Hypnoporod jako vévodkyně Kate? Na kurz můžete jít v Čechách

S těhotenstvími vévodkyně Kate se vždy živě debatuje o hypnoporodu. Mnozí si pod ním představují to, že hypnotizér uvede rodičku do zvláštního stavu mysli a když luskne prsty, miminko leží vedle ní. Ale tak to samozřejmě není, o tom vás přesvědčí sama lektorka hypnoporodu i moje vlastní zkušenost.

Hypnoporod jako vévodkyně Kate? Na kurz můžete jít v Čechách

Před čtyřmi lety jsem kurz hypnoporodu absolvovala. A tak když jsem si před nedávnem po narození malého prince přečetla titulky obsahující slovo hypnoporod, nedalo mi to, abych vám nenapsala svoji vlastní zkušenost. Protože však nejsem odborník, oslovila jsem lektorku Michaelu Kalusovou, která je v České republice průkopnicí tohoto přístupu k porodu, aby osvětlila, o čem vlastně hypnoporod je a jaké jsou jeho základní myšlenky.

Jak kurz probíhal?

Dvoudenní kurz hypnoporodu jsme absolvovali v malém salonku, kde se běžně cvičí jóga. Zúčastnilo se asi osm párů, takže jsme se brzy znali jmény a vytvořila se přátelská atmosféra. Lektorka Michaela působila uklidňujícím dojmem, což pro mě, prvorodičku, která se až panicky bála porodu, bylo důležité.

Povídali jsme si o těhotenství, porodu i kojení a dostali řadu rad k usnadnění případných potíží. Míša nás například naučila, jak si speciálně uvázat šátek, aby bříško podpořil a mamince ulehčil zátěž na záda. Dokonce ukázala, jakými cviky lze dosáhnout správného otočení miminka, pokud hrozí porod zadečkem napřed.

Kurz mi pomohl se uklidnit a získat důvěru ve vlastní tělo. Cítila jsem se silnější a připravenější. Nachystali jsme si na Míšino doporučení porodní plán a začali porod vnímat méně jako strašáka, kterým pro nás tahle doposud neznámá situace byla. Já sama jsem si ujasnila, že si přeju, aby partner byl celou dobu po mém boku, byť s domluvou, že v případě, kdy pocítím, že bych raději byla sama, odejde.

Co o hypnoporodu říká jeho lektorka Michaela Kalusová?

Míšo, co je vlastně hypnoporod?

„Nejde o hypnotické vedení. Hypnoporod je prostředek k dosažení snazšího a pohodlnějšího průběhu porodu za pomoci použití hypnoporodních technik. Tím se myslí relaxace, vizualizace, afirmace a dýchací cvičení. To celé pomáhá ženám obrátit pozornost zpět do sebe, a využít tak svých vlastních vnitřních zdrojů k tomu, aby žena dosáhla toho, čeho dosáhnout chce. V tomto případě je to přirozený a radostný porod.

Pokud se chce žena na porod připravit, chce se naladit na své miminko a tělo, zpracovat strach a chce porod prožít v klidu a míru, tak potom je potřeba kurz absolvovat co nejdříve. Hypnoporodní techniky je nutné nacvičovat v těhotenství, aby u porodu již byly samozřejmostí. Výhoda hypnoporodu je ta, že se dá použít u jakéhokoli typu porodu.

Žena je schopna ponořit se hluboko do sebe a kontaktovat se tak se svými téměř nekonečnými zdroji, svého potenciálu a tyto schopnosti integrovat do svého současného života. Právě tento stav jí umožní rychle a efektivně docílit toho, co si předsevzala za cíl. Dochází při tom ke komunikaci s jejím vědomím a nevědomím, což jí umožňuje soustředit se na cíl pomocí své vědomé mysli.“

Takže žádné uvedení do hypnózy?

„Nejedná se o žádný způsob transu nebo spánku, šarlatánství nebo náboženských rituálů. Myšlenka hypnoporodu je vědecky podložena a celý kurz je postaven na nejnovějších studiích a výzkumech.

Hypnoporod je předporodní program, který obsahuje sadu nástrojů, které napomáhají změnit myšlení a přesvědčení ženy a tím pak i porod. Hypnoporod učí ženy, jak funguje jejich tělo v průběhu porodu a jak se na porod připravit mentálně a emocionálně. Hypnoporod využívá techniky, které ženám pomáhají připravit svou mysl a tělo na porod tak, aby dosáhly spokojenějšího porodu. Jedná se tedy o soubor nástrojů, které mohou ženám pomoci dosáhnout přirozeného a klidného porodu.“

V čem jsou klady tohoto programu?

„Hypnoporod pomáhá ženám a jejich partnerům se zorientovat v důležitých aspektech těhotenství a podporuje je v jejich výběru místa a způsobu porodu. Každá žena má jinou představu o svém porodu, ale pokud se na porod chce připravit, ať už je jakýkoli, hypnoporod nabízí skvělou příležitost. Spojuje vědomosti, fyzickou, psychickou i emoční přípravu do jednoho celku. Je postaven na svobodné volbě každé ženy a rodiny a nejedná se o alternativní metodu, ani se nejedná o žádnou formu vedení porodu.“

Je možné hypnoporod prožít i v porodnici?

„Hypnoporod je reálný kdekoli, pokud tomu vyhovují podmínky. Je to jako každý jiný porod v režii ženy. Jediné, co žena, která chce rodit podle sebe, potřebuje, je respekt a klidné a přívětivé prostředí. Není to žádná alternativa, je to přirozený porod, kdy žena využívá techniky hypnoporodu a potřebuje mít klid a pochopení.

*Hypnoporod je nástroj přípravy k porodu a pokud se žena chce na porod připravit a náš koncept je jí blízký, pak je pro ni hypnoporod vhodný. Tato metoda se primárně soustředí na ženy, které chtějí rodit přirozeně. Nicméně kurz jsme sestavili tak, aby z něho čerpaly ženy, které se chtějí aktivně na porodu svého dítěte podílet. Je vhodný pro všechny ženy, které věří v sílu a moudrost svého těla a chtějí se na porod připravit komplexně. Neslibujeme ženám určitý výsledek porodu nebo bezbolestný porod. Není v našich silách tak zásadní slib ženám a rodinám dát.

Chceme, aby si ženy uvědomily, že porod může být samozřejmě bezbolestný, ale pokud se stane, že žena cítí mnoho nepohodlí, má tak v ruce nástroj, který použije pro svou potřebu. Čím dál více si lidé uvědomují, jak důležitou a doopravdy zásadní událostí porod v našem životě je. Na naše kurzy chodí ženy, které chtějí mít aktivní účast na svém porodu a chtějí se navrátit zpět ke své intuici a přirozenosti, ženy, kterým záleží na tom, jakým způsobem jejich porod proběhne.*

Ve finále k nám chodí ženy, které se chtějí připravit jak na přirozený porod, tak i na císařský řez. Naším cílem je pomoci ženám znovu nalézt jejich vnitřní sílu a podpořit je v jejich rozhodnutích.“

V čem je pak porod jiný, když se budoucí maminka připraví právě hypnoporodním cvičením?

„Ženy jsou schopné efektivně a klidně komunikovat. Jsou také schopny dělat informovaná rozhodnutí a spolupráce s lékaři je tak daleko efektivnější. Hypnoporod je metoda u níž se předpokládá spolupráce, není to alternativní metoda. Jeho filozofie neodmítá zásah lékařů jako takový. Brání používání předem rozhodnutých, rutinních zbytečných medicinských zásahů, které mohou být navrhovány jen kvůli snaze, urychlit průběh porodu a ‚věci účelně vyřídit‘.“

Ideální je se společně s partnerem na porod připravit a vytvořit si podpůrný porodní tým, zajistit si například dulu nebo vlastní porodní asistentku a vybrat si porodnici s přátelským personálem, který rozumí zásadám přirozeného porodu a kde ženy jsou respektovány. Takových porodnic stále přibývá a my se také snažíme aktivně o osvětu. Už nejedna porodnice nás požádala o workshop o tom, co děláme, protože si všimli, jak skvěle jsou ženy i muži z našich kurzů připraveni a dochází k vyvážené a respektující konverzaci a tím k informovanému rozhodnutí každé rodiny.“

Michaela Kalusová je předporodní, porodní a poporodní dula. Kurz předporodní přípravy s hypnoporodem vytvořila v roce 2010 po narození synka. Od té doby jej navštívilo přes 1 000 párů. Studovala u Michela Odenta a Liliany Lamers v Londýně a je certifikovaná učitelka Hypnoporodu u Katherine Graves. V roce 2017 také dokončila studium prenatální a perinatální psychologie s asociací APPPAH (The Association For Prenatal And Perinatal Psychology And Health) a speciálních vizualizačních technik Catherine Shainberg (Dreambirth).

A jak porod naší dcery nakonec probíhal?

Všechno bohužel naplánovat nejde, a tak nebyl úplně dle představ. Šlo sice o přirozený porod, ale spolupráce s porodní asistentkou a lékařem drhla. Ač jsem rodila v noci a kromě maminky, která porodila několik hodin přede mnou, jsem byla na sálech jediná, porodnímu plánu nebyla věnovaná pozornost. Chyběla empatie a vše probíhalo spíše „dle tabulek“ a zvyklostí. Změna přišla až s panem primářem, který nakonec přivedl dcerku na svět… ovšem kleštěmi.

Kurz byl zajímavou a prospěšnou zkušeností. Příště bych byla důraznější v přípravě podmínek k pohodovějšímu porodu. To znamená, že bych věnovala větší pozornost výběru porodnice a možná také popřemýšlela o přítomnosti duly, která díky své profesionalitě zachová chladnou hlavu a bude dokonale znát porodní plán. Lépe totiž v onu napínavou chvíli, kdy se miminko chystá na svět, dokáže co nejvíce naklonit podmínky tak, aby vyhovovaly budoucí mamince i tatínkovi, pokud je u porodu přítomen. I můj partner byl a nikdy nezapomenu, jak moc mě podpořil, i když jsme se v závěru porodu dostali do velmi těžké situace. Ne, náš porod nebyl pohodový a šlo v něm i o dcery život, ale vše jsme ustáli a dnes nám dělá radost 4letá treperenda.

Michaelin kurz mi v mnohém pomohl v těhotenství, jistě mohl více i během samotného porodu, ale jeho vliv jsem pocítila i po narození naší holčičky. Ke kojení, o kterém jsme na kurzu také mluvily, jsem přistupovala bez obav. Moje mysl byla na tuhle úlohu naprosto připravená a věřím, že i díky tomu nebyl v tomto směru žádný problém.

Vaše adminka Janča

O kurzech hypnoporodu se můžete dozvědět víc na webových stránkách Jemného zrození, které je pořádá.

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
29742
26.5.18 10:32

Podle mě je celé to kouzlo „hypnoporodu“ prostě v tom přístupu k rodičce. Je jasné, že se jinak rodí, když má rodička na lusknutí celý špitál, jako měla vévodkyně, všichni se k ní chovají ohleduplně, mile, všichni se soustředí jen na ni, a když je problém, okamžitě reagují, a jinak se rodí, když je ženská jen další v řadě, přepracovaní doktoři, otrávené sestry, vyjíždí na ni, dávají jí najevo, že je otravuje (To vás nemůže tak moc bolet). A tak.

 • Zmínit
 • Nahlásit
281
26.5.18 12:08

Na prvni porod jsem se tesila, druheho jsem se bala, protoze uz jsem vedela do ceho jdu :D Proto jsem si v tehotenstvi koupila knihu Hypnoporod a musim rict, ze me po psychicke strance k porodu namotivovala tak, ze jsem se na nej zacala tesit. V prubehu porodu jsem se dokazala soustredit na dychani a miminko a nepanikarit. Diky ruznym technikam popsanym v knize jsem zvladla prvni dobu porodni mnohem lepe nez u predesleho porodu. Takze vsem doporucuji :palec:

 • Zmínit
 • Nahlásit
506
26.5.18 12:13

Žádný kurz hypnoporodu jsem neabsolvovala, neměla jsem žádný porodní plán ani dulu, a i tak vše proběhlo v naprostém pořádku - normální přirozený porod bez epidurálu. A to jsem rodila v Motole, kde se rodí jak na běžícím páse. Myslím, že je to hlavně o stavu mysli, jestli je ženská psychicky v pohodě, jestli je připravená na vše, že se to může i podělat a ne se upínat na „dokonalý porod“… chce to být otevřená všemu, a ne mít vše nalajnované.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1226
26.5.18 12:23

Ani jsem to netušila, ale toto jsem dělala u druhého porodu taky: „Tím se myslí relaxace, vizualizace, afirmace a dýchací cvičení“ Představovala jsem si, že miminko pomalu otevírá bránu ven, každá kontrakce jej posílá dopředu. Hodně to pomohlo :mavam:

 • Zmínit
 • Nahlásit
191
26.5.18 12:26

Jako jo, ale konkretneji by to neslo? Spousta omacky o pripravenosti a naladeni a vire v telo atd. atd., ale jinak nic… myslela jsem, ze se treba doctu neco o tech technikach a vizualizacich. Ty obecne reci jsou k nicemu. Kazdopadne dekuji alespon za snahu trochu to osvetlit :palec:

Příspěvek upraven 26.05.18 v 12:26

 • Zmínit
 • Nahlásit
18597
26.5.18 23:30

@Puchatka no jo, to si musíte koupit ten kurs :mrgreen: zadarmo vám tady žádné konkrétní rady dávat nebudou :)

 • Zmínit
 • Nahlásit
8056
27.5.18 09:59

Dneska je doba, kdy se dá uživit snad úplně vším. Potřebujeme kurz, kde nám někdo sdělí, že porod je zcela přirozená záležitost a pokud se předem psychický nesložíme, bude to OK.
Tohle všechno zvládnou porodní „hormony“ i bez chytrého kurzu, jen to chce sebedůvěru sama v sebe ;)

 • Zmínit
 • Nahlásit
447
27.5.18 11:28

Že bych začala nabízet kurz Šetrného, nestresujícího a ekologického utírání zadele? Konečné budu ve vatě :dance:

 • Zmínit
 • Nahlásit
83
27.5.18 13:23

@Bebuše Nejhorší na tom je, ze takové kurzy jsou fakt potřeba, protože málokterá žena má dostatek sebe-vědomí. Kdyby každé ženě okolí říkalo, že porod je ta nejpřirozenější věc na světě, kdyby se všude - v médiích, filmech..- porod nevykresloval jako ta nejbolestivější záležitost na světě, která se „musí přežít“, kdyby se pěstovalo zenstvi jako ctnost, ne něco, za co se ma žena stydět..pak by takové kurzy potřeba nebyly.

Jinak autorce závidím, že jste se na kurzu ke kojení dostali, nám na to nevyšel čas, nesedla mi ani lektorka..taky to podle toho vypadalo :)

 • Zmínit
 • Nahlásit
vbu
676
27.5.18 13:28

@Daenerys91 tak ono zalezi, jak je na prirozeny porod nahlizeno. Z vlastni zkusenosti mi treba porod prirozeny neprijde, pokud je zena v poloze, kterou vybere personal a ne ona sama, nema klid na 2DP a probiha rizene tlaceni. Ja kurz hypnoporodu nemam, cetla jsem jen knihu, ale dost mi pomohla. Pokud si nekdo zvladne bez predchozi psychicke pripravy v ceske porodnici uhajit prirozeny porod, tedy opravdu rodit ve vybrane poloze, bez rizeneho tlaceni, s cekanim na placentu a bondingem, tak to je super :) Ja se musela na druhy porod hodne chystat, aby vse klaplo a zvladla se nenechat do niceho manipulovat

 • Zmínit
 • Nahlásit
506
27.5.18 14:23

@vbu co jsi vyjmenovala, to jsem měla, až na tu polohu. To mi bylo upřímně šumafuk, v jaký poloze porodím :mrgreen: Pro každého znamená přirozený porod něco jiného. Pro mě znamená to, když vše proběhne bez větších problémů a bez epidurálu apod. Důležitý je pro mě přístup personálu, na který nemůžu říct půl slova, a že jsem já i miminko v pořádku. Jestli budu rodit v kleče, nebo na zádech a jestli proběhne bonding, už pro mě prostě důležité není.

 • Zmínit
 • Nahlásit
vbu
676
27.5.18 15:07

@Daenerys91 jasne, kazda to mame jinak a gratuluji k hezkemu porodu :). Ja tesne po prvnim byla spokojena a az s postupem casu vyplulo z podvedomi, co vse mi vadilo. Tak prave ten hypnoporod vse doladil u druheho k dokonalosti ( i kdyz spis ta technika potvrdila muj smer, kterym jsem sla). Ale urcite je to z velke casti byznys, ono to jde opravdu i bez toho. Bohuzel dnes chybi hodne ta zenska sila a pokud ji zena v sobe neobjevila, tak u toho porodu to muze vadit. Mne u prvniho proste chybela. A tento kurz to asi nakopne. Ale kdo ji ma, nepotrebuje ho.

 • Zmínit
 • Nahlásit
506
27.5.18 15:27

@vbu díky ;) jestli ti to pomohlo, tak super… knihu bych si klidně přečetla, ale na kurz bych rozhodně nešla, asi bych si tam připadala jako někde v sektě :mrgreen:

 • Zmínit
 • Nahlásit
Twixinka
27.5.18 19:57

Můžu se zeptat, kde jste rodila? :)

 • Nahlásit