Abeceda těhotenství - Písmeno B

Těhotenství

rejstřík pojmů pro těhotné: + bazální teplota + bílkovina v moči + břišní lis + bolest břicha + branka děložní

**

** ****
Bazální teplota ****
Bazální teplota je tělesná teplota naměřená ráno po probuzení (po dostatečně dlouhé době tělesného klidu) ještě na lůžku a to v pochvě, v konečníku nebo v ústech stále stejným teploměrem po dobu 5 minut. Aktuální hodnotu bazální teploty je nejlepší zapsat do menstruačního kalendáře( je k dostání u každého gynekologa ). Snadněji se tak sleduje vývoj bazální teploty a navíc ze starých záznamů může gynekolog zjistit mnoho údajů, popřípadě poradit, kdy mělo ke styku dojít, tedy kdy došlo k ovulaci.

Křivka bazální teploty má určitý charakter - po ukončení menstruace kolísá bazální teplota něco málo nad 36,5°C, v období těsně před ovulací ( 1-2 dny ) dojde k poklesu, v době ovulace pak náhlý vzestup od 0,3°C do 0,6°C s kolísáním nad 37,0°C trvajícím do 26. dne cyklu, kdy opět klesne pod 37°C.

Vývoj bazální teploty se pochopitelně odvíjí i od zdravotního stavu ženy, teploty budou jiné v době, kdy je žena zcela zdráva a jiné v době, kdy má zvýšenou teplotu, tedy nejčastěji v době nemoci. Proto je dobré mimo záznamů o teplotách, síle krvácení při menstruaci, bolestech v podbříšku, výtoku a styku zaznamenat i případné období nemoci, popřípadě názvy léků, které žena v této době užívala.**** ****
Bílkovina v moči

Na každé těhotenské poradně provádí test moči na přítomnost bílkoviny. Bílkovina v moči je totiž jedním z příznaků preeklampsie tedy závažného onemocnění, které Vás může v těhotenství trápit. Může také znamenat ledvinové onemocnění. Do každé poradny tedy budete muset přinést skleničku ranní moči.

Břišní lis ****
Břišní lis je aktivní, vůlí ovladatelné a řízené stažení svaloviny příčně pruhovaných svalů břišní stěny a bránice. Maminka jej používá v době děložní kontrakce, po zajití branky, při tlačení. Účinek této porodní síly závisí jednak na schopnosti ženy břišní lis v průběhu porodu využít, jednak na stavu břišních svalů a břišní stěny. Technika využívání břišního lisu je součástí nácviku v průběhu přípravy na porod.

Rodička ležící na zádech nebo na boku přitáhne obě dolní končetiny stehny po stranách břicha, zhluboka se nadechne, zadrží dech a tlačí jakoby do konečníku.

Bolest břicha

Těhotenské potíže s trávením - : Zpomalená pohyblivost trávicí trubice a nižší tonus její svaloviny mohou mít za následek Vaše potíže se zácpou nebo nadměrnou plynatostí (bolest břicha, pocit plnosti, nafouklosti). Z podobných důvodů Vás může trápit pálení žáhy. Vliv gravidity na trávicí systém spočívá také v pocitu na zvracení (lékaři mu říkají nausea) a zvracení. Také se Vám mohou zošklivit pokrmy, které jste jinak snášela dobře.

Riziko předčasného porodu - Předčasné odlučování placenty - placenta se uvolňuje od stěny dělohy a může způsobit krvácení a bolest břicha. Vaše miminko může byt ohroženo nedostatkem kyslíku a výživných látek. Předčasné odlučování placenty se může přihodit těhotným s některou formou pozdní gestozy (zvláštní onemocnění těhotných) nebo po úrazu břicha (uder do břicha, pád apod.) Někdy je nezbytná transfuze krve a v posledních měsících těhotenství může byt toto ukončeno císařským řezem.

Tvrdnutí břicha -Děložní kontrakce jsou během těhotenství fyziologicky hormonálně blokovány. Občasné krátké a nebolestivé tvrdnutí dělohy, například pětkrát denně, nepředstavuje nijak závažný problém.
Ovšem bolestivé a zvláště častěji se objevující tvrdnutí dělohy v průběhu dne může být příznakem hrozícího předčasného porodu. Samotná bolestivost v podbřišku bez děložních kontrakcí může často signalizovat i jiné, závažnější komplikace, nesouvisející s těhotenstvím.

Proto každé tvrdnutí dělohy a nejasnou bolestivost v břiše**** raději konzultujte se svým gynekologem, který na základě udávaných obtíží a příslušného vyšetření posoudí závažnoststavu a nutnost dalších kroků či nezbytných terapeutických zásahů.

Branka děložní ****
Branka je útvar, který vznikne po zkrácení děložního hrdla během porodu. Děložní hrdlo. Jde o několik centimetrů dlouhou vystouplou část dělohy v dolní části. Během porodu se kontrakcemi děložní hrdlo zkracuje. Po jeho zkrácení se vytvoří tzv. branka. Branka má dvě části: zevní a vnitřní. Velikost branky se udává v centimetrech. Jestliže dosáhne deseti centimetrů, je branka otevřená (odborně se říká, že je branka zašlá) a rodičce je povoleno tlačit, a tak pomoci miminku na svět.

Hodnotilo 0 lidí. Score 0.0.

Reklama


Reklama

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

 Váš příspěvek