9. měsíc těhotenství - Naučte se

Rodičovství
 • emimino
 • 02.10.01

Přečtěte si, co by jste měla vědět o 9. měsíci těhotenství, co vás čeká a na co se máte připravit.

U gynekologa
Do každé poradny si s sebou přineste ranní moč a těhotenskou průkazku. Na každé poradně budete zvážena, bude vám změřen krevní tlak a bude vám vyšetřen vzorek moči, kterou jste si donesla. Lékař vás vnitřně vyšetří, popřípadě zkontroluje ultrazvukem (pokud jej má přímo na pracovišti). V devátém měsíci budete navštěvovat poradnu každý týden.

Jak roste miminko
V tomto měsíci je miminko již natolik zralé, že i narození před termínem (ve 33. - 36. týdnu), již neohrožuje miminko na životě.
Od 33. týdne miminko rozlišuje světlo a tmu. V děloze přestává mít místo a tak zaujímá již jedinou polohu (hlavičkou nebo zadečkem dolů). Chmýří z kůže miminka mizí, vlásky mohou být dlouhé až několik centimetrů, nehtíky jsou dorostlé ke špičkám prstů, pokožka růžoví.
Kolem 36. týdne sestupuje hlavička (popřípadě zadeček) do matčiny pánve.

Nástup na mateřskou dovolenou
Nejpozději ve 34. týdnu těhotenství musíte nastoupit na mateřskou dovolenou. Zákon tak chrání jak vás, tak vašeho zaměstnavatele proti případným komplikacím v závěru těhotenství.

Příprava na porod
Je několik otázek, který by si měli nastávající maminka a její partner ujasnit:

 1. kde se miminko narodí - je důležité dobře si rozmyslet, kde miminko přijde na svět. Zeptejte se kamarádek na jejich zkušenosti, navštivte (zejména pokud je v místě bydliště více porodnic) porodnici, prohlédněte si porodní sály, zeptejte se co vás zajímá, pečlivě vybírejte. Porod sice trvá jen několik hodin, pobyt v porodnice několik dní, ale přesto vše může ve vás zanechat pocity (dobré i zlé), které si ponesete po celý život.
 2. partner u porodu - ve většině porodnic je partner u porodu brán jíž jako věc automatická(někde se za tuto službu platí), je však jen na vás a na vašem partnerovi, jak se rozhodnete. Pokud vy někoho blízkého u porodu chcete a váš partner k porodu jít nechce, můžete s sebou vzít třeba maminku nebo svoji kamarádku
 3. jak se miminko narodí - rozmyslet by jste si měla také, jak chcete rodit - jaká bude porodní poloha, zda a jaké tišící prostředky si budete přát, zda chcete holení, klysma, porod do vody, zda chcete u porodu poslouchat vlastní muziku, atd. Nejlépe je si vše sepsat (sestavit si porodní plán), zeptat se v porodnici, zda mohou všechny přání splnit a pak si jej vzít přímo k porodu, aby jste při tom všem zmatku na něco nezapomněla.

Co vzít s sebou do porodnice
Tašku s věcmi do porodnice si nachystejte asi měsíc před plánovaným termínem porodu. Berte s sebou věci potřebné pro pobyt v porodnici, věci na cestu domů a pro miminko vám může partner donést dodatečně. Také věci, které zapomenete doma vám může partner kdykoliv donést. Bývá pravidlem, že porodnice vydávají seznam věcí, které si maminka má vzít s sebou do porodnice - každá porodnice má jiné zvyklosti.
Určitě ale nezapomeňte na domácí obuv, toaletní potřeby, ručníky, ponožky, kapesníky, léky (pokud nějaké užíváte - informujte o tom lékaře v porodnici), brýle (pokud je potřebuje ke čtení nebo na televizi), telefonní čísla známých, něco na čtení, fén na vlasy.
S sebou si musíte také vzít občanský průkaz, těhotenskou průkazku, průkazku zdravotní pojišťovny, oddací list u vdaných, rozhodnutí u rozvodu u rozvedených, doklad o určení otcovství a rodný list u svobodných maminek, lístek se jmény dítěte

Poslíčci nebo porodní bolesti
V průběhu posledních osmi týdnů těhotenství můžete zaznamenat nepravidelné stahy. Tyto stahy neznamenají začátek porodu, pouze signalizují, že se děloha začíná na porod připravovat. Poslíčky od porodních bolestí můžete rozpoznat takto: poslíčci jsou od počátku velmi silné a mají slábnoucí tendenci, navíc jsou nepravidelné a časový rytmus se zpomaluje. Naopak porodní bolesti jsou zpočátku slabé, někdy začínají jako tlumená bolest v zádech, která zesiluje a postupuje do břicha. Kontrakce jsou pravidelné a časový rytmus se zkracuje. Pokud jsou poslíčci bolestivé snažte se změnit polohu, pokud trvají dlouho zavolejte lékaře a poraďte se s ním.

Známky porodu

 1. Krvavý hlen - objeví se malá krvavě zabarvená " zátka " z pochvy. Hlen se může objevit i několik dní před porodem, proto počkejte na porodní bolesti nebo na odtok plodové vody.
 2. Odtok plodové vody - plodová voda vám odteče před nebo při první době porodní. Podle toho, v kterém místě dojde v protržení plodových obalů vám voda odteče náhle nebo pomalu. Odtok plodové vody nedoprovází žádné bolesti. Pokud plodová voda odteče musíte odjet do nemocnice a to i za předpokladu, že se zatím neobjevili porodní bolesti. Hrozí totiž nebezpečí infekce.
 3. Kontrakce - porodní bolesti jsou zpočátku slabé, někdy začínají jako tlumená bolest v zádech, která zesiluje a postupuje do břicha. Připomínají silné menstruační bolesti. Kontrakce jsou pravidelné a časový rytmus se zkracuje. Sledujte časový rytmus bolestí, zaznamenejte si, kdy každý stah začíná a kdy končí. Kontrakce by měla trvat zhruba 40 sekund. Na začátku budou kontrakce asi po 20 minutách, později se časový interval mezi kontrakcemi bude zkracovat a kontrakce mohou trvat déle. Pokud máte pouze bolesti a neodešla vám voda, zavolejte do porodnice a domluvte se, při jaké frekvenci a intenzitě kontrakcí máte přijet.

Příjezd do porodnice
Po příchodu do porodnice běžte za porodní asistentkou, kde budete běžným způsobem přijata.
Porodní asistentka vám potom prohlédne vaši kartu a těhotenskou průkazku, zeptá se vás na to zda vám odešla plodová voda, zda se objevil krvavý hlen, jak časté jsou kontrakce, jak dlouho trvají a jak jsou silné.
Po převlečení do nemocničního úboru vám změří tlak, teplotu, puls. Provede vnitřní vyšetření, kde zjistí stupeň otevření děložního hrdla, pohmatem břicha zjistí polohu dítěte, zkontroluje ozvy, pokud nebudete proti dá vám klystýr a oholí vás.

Porod
Samotný porod můžeme rozdělit do čtyř samostatných částí:

 1. První doba porodní (také se nazývá dobou otevírací) - u prvorodiček trvá asi 10 - 12 hodin, u vícerodiček může být kratší. V této době dochází k prodloužení, zesílení kontrakcí a ke snižování jejich frekvence. Při každé kontrakci se děloha stáhne a postupně uvolní, čímž dochází k otevírání děložního hrdla a dítě je tlačeno porodními cestami dolů. Během první doby porodní jste pravidelně vyšetřována - poloha dítěte, otvírání děložního hrdla, ozvy dítěte. Vyšetření probíhají mezi jednotlivými kontrakcemi.
  Během první doby porodní se snažte co nejvíce uvolnit, vyzkoušejte různé polohy ( choďte, seďte, klečte, lehnete si na bok nebo na záda ), soustřeďte se na dýchání, zrakem se soustřeďte na jedno místo či věc, odvedete tak lépe pozornost od kontrakcí, choďte často močit, pokud se vám uleví, pak sténejte, naříkejte nebo zpívejte.
 1. Druhá doba porodní (nazývá se také dobou vypuzovací) - začíná, když je děložní hrdlo zcela otevřené (asi 10 cm). V této fázi je dítě tlačeno ven děložním hrdlem a dolů pochvou. V této době budete mít silné nucení tlačit. Kontrakce budou také silnější, ale budou již méně bolestivé. Druhá doba porodní trvá asi 20 minut a končí narozením dítěte.
  Během kontrakcí se snažte co nejvíce tlačit, nemyslete při tom na ovládání močového ani řitního svěrače. Mezi kontrakcemi se snažte uvolnit a odpočívat.
  Jakmile se během porodu objeví temínko hlavičky vašeho dítěte, budete pořádána, aby jste přestala na chvíli tlačit, aby nedošlo k natržení hráze ( při nebezpečí trhliny se provede nástřih hráze ).
  Jakmile je venku hlavička vyčistí asistentka miminku oči, nos, dutinu ústní, zkontroluje, zda pupeční šňůra není omotána kolem krčku novorozence.
  Během dalších kontrakcí vyklouzne tělíčko novorozence - dítě vám bude položeno na bříško, přestřihne se pupeční šňůra, pak se miminko očistí a vyšetří.
 1. Třetí doba porodní - v této době dojde k porodu placenty a porodních blan. Většinou k tomu dojde 5 - 15 minut po narození dítěte.
 1. Čtvrtá doba porodní - v této době vás očistí a sešijí pokud došlo během porodu k nástřihu hráze. Pak budete odpočívat asi 2 - 3 hodiny přímo na porodním pokoji.

Zvláštní procedury užívané během porodu

 1. Nástřih hráze - provádí se při nebezpečí natržení hráze, a to zejména při porodu koncem pánevním, u předčasného porodu, pokud má dítě dýchají potíže nebo velkou hlavu, při klešťovém porodu, při nedostatečném roztažení kůže kolem vaginálního otvoru, pokud nedokážete kontrolovat tlačení. Nástřihem dojde k rozšíření vaginálního otvoru pro snadnější průchod hlavičky dítěte. Nástřih se vede od vaginálního otvoru k jedné straně, po porodu se lékař nástřih zpětné zašije. Hojení trvá asi 10 - 14 dní.
 1. Klešťový porod - jde o usnadnění průchodu hlavičky, kdy kleště před hlavičkou otevírají porodní cesty. Používá se při předčasném porodu, když má dítě dýchací potíže, když nemůžete dítě vytlačit.
 1. Vakuumextrakce - na hlavičku dítěte se připevní kovový pohárek napojený na vakuové čerpadlo a dítě je taženo ven, čímž se usnadní průchod porodnými cestami. Používá se při předčasném porodu, když má dítě dýchací potíže, když nemůžete dítě vytlačit.
 1. Umělé vyvolání porodu - pokud máte potíže, které mohou ohrozit dítě, či již uplynut termín porodu, mohou lékaři uměle vyvolat porodní bolesti a uspíšit tak příchod porodu.
 1. Císařský řez - dítě se rodí po otevření dutiny břišní. Tato metoda se používá např. je-li vaše pánev příliš úzká, jestliže je přirození porod pro vás nebo vaše dítě riskantní. Provádí se v celkové nebo epidurální anestézii. Budete-li rodit císařským řezem, pak také váš pobyt v porodnici bude o něco delší.

Jen tak na okraj
Vyfoťte si a změřte své bříško.
Dále nacvičujte zejména správnou techniku dýchání.
Nachystejte si tašku do porodnice Často odpočívejte
Vybírejte pomalu místo, kde chcete přivést miminko na svět, porodnici navštivte osobně - budete tak lépe znát její prostředí a personál a nebudete při samotném přijetí do porodnice tolik vyplašená
Domluvte se s partnerem, zda chce být u porodu

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

Váš příspěvek