Domácí násilí

Partnerské vztahy

Každou chvíli se tady na eMiminu objeví diskuze typu Můj přítel mě uhodil. Ať už je to manžel nebo přítel, ať spolu mají dítě nebo nemají, vždy se dotyčná ptá, co má dělat.

Nedávno tu byla zase jedna taková diskuze a to, co tam psaly některé uživatelky, mě doslova šokovalo.

„Počkej, až tě uhodí ještě jednou a pak s ním vztah ukonči.“ Co má tohle proboha za smysl? Proč by měla dotyčná žít ve strachu a čekat, kdy mu zase ujede ruka? Proč by měla ztrácet svůj drahocenný čas a setrvávat ve vztahu s člověkem, který nemá problém ji fyzicky napadnout? Jaký má smysl být s ním třeba pět let, pak se zase nechat uhodit a vztah s ním ukončit o pět let později? Proč to protahovat? Podivné je smýšlení některých žen v tomto směru.

„Třeba ho dotyčná vyprovokovala a jemu prostě ruply nervy.“ Každému někdy rupnou nervy, ale to, jak se pak zachová, je pouze jeho volba. Může třeba hystericky řvát, bouchnout dveřmi, může odejít vychladnout ven, může pak nastolit tichou domácnost anebo se prostě může sbalit a odejít navždy. Varianta fyzicky napadnout svého partnera je naprosto neakceptovatelná a neomluvitelná a ten, kdo ji volí, je slaboch a to je něco, co se bohužel nezmění.

Takový člověk je vadný kus a nemusí se tak několik let projevovat, ale pak, když je pod větším tlakem (na příklad problémy v práci, více zodpovědnosti, více starostí, do toho třeba únava), tak se náhle ukáže jeho pravá tvář. A bohužel přesně takhle to je. Můžete mít s dotyčným rodinu a žít s ním pět let a pak vás najednou uhodí a vy nechápete, jak je to možné. Říkáte si, že je hodný a tohle byl jen nějaký zkrat, ale bohužel opak je pravdou. Člověk, který to má v hlavě v pořádku, takové zkraty nemá a i v afektu se zachová jinak, než že fyzicky napadne svého partnera.

„Jedna žena z vesnice se opila, počůrala se a chovala se strašně, tak ji její muž dal facku. Ta si to ale zasloužila.“

„Můj známý měl ženu, která ho psychicky několik let týrala a jednou mu ruply nervy a uhodil ji. Ta si to ale zasloužila.“

Tak ještě jednou. Ať je žena jakákoliv semetrika, nikdy si nezaslouží, aby ji její partner fyzicky ubližoval. Ten muž se vždy může nechat rozvést nebo se s nesnesitelnou ženou rozejít. Nikdo ho nedrží doma připoutaného k topení. To, že si to nechává x let líbit, je jen jeho volba a není to nic, co by pak omlouvalo jeho agresivní chování.

„To, že tě uhodil, je jedno. Podstatné je, jak se zachoval potom. Třeba cholerik může mít takový zkrat, ale měl by se pak hned omluvit a sypat si popel na hlavu.“

Na tohle už jen kulím oči. Mou mámu fyzicky týral její první manžel. Ano, byl to cholerik. Ano, byl většinou opilý, když jí bil, škrtil, kopal, fackoval, tahal za vlasy, topil ve vaně a tak. A vždy se jí pak za to velice omlouval, kupoval jí kytku, sypal si popel na hlavu a dušoval se, že už jí to víckrát neudělá. A co jako? Stejně se to opakovalo a gradovalo to, až ji málem zabil. To, jestli je dotyčný cholerik, nebo se pak omlouvá, je úplně ale úplně jedno!

Nechápu ženy, které v takovém vztahu setrvávají. Nechápu ani svou matku, že v takovém vztahu setrvávala několik let. Ale třeba mají pocit, že si to zaslouží, nebo se jim to líbí. No budiž, ať si každý nechává líbit, co chce.

Co je ale podle mě trestuhodné, je nechávat se takto týrat, když má žena dítě. Dítě je bezbranné a rodiče mu jsou vzorem. Je povinností rodičů zajistit dítěti nejen mýdlo, jídlo a oblečení, ale také pocit bezpečí. Moje máma vždy říkala, že mé sestře nikdy neublížil. Přesto z toho sestra má trauma a detailně si pamatuje některé jeho výstupy a intenzivní pocity strachu, které v těch chvílích sdílela s naší mámou. Děti nejsou slepé ani hluché a všechno tohle velmi silně vnímají. Pokud se žena nechá týrat svým partnerem, když má dítě, tak největší obětí není ona, ale právě to dítě, a tím, že situaci neřeší, ubližuje i ona svému vlastnímu dítěti.

No a nakonec se ještě pozastavím nad případy, kdy se chlap napřáhne, ale neuhodí. Přesně tohle se stalo i mně. Doma roční miminko, přítel byl pod velkým tlakem, často vybouchl i kvůli blbosti, už jsem zvažovala každé slovo pětkrát, abych ho nerozčílila. O finanční rezervy jsem přišla, protože během našeho vztahu byl párkrát několik měsíců bez práce a já ho jako svého partnera podporovala ve všem. Takže v době, kdy práci hledal a nenacházel, jsem vše platila já. Navíc jsem byla bez práce a na rodičovské dovolené.

Jednoho dne mu tradičně ruply nervy a on se napřáhl, že mě uhodí. No a v tu chvíli jsem ho přestala milovat. Jak může nějaká žena milovat muže, který místo toho, aby ji chránil, ji chce umlčet tím, že ji zastraší svou fyzickou silou? Osobně nevidím rozdíl mezi tím, když se ruka zastaví a mezi tím, že doletí. Je to zastrašování a to do partnerského vztahu prostě nepatří. Jestli je po tom modrý flek nebo ne, to je jen malý detail.

Rázem jsem mu nemohla důvěřovat, opora v něm nulová, láska žádná, chtěla jsem se ho co nejdřív zbavit a mít klid a nemuset se bát, kdy mu ruka ujede. Do měsíce jsme bydleli každý zvlášť. A nejen, že se mi strašně ulevilo a já se začala zase radovat ze života a své dítě si zase naplno užívat a měla jsem klid a žila beze strachu, ale navíc syn byl daleko klidnější a veselejší dítě a už najednou netrpěl na průjmy a měl klidnější spaní. Zřejmě i tak malé dítě vnímá to napětí, dusnou atmosféru a strach, ale my si prostě vůbec neuvědomujeme, že ho to může až tak negativně ovlivňovat.

Jediné, co lze s partnerem, který je na vás agresivní, udělat, je opustit ho. Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá výmluvy.

Hodnotilo 39 lidí. Score 2.5.

Reklama


Reklama

Stránka:  1 2 3 4 5 6 Další »
 Váš příspěvek
 
paola white
Extra třída :D 12629 příspěvků 30.11.15 00:24

Denicek se mi vubec nelibi. Ano mas v mnoha ohledech pravdu, ale naprosto nechapu odstavce o tvem priteli. Neuhodil te. Ano naprahl se ale me sebereflexi a dokazal se ovladnout a stejne si ho odsoudila jako nasilnika. Zamysli se nad sebou jestli si mu nikdy v zivote nwrekla.nic oskliveho. Pak by te mohl povazovat za psychického tyrana…

 
Lynette
Echt Kelišová 7673 příspěvků 30.11.15 00:34

@paola white Pojem psychické týrání je ti koukám cizí. Kdo to nezažil, tak asi těžko pochopí. Když se ráno vzbudíš a přemýšlíš nad každým slovem pětkrát, aby nebylo zle, když se těšíš až partner odejde do práce a začne ti být úzko když se blíží chvíle, kdy se má vátit. Když celé dny neposloucháš nic jinýho než jak vše co děláš je špatně a jak jsi neschopná. Když partnerovi najednou rupají nervy nějak moc často a už i kvůli maličkostem a pokaždé řádí tak, že máš strach, pocity bezmoci a je ti z toho až fyzicky špatně, tak pak jedno napřáhnutí je poslední kapka, která ti třeba otevře oči.

 
paola white
Extra třída :D 12629 příspěvků 30.11.15 00:38

@Lynette ne pojem psychickeho ani fyzického tyrani mi cizi neni. Nelibi se mi jakou formou si to podala.

 
Caitlyn
Kelišová 5690 příspěvků 30.11.15 00:43

Ještĕ bych dodala, že dĕti tĕchto rodin mají sklony být takové v dospĕlosti.

Deníček se mi líbil :palec:

 
kacz
Závislačka 4920 příspěvků 25 inzerátů 30.11.15 05:45

Ač s nějakým násilím vůbec nesouhlasím a nemám s tím zkušenost, je třeba na druhou stranu říct, že ani ženy nejsou dost často bez viny, některé ženské jsou občas skutečně „na pěst“ a fakt se ani moc nedivím chlapovi, když mu občas ujede ruka - ne že bych to schvalovala, ale chování těch žen taky schvalovat nelze.

Nedávno jsem četla tohle a je to zajímavé, mimo jiné se tam právě uvádí, že ne každá facka je patologická.

http://ona.idnes.cz/…ahy-sex.aspx?…

 
kacz
Závislačka 4920 příspěvků 25 inzerátů 30.11.15 05:47

Jinak jak to tak čtu, tvůj přítel asi taky nebude úplně OK (několik měsíců bez práce a asi taky trochu výbušná povaha), takže jak se říká, „odříkaného největší krajíc“… Za tebe doufám, že to platit nebude

 
kve-tinka
Závislačka 4031 příspěvků 15 inzerátů 30.11.15 05:58

A co si společnost myslí o ženě, která uhodí svého muže? Třeba facka, když zjistí, že jí je nevěrný? :think:

Příspěvek upraven 30.11.15 v 05:59

 
Tiger-lily
Nadpozemská drbna 29733 příspěvků 8 inzerátů 30.11.15 06:08

Nevím, osobně teda zastávám názor, že jedna facka domácí násilí rozhodně nedělá. že jde opravdu o ty okolnosti, kolikrát jen neschopnost komunikace a oba partneři dominantní, výbušné povahy - a itálie a řev jsou na světě. Mám dojem, že jsi ve svém deníčku nedala dost informací k tomu, abych mohla vůbec soudit. :nevim:

Příspěvek upraven 30.11.15 v 06:08

 
Tiger-lily
Nadpozemská drbna 29733 příspěvků 8 inzerátů 30.11.15 06:10

@kacz Přesně, jak píšeš. Ono to násilí může vycházet od ženy. Autorka deníčku nemá pravdu v tom, že žena může být jakákoliv semetrika a muž se musí udržet. To pravda není, protože pak je tou násilnou z větší části právě ta žena.

 
Kikuška90
Neúnavná pisatelka 18910 příspěvků 30.11.15 06:22

Deníček se mi vůbec nelíbí… nic není jen černé a bílé.

 
dendule4
Závislačka 4654 příspěvků 30.11.15 07:16

Já v Tvém deníčku vidím hodně bolesti a zklamání. Zřejmě máš nějaký psychický blok, jelikož mi prostě přijde zaujatý. Nezlob se na mě prosím Tě, já si v dětství prožila něco podobného, jen si myslím, že jsem se s tím dokázala lépe srovnat. Ty to v sobě prostě ještě máš a tento deníček je toho důkazem.
Nesouhlasím, nesnáším domácí násilí. Nelituji ženy, které si to nechávají líbit a ještě v tom vychovávají svoje děti, ale dokážu rozpoznat, co je týrání a co ne. To, že někomu ujedou nervy a napřáhne se, ale neuhodí vidím spíš jako důsledek špatné komunikace ve vztahu a v tom případě je chyba na obou stranách.
Já osobně bych Ti doporučila začít na sobě trochu pracovat a sama za sebe Ti přeji hodně štěstí!

 
Lynette
Echt Kelišová 7673 příspěvků 30.11.15 07:18

@kacz Odříkání největší krajíc? Co tím myslíš? Jinak není to můj přítel, je to bývalý.

 
Mamasaurus
Ukecaná baba ;) 1806 příspěvků 30.11.15 07:19

Proč nezmíníš i to, když dá žena muži facku, například při nevěře.. Proč nezmíníš diskuze, kde ostatní uživatelky radí „Měla jsi ho proplesknout“… Srovnáváš nesrovnatelné.. Kolikrát i facka může prospět… Proč dávají matky dětem na zadek? Je to týrání, mají na to právo?… Srovnáváš nesrovnatelné, přijde mi to jako výkřik feministky s 10 kočkama v opuštěném domě… Souhlasím s @kacz

A příspěvěk, kde muž dal facku ženě, protože dělala před celou vesnicí a svými dětmi, to co dělala (mimochodem, tys tam nebyla, ale do deníčku si vytrhneš něco, co se ti hodí :think: ).. Jak bys reagovala ty na jeho místě?… Nechat jí tam pomočenou, pozvracenou, svíjící se po jiných chlapech, tý bys to určitě vysvětlila… A ANO s jeho fackou jsem souhlasila…

Příspěvek upraven 30.11.15 v 07:22

 
Lynette
Echt Kelišová 7673 příspěvků 30.11.15 07:28

@dendule4 Děláš si legraci viď? Žena ti řekne že jí partner psychicky týral, fyzicky jí zastrašoval a ty jí na to napíšeš, aby na sobě zapracovala?? Jsi spadla z višně ne? :?

Ženský proboha vzpamatuje se už. Vždyť vy sami svými tolerantními postoji vůči násilí vytváříte pro něj podhoubí. Ženská, která doma zažívá teror a přečte si můj deníček, si třeba řekne : Ano, v pořádku to není a neměla bych si to nechat líbit. Pak si ale přečte vaše komentáře a má pocit nulového pochopení společnosti, cítí, že pokud nebude mít modřiny nikdo jí neuvěří a snad ještě bude nakonec kritizována za to, že rozbila rodinu pro nic za nic. :roll:

 
MIŠMA 22
Kecalka 276 příspěvků 62 inzerátů 30.11.15 07:32

Mě se deníček moc nelíbil :roll:

 
dendule4
Závislačka 4654 příspěvků 30.11.15 07:33

@Lynette Ano,pokud chceš normálně žít dál, vyhledala bych odbornou pomoc. Je mi líto, co sis prožila, ale těmihle postoji a rádoby poučnými deníčky si moc nepomůžeš.

 
Lynette
Echt Kelišová 7673 příspěvků 30.11.15 07:33

@Mamasaurus Ty srovnáváš, když matka plácne přes zadek dvouleté dítě a když dospělý chlap se snaží svou ženu umlčet ránou do obličeje a já srovnávám nesrovnatelné? A že jsem nezmínila ještě dalších tisíc věcí týkající se domácího násilí – no to bych pak psala knihu a ne deníček. :D

 
Motýlice
Kelišová 5023 příspěvků 30.11.15 07:38

Souhlasim se zakladatelkou. Nasili (fyzicke ani psychicke) do vztahu nepatri a pokud to nekdo udela jednou, udela to znovu. Klidne budu za hysterku, ale taky bych sbalila deti a odesla hned po prvni facce. Je jedno, jestli uderi zena nebo muz. Problemy se maji resit jinak. Tohle je stredovek a mj. to, co odlisuje civilizovanou kulturu od jinych, mnohem primitivnejsich. No, casem to bude mozna norma i tady, bohuzel.

 
Lynette
Echt Kelišová 7673 příspěvků 30.11.15 07:39

@dendule4 Představ si, že žiju normálně dál už dva roky. To, že mám na tohle radikální názor a nepřijdou mi v pořádku tolerantní postoje k násilí neznamená, že mám nějaký problém. Muže miluju, nemám problém s nimi navazovat jakýkoliv vztah, jen prostě vůči těm agresivním nemám já mrcha zlá vůbec pochopení. :mrgreen:

 
Mamasaurus
Ukecaná baba ;) 1806 příspěvků 30.11.15 07:40

@Lynette Ale já vyjmenovala více možností a ty jsi se zase chytla jen jedné věci, proč jsi se nevyjádřila k diskuzím, kde uživatelky píší, propleskni ho, jednu mu lískni, toho bych vyfackovala… Vše opravdu není jen černé a bílé…
Opravdu na mě působíš, že máš v sobě nějaký problém. Nevím jestli si tímhle pomůžeš..

Co radíš matkám, kterým selžou nervy, mají den na prd, dítě doma křičí, do toho otravný telefonát, ujedou jí nervy, dítě rozbije hrnek a máma ho seřeže, to je snad něco jiného???… Nemyslím si..
Copak dítě se dokáže bránit???.. Opravdu je to feministycký výkřik, kam jsi nezahrnula vše, když už chceš tak moc pomáhat…

Příspěvek upraven 30.11.15 v 07:50

 
dendule4
Závislačka 4654 příspěvků 30.11.15 07:42

@Lynette Dokud si nepřiznáš, že máš problém, tak Ti stejně nikdo nepomůže :hug:

 
Lynette
Echt Kelišová 7673 příspěvků 30.11.15 07:49

@dendule4 Jasně kdo prostě odsuzuje násilí, má nějaký problém. :zed:

 
dendule4
Závislačka 4654 příspěvků 30.11.15 07:55

@Lynette Třeba za pár let, až si ten deníček po sobě skutečně bez jakéhokoli zaujetí přečteš, leccos pochopíš.

 
Lynette
Echt Kelišová 7673 příspěvků 30.11.15 08:12

@dendule4 Zaujatá vůči domácímu násilí jsem od té doby, co vím, co si prožila má máma a sestra. Ovšem díky vašim komentářům už začínám pomalu chápat, proč mámě trvalo několik let, než našla potřebné odhodlání odejít. Člověk který si prostě od partnera nenechá ubližovat vidí svět černobíle, je netolerantní, šmahem odsuzuje, má sám nějaký problém a měl by se sebou něco dělat. Jestli agresora opustí, bude se na něj společnost dívat skrz prsty a nejenže bude většinou společnosti nepochopený ale ještě snad i odsuzovaný.

Příspěvek upraven 30.11.15 v 08:13

 
maminazplzne
Zasloužilá kecalka 725 příspěvků 30.11.15 08:16
správný deníček !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Holky… proboha… co vás vede k tomu „divný deníček…“ „jedna facka násilí nedělá“…??? :nevim: :nevim:

všimly jste si někdy jak se chovají slepice? když nějaké ublíží jiná, tak ta, co je jí ubližováno, se tváří, jakoby nic… protože když se ozve, ty ostatní pomůžou… ano ano, té, co ubližuje, ne té slabší. Aby si taky připadaly silnější, tak souhlasí s ubližujícím. Aby nerozzlobily silnějšího a nedostaly taky klofanec. Tak jen se zastávejte kreténů, co „až ne tak strašně moc“ tlučou ženskou a týrají ji… vždyť leccos se dá vydržet… hodně štěstí.

Já děkuji autorce deníčku. Za deníček. Za varování. Za příklad. Za to, že se mezi námi slepicemi najde nějaký jiný tvor, ne další slepice (nenadávám vám/nám, slepici berte jako příklad stádního tvora).

Hodně štěstí nám všem a hezké vánoce

 
maminazplzne
Zasloužilá kecalka 725 příspěvků 30.11.15 08:16

@Lynette díky za odvahu rozumný přístup upřímnost a statečnost.

 
catherine100
Nadpozemská drbna 29128 příspěvků 30.11.15 08:35

Velmi cernobile vidění, teda spíše černé, ale vzhledem ke skutecnostem to chápu…
Nemam osobni zkušenost s nasilim, ale ve svem okoli jsem zazila a proste chapu, ze je tezke odejít

A popravde, znam taky hysterky, kterym bych dala facku uz davno, kdyby delaly takove sceny, co jsem videla…takže bych nesoudila jen jednostranne

A tobe přeji, aby jsi to uz nemusela zazit a myslim, ze kdyby jsi to nevidela doma, tak od chlapa jen po naznaku neodejdes, asi tam bylo neco vic, ale kazdy člověk ma pravo na zkrat a pokud je vztah jinak v poradku myslim ze odejit po takovem naznaku by bylo unahlene, nikdo nejsme dokonalý ;)

 
sunshinegirl  30.11.15 08:45

No nevím, zdá se mi, že se autorka snaží psát z hrozným nadhledem, který tomu ale v reálu prostě naprosto chybí. A navíc z toho cítím jisté učitelské mentorování, z kterého čpí „já jediná mám pravdu a pokud někdo smýšlí jinak, je hloupý“. Třeba to tak není, na mne to tak působí.

Jak už tu někdo psal, jedna facka nedělá domácí násilí. Prostě nedělá. Chlap se může změnit, to je věc další, pokud si uvědomí svůj problém a změnit se chce. A další věc, to, že jsi opustila přítele a dítě připravila o otce jen kvůli tomu, že se napřáhl mi nepřipadá jako hrdinství a něco, za co bych cítila pocit vítězství. Cítila bych, že mám problém, něco co si s sebou nesu od malička a kvůli čemu nejsem schopna ustát situaci, kdy se vlastně vůbec nic nestalo.

 
hanulech
Zasloužilá kecalka 528 příspěvků 30.11.15 08:48

@maminazplzne
Presne! Nechápu postoje některých žen tady, ono kdo nezazil-nepochopi.
Super deníček, snad někomu pomůže! :palec:

 
hanyny
Ukecaná baba ;) 1288 příspěvků 30.11.15 08:58

Taky jsem v dětství zažila domácí násilí a nikomu bych to nepřála, ten strach, že vám nevlastní otec zabije maminku. Na nás děti taky nikdy nesáhl, ale ten strach o tu matku byl horší, než kdyby bil nás. Sestra z toho má psychické následky dodnes.
Mě můj muž nikdy neuhodil ani by si to nedovolil. Nicméně taky s tebou nesouhlasím, že jedna facka dělá domácí násilí, tak to není, to fakt záleží na okolnostech. Když jsme jednou jeli s kamarádkou do Chorvatska a její partner řídil a ona do něho 8 hodin v kuse ryla, buzerovala ho, on měl nervy z cesty, všude zácpy, párkrát jsme bloudili a ona tu hubu nezavřela, tak on se prostě po osmi hodinách na ni otočil a po té hubě jí jednu dal. Pak už bylo ticho až do konce cesty a za další 3 hodiny už se zamilovaně vodili, po té, co se omluvil.
Je to už 15 let a nevím o tom, že by ji od té doby někdy praštil, prostě mu tehdy ujely nervy a toto bylo asi jediné, co na ni v ten moment zabralo. To nebylo domácí násilí.

 
hanulech
Zasloužilá kecalka 528 příspěvků 30.11.15 08:58

@sunshinegirl ona ale neodesla jen kvůli facce, přece!!! 8o

 
Tiger-lily
Nadpozemská drbna 29733 příspěvků 8 inzerátů 30.11.15 08:59

@maminazplzne Nedělá a za tím si stojím. Vyhrocená hádka není domácí násilí, je potřeba si neplést pojmy s dojmy. Autorka tu žádné násilí páchané na své osobě nepopsala, proto jsou komentáře takové.
A ano, je velký rozdíl, když facka přijde po té, co protistrana slovně útočí, uráží, nadává… a když ta facka přijde proto, že se fackující zrovna špatně vyspal.

 
sunshinegirl  30.11.15 09:02

@hanulech Mne to vyznívá tak, že to bylo víceméně hlavně kvůli tomu napřáhnutí. Ten zbytek je nemilí, ale je to prostě problém v komunikaci a ten je na obou stranách. Pokud se bojí cokoliv říct, aby partnera nerozčílila, pak je to samozřejmě blbé, ale její mlčení není cestou k nápravě. A únik je ta nejjednodušší varianta.

 
Tiger-lily
Nadpozemská drbna 29733 příspěvků 8 inzerátů 30.11.15 09:05

@Lynette Víš co se mi nelíbí? že se spousta partnerů rozchází jen proto, že se nedokážou domluvit na nějaké prkotině. Pak se spolu hádají, nadávají si, možná i ta facka přiletí a pak to svedou na „domácí násilí“. Místo, aby spolu v klidu mluvili, společně plánovali, společně rozhodovali o financích, volném čase, výchově dětí. Řešením je spíš návštěva manželské poradny, ne hned odcházet ze vztahu, kde jsou děti. :nevim:

 
Anonymní  30.11.15 09:14

Tak já naopak znám situaci kdy 120 kilová žena v záchvatu napadala drobného muže. Ten ji vždy vystrčil že dveří a odešel. Bohužel i jemu v posledním incidentu „ruply nervy“ dotyčná se na něj celou vahou vrhla, pokousala ho, poškrábala, fackami mu rozbila brýle. V ten moment uhodil on ji. A teď mi řekni, je špatný? Tyran? To že měl dávno odejít beru jako bezpředmětné některé lidské pohnutky prostě nejde pochopit.

 
Petullka82
Ukecaná baba ;) 1943 příspěvků 30.11.15 09:30

Je to těžký, hlavně bysme neměly nikoho soudit, natož odsuzovat. Nejhorší je, že žena je na násilí zvyklá, ono to většinou graduje postupně a myslí si o sobě, že stojí za houno a že by to sama nikdy nemohla zvládnout. Proto neodchází…
Já sama facku dostala, ale vždycky jen, když jsem měla hysterák. A že mě to uklidnilo:)
Zatím jsem nebyla nikdy ve vztahu ta submisivní, naštěstí.
Ale moji rodiče by mohli vyprávět - táta bez své ženy neudělá krok a z mámy se vlivem jejího muže stal náboženský fanatik, uzavřený před světem i námi.

 
Gosi
Kelišová 5433 příspěvků 30.11.15 09:35

Je to divný deníček… jako jo, chlap byl bez práce sem tam(proč?), ty jsi ho živila i když to byl jen přítel, pořídila sis s ním dítě, i když to byl jen přítel, máš zkušenosti s domácím násilím, co pak píšeš v diskusi, tak tě nějákou dobu psychicky týral(až když jste měli dítě? nebo i předtím?) a pak se napřáhne a najednou prozřeš? nebo ti bylo jasný, že jde o týrání už předtím, ale tak jsi ho milovala, že jsi to přehlížela? jako nesouhlasím s domácím násilím, ale jestli doufáš, že si to přečte nějáká ženská, co se zlije a pomočí na veřejnosti a manžel jí dá facku, tak že prozře, že je chuděra tejraná… :nevim:

 
Bábrdl
Neúnavná pisatelka 16774 příspěvků 30.11.15 09:58

@Lynette Deníček bude ženský rozdělovat.

Já jsem kdysi v rámci praxe působila v takovém zařízení pro týrané ženy, nešlo mi to a ty oběti mě hrozně rozčilovaly, protože se k násilníkům stále vracely, protože ignorovaly varovné znaky… Rozuměla jsem si jen s těmi, které mi byly blízké vzděláním a které reagovaly tak, jak jsem čekala.

Pak si se mnou zkušená místní pracovnice sedla a tak, abych tomu rozuměla (takže „vědecky“) mi vysvětlila, že bych laskavě měla znalosti nabyté ve školních škamnách aplikovat na praxi. Lidé nežijí jen v jednom diskurzu a prostě existují sociální prostředí, která vnímají násilí jinak. Jakoby mají zvednutý práh pro to, co ještě násilí není a co už je násilí.

Pro lidi okolo mě bylo vždycky nepřípustné, aby někdo někoho jiného napadl. Tím nechci říct, že se mezi střední třídou domácí násilí nevyskytuje, vyskytuje. Ale většinou si to ta žena uvědomuje a stydí se za to, týrání bývá rafinovanější, často víc psychologické.

A pak jsou tu prostředí, kde je prostě běžné řešit spory fackou, což se jednou za čas stane a nikdo v tom nevidí problém. :think:

Pro mne by už ta napřažená ruka (tedy fyzické zastrašování) byla problém a prostě nepřípustná věc, ale ze své praxe vím, že někde je to prostě běžné a jako problém se bere až násilí, které zanechává fyzické stopy nebo nedej bože přivede dotyčnou do ordinace lékaře.

 
Lynette
Echt Kelišová 7673 příspěvků 30.11.15 10:04

@Tiger-lily My jsme problém v komunikaci neměli. Vždy jsme se na všem domluvili a i nyní se vždy na všem normálně domluvíme. To, že náš vztah jde do háje, kvůli jeho chování jsme spolu otevřeně v klidu rozebírali několikrát během posledního roku vztahu. Nehádali jsme se - on na mě najednou začal řvát a do toho rozbíjel mé věci a ničil byt. Myslíš si, že tohle je dobrý vzor pro dítě? 8o

Příspěvek upraven 30.11.15 v 10:05

 
maminazplzne
Zasloužilá kecalka 725 příspěvků 30.11.15 10:06

Mužsko-ženskou otázku z toho ale neudělala autorka. Nelíbí se jí, když někdo někoho týrá. Fyzicky nebo duševně-emočně. Nenašla jsem v deníčku jedinou větu, kde píše, že muž ženu praštit nesmí, zatímco žena muže ano. To si prosím přečtěte správně text. To, že ona to zažila v podobě MUŽ ubližuje ŽENĚ, je pochopitelné, protože - promiňte - autorka nemá bimbáska ale pipku. Kdyby to psal muž, kterého týrá žena, souhlasila bych s ním a soucítila úplně stejně. Prosím, nepodsouvejte autorce ani mně ani nikomu to, co netvrdí.

 
Lynette
Echt Kelišová 7673 příspěvků 30.11.15 10:23

@Gosi Partnera jsem živila když byl bez práce. O tom přece partnerství je - partneři by si měli vzájemně pomáhat, podporovat se a táhnout za jeden provaz. Já se s ním dělila o peníze když neměl práci a on se se mnou dělil o peníze když jsem byla na rodičovské a on už práci měl. Tvé narážky na to, že jsme neměli manželskou smlouvu mi přijdou irelevantní. Nebo ono to snad na věci něco mění? Ani teď nemáme soudem určené alimenty - prostě jsme se domluvili. Psychicky týrat mě začal až když jsme měli dítě. Předtím jsme spolu žili několik let a byla to idylka. Rok mě psychicky týral - nejdřív sem tam trochu něco, pak častěji a intenzivněji, gradovalo to a gradovalo až to dosáhlo bodu kdy napřáhnul. Dál už jsem nechtěla čekat.

A k té poslení větě co jsi napsala - pokud se za partnera stydím nemusím s ním být.

 
Miriska
Extra třída :D 14501 příspěvků 30.11.15 10:23

Souhlasím s deníčkem, fyzicky se nechat napadat není OK. Proč tolik žen setrvává ve vztahu s takovým mužem? Často jsou v tom děti, mně stačila hláška „jestli to nechápeš, tak já ti to vysvětlím jinak“…sebrala jsem dítě a byly jsme pryč. Osobně jsem neodešla dříve, protože spolu přeci máme dítě. Když to došlo do výhrůžek, už jsem na nic dalšího neměla potřebu čekat. A ať si mě klidně odsoudí kdo chce, jak jsem rozbila rodinu. Dnes fungujeme jako rodina mnohem více a naprosto jinak. Já s jiným mužem, který je mnohem víc táta mé první dcery, než její biologický otec.

 
Lynette
Echt Kelišová 7673 příspěvků 30.11.15 10:24

@maminazplzne Děkuju moc! Je to přesně tak jak píšeš. Je jedno jestli agresivní člověk má pinďulína nebo ne. Já v tom také rozdíl nevidím.

Příspěvek upraven 30.11.15 v 10:26

 
Anonymní  30.11.15 10:33
nikdo nepochopi...

Denicek je vystizny a kdo rika ze jedna facka nedela nasili.. Zensky proberte se, dyt chlap ma dakeko vetsi silu nez zenska a ranou ji muze i vic nez ublizit.. Ldo se zastava zazily ste nekdy tu situaci kdy muz uhodil? Asi ne.. Ja bohuzel ano a vim co to znamena zustat s nekym takovym 2 roky.. Bejvaly me bil a to hodne a me trvalo dva roky odejit.. Ze strachu nakonec to vyresila az policie, facka, skrceni a nakonec pokus o zabiti tak to dopada, nevite jako to je kdyz ujede ruka, byt zbita az skoncite v nemocnici s tezkym zranenim.. Ja ano a byla sem svedkem toho kdyz pak u soudu vsichni jeho znami rikali ze toho by nebyl schopny atd.. Ale pravda je jinde. Muzete si rikat ze sem si to nechala libit, nechtela sem mela sem doma dve deti a ty byly jeho zbrani pro vydirani… A opravdu si myslite ze kdyz zenska ma silny reci jak by ho zfackovala atd ze by si to chlap nechal libit?? :zed:

 
Gosi
Kelišová 5433 příspěvků 30.11.15 10:40

@Lynette narážky ti irelevantní přijit můžou, ale ty jsi vyplítvala finanční rezervy na vpodstatě cizího člověka, nebyla tam taková vzájemná úcta abyste se vzali, tak proč tě překvapilo, že si tě nevážil natolik, že se napřáhl?

 
pe-terka
Extra třída :D 11569 příspěvků 30.11.15 10:42

@Lynette
Tak tvůj expartner, tak jak ho popisuješ, byl psychicky nevyrovnaný slaboch, a tito mají sklon k různým formám šikany a tyranie. Je pochopitelné, že jsi takového opustila…To však nemůžeš srovnávat s jednorázovou atakou, vyvolanou silným stimulem a podloženou např. dlouhodobým stresem. Příkladem pracující muž živící rodinu a žena příležitostná alkoholička, která svádí boj s démony a postupně potápí rodinu. No a pak pod vlivem způsobí fatální průšvih - rodina v exekuci, vyhořelý byt, děti odebrané sociálkou pro zanedbání péče…Dokážu pochopit, že se v takto vypjaté situaci i normální chlap neovládne. Ano, jistě namítneš - měl ji opustit..Ale tyhle stavy mají svůj vývoj a není to vždy tak jednoduché.
Pokud vidím v diskusi jednoznačné projevy násilí, vždy radím oběti, at se z takového vztahu vymaní, dokud to ještě zvládá…Ale mohou být i vypjaté situace, kdy útočník je v podstatě dlouhodobě vydeptaná oběť :think:

 
MilijonDolarBejby
Echt Kelišová 9043 příspěvků 30.11.15 10:48

Já v takovém vztahu setrvávala. Tyral me především psychicky. Není vždy tak jednoduché prásknout dveřmi, jak si myslíš. Mnoho žen by rádo odešlo, ale stále tu mohou být okolnosti, proč nemohou a není to jen o výmluvách. Me taky tady spousta holek psala „odejdu hned teď“ a nazývala me vymluvářem. Nebylo to tak, jen jsem potřebovala zajistit sobě a svým dětem trochu pevnou půdu pod nohama. Jsem ted finančně na tom hodně špatně. Soudy se táhnou a já to věděla, proto jsem počkala. Kdybych to bývala neudělala, byla bych na tom ještě mnohem hůř

 
Lynette
Echt Kelišová 7673 příspěvků 30.11.15 10:51

@MilijonDolar­Bejby No ale ty jsi to řešila, takže jsi hledala způsoby. :kytka:

 
hanyny
Ukecaná baba ;) 1288 příspěvků 30.11.15 11:03

@pe-terka :potlesk:
Dobře napsané. S opakovaným psychickým a fyzickým týráním asi nikdo nebude souhlasit. Důležité je to rozlišit - jednorázová akce, ke které dojde pod tlakem. Dokážu si to představit i v situaci, kdy je žena přistižena při nevěře apod., kdy prostě i kliďasovi rupnu nervy.

 
pe-terka
Extra třída :D 11569 příspěvků 30.11.15 11:19

@hanyny Nebo žena hysterka - ale myslím opravdu ve smyslu psych. diagnozy. To jsou mistryně v dlouhodobém vydeptávání a silné manipulaci s okolím. Mám takovou známou a ta dokázala za ty roky udělat z šikovného VŠ vzdělaného chlapa v podstatě bezradného zoufalce a poskoka. Ve fázi, kdy měl ještě sílu utíkat, ho naháněla a mistrně uplatnovala metody cukru…Pak „neplánovaně“ otěhotněla a už se to veze…Ted mají děti tři, péči o ně převexlovala v podstatě na muže a babičky..Na fcb se ovšem prezentuje jako dokonalá matka a manželka ;)

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 3 4 5 6 Další »

Reklama


Reklama