odškodnění úrazu syna ve školce

25.07.19

Dobrý den,

mám na vás dotaz ohledně pojištění odpovědnosti školek

Slyšela jsem, respektive tvrdí to také pojišťovna, že za úraz v klasické škole - třeba základní, vždy odpovídá škola, nemusí se nic dokazovat a automaticky se úraz odškodní. U MŠ je to prý jinak, údajně se tam musí dokazovat nějaké pochybení dozoru. Co konkrétně znamená zanedbání dohledu netuším, je to asi slovíčkaření. Každopádně můj syn měl těžký úraz ve školce, měl vnitřní krvácení do břicha sice menšího rozsahu, ale měl. Ne vlastní nešikovností, ale protože do něj schválně vrazil kluk. Do hlášení pro pojišťovnu školka údajně napsala, že úraz nebyl zaviněn nikým jiným, tzn. úraz si syn způsobil sám nepozorností. Prý pokud by bylo napsáno, že ho strčil jiný kluk, tak by prý pojišťovna neplnila, protože by nebylo zavinění školky, ale byli by odpovědní rodiče kluka útočníka. Přijde mi to divné, ano chápu, že rodiče by měli být zodpovědni, ale v době, kdy dítě svěří do školky, logicky nejsou s dítětem, předpokládala bych, že učitelky „suplují“ rodiče a tedy za úraz v tu chvíli by měla školka odpovídat ve smyslu jako rodiče zodpovídají za svoje dítě, v tomto případě dočasně po dobu školky.
Od úrazu uběhlo 1,5 roku a já zjišťuji postupem času, že syn má vlivem toho asi nějaké psych. následky, úplně nedůvěřuje dětem, necítí se dobře v kolektivu, nechce chodit na žádný kroužek, velmi pravděpodobně to je kvůli tomu úrazu, prostě má zkažené dětství. Za tento hrůzný zážitek mu pojišťovna školky vyplatila 19 000 Kč, což považuju za naprostý výsměch. Kdyby byl syn bez následků, snad bych to i nechala být a byla jen šťastná, že syn žije, ale cítím, že kvůli svému synovi musím bojovat, když on nemůže. Bohužel české právo mi asi není nakloněno, pokud je pravda, co jsem slyšela…?. Žádné odškodnění nebude dost vysoké na to, aby odčinilo tu hrůzu, co se stala a ovlivnila do konce života celou mou rodinu, ale 19 000 Kč za ohrožení života, je naprosto nemorální. Dalo by se s tím něco dělat? Máme šanci uspět u českého soudu a koho vlastně žalovat? Školku nebo pojišťovnu? A je vůbec šance, vzhledem k zákonům (že musí být dokázáno provinění školky-učitelky), že vložené nemalé peníze za soud a právní služby, nebudeme v mínusu? Že spor vyhrajeme a tedy má cenu do toho jít?

Děkuji za váš názor

Mgr. Petr Novák
07.08.19

Dobrý den,

co se týče toho případu, je skutečně možné, že byste měla šanci uspět u soudu, avšak zaručit to dnes již nelze. Nyní totiž, co se týče nemajetkové újmy, je třeba se téměř vždy obrátit na soud, který musí posoudit všechny okolnosti daného případu a rozhodnout, zda přímo v tomto případě odškodnění dané osobě přísluší nebo ne. Pokud by ředitelka mateřské školy byla přesvědčená o tom, že jsou v daném případě dány důvody pro zproštění odpovědnosti právnické osoby vykonávající činnost mateřské školy za vzniklou škodu (tedy že nebyl zanedbán náležitý dohled nad dětmi) či byste nesouhlasila s výší nárokované škody, je na poškozeném, tedy na Vás, aby se svého nároku domáhal soudní cestou, jinak to bohužel není možné. Vždy se ale bude postupovat proti školce jakožto právnické osobě, která má nést odpovědnost. V případném soudním sporu by musela ředitelka školky předložit důkazy, že nedošlo k pochybení na straně školky. Současná právní úprava nyní nestanovuje povinnost školek uzavřít pojištění, přesto se to právě kvůli těmto možným případům doporučuje.

Zda spor vyhrajete, Vám bohužel nejsem schopen odpovědět.

Mgr. Petr Novák, právník, www.vasenaroky.cz