Amniocentéza

Těhotenství

Na začátku těhotenství jsem ani nepomyslela na hrůzu, která mě během těhotenství potká. Od dvou čárek na testu až do 18. tt probíhalo mé těhotenství naprosto úžasně a dle scénáře, který by si přála kdejaká těhotná. Jenže poté přišel šok.

Je mi 28 let, v době porodu mi bude 29 let… na dnešní dobu jsem si nepřišla jako úplně stará provorodička, musím tedy říct, že ani ne jako úplná mladice. Po 2letém vztahu jsme se s přítelem konečně rozhoupali pro miminko. Můj přítel sportovec, oba nekuřáci, alkohol pouze příležitostně, bez jakýchkoli zdravotních potíží. Prostě dva mladí lidé, kteří se rozhodli pro společné miminko.

Na začátku byla radost v podobě dvou čárek na testu hned po 2. pokusu našeho snažení o prcka. V 8. tt bylo těhotenství potvrzeno z UTZ. Kupodivu jsem netrpěla vyloženě zvracecími stavy, občas mi nebylo úplně dobře, ale tento „divný“ pocit se vždy dařilo zajíst :-) Prostě happy stav, bez zvracení a nechutenství. Jediné, co bylo trochu nemilé, byl pocit kyselého v puse po jakémkoli nápoji… no nakonec jsem skončila u obyčejné vody. Ale jinak, luxus.

V 11. tt jsem absolvovala 1. velký UTZ, který kromě jiného změřil NT na 0,5 mm a po komentáři pana Dr. „na DS to nevypadá“, jsme odcházeli v klidu domů. V 16. tt mi byla nabrána krev na „známé“ triple testy. Ani ve snu by mě nenapadlo, že by něco nemuselo být OK. No nebylo, v pátek před víkendem úplně s klidem zvednu mobil. Na druhé straně se ozvala zdravotní sestra ordinace mého gynekologa se slovy: „máte pozitivní skríning“, v pondělí se u nás zastavte pro papíry a pojedete do Hradce Králové na genetickou konzultaci a odběr plodové vody." Krve by se ve mně nedořezal. Blekotavě jsem se soudně zeptala, co vyšlo špatně… odpověď: no to nejde říct, prostě vyšel test pozitivní. Konec telefonu. Následovalo období totálně prořvaného víkendu, hledání informací na eMiminu i jinde na internetu o amniocentéze, jejích rizicích a hlavně zkušenostech jiných stejně postižených. I když jsem dobře věděla, že triple testy vychází často falešně pozitivní, když vám toto oznámí, nedokážete se moc uklidnit a prostě je to obrovský nával na psychiku a nervy a tomu se neubráníte, i když si můžete říkat pořád, že triple jsou na prd a bude to určitě dobré.

Po prvotním šoku následovalo pondělí a návštěva u ošetřujícího Dr. Přítel byl samozřejmě se mnou, sice to na sobě nedával najevo, ale vylekal se dost i on. V ordinaci pana Dr. mi konečně sdělil, že nám vyšlo zvýšené riziko pro Downův syndrom 1:490! Tato hodnota mě musím říct a doufám, že se nerouhám, trochu uklidnila. I pan Dr. mi vysvětlil, že hodnota není katastrofální, ale prostě test byl vyhodnocen jako pozitivní. Ještě dodal, že za 10 let, co u nás ve městě ordinuje, se mu stalo pouze jednou, aby plodovka vyšla špatně. Vybavil mě všemi potřebnými papíry a ve středu v 8 h ráno jsme byli objednaní na genetickou konzultaci do Hradce Králové.

Doma proběhla porada a dospěli jsme k názoru, že pokud se nám DS potvrdí, miminko si nenecháme. Je to kruté, ale uznali jsme, že to není život ani pro dítě, ani pro rodiče. Shoda byla, že pokud nám amnio v Hradci nabídnou, podstoupím odběr. Uvědomovala jsem si, že riziko potratu spojené s odběrem je mnohem vyšší, než naše riziko na postižené miminko.

V Hradci Králové na oddělení lékařské genetiky se nás ujala moc milá MUDr. Fridrichová. Vysvětlila nám můj pozitivní skríning. Defakto nám řekla, že pokud by mou krev hodnotila jiná laboratoř, s velkou pravděpodobností bychom v její ordinaci neseděli a můj test byl vyhodnocen jako negativní. Hradec Králové má hranici pro DS stanovenou na 1:500, vše pod touto hranicí hodnotí jako positiv. V jiných laboratořích je však hranice pro positiv třeba až na 1:350. Tím mě trochu uklidnila. Jenže po jejím vysvětlení, že Downův syndrom vzniká jako naprostá neřízená náhoda a takto postižené miminko se může narodit naprosto zdravému páru, jsme se přesto rozhodli amniocentézu podstoupit. Jen dodávám, že součástí konzultace je genetický dotazník můj i partnera až do babiček a dědečků. Tím jsme prošli relativně dobře. Ještě mi dala přečíst a následně podepsat souhlas s výkonem a jak probíhá. Na případný odběr jsem byla objednaná ve stejný den v 11 h na oddělení gynekologie.

Poté jsme se vrátili do čekárny, kam nám po chvíli sestrička přinesla zprávu od paní Dr. pro gynekologii. Se slovy zdravotní sestry, že na odběru plodové vody nás treba vezmou i dříve, pokud tam nikdo zrovna nebude, jsme se odebrali tam. Již tedy s mnou podepsaným papírem o souhlasu s výkonem. Na gyndě jsem se musela jakoby registrovat na vrátnici, aby o mně věděli, bylo nám řečeno, kam přesně a do jakých dveří jít. Na gyndě u toho odběru sedělo hafo maminek s tatínky. Po chvilce, kdy jsem se skoro ani nestačila rozkoukat, rozrazila dveře sestra (neco ve stylu Bobiny v ordinaci v růžovce, kdo koukáte – kus ženské, rázná paní, ale hrozne milá) a už mě volala dovnitř. Bylo něco pred 10 h, že prý si mám připravit těhu průkajdu a jen si mě zapíše do pořadníku. Tak jsem naprosto v klidu šla hned dovnitř. Sestra se mě vyptala na den poslední MS, z těhu průkajdy si opsala krevní skupinu. Ve stručnosti mi vysvětlila, ze 3 dny po odběru mám nejlépe pouze ležet, dojít si maximálne na WC a večer do sprchy. Rovnou jsem se zeptala, zda mohu v pondělí do práce. Zeptala se co dělám, tak povídám: no sedím za počítačem takto za stolem, jako teď vy. A ona, že to si na to břísko budu tlačit, že to bych neměla, ale je to na mně. Ostatně jako celé rozhodnutí, zda celou tu hrůzu absolvuji. Stále jsem byla klidná, protoze jsem žila v domnění, že se do čekárny zase vrátím :mrgreen: Najednou vstala a ať jdu za ní, šupla mě do kabinky, řekla že si mám svléknout krom ponožek vše od pasu dolů. Že tam mají zrovna na odběru okno, tak mě vezmou hned 8-o

Takže než jsem se rozkoukala, tak už jsem ležela na stole. Uvnitř byla sympatická asi-porodní asistentka. Ta si mě převzala se slovy, ať se opatrně položím na stůl a ruce dám podél těla. Naproti v rohu za stolem sedel pan Dr. a četl si mou zprávu od genetičky. Ke mně tedy seděl zády, asi aby mě - polonahou zbytečně neuváděl do rozpaků, což jsem uvítala. Sestrička mi namazala břicho desinfekcí, přikryla mě od pipky dolů takovým tím jejich nemocničním papírem a až poté pan Dr. přišel ke mně. Posadil se z druhé strany lůžka k monitoru UTZ a nejdřív mi řekl, ze podle UTZ najde mimi a podle toho zvolí ten vpich, aby se mu vyhnul. Vlastně tu jehlu jsem radši ani očima nehledala. Samotný vpich si ani nevybavuji, jen vím, že je to takový divný pocit, menší tlak, možná to trochu štípne, ale jen jako normální jehla při odběru krve. Pan Dr. držel v ruce UTZ a jehlu, na kterou nasadila ampulku ta milá sestřička, která zase stála z druhé strany. Trochu mě vylekala, když řekla, že jí to neteče. Tak s ampulkou trochu zakvedlala, což bylo cítit jako větší tlak a konečně to teklo. Ještě že tak, jinak by mě asi musel Dr. píchnout jinde a znovu. Během odběru mě pan Dr. uklidňoval, že všechno je v pořádku a odběr probíhá, jak má. Celé to trvalo opravdu chvilku. Po odebrání mi sestřička místo vpichu zalepila tamponem. Nejdříve jsem se měla otočit na bok a až poté pomalu vstát. Odcházela jsem se slovy, že děkuji a nashledanou s dovětkem: no vlastne raději ne, však vy víte, jak to myslím. Tak se usmáli a byla jsem fuč.

Z ordinace jsem vyšla oblečená v 10:10 minut, uvnitř jsem tedy i s „nahlášením“ u sestry a min. 5minutovým čekáním v kabince, než si mě zavolají, strávila cirka 20 minut, samotný odběr odhaduji na 5 minut.

Zákrok opravdu nebolí, jen je to divný pocit a trochu tlak do břicha. Poté jsem měla v čekárne strávit aspoň ještě hodinu v klidu. Pokud se budu cítit OK, můžu bez nahlášení odcházet s doprovodem domů a doma dodržet absolutní klid alespoň 3 dny. Plus jsem si pak v aute na zpráve přečetla, že jsou doporučeny až 3 týdny neschopnosti! V čekárně společně se mnou seděl přítel a bylo na něm dost znát, že se o mě bál, když jsem se od sestry nevracela. Podobně postižených těhulek sedělo v čekárně opravdu hodne. Krátce po odběru jsem cítila takové mírné štípání v místě vpichu, jinak ok. Po hodině a čtvrt jsme odcházeli po svých k autu.

V případě špatných výsledků volá sama Dr. Fridrichová dříve než za 14 dnů přímo na můj telefon, pokud jsou výsledky dobré, posílají pouze zprávu poštou na mého gynekologa. Teď nezbývá než čekat a modlit se, že nám v nejbližším týdnu a něco nebude volat nikdo z pevné linky.

Na závěr bych chtěla napsat, že jsem se v 10. tt pídila po prvotrimestrálním skríningu, který zatím většina pojišťoven nehradí. Bylo mi řečeno, že to není nutné. Samo mě budete napadat, že jsem si měla stát za svým, ale komu jsem měla věřit, než svému lékaři, který přece ví, co dělá?

Takto proběhla má anabáze s genetickou konzultací a odběrem plodové vody, děkuji všem mým těhulkám ze skupiny Emimi Klan nedočkavek a celé mojí nejbližší rodině, která to celé prožívá se mnou a drží nám s přítelem palce.

Vím, že hodně maminek řeší dilema riziko potratu spojené s odběrem. U mě riziko Downa není tak vysoké, jako možné riziko potratu po odběru plodovky, přesto jsme už tam jeli rozhodnuti amnio podstoupit. Down nám paní Dr. vysvětlila,jako souhru náhod v naprostém začátku těhotenství, která není dána ničím, co by se dalo předvídat předem. Takže i když oba zdrávi a v rodině nic genetického není, šli jsme do toho.

Jsou to obrovské nervy a nápor na psychiku. Zatím mám 2 dny po odběru, nic neriskuji, protože nevím, co si můžu dovolit. Spravedlivě ležím, hnu se pouze na WC, do sprchy a na jídlo, na minimálně 14 dní mám neschopenku. Tohle se prostě musí zvládnout.

Díky všem, kdo jste dočetli až tak daleko. Snad moje zkušenost pomůže dalším, které budou postaveny před rozhodnutí, zda amnio podstoupit nebo ne… nebo jen v rozhodnutí jít na prvotrimestrální skríning, i přesto, že ne všichni lékaři ho svým pacientkám doporučí. Ušetříte si třeba mnoho nervů (i když ani ten není záruka)… ale to ani amnio není.

Hodnotilo 21 lidí. Score 3.9.

Reklama


Reklama

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek
 
Škurpice
Extra třída :D 10120 příspěvků 09.05.11 08:39

držím palečky, určo to bude dobré :hug: pevné nervy na dobu čekání :hug:

 
monterka
Závislačka 3398 příspěvků 09.05.11 08:54

Držím pěsti ať je to ok…určitě to bude dobré!!! :kytka: :kytka: :kytka:

 
Leentilkaa
Zasloužilá kecalka 621 příspěvků 09.05.11 08:57

Taky držim palce a přeju at to dobře dopadne..

 
AniNevim
Neúnavná pisatelka 16999 příspěvků 09.05.11 09:01

Drzim palecky at je vse OK.
Nastesti jsem mela to stesti :) ze moje Dr. mi dala na vyber jestli screening I trimestru nebo tripple a jelikoz jsme s pritelem byli dohodnuti uz v zacatcich, ze kdyby neco tak nic… vybrala jsem screening I trimestru.
Jinak bych se rozhodla stejne jako vy.
Mam ale kamaradku, ktera u prvni holcicky mela 1:300 a rozhodla se, ze na odber nepujde vzhledem k mnohem vyssimu riziku potratu. Holcicka je max. OK, uz jsou ji 4. Ja bych to ale nedala - jsem prilis velka katastrofistka.

 
KRML
Ukecaná baba ;) 1885 příspěvků 09.05.11 09:01

Moc moc držím :palec: moje kamarádka si nechala udělat ten první sc., který platila, vyšel jí dobře a tripl testy špatně- šla na plodovku- vše ok- má zdravou holčičku :pankac: :palec:

 
LeniD
Kelišová 5639 příspěvků 09.05.11 09:07

Držím palečky, ať se během následujících dnů nic nezkomplikuje a ať vyjdou výdledky v naprostém pořádku :hug:

 
Sýkorka2
Kecalka 457 příspěvků 09.05.11 09:08

Držím palečky, aby výsledky byly v pohodě a mohla sis užívat své těhotenství bez dalších nervů. :hug: :mavam:

 
AniNevim
Neúnavná pisatelka 16999 příspěvků 09.05.11 09:08

KRML: zajimave, me rekli, ze kdyz ten placeny je OK, na tripple se uz neposila. Nevis, proc ji posilali extra na tripple?

 
Miki78
Zasloužilá kecalka 928 příspěvků 09.05.11 09:09

Po precteni tveho prispevku bych jen chtela poprat hodne stesti, ale holka zalta bud rada za to co jsi doposud prozila…nic proti, ale v podstate bezstarostne tehotenstvi…tvuj denicke v me nezanechal opravdu nic, ja na AMNIO stravila 45 minut s jehlou v brichu a bolelo to priserne a pomer DS jsme mela 1:9 takze to tve cislo by me opravdu nevystrasilo ani malinko…
To ze jste se o mimi snazili dva mesice :mrgreen: vaz si toho, ja cekala na dve carky 3 roky.
Preji ti opravdu hodne stesti a at tehulkovani zvladnes bez problemu az do konce.

 
yenkee
Zasloužilá kecalka 846 příspěvků 09.05.11 09:29

Ahoj moc pěkně jsi odběr popsala :potlesk: . Já byla na odběru plod. vody u druhého i třetího těhotenství a oba výsledky dopadly dobře. Neboj i tvůj bude OK. Na zvýšené výsledky screningu stačí být trochu nastydlá v den odběru krve a hodnoty jsou zkreslené. Držím palce. :palec:

 
Iwi
Závislačka 3379 příspěvků 09.05.11 09:30

drziim palce a preji z celeho srdicka at je to dobre a mate zdrave miminko!!! :kytka:

 
mikami
Závislačka 3118 příspěvků 09.05.11 09:34

Jako kdybych četla o sobě před rokem a něco :-) .I tím víkendem to začalo i výsledkama z HK na DS.
Nakonec vše dobře dopadlo a skoro roční prcek je úplně zdravý :-D .
Přeji at vše dobře dopadne jak nám a at uteče ta doba čekání. To čekání je mnohem horší jak celý odběr a vše kolem.
Drží palečky :hug: .

 
krokous
Kecalka 135 příspěvků 09.05.11 09:53

držím palce, ať to dobře dopadne. Na odběru plodové vody jsem byla na jaře 2009 v motolské nemocnici, tam jsem chodila i na genetiku. Buď ráda, že ten odběr jsi měla vlastně bez objednání, že jsi na něj nemusela čekat. To já byla objednaná, takže čekání a samotný odběr, bylo tam asi osm ženských, čekajících na to samé a při mé smůle, jsem přišla na řadu až skoro poslední. Bohužel se jim nepovedl první odběr a tak mne píchali ještě jednou. Chápu Tě to čekání je opravdu těžké, ale určitě dopadne dobře uvidíš, budu držet všechny palečky.

Krokous

 
Miriska
Extra třída :D 14501 příspěvků 1 inzerát 09.05.11 09:55

Moc všem děkuju za podporu. Věřím, že všechno dobre dopadne.

 
qipa
Kelišová 6886 příspěvků 09.05.11 09:56

Mně vyšel screening v I. trimestru OK, triply pozitivní (riziko down 1:950, riziko rozštěpových vad 1:390). Po zvážení pro a proti jsem amniocentézu odmítla. Na genetickém ultrazvuku v 21.tt bylo vše naprosto OK. Ani down, ani rozštěp ani nemocné srdce a co já vím. Riziko potratu po AMC bylo přeci jen vyšší, tak proč zbytečně riskovat, že? Sám doktor na genetice mi řekl, že on by na AMC nešel, pokud by neměl jakékoliv riziko vyšší než 1:100 a neviděl to ultrazvukem jakože „něco se mi nezdá“.
Ono totiž když by to náhodou vyšlo blbě, tak „dát pryč“ dítě v 18tt nebo po ultrazvuku ve 23tt je úplně jedno. Obojí se už rodí a obojí ženskou rozseká.
Já spíš zvažovala to, že pokud odmítnu testy a narodí se postižené miminko, tak se s tím popereme a nějak se srovnáme, i když to bude hrozné. Ale kdybych po AMC potratila úplně zdravé miminko, neodpustila bych si to nikdy.

 
Miriska
Extra třída :D 14501 příspěvků 1 inzerát 09.05.11 10:00

Na odběr jsem objednaná byla zvlášt, protože jsme absolvovali cestu 90km. Můj gynekolog mě objednal jak na konzultaci tak na odběr s tím, že pro odběr se můžu rozhodnout až na místě, ale abych tam nemusela se štrachat dvakrát…a taky vzhledem k tomu, že mi odebírali vodu už v 19.tt, plus sice tvrdí 14 dní, ale většinou to bývají 3 týdny, u mě je každý týden k dobru pro všechny případy. Standardní postup je objednání na konzultaci a až následně objednání na odběr, klidne jiný den. V Hradci se snaží dodržet objednanou hodinu, všechny těhulky, které byly objednané na čas, šli nejdéle v objednaný čas na řadu. Kvitovala jsem, že to opravdu odsýpalo a šlo jak po másle.

 
Miriska
Extra třída :D 14501 příspěvků 1 inzerát 09.05.11 10:04

Miki: já si ale nestěžuju na dosavadní průběh. A to že jsi na amniu strávila 45 minut, to mě mrzí. Já chtěla popsat dalším, jak to probíhá a mou zkušenost s odběrem, která mě mile překvapila.

 
Miriska
Extra třída :D 14501 příspěvků 1 inzerát 09.05.11 10:08

Vím, jak náročné je starat se celoživotně o postižené dítě - i když jen z vyprávění ne z vlastní zkušenosti, proto jsem amnio podstoupila, protože máme prostě takový názor s přítelem. Vím, co příšerného by mě případně potkalo, ale věřím, že to bude dobré.

 
lendule.5
Ukecaná baba ;) 1903 příspěvků 09.05.11 10:25

Musím s tebou souhlasit. Taky jsem byla na amnio v Hradci a naprosto spokojená. I tu „Bobinu“ si pamatuju, žádné zbytečné průtahy a všechno vyšlo v pořádku. Drž se, ani si nepřipouštěj, že by s miminkem mohlo něco být :kytka:

 
KačuliKačka
Neúnavná pisatelka 17163 příspěvků 09.05.11 10:29
Miki78

bud rada za to co jsi doposud prozila…nic proti, ale v podstate bezstarostne tehotenstvi…tvuj denicke v me nezanechal opravdu nic, ja na AMNIO stravila 45 minut s jehlou v brichu a bolelo to priserne a pomer DS jsme mela 1:9 takze to tve cislo by me opravdu nevystrasilo ani malinko…
To ze jste se o mimi snazili dva mesice vaz si toho, ja cekala na dve carky 3 roky

účelem deníčku bylo popsat jak amnio prožívala jedna prvotěhulka a přiznám se, že i když bych čekala druhé, třetí dítko, jakýkoli pozitivní výsledek by mě vyděsil a vynervoval, zda je a bude vše o.k.

A protože autorku deníčku znám, vím, jak moc si váží svého těhotenství i toho, že má bezproblémové a krásné těhotensví.
Jen ji v současné době trápí čekání na výsledky z amnia. Koho by to netrápilo???

Myslím, že žádná z těhulek by nebyla v době oznámení pozitivních testů i tu dobu čekání na výsledek klidná a říkala si, to je v poho, tohle mě nemůže potkat a rozházet.

Přeju všem snažilkám brzké //, všem těhulkám klidné a bezstarostné těhotenství a krásné a zdravé miminka :kytka:

 
EvHu
Extra třída :D 12738 příspěvků 09.05.11 10:30

Moc držím palce…určitě to bude v pořádku :kytka:
Drž se! :hug:

 
Miriska
Extra třída :D 14501 příspěvků 1 inzerát 09.05.11 10:35

lednulko, pamatuješ si ještě, jak dlouho jsi na výsledky čekala? Námm Dr. říkala 14 dní, ale na papíru pro mého Dr. bylo: výsledky do měsíce,což mě asi omejou, takovou dobu čekat.

 
oxalka
Kecalka 211 příspěvků 09.05.11 10:46

Taky přeji hodně štěstí :kytka:
Byla jsme na amio před pul rokem, a moc dobře si vzpomínám jaké to byly nervy a jak mě to psychicky vyčerpalo, to čekání je hrozké ale věř v dobrý výsledek :palec:
Ani minutu jsem neřešila jestli na odběr pujdu nebo jestli to nechám být, ikdyž tam je rizio potratu. Je to sice strašné ale byly jsme s přítelem rozhodnutí že pokud by miminko nebylo zdravé tak si ho nenecháme. Naštěstí to dobře dopadlo. :srdce:
Přiznám se,že bych byla srab na to bychovávat postižené dítě, a obdivuji lidi kteří se toho zhostí.
Každopádně Ti přeji aby tvoje miminko bylo zdravé a ty sis užila zbytek těhulkování, já to mám za pár týdnu za sebou:-)Hodně štěstí :kytka:

 
Miriska
Extra třída :D 14501 příspěvků 1 inzerát 09.05.11 10:53

oxalko: díky za podporu, názor na vychovávání postiženého dítěte máme stejný, proto jsme s přítelem taky nabídku na odběr přijali, i když vím, že mé riziko postižení mám mnohem nižší než rizika s odběrem vody. Doufám, že za 14 dní si řeknu, že jsem ráda, že mi ta možnost dalšího vyšetření byla umožněna a my budeme vědět dopředu, než čekat do porodu, co nastane. I když ty nervy… kdo zažil, tak ví a pochopí.

 
dada1511  09.05.11 11:50

Měla jsem to podobně :-? ,jestli chceš tak si počti.

https://www.emimino.cz/…%80%A6-6859/

Jen jsem to už nedopsala......,od 30tt jsem pořád jezdila na gen. asi 1 za měsíc,pořád tam něco vyděli,když vyloučili DS,byl nález na ledvinách,nebylo jasné,zda to není nádor :-? ,celé těhu jsem lozila po zdi,jaké jsem měla nervy.Nakonec se maloch narodil zdraví,ale následovali ultrazvuky a rentgen - rentgen byl opravdu zážitek,když člověk vidí maličké mimiko svázané v „trubce“,pověšené na háku,a ještě ho musí přes hrozný řev přidržovat.Naštěstí bylo vše v pořádku,to co viděli,a považovali za nález či nádor,byla plod. voda ve střevech,které maloch spolykal,což je normální.

Dneska bych tyto testy s klidem odmítla,bo jsou opravdu nespolehlivé,poč­kala bych až na ty povinné,ušetřila bych si nervy a probrečené večery.

 
marketta
Echt Kelišová 7997 příspěvků 09.05.11 12:22

drzim palce, a urcite to dobre dopadne, ja mela riziko DS 1:15, vek 39… ja mela to cekani jeste delsi o to, ze mi vlastne vysel pozitivni skrining ve 12tt a na amnio jsem mohla nejdrive v 16tt… takze vseho vsudy cekani 7 tydnu :zed: … a nakonec je vse ok :) ale s tema vysledkama je to vsude jine, ja kdybych si na genetiku nevolala ten treti tyden sama, tak by mi to pry sdelili az na kontrolnim UZ, coz bylo 6 tydnu po amnio! takze jsem si obden volala a az presne po 3 tydnech po odberu tam ty konecne vysledky cerne na bilem meli :)

P.S. jak presne pises, kdo si to neprozil, nevi, cim prochazime…

 
akydo
Závislačka 2529 příspěvků 09.05.11 12:33

Držím palečky ať vše dobře dopadne…já měla riziko DS 1:90.....odběr jsem odmítla a mám zdravého skoro ročního chlapečka :-)

 
mawi
Ukecaná baba ;) 1139 příspěvků 09.05.11 12:39

Dado a jaké testy jsou opravdu povinné, prosím Tě?

 
Jarmila23
Nováček 4 příspěvky 09.05.11 14:17

držím moc pěstičky:-))) :-)

 
janickamiami
Závislačka 4505 příspěvků 09.05.11 14:23

Jsi šikulka…zvládla jsi to a uvidíš že vše bude v pohodě :huban:

 
mucinka2
Nadpozemská drbna 26632 příspěvků 09.05.11 14:25

moc,moc držim palečky.všechno dobře dopadne,určooo. :hug: :hug: a určitě sem napiš,jak jste dopadli.těšim se na zdravé,krásné mimčo :wink:

 
terich
Závislačka 3982 příspěvků 09.05.11 14:32

Milá Mirisko, já byla na screeningu na konci I.trimestru, i jsem absolvovala triple testy, díkybohu oba testy byli negativní. Kdyby se tak ovšem, nedejbože, nestalo, byla jsem rozhodnutá jít na amniocentézu, pokud to po velkém a důkladném UZ genetik uzná za vhodné. Přemýšlím stejně jako ty, dokonce je mi stejně let, teď 28, ale rodit budu už ve 29. :-) Moc ti držím palce, jsi moc statečná a věřím, že všechno dobře dopadne a budeš mít dál už klidné a pohodové těhotenství! Myslím na tebe a přeji jen to nej!!!

 
prochtik1
Stálice 96 příspěvků 09.05.11 14:34

Držíme palečky…Já jsem na Screeningu prvního trimestru byla(teda měla jsem to štěstí) a neplatila jsem ho,protože tripple test mi z důvodu krvácení udělat nemohli(prý je při krvácení vždy pozitivní)…test nám vyšel negativní,ale i přesto jsme na amniocentézu museli…V počátku těhotenství jsem byla na rentgenech a o těhotenství jsem nevěděla…Tak jsme museli všechny tyhle vyšetření podstoupit,aby byla jistota,že bude prcek v pořádku.
To čekání je hrozný,ale jsem ráda,že jsem tyhle vyšetření podstoupila a mam jistotu,žebude náš mimísek v pořádku,i když je pravda,že na každé zprávě z genetiky mám,že žádné z vyšetření není 100%
Každopádně jsme teď už ve 36.tt a těšíme se,až se Dominik narodí:-)
Takže hlavu vzhůru…pevný nervy…určitě budete mít mimíska v pořádku

 
mawi
Ukecaná baba ;) 1139 příspěvků 09.05.11 14:55

Prochtik museli? 8-o
Bylo vaše rozhodnutí udělat, co doktoři navrhovali. Zrovna tak jste mohli odmítnout.

  • to jen pro pořádek, aby tu nějaká čtenářka nenabyla dojmu, že na něco takového musí, když třeba nechce nebo o tom pochybuje atp.
 
dada1511  09.05.11 15:20

MaWI,TUŠÍM,ŽE V 16TT NEBO 24,TO NEVÍM PŘESNĚ, MUSÍŠ JÍT NA GENETIKU,KDYŽ JSI PŘED TÍM NEBYLA.Ale ano,odmítnout se dá vše,ovšem miluju řeči tohoto typu,pokud ti jednou něco vyjde špatně,raději člověk zajde znovu,a znovu,a znovu.Předpokládá se,že by se dalo ještě něco dělat,kdyby byl problém včas odhalen,jenže to taky není pravda vždy.A samozřej­mě,nedmítnu další vyšetření,když už mám jednou strach.

Evidentně jsi jedna s těch co tohle nechápe.

Příspěvek upraven 09.05.11 v 15:25

 
Miriska
Extra třída :D 14501 příspěvků 1 inzerát 09.05.11 15:36

Tak podle reakcí některých zkušenějších se omlouvám za deníček, který je prý uplně na nic.
Jen na okraj chci vysvětlit, že jsem ho psala s tím, že během období čekání na konzultaci a nevědění vůbec ničeho, jsem marně hledala vlastní popsání odběru plodové vody, tak jak ho prožila těhulka, ne jak ho popisují odborné články a lékaři. Proto jsem do podrobností popsala svou anabázi s odběrem.
Vůbec to nebylo myšleno tak, aby mě někdo litoval, i když podpora opravdu většiny z vás mi také pomáhá.
Osočení, že výsledky jsou do dvou dnů, taky neberu. Podávám informace tak, jak jsem je získala. MUDra mi nic o výsledcích do dvou dnů neříkala a já jí nemám důvod nevěřit. Takže ač se to některých z vás nezdá, já opravdu žádné výsledky nemám a stále čekám.
Ano, vím od některých po amnio, že měli předběžné výsledky do 3 dnů po odběru. Mně tato možnost nabídnuta nebyla. Prodala jsem své zkušenosti tak, jak jsem nakoupila.
A předně děkuji těm, kterým můj deníček nevadí.
Pokud vadí, tak vás nikdo nenutí ho číst, natož na něj reagovat.

 
dada1511  09.05.11 15:41

Mirisko :hug: ,to co prožíváš, a ta nejistota,to je děs,to co píší „chytré hlavy“,vůbec neřeš.Hlavně aby to dobře dopadlo.Držím palce,ono se to strašně vleče,když člověk neví,a má strach,kdyby něco.....

 
helenkanai
Závislačka 3239 příspěvků 09.05.11 15:50

Také držíme palečky aby bylo vše v pořádku a naprosto souhlasím,že by se vyšetření mělo dělat hned v tom prvním trimestru.Předci jen když je něco špatně je lepší to těhu ukončit brzo,než pak event porodit dítě,které zemře a nebo ho mít postižené.já byla rozhodnuta,že bych si malou nechala i s dw.naštěstí je zdravá.

 
Veveří
Ukecaná baba ;) 1705 příspěvků 09.05.11 15:56

Mirisko,
taky jsem byla těhu ve 28 letech a rodit jsem měla ve 29. Taky jsem si užívala parádní těhotenství až do 18tt a taky mi vyšel z triplu DS, ale s rizikem 1:247. Taky mi volala sestra z ordinace a já jsem byla bez informací ponechána v šíleném stresu. Mně bylo řečeno, že číslo není důležité, že riziko je riziko. Pak všechno probíhalo jako u tebe, hrozně jsem se bála a probulila jsem dva týdny než jsem šla na odběr (byly svátky). Mně ještě před odběrem dělali podrobný UTZ a na DS to nevypadalo…přesto jsem do toho šla. Dneska bych za stejných okolností na AMC nešla, zbytečně jsem riskovala, když uvážím, kolik existuje VVV, které se plodovkou zjistit nedají a někdy ani tím ultrazvukem. Po odběru mi začalo tvrdnout břicho a už nepřestalo a přidaly se komplikace včetně vysokého tlaku a těhu jsem doležela doma a v nervech. ALE v Olomouci mi nabídli FISH test, který odhalí DS už za dva dny po odběru, takže jsem se nemusela nervovat tři týdny, vše dopadlo dobře. Test stál 2tis., ale nelituju. Standardní test proběhl normálně v termínu a taky byl ok. Při druhém těhu jsem si nechala dělat komb.test v I.trim. a bylo mi úplně jedno, že si to musím platit sama. A taky tam vyšlo nějaké zvýšené riziko, ale tehdy stačil jen podrobný UTZ v prenatálním centru a vše bylo ok. Někdy mi přijde, že člověk hrozně touží po jistotě. Po jistotě, že miminko bude zdravé. Ale KDO a jaký TEST tohle zajistí??? Nikdo a žádný test. Člověk má vždy zvažovat co stojí za to riskovat a co ne. Někdy stačí, aby se něco pos..lo u porodu a i zdravé dítě najednou nemusí být zdravé. Takže jistotu nebudeme mít nikdy, a to moje děti ještě nechodí samy pěšky ze školy…
Tobě přeju ať je miminko zdravé a ať máš pohodový zbytek těhotenství :kytka:
a omlouvám se za dlouhý příspěvek :oops:

Příspěvek upraven 09.05.11 v 15:59

 
pansy
Zasloužilá kecalka 979 příspěvků 09.05.11 16:33

MIKI 78-takze budeme si tu i zavidet jo??? Kdo ma nevolnosti bude zavidet tem, co je nemaji a naopak, nebo soutezit kdo cekal dele na dve carky, popripade koho vice bolelo vysetreni?? :lol: No to snad ne :wink: Vsechny prozivame hormonalni bouri a reagujeme tak, jak by jsme normalne nereagovaly, takze tim si vysvetluji ten tvuj prispevek 8-) Vsechny holky, co pisou tady denicky to pisou jako zkusenost pro ostatni a aby nasly radu nebo pochopeni…v tvem prispevku jsem nenasla nic z toho…jen vysmev…trochu smutny, ne?

 
Miriska
Extra třída :D 14501 příspěvků 1 inzerát 09.05.11 16:36

Veveří:
já si bohužel při zmínce o prvotrimestrálním skríningu nestála za svým a věřila lékaři.....i kdy­bych šla za jeho zády, mohla jsem třeba být odběru ušetřena. Bohužel, genetička se neměla čeho jiného by se chytla, navíc s naším postojem, že mimino postižené ne, jsme do toho šli. I když vím, že z amnio se taky všechno „vychytat“ nedá a taky,že jsem mohla odmítnout. Ale to zase šlo proti našemu postoji na výchovu postiženého mimi. Teď si třeba říkám, že i když jsou to strašné nervy (hlavně období před konzultací), tak jsem vlastně ráda, že mi další vyšetření umožnili…slýchám i případy, kdy triple vyšly OK a mimi bylo postižené i tak. Samo nic není jisté ani po odběru plodovky a dobrých výsledcích z ní.

 
mawi
Ukecaná baba ;) 1139 příspěvků 09.05.11 18:00

Dado, já ještě přesněji vím, že fakt nemusíš

 
valentinecz  09.05.11 18:25

Četla jsem tvůj deníček už ráno a musela k doktoru, tak reaguji až teď. Mne poslal doktor na amnio preventivně, protože jsem někdy v době okolo začátku těhotenství brala léky a bohužel také antikoncepci.
O riziku jsem věděla, navíc čekám dvojčata a riziko je v tomto případě vyšší. V Plzni máme jedno specializované pracoviště, resp. soukromou kliniku kam jsem se telefonicky objednala. Vše probíhalo velmi obdobně jako u tebe. Pochopitelně všechno musíme mít 2×, takže první náběr v pohodě, u druhého jsem byla ráda, že mne přítel drží za ruku, a to nejsem žádná fňukna. 8-)
Předběžný výsledek, vč. informace o pohlaví dvojčátek (pokud jsme ji chtěli znát) byl do druhého dne. Na konečný výsledek, který posílali na naši adresu poštou, jsme čekali 3 týdny. Čekání bylo dlouhé, zvlášť když jsem od začátku na nemocenské. Nicméně mi chyběla informace jak se postupuje, pokud se zjistí vada u jednoho z dvojvaječných dvojčat. O selektivní fetocidě jsem se dočetla až ze zkušeností jedné maminky. U dvojčat jsou některé věci jinak a informací pořád málo.
V každém případě chci říct, že kdybych četla tvůj deníček před zákrokem, byla bych klidnější a určitě bude užitečný i pro nastávající maminky, které zákrok čeká. :wink: Takže na vysvětlování důvodů , proč jsi deníček psala, se v klidu vybodni. :mrgreen: Já ho beru jako velké plus. :wink:

 
marťanka2
Zasloužilá kecalka 611 příspěvků 09.05.11 18:31

Mirisko,já věřím,že to všechno dobře dopadne.U mě bylo riziko mnohem větší i vzhledem k věku,je mi 36.Přesně si teď nevybavuju číslo a miminka jsou v pořádku.
Držím pěsti,ale bude to to dobré,uvidíš :hug:

 
Ježekova
Závislačka 3762 příspěvků 09.05.11 18:33

Držím palečky ať je vše ok :palec: :palec: :palec:

 
pageta
Kecalka 270 příspěvků 09.05.11 18:55

Ahoj Mirisko. Moc ti držím palečky ať přečkáš to neskutečně dlouhé období bez moc velkých stresů, ty maličké nevadí :-) .Určitě bude vše v pořádku a vem si, že to má jednu, sice né moc důležitou ale jistou, výhodu - řeknou ti přesně zda má prcek genetický materiál vpořádku a k tomu ti potvrdí na 100% pohlaví miminka, věř mi, mám na to školu :lol: .
Tak pevné nervíky :srdce:

 
Lucink_a
Kelišová 6471 příspěvků 09.05.11 20:03

Tak nedá mě to nereagovat. Mám totiž čerstvou zkušenost. Na plodovce jsem byla i s první dcerou, proto jsem byla rozhodnutá na ní nejít už podruhé a že tentokrát, už se zvyklat nedám. Bohužel osud tomu dal jinak.
Screening v 1.trimestru mě vyšel negativní, ale nižší Papp-A. Triple podle očekávání pozitivní 1:700, ale špatně tam napsaly moji váhu, tak po přepočítání riziko DS 1:1000, ale stejně AFP nízké, a stejně bych do HK na gen. konzultaci jela. To samé jsem měla u první dcery.
Tam jsme mluvily s Mudr Fridrichovou, mmch úžasná paní. Podepsala jsem reverz s tím, že na AMC nejdu, riziko je malé a stačí utz přímo zase v HK za 14 dní, dřív volno nebylo. Tak jsme čekaly dalších 14 dní. Utz mě dělala Mudr Musilová, celou dobu jsem mimi neviděla, jen muž. Nic neříkala jen něco měřila. A pak mi oznámila, že miminko je anatomicky v pořádku jen nemá nosní kůstku. Ale ve 12tt tam byla, tak podle ní tam prostě být nemohla :evil: Ještě mi tato „super“ dr. řekla, že 60% downů tu nosní kůstku nemá a 1% dětí zdravých jí taky mít nemusí. V podstatě, že mi řekla, že moje dítě je postižené :evil: Totálně jsem se složila, šly jsem za genetičkou, která mi radši doporučila AMC, a že se jí už dlouho nestalo, aby z utz někdo přišel se špatnou zprávou. Nikomu nepřeju tu noc a ráno, koukala jsem na svoji první dceru a pořád jsem musela brečet, nešlo to zastavit. I proto, že jsme se dozvěděly, že i druhé bude holčička :srdce: Druhý den jsem šla na velký utz ke svému gyndr. a ten mi nosní kůstku v pohodě našel a dokonce změřil a že je mimi naprosto v pořádku. Ale že pouze jistotu mi dá jen AMC. Paní Fridrichové jsem volala ten den a zařídila si ty zrychlené testy do druhého dne. Když mě den předtím viděla, tak asi uznala, že další nervy už asi nevydržím. V pondělí jsem byla na odběru. V úterý mě volala dr. Fridrichová, že moje miminko je v pořádku a je to opravdu holčička :srdce:
Takže závěr, paní Musilovou, která si říká dr. nemůžu přijít na jméno, genetička je úžasná ženská se srdcem na pravém místě a já doufám, že všechny nervy jsou už za námi. :wink:
Miri tobě přeju jen to dobré, buď na sebe opatrná a neboj, miminko je určitě zdravé :wink: :-)
Tohle těhu jsem si chtěla užít, bohužel se nepovedlo a zažila jsem si strašné nervy :-(
Omlouvám se za vpadnutí do tvého deníčku, ale tak nějak to ze mě muselo ven. Držím pěstičky :hug:

 
klara123
Ukecaná baba ;) 1505 příspěvků 09.05.11 20:32

Ahoj … jen chci napsat svou zkušenost, abych tě trochu uklidnila, i když myslím, že to snášíš dobře :wink:
Mě bylo 23 a příteli taky, čekali jsme mimi a vyšlo mi riziko 1:11!!!!! na rozštěp páteře :nevim: Takže odběr plodovky pro mě byl jasný … :-?
Nakonec ale všechno dobře dopadlo a narodila se nám krásná zdravoučká holčička :palec: Ono ty triple testy jsou prý dost zastaralá metoda a dost často se stává, že vyjdou špatně, i když je dítě úplně zdravé a naopak.
Tak hodně zdaru maminko a užívej si těhu :huban: :palec:

 
atominnka
Generální žvanilka 21403 příspěvků 09.05.11 21:34

Mojí mámě vyšel před 14ti lety pozitivně test na Downa taky, měla jeětě větší pravděpodobnost než Ty. Na plodovku šla a tam jí řekli, že ségra bude mít DS. A to ještě mámu doktor přesvědčoval, ať si „to“ nechá radši vzít, že už 2 zdravé děti má. Tak ho vyměnila a byl klid. Ségra je NAPROSTO zdravá. Nevím sice jaká je u odběru plodové vody spolehlivost, ale…
Já si pro jistotu tripple testy ani screening dělat nenechala, věděla jsem, že na potrat bych nikdy NEŠLA. Jasný, možná mě tu spousta z vás odsoudí, že jsem nezodpovědná…
Držím vám palce ať je vše v pořádku a doufám, že si budu moct přečíst další deníček o tom, jak se vám malé narodilo a jak to zvládáte :kytka:

 
DanMaj
Echt Kelišová 8410 příspěvků 09.05.11 21:54

Přeju ti, aby vše vyšlo výborně a do konce těhu už žádné vrásky!!! :huban:

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 Další »

Reklama


Reklama