Jak poznat rozestup břišních svalů
Dobrý den,
jsem 8 týdnů po císařském řezu. Neustále čtu o rozestupu břišních svalů, jaký je to problém. Já začala cvičit na břicho na konci šestinedělí a ani mě nenapadlo, že bych mohla mít nějaký vážný problém s břišním svalstvem
Jak poznám, že mám rozestup břišních svalů? Pokud ho mám, proč je to takový problém?
Děkuji.
Květa
Dobrý den, Květo.
Nejlépe by Vám to diagnostikoval fyzioterapeut. Pokud jste z Prahy, můžeme Vám zařídit ve Fitnessii.
Jinak rozestup břišních svalů tzv.diastáza vzniká : tím, jak roste děloha. aby mělo miminko místo, břišní svaly se rozestupují. Po porodu se břišní svaly opět postupně zatahují a někomu se nazatáhnou zcela. Někdo může mít rozestup stále. Z tohoto důvodu je velmi důležité po těhotenství posilovat hlavně šikmé svaly břišní, ne přímý sval břišní.
Dá se diagnostikovat tak, že si lehnete na záda s pokrčenýma nohama a jdete lehce do zkracovačky - prsty si saháte zhruba v polovině břicha )bílá čára) na výšku, kde se svaly spojují. Pokud tam máte prohlubeň, máte diastázu. Hodnotí se velikost diastázy.
Pro laika je obtížné toto vyhodnotit. Proto doporučuji vyhledat fyzioterapeuta.
Mirka Vošická
Fitnessie-studio zdravého pohybu
www.fitnessie.cz
Další otázky z poradny
| Cvičení před plánováným otěhotněním | danda79 | Přijato: 27.03.13 | Zdpovězeno: 28.03.13 | Odpovídá: Tým odborníků společnosti Fitnessie |
|---|---|---|---|---|
| Jak zpevnit prsa | marrrrsy | Přijato: 13.03.13 | Zdpovězeno: 14.03.13 | Odpovídá: Tým odborníků společnosti Fitnessie |
| "Vytahané" břicho po porodu | clareta | Přijato: 12.03.13 | Zdpovězeno: 12.03.13 | Odpovídá: Tým odborníků společnosti Fitnessie |
| Neprojevují se výsledky cvičení | breptulka | Přijato: 01.03.13 | Zdpovězeno: 05.03.13 | Odpovídá: Tým odborníků společnosti Fitnessie |
| Vysazení pyruvátu a L-carnitinu při hubnutí | ducki | Přijato: 22.02.13 | Zdpovězeno: 26.02.13 | Odpovídá: Tým odborníků společnosti Fitnessie |