestrý a častý pohyb, což je u nás samozřejmostí. Synům se to ale pozvolna zhoršuje, tak bych ráda dělala i něco jiného, než jen čekala, až se to samo spraví. Žádanku na ortopedii mám jen pro staršího, termín až za dva měsíce. Ráda bych do té doby alespoň něco vyzkoušela.

Děkuji.

Tým rehabilitace Be Balanced
06.02.19

Dobrý den,
doporučuji Vám osobní konzultaci u fyzioterapeuta, je těžké něco radit na dálku, když děti nemůžu vidět a vyšetřit si, cvičení pak nikdy nemůže být cílené na konkrétní problém Vašich dětí, protože příčin k jejich problémům může být mnoho a každé dítě je jiné. Navíc u cvičení jde převážně o dobré provedení, nikoliv o jen o druh cviku.
Podle Vašeho popisu může jít u mladšího syna například o vývojovou poruchu držení těla, která se projevuje oslabením hlubokého stabilizačního systému. Jako podpůrné cvičení mohu doporučit například zkusit lezení po čtyřech po špičkách se zvednutými koleny, nechat ho co nejvíc lézt po přelézačkách, dobrou pomůckou je i cvičení na balanční čočce či gymnastickém míči.
U staršího je to ještě komplikovanější odhadnout. Klenba nohy se vyvíjí až přibližně do 7. roku věku dítěte, do té doby by se pojem plochá noha u dětí ani neměl používat. Často to bývá spíše následek oslabení někde jinde v těle, velmi často zde hraje vliv opět porucha hlubokého stabilizačního systému, doprovázená souvisejícím oslabením svalů pánevního pletence a následným propadáváním vnitřního kotníku dovnitř, případně i vtáčení kolen. Pánev je pak překlopena vpřed, celé těžiště dítěte je přeneseno vpřed a proto pak stojí na špičkách. Radit cvičení po internetu bez možnosti vidět dítě je něco jako věštění z křišťálové koule, proto Vám s dobrým úmyslem radím zajít někam osobně.
Martina Metlická
fyzioterapeutka Be Balanced

Tým odborníků rehabilitace www.bebalanced.cz