Dudlík jako sprosté slovo

O tom, co mě vedlo k tomu, že svému dítěti nedávám dudlík.

Dudlík jako sprosté slovo

Titulek článku není z mé hlavy, toto heslo razí v krnovské porodnici a já jsem za takto osvícené zdravotníky velmi ráda. O tom, že můj syn nebude mít dudlík, jsme ale byli rozhodnuti už dávno před jeho narozením. V tomto článku se pokusím shrnout důvody, které nás k rozhodnutí dovedly z pohledu logopeda (jsem školský logoped), i z pohledu člověka, co upřednostňuje přirozenost.

Dudlík (cumlík, cumel, dudel) je pro mě v prvé řadě kus latexové nebo silikonové uměliny, která má dítě ošidit. Odtud pak odborný název „šidítko“. Má dítěti dodat pocit bezpečí a klidu. Dítě saje již v břiše, připravuje tak svá ústa na sání matčina prsu, trénuje nevědomky svá mluvidla na první zvuky, řeč. Činí tak naprosto spontánně, přirozeně, intuitivně. Po narození pro něj nastává různě dlouhé období stresu, se kterým se snaží vypořádat mj. právě sáním, které jej uklidňuje a mimo to mu dodává mléko.

Můj syn byl druhou noc v porodnici přisátý k prsu šest hodin v kuse. Do archu určeného k zaznamenávání kojení jsem pak napsala: doba kojení - 1-7 hod. :D Bylo to velmi vyčerpávající, ale cítila jsem, že to potřebuje. Spal, dudal, sál a díky tomu byl klidný a mě tím stimuloval tvorbu mléka. To samé pokračovalo doma, kdy byl první měsíc v podstatě neustále přisátý k prsu.

Pokud bych dala dítěti dudlík, dala bych mu tak falešný pocit, že jsem stále s ním. Dítě by bylo klidné, tudíž by nám přišlo, že i spokojené. Necítilo by ale matku, její vůni, tep, mléko. Cítilo by pouze latex a zažilo by tak první velkou faleš ve svém životě. Dnes už se ví, že používání dudlíků může vést ke snížení laktace i k úplnému vymizení mléka. Je to logické a tak jednoduché… Když byl můj syn maličký, potřeboval prso k usnutí, uklidnění, k jídlu, pití, k mazlení. Tímto kontaktem stále stimuloval prsa k tvorbě mléka. Dítě s dudlíkem má prsa méně často, protože odpadá potřeba prsou k uklidnění a spaní. Je dokázáno, že prvotní hlad dítě může potlačovat dudáním dudlíku a matka tak přehlédne, že má dítě hlad.

Co tedy získáme tím, že dáme dítěti dudlík? Svobodu. Alespoň částečnou. Můžeme dítě dát do kočárku příbuzným a zůstat doma. Dítě je nakrmené a když bude plakat (bude třeba chtít maminku), dá se mu dudlík a bude klidné.

Z pohledu logopeda problém nastává u dětí, které si na dudlík navyknou. Není přirozené sát většinu dne, což u dítěte zvyklého pouze na prso odpadá. Můj syn chápe, že si nemůže hrát a mít prso zároveň. Je to nesmysl… Nemůže se uklidňovat dudáním a zároveň být aktivní při hře. Prso ať už na kojení, nebo jen na dudání (bez sání) má několikrát během dne na chvilku, která je vyhrazená pouze pro tuto činnost. Mnoho dětí navyklých na dudlík jej má v ústech po celý den. Vím, že jej celou dobu nedudají. Drží jej ale a tím mají mluvidla v napětí, které je absolutně zbytečné a neefektivní. Viděla jsem nejedno dítě mluvící s matkou přes dudlík. Nevím o žádném výzkumu, který by zkoumal vliv dudlíku na rozvoj výslovnosti, ale byl by nepochybně zajímavý.

Možná se některým maminkám bude zdát můj názor fanatický, neboť dudlík tu je a byl už tolik let… Tolik z nás jej mělo (já jsem jich měla 5) a mluví dobře. Ale jaký je dopad tohoto obelhávání dítěte na jeho psychiku, se asi nedozvíme. A opravdu věřím tomu, že je OBROVSKÝ rozdíl mezi tím, jestli má dítě v puse „maminku“ nebo šidítko.

Lidstvo je omylné a ne vše, co vymyslí, je dobré. A obzvláště to, čím jde proti přírodě…

Na závěr bych ještě ráda napsala, že samozřejmě jsou případy, kdy je dudlík „nezbytný“. Např. když je dítě pro nemoc odloučeno od matky apod. Také bych ráda napsala, že nikoho pro to, že svému dítku dává dudlík, neodsuzuji. Tohle je pouze můj názor a můj pohled na věc…

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
4938
3.3.17 00:41

Mně se to zdá být hodně fanatické. U nás dudlík byl a v pohodě jsme se jej i zbavili, když už nebyl žádoucí. A žádné extrémní účinky se nedostavily, ani jeden, který popisuješ.

Já tedy nevím jak to u vás bylo s tím sáním, ale u nás to bylo tak, že se přisála a opravdu sála, klidně až do zvracení. Ona ten sací reflex měla tedy extra vyvinutý, sála by cokoliv. Dudlík byl náš velký pomocník troufám si říct, že až v rámci zachování duševního zdraví dítěte.

Deník se mi nelíbí, protože je napsaný zastrašujicím způsobem a dudlík není tak hrozné monstrum, jak jsi to podala. Jen by se měl používat do určitého věku, když se to přepálí, tak to může být na závadu, ale tak je to se vším, na čem se vytvoří nežádoucí závislost.

Děti mých kamarádek dudlík neměly, ani jej nevyzadovaly a stejně o mléko přišly. Tak čím to je?

Ve finále má mé 6 lete dítě krásné zuby i zkus, kolem je to všechno s plombami. Krásně mluví, kolem slyším spíš patlavost, takže dudlík není takové zlo, jak jsi to ty podala.

 • Zmínit
 • Nahlásit
30340
3.3.17 01:06

Tak já jsem i s dudlikem kojila dítě do 2 let, mluví normálně a troufám si říct, ze následky na psychice to taky nezanechalo (jak by se měly projevovat?).
Takže za mne ano, je to fanatismus, ale snad neškodný. Když matka chce dělat sama ze sebe živého dudlíka, at si ho děla. Pak to muže někdy skončit ududlavanim prsem ve 3 letech (znám takový případ). Rozdíl mezi dětmi s/bez však dle mého není později žádný.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1109
3.3.17 01:28

:lol: :lol: :lol:
No. Zkraje materstvi jsem mela tez ruzne predstavy.
Jedna z nich byla, ze dudlik spis ne.
Prvni syn byl schopny sat non stop. A to tak, ze neustale. Ihned jak vysel z bricha si zacal cucat rucicky, tam byl ten saci reflex opravdu silny. Prsa jsem mela do krve znicena a prolezela jsem s nim mnoho hodin a nebo si sal aspon rucicky. Na radu laktacni poradkyne jsem dala dudlik a aaaaaach ta uleva pro obe strany.
A ono kdyz ma potom clovek vic deti, je vcelku nemyslitelne lezet 6 hodin v kuse a nechat si odudavat prsa.
No ja jsem mela dudlicek jako dite dlouho a rekla bych, ze jsem psychicky zdravy jedinec.
Obe me deti dudlik meli take a nerekla bych, ze jsou tim nejak postizeni.

 • Zmínit
 • Nahlásit
117
3.3.17 01:37

Muj syn byl to same, uz od narozeni si cucal aspon rucicky, kdyz nemohl prso.. Tez jsem ze začatku nechtela dudlim, ale jak uz tady bylo napsane, ziveho dudlika nejde delat dlouho.. Ano, dudlik neni vyhra, ale v mnoha pripadech usetril nejedny nervy :D

 • Zmínit
 • Nahlásit
117
3.3.17 01:41

Jinak, tez jsem mela dudlik hodne dlouho a doufam ze poznamenana nejsem :lol: Z vypraveni me maminky vim ze jsem pry mela i svou tajnou skrys, kde jsem si dudliky schovavala aby mi je nikdo nevzal :)

 • Zmínit
 • Nahlásit
12724
3.3.17 01:52

Mno taky jsem se mu chvili branila, asi ve 3 tydnech ho syn dostal, v 8 mesicich vyplivnul a uz o nem nechtel ani slyset. Mival ho jen na usinani (jo u prsa usinal casto a jeste nekdy i dnes, je mu 20 mesicu), ale mel reflux a proste furt u toho prsa byt nemohl, to by jen pil a blil a furt dokola. Jo nekterym detem to naboura saci reflex, nekterym ne…a jsou i studie, ktere ukazuji, ze by dudlik u nedonosenych deti mohl napomahal snizovat riziko SIDS.
Tim ti nechci brat tvuj nazor, spis rict, ze to neni tak uplne cerno-bile. Ty negativni nasledky (rec-mimochodem ty studie jsou, ja jsem primo zadnou necetla, ale odkazuje se na ne ma „chytra knizka o diteti,“ zuby atd) vznikaji spis pri dlouhodobem a neustalem pouzivani dudliku.
Takze za me - petilete deti s dudlikem moc nemusim, stejne tak bych necpala diteti dudlik minutu po narozeni, ale delat z nej az takovy postrach je myslim zbytecne. Chce to znat pro a proti a rozhodnout se, co je lepsi :nevim:

 • Zmínit
 • Nahlásit
2439
3.3.17 02:29

Nic tak hysterického už jsem dlouho nečetla. Ale sem to zapadne.

 • Zmínit
 • Nahlásit
5184
3.3.17 04:39

„Cítilo by pouze latex a zažilo by tak první velkou faleš ve svém životě“ :lol: :lol: :lol: neee, to by opravdu nezažilo. Zažívat faleš je opravdu něco zcela jiného ;) Díky této a podobným větám je to fanatické jak sfiň. Dokud jsi psala o medu, bylo to super. Tohle o dudlíku je úlet. Bzzzz. ;)

 • Zmínit
 • Nahlásit
6177
3.3.17 05:28

Také jsem nechtěla u syna dudlik. Byla jsem dudlik já, na usnuti, usínání hodinu az dvě. Ve dvou měsících jsem dala dudlik a on usnul, já ho polozila, postupně ho vyplivl a neměl ho celou noc. Když byl vzhůru, dudlik jsem nedávala. Kojen do samoodstavu, sam odevzdal dudlik v roce.

Dceři jsem ho dala na usnuti, po usnuti ji dudlik vypadl a už ho neměla. Pres den jsem nedávala. Kojena do samoodstavu.

Dvojcatkum je 5 měsícu, plně kojim, dudlik maji na usnuti, když jsou vzhůru, tak vůbec ne.

Pokud bych nedala dudlik, děti cucaly prso, pak se pozvracely, zase pily, pak se kroutily, ze je tlačí břicho.

Další věc, kontakt. Kontakt není jen o tom, kojit. Jde o to chovat, hladit, proto děti nosim v šátku.

Takže za me, dudlik mít cele dny v puse, ne. Ale na usnuti, klidně. Nevidím na tom nic špatného.

 • Zmínit
 • Nahlásit
377
3.3.17 05:36

To snad ne.. :mrgreen: vetsi blbost jsem necetla.. :zed:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1132
3.3.17 05:54

U nas doma dudlik moc pomohl zdravotne, mimin se prepijel a pak hrozne zvracel, az se mu z toho ztracel hlas:-(. Jak dostal dudlik, nemel takovou potrebu sat, vypil toho akorat a zacalo mu byt lepe…

 • Zmínit
 • Nahlásit
36343
3.3.17 06:18

Zamýšlet se nad přirozeností člověka nese značné úskalí toho, že člověk se z přírody vytrhl již před dávnou dobou. Odhaduji že tou dobou, co začal používat nástroje. Tou dobou již v přírodě žil, ale to, některé věci, které jej dělají člověkěm ho současně handicapovaly v konkurenčním boji. Který savec má také 10% úmrtnost mláďat a 5% úmrtnost matek při porodu? Kromě toho, který si vyrobil tak nepřirozeně velký mozek, který neproleze pánví matky?
Představuji si, jak pravěká žena kojí mimino a batole celé roky 10 hodin denně - sotva. Má spoustu jiných povinností, jde jí o holý život a má i další děti. Žádné sociální dávky, jídlo si musí někde ulovit, oheň udržet, děti ohlídat. Kolik hodin asi musela ta miminka strávit opuštěná někde v jeskyni? Dudlíky se ve vykopávkách nenašly, ale je dost možné, že již tehdá cucaly děti cíp nějaké kožešiny :-) Člověk k životu potřebuje civilizaci, člověk není zvířátko jako všechna ostaní zvířata, nevystačí si s tím, co je přirozené - protože přirozené je nečistit si zuby, utíkat před šavlozubým tygrem a umřít ve třiceti.

Příspěvek upraven 03.03.17 v 06:20

 • Zmínit
 • Nahlásit
1085
3.3.17 06:20

Opravdu trochu fanaticky. Prvni dite dudlik nemelo, hlavne diky informacni masazi podobne te z denicku, jen z porodnice z Krce. Nezapomenu, jak doktorka vynadala jedne matce, ze si dovolila dat diteti dudlik. Druhe dite se narodilo ani ne do dvou let pote a dudlik ma, dala jsem mu ho uz v porodnici. Asi tezko bych kojila sest hodin v kuse, jak by k tomu prislo starsi dite? Na kojeni to vliv nema a navic tohle dite se nakoji a staci mu to, nebavi ho ozuzlavat prso jen tak. Dudlik neni takova prisera, jak se pise v deniku :)

 • Zmínit
 • Nahlásit
283
3.3.17 06:40

Ahoj holky,
je až zarážející, jak se na jednom webu pro maminky s většinou na tomhle shodnu a na druhém jsem zase považována za fanatické monstrum :lol:.
Nevadí, budu Vám psát zase o medu… ;-)

Jinak dovolím si k tomu napsat aspoň něco - přirovnání živý dudlík mě vždycky rozesměje. Jako by prso bylo náhradou dudlíku a ne naopak.

Dále těm, co chtějí mít trochu rozhled, doporučím knihy Biologie víry a Koncept kontinua. Trocha hysterie a fanatismu… ;-)

Hezký den všem, Lucka.

 • Zmínit
 • Nahlásit
9008
3.3.17 06:41

Když byl můj syn maličký, potřeboval prso k usnutí, k jídlu, pití, k mazlení ale casto nechtel prso ale chtel jen dudlika - prave v pripade ze se chtel uklidnit. Dudlik neni prso a deti nejsou blbe a dobre si to uvedomuji. Je to jen alternativa ktete v nektere chvili daji prednost pred prsem. Kdyz plakal a ja mu nabidla prso na uklidneni tak zacal byt vztekly protoze chtel dudlika. Kojila jsem do jeho 2.5 let bez problemu. Dudlika jsme odbourali bez problemu. V dobe kdy zacal mluvit uz dudlika pres den vubec nemel. Bez dudlika si zivot s miminem nedokazu predstavit. Tech situaci kdy jswm sla domu s nakupem a on zacal plakat bylo milion - bez dudlika bych bud musela odhodit tasky a v zime v desti vytahnout prso uprostred ulice nebo ho nechat proste rvat tu pulhodinu nez bych se dokodrcala s kocarem domu. O situaci pred operaci kdy dite musi byt nalacno ale uklidnit potrebuje ani nemluvim.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1867
3.3.17 07:05

Za me to fanaticke je. Jsou to tvoje smyslenky, sama pises, ze je nemas podlozeny zadnym vyzkumem, ale prezentujes je jako obecnou pravdu.

Mozna bys nam tedy mohla poradit, jak se postarat o starsiho, kdyz mam mimino na prsu sedm hodin denne?

Pro uplnost, ani jedno moje dite dudlik nemelo.

 • Zmínit
 • Nahlásit
4157
3.3.17 07:21

Dudlik meli oba moji kluci a to ze by meli nasledky mi neprijde, mozna jsem si to ulehcovala, ale treba s mladsim bych si dovolit lezet x hodin nemohla, kdyz jsem k nemu mela ani ne dvouleto rostaka. A jestli muzu jeste dodat z meho okoli, ty co nedavali dudaka tak jim deti cucali palec, coz s odnaucovanim je pak daleko horsi nez vzit dudaka a videt pak treba trilete dite, ktere si cuca palec - nic moc

 • Zmínit
 • Nahlásit
9356
3.3.17 07:23

Naprosto s Tebou souhlasím :palec:

 • Zmínit
 • Nahlásit
15779
3.3.17 07:30

Dvě děti - obě kojené do roka a půl. Jedno dudlík nemělo, druhé mělo. To, které ho nemělo, má ještě v osmi letech problémy s výslovností. Vlastně bych mohla říct, že u druhého nás dudlík zachránil od logopedického cvičení :lol:

Jakýkoliv extrém na obě strany, je prostě škodlivý. Dítě může mít dudlík, ale nemusí ho mít do šesti let a (světe div se) nemusí ho mít ani většinu dne. Jíst hromadu zeleniny se doporučuje, ale jíst jenom zeleninu nelze.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1279
3.3.17 07:33

Můj kluk dudlik nemel, proste ho nechtel, zatimco chtel mě a ja kojila a kojila, prsa v haji, dokousane, ale ten cas jsem mu venovala, měla jsem sbirku dudliku a nic, ale dobry, sedela jsem u telky a u kojeni jsem sjizdela jeden díl přatel za druhym :lol:,byl to muj jediny syn, mohla jsem se mu věnovat bez omezení, ale čekám druhé miminko a zájem si zaslouží obě děti, takže doufám, že se mi mimco podaří aspon na chvíli zabavit dudlíkem, jinak nevím jak bych to dělala, pokud s dudlíkem nepotkavam 2-3 lete děti na hřisti, ale miminka ktere to uklidnuje, přijde mi jako fajn pomocník, snad svou sbírku v lete vyuziju :mavam:

Příspěvek upraven 03.03.17 v 07:34

 • Zmínit
 • Nahlásit
15532
3.3.17 07:37

Je to přehnané. To je asi tak vse, co se k tomu dá napsat. Nicméně věřím, ze na jistém serveru z toho slintaji blahem. nedávno tu byl článek o stravě dítěte a autorka se taky divila, ze na jednom serveru obri úspěch a tady spíše kritika.

Oba moji kluci dudlík mají uz od porodnice. Starší ho sám odevzdal v roce a půl, mladší ho zatím spokojeně podudla a pak vyplivne a plazi se dal.

 • Zmínit
 • Nahlásit
207
3.3.17 07:39

Mně to tedy fanatické nepřijde. Autorka hned v úvodu píše, že je to o důvodech, které JI vedly k nepoužívání dudlíku. Nikde tam nevidím výkřiky typu: „Vezměte dětem dudel, jinak jste nejhorší matky na světě.“ apod. Mít na něco svůj názor snad není fanatismus. Pro mě byl deníček zajímavý a děkuju za něj ;)

 • Zmínit
 • Nahlásit
1775
3.3.17 07:41

No nevím, je to každého věc, ale moje 2 mladší sestry neměly dudlík - jejich matka si taky řekla, že jim ho nikdy nedá a obě měly v puse palec do cca 7-8let a horko těžko to odnaučovaly. Celá rodiny z nich byla nešťastná :nevim: :nevim: :nevim: kamarádka měla to samé s holčičkou a ta už má palec zdeformovaný :-( a na celý život…

já mám 3 děti, a u první byl dudlík záchrana pro obě (dala ho pryč v cca 2letech), syn ho nikdy nechtěl a ta třetí ho má na usnutí (je jí rok). Žádných postižení nevím, dcera dle učitelky ve 3.třídě má nádhernou výslovnost, recituje před školou, syn to samé a třetí nejmladší v roce začíná krásně mluvit :dance: a představa, že mám 2 starší děti, které musí chodit do školy a školky a já si ležím 6 hodin - aby dítě sálo z mého prsu - je naprosto nerealné… paní má asi 1 dítě :think:

můj názor zase je, raději dudlík, který můžu kdykoliv vzít než palec, který neuříznu…

 • Zmínit
 • Nahlásit
63
3.3.17 07:43

Já osobně částečně souhlasím. Před 10 lety jsem byla v Anglii jako au-pair, kde jsem měla na starosti 3 děti, po měsíci se v rodině narodilo miminko (3. dítě), všechny děti byly vychované bez dudlíku, maminka to nechtěla.

Před narozením syna jsem to zvažovala s tím, že jsem 2-3 dudlíky nakoupila a dala tomu volnost. Dopadlo to tak, že jsem dudlík dávala jen ve výjimečných případech a po uklidnění vždycky hned sebrala, necpala jsem ho dítěti pořád do pusy a když to dělal někdo jiný (třeba manžel), tak jsem mu vysvětlila, že to tak nechci. Výsledkem bylo, že jsem v 6 měsících dudlíky vyhodila a syn to ani nepostřehl, nebyl na něm závislý.

Dudlíky se mi nelíbí, nelíbí se mi když jsou fotky dětí s dudlíkem přes celou tvář a nikdo neví, jak vypadá pusinka dítěte, u starších dětí se mi to taky nelíbí, nikoho neodsuzuji, ať si to každý dělá jak chce, ale jsem ráda za svůj přístup, který budu praktikovat i u druhého dítěte.

Kolem mě v okolí, i když byl dudlík anatomický, tak u některých dětí po 1 roce zubařka zaznamenala problémy.

Příspěvek upraven 03.03.17 v 07:44

 • Zmínit
 • Nahlásit
4472
3.3.17 08:04

No…nedočeta jsem. Jakmile jsem narazila na větu, že byl přisátý syn 6 hodin vkuse, měla jsem dost. To asi nemáte moc osvícené zdravotníky, když tě nepoučili o péči o bradavky, ragádách, o potřebě regenerace prsou, o tom, že metabolismus dítěte také potřebuje čas na trávení atd. atd. Dudlík jako sprosté slovo? Pro mě je víc sprosté slovo: Prso jako dudlík :lol: :lol: :lol: no, hodně štěstí do budoucna… :palec: (píše ti matka, která ráda kojila obě své děti - ale v normě :jazyk: )

 • Zmínit
 • Nahlásit
2820
3.3.17 08:08

Mame dudlik jen na spani uz od mala, takze ted v necelem roce 3×denne..nevidim v tom problem :)

 • Zmínit
 • Nahlásit
1171
3.3.17 08:09

Taky jsem se potkala v porodnici s " osvícenou" porodní asistentkou - matka nenechávající se od dítěte ožužlávat půl dne podle ní nejspíš patřila do pekla… Měla štěstí, že jsem byla pod vlivem hormonů a měla jsem dost jiných starostí… Obě moje děti měly dudlík, bez problémů se ho zbavily a MLUVÍ. Ale jasně, pokud chce někdo mít dítě u prsa 6 hodin v kuse, jeho věc. „Dnes už se ví, že používání dudlíků může vést ke snížení laktace a vymizení tvorby mléka“… Někteří taky „ví“, že existuje Lochneska a Yetti… :mrgreen:

 • Zmínit
 • Nahlásit
6758
3.3.17 08:13

@reinkarnace Souhlasím :palec: Chtěla bych vidět, jak by to zakladatelka dělala, kdyby měla víc dětí? Počkají šest hodin na jídlo? :D Já nekojila, měla jsem ho taky nechat mně celý den cucat?

 • Zmínit
 • Nahlásit
5732
3.3.17 08:15

Náš chlapeček byl matce odebrán v jednom měsíci. Takže kojen nebyl, matka nefunguje, dítě jen stresovala. V kojeňáku měl dudlík. My v tom pokračovali. Řeči o tom, že už je na dudlík velký, jsme pouštěli jedním uchem sem, druhým tam. Prostě jsme potřebovali, aby si klouček odžil to, co mu nebylo dáno a saturovala se nějak potřeba, kterou děťátko má. A tak dudal až do tří let :mrgreen:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1120
3.3.17 08:17

Já mám dvojčata, jeden kluk má dudlík občas ještě nyní skoro ve dvou letech, už pracujem na odstranění, druhý ho nikdy neměl ani jako miminko, protože ho nevyžadoval, každé dítě je jiné. Lepší zkus má paradoxně ten s dudlem, ale zda za to může dudlík to nevím. Druhého bez dudlíku možná časem čekají rovnátka, to ukáže čas až mu porostou druhé zuby, má trochu zákus, či jak to popsat

Příspěvek upraven 03.03.17 v 08:43

 • Zmínit
 • Nahlásit
142
3.3.17 08:18

Co bych dala za to, kdyby syn dudlík neodmítal a já tak mohla mít aspoň chvíli klidu. Od narození byl malá přísavka. Celých dlouhých 7 měsíců jsem kojila stylem 30-40 min u prsu (značnou část jen žužlal) a pak necelá hoďka klidu. Pak další kojo. Včetně noci. Teď má 26 m a usne jedině u prsa. Pozor - mléko už nemám :D Když je nemocný, uklidní ho zas jedině prso. A já jsem zralá na choholoušky nehledě na to, že ho nikdo nechce hlídat..

 • Zmínit
 • Nahlásit
1386
3.3.17 08:19

Myslim, ze pouzivani dudliku je individualni zalezitost. Kazde dite je jine (i sourozenci jsou jedinecni). Dudlik ma sva pro i proti. Nase mala dudlik nema. Pouzivali jsme ho asi tyden, ale pak mi pri kojeni zacala velmi neprijemne dudlat prsa. Na druhou stranu jsem nemela moznost ji uklidnit rvouci na ulici. Pusa ji od malicka jede, neustale z ni vychazi smes zvuku :lol:. Kdyby si mala zacala cucat prsty, tak to bych ji ten dudlik vylozene vnutila :lol:. Na druhou stranu deti, ktere maji dudlin tak dlouho, ze jim nerozumite, co rikaji, protoze maji pusu zacpanou, to take neni ideal (to asi budou ty deti, ktere se ho nevzdavaji tak lehce, jak to tu vetsina prispevatelek popisuje? :think: ). Myslim, ze dulezite je, zamyslet se, nikoho neodsuzovat a zhodnotit svou jedinecnou situaci, rodinu a detatko :*

 • Zmínit
 • Nahlásit
2099
3.3.17 08:42

Az budes mit druhe dite, budes mit taky cas mit mimino porad jenom u prsa? Nebo si najmes pani na uklid a jeste chuvu pro prvni?
Dcera (8 mes) ma dudlik pouze na usnuti a nebrani nam to ani v kojeni… Pri tretim diteti opravdu nemam cas s ni jen lezet v posteli, aby si podudala :roll: mliko z prsu vypije a dal uz ma dudel…

 • Zmínit
 • Nahlásit
1460
3.3.17 08:43

Naprosty nesouhlas. Prvorozena dudlik nikdy nechtela, ale pozdeji objevila palecek. Sama si tedy pripravila svou prvni zivotni fales :lol: :lol: Horko tezko jsme se toho zbavovali. Mladsi dudlik mela do 2 let, zuby v poradku, kojeni bez problemu, vyslovnost lepsi nez u o dva roky starsich deti :nevim: Denicek mi prijde ujety

 • Zmínit
 • Nahlásit
zoy
1496
3.3.17 08:48

@LuckaHor Protože na jiném maminkovském webu se zjevně schází banda „fanatiček“. Některé děti místo dudlíku začínají dudat palec a jak poznamenala jedna má známá neuroložka, dudlík se dá sebrat, palec neuřízneš. Mě tedy vadí větší děti s dudlíkem. První syn měl dudlík po konci šestinedělí, protože být 24 hodin dudlík bylo nad moje síly. Další měly „smůlu“, měly sourozence, či-li dudlík nafásly po týdnech dvou. Starší děti kojené do roku, mladší stále. Ale starší měly dudlík od roku pouze na usínání a pak ho plivaly, přes bdělé období ho nedostaly. Nejmladší (9 měsíců) má dudlík moc rád, ale používá ho tak trochu opačně, drží za měkkou část a hryže zbytek, žádná jiná okusovací hračka se mu tak nezamlouvá :)

 • Zmínit
 • Nahlásit
10933
3.3.17 08:51

Ten článek JE fanatický. A víš proč? Kvůli tomu titulku v první řadě. Je to okolapné, ale taky to je na první pohled útok na matky, které dudlík dávaly.

Kdybys to nazvala „Proč jsem svému dítěti nedávala dudlík“ a to o tom, jak nikoho neodsuzuješ, nebyla jen věta na konci, tak by to opravdu mohlo být tak, jak říkáš.

Ale věty typu „Pokud bych dala dítěti dudlík, dala bych mu tak falešný pocit, že jsem stále s ním.“ jsou pasivně agresivní, stejně jako třeba slovo „obelhávání“.

Jinak nemám čas googlit, ale s výzkumy o účinku dudlíků to není takový problém, studie jsou. Tady je třeba nějaké resumé některých „dudlíkových“ studií (nevím samo, jak moc je to „přežvýkané“ a co se ztratilo při zpracovávání do novinářského textu).

Příspěvek upraven 03.03.17 v 09:07

 • Zmínit
 • Nahlásit
3.3.17 08:54

Co na to napsat… Vždyť je to celé děsná slátanina od někoho, kdo si myslí, že ON na to přišel. Povím ti novinku, každé dítě i matka jsou individuál. A dudlík je jen dudlík, ne převtěleny satan, co chce připravit matku o mléko a dítě o psychické zdraví. S něčím by člověk i souhlasil, ale v kontextu celého deníčku to zanikne, protože je opravdu napsán až fanaticky, s cílem hledat problém tam, kde není, a dělat z komára velblouda, ne-li spíš toho satana. To, že tady nejsou z tvých deníčku maminky nadšené jako na jiném webu, mně těší, je to jeden z důvodu, proč chodím právě sem, z jistého webu já mám totiž osypky. V podstatě je tenhle deníček stejný, jako ten exemech, tam bylo obětním beránkem chemické oblečení, tady dudlík. Nějaké hlubší zamyšlení o tom, že všechno není jen černé nebo bílé už ani neočekávám.

 • Zmínit
 • Nahlásit
30340
3.3.17 08:56

@Slečna Ferka
Přesně tak. Dudlík sice „neodsuzuje“, ale mezi řádky straší blíže nespecifikovanymi psychickými problémy. :D
Je to hloupé a manipulativní.

 • Zmínit
 • Nahlásit
499
3.3.17 08:59

Nevidím na dudlíku nic špatného.. mého syna dudlík uklidní, podudá si a je spokojený. Někdy ho má na spaní, někdy ne. Ale vždy když tvrdě usne, tak ho vyplivne. Já jsem dudu sama používala jako miminko a i moji sourouzenci. Zuby máme všichni zdravé, psychicky jsme taky v pořádku. Jako fakt si neumím představit mít synka na prsu šest hodin. Pro mě je to nereálné. Jednak mě bolela prsa a taky syn pak strašně blinkal a bolelo ho bříško, když byl u prsu už přes hodinu.
Zakladatelko, jak by jste to dělala, kdyby jste ještě měla druhé dítě, treba dvouleté? Jen mě to zajímá. Leda tak mít miminko v šátku, ale i tak je to dost vyčerpávající.

 • Zmínit
 • Nahlásit
748
3.3.17 09:01

Moje deti nebyly kojene a i tak nemeli cumel nikdy sem zadny nekoupila dostala jsem 2 a tak jak sem je dostala jsem je zas poslala do sveta. Mam kamaradku a jeji stejne stary syn (3roky) jako moje dcera ma dudel porad v puse!! Moje dcera mluvi ve vetach a snazi se vyslovovat i slozitejsi slova a on? Moc toho nerekne a kdyz se po nem neco chce da su cumel.Pry ho ma na uklidneni? Copak se dite neda jinak uklidnit? A to byl kojeny! Kdyz ji na to upozornim sem pry blazen! Za me dudliky teda NIKDY! Nejsem uplne proti nim ale tak max do 1 roku ve 3 uz mi to prijde celkem padle na hlavu

 • Zmínit
 • Nahlásit
5622
3.3.17 09:01

Já přestože jsem, dlouho kojící a velice ráda kojící matka, jsem se snažila oběma dcerám dudlík nabízet :lol: Nepovedlo se, cumlat kousek gumy pro ně nebylo nijak zajímavé, mladší dokonce ani nebyla ochotná se napít z lahve s dudlíkem, nejlepší dudlík byly moje prsa :lol: Výhodu dudlíku vidím v situacích, kdy zrovna není možné miminko chovat, třeba jízda v autě, jinak samozřejmě není nad kojení a taky nepovažuju kojení jen za zdroj jídla ;)

 • Zmínit
 • Nahlásit
283
3.3.17 09:02

Na dudlíku je nejvíc k vzteku jeho noční hledání :lol:

 • Zmínit
 • Nahlásit
586
3.3.17 09:18

Z pohledu logopeda: http://www.klinickalogopedie.cz/index.php?… :mrgreen:
Jinak některé děti cucají palec ten je v pořádku? :lol: vyvoj čelisti se tím samozřejmě ovlivňí… :jazyk:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1292
3.3.17 09:30

Promiň, nezlob se ale měla jsi 5 dudlíků, cítíš se nějak ošizená?? Nebo máš pocit, že tě maminka obelhala a přelstila?? Jsi logopedka takže mluvis asi taky dobře. Nechápu

 • Zmínit
 • Nahlásit
2248
3.3.17 09:35

No představa je to krásná, ty máš první dítě, viď :mrgreen:?
Ono je to hlavně dítě od dítěte, první dcera dudlík chtěla, ale jen na usnutí a zbavila se ho docela snadno. Druhá jej nechce, není žužlací, nedudlá ani palec.
A nemá to s mým přesvědčením společného vůbec nic. U první jsem si říkala, že dudlík ne ne ne a za žádnou cenu, ale pak jsem z té naivity brzy vyrostla. Ono když máš krom mateřství i jiné povinnosti, díky kterým nemůžeš být s miminkem 24/7, přestaneš bazírovat na takových blbinách a ten dudlík prostě zkusíš. Mimochodem, dcera mluví nejlépe z předškoláků ve své školce (a taky tu pusu prostě nezavře, no :mrgreen: ).

Jen by mne zajímalo co bys dělala, kdyby tvé dítě začalo dudlat palec? Jako studovaná logopedka jistě víš, jaké následky to má na patro a zuby, nehledě na to, že palec neuřežeš, zatímco dudlík prostě schováš a protrpíte pár probrečených nocí. V bližší rodině mám právě případ, kdy holčička téměř do sedmi let cucala palec a nepomáhalo vůbec, ale vůbec nic. Poučena tímto bych tedy mnohem radši volila dudlíka, je to pro dítě menší zlo

 • Zmínit
 • Nahlásit
1292
3.3.17 09:38

Podle mě je dudlík pro miminko treba kamarád, který mu dava pocit bezpečí a je s ním když usíná a nebo si s ním jen tak může hrát. Nějaké děti zase usínají s oblíbenou plínou přes hlavu. Větší děti mají oblibene plyšáky. A není to tom, že necítí mámu na kůži. Taky je to špatně??

 • Zmínit
 • Nahlásit
14734
3.3.17 09:44

Je to fanatické, ano, stejně jako tvůj poslední deníček :mrgreen: Ale tohle ještě o stupeň víc. Ty řeči o „prsu jako dudlík“ mají lidé oprávněně. Protože on je rozdíl „kojit“ a „kojit“. Když tě dítě 6 hodin ožužlává a nepije (ona i hodina je moc), tak prostě dudlík jsi ;) Rozjezd laktace v porodnici je něco jiného, i když o prospěchu tak dlouhého kojení silně pochybuji. No a taky je velké procento dětí „přežíračů“, kteří pak kvůli častému a dlouhému kojení mají zažívací problémy, s tím bys dělala co? :nevim: A o tom, že máš jen jedno dítě, úplně pomlčím, to jsem taky stíhala řešit spoustu kravin kolem :mrgreen:
Zkrátka spousta lidí už to tu napsala přede mnou a nebudu se opakovat, možná by bylo lepší psát deníčky trochu jiným stylem, takhle jsi spoustu maminek poštveš proti sobě úplně zbytečně. Stačilo by chytřeji volit slova, aby to nepůsobilo jako jediná daná pravda a popíchnutí mamin, které to dělají jinak.

 • Zmínit
 • Nahlásit
9266
3.3.17 09:46

@vantili na nocni hledani jsou super ty svitici dudliky. Mame dva a dobry :palec:

 • Zmínit
 • Nahlásit
2625
3.3.17 09:46

A dítě, který si čirou náhodou cucá místo dudlíku palec, tak ho budeš rvát z pusy a cpát mu tam prso, jen proto, že máš strach, aby nebyl odstrčený?

První dítě mělo dudlík do cca 3 let, od 2 let jen na spaní, do 2 let častěji (zvlášť když byl nemocný nebo jsme jezdili v autě, ale i tak ho měl dlouho - vím, že mi to omlacovala doktorka na chirurgii, kam jsme přišli s kýlou, že bude blbě mluvit, že je vidět, že měl nebo má dudlíka) - je to jediné dítě ze školky, které nechodilo a nechodí na logopedii. Ve 4 letech uměl perfektně R i Ř a teď v 5 letech mluví bez vad.

Druhý dudlíka moc nechce, ale taky si občas podudá. Ale závislák jako první není.

Citové strádání nevykazuje ani jeden (a to ten druhý je od 6 měsíců s chůvou, protože já musím do práce).

A dokonce jsem dudlíka brala obou do porodnice, v obou porodnicích mi ho i doporučili. Stále jsem samostatná jednotka, nemusím se nechat 24 hodin ocucávat.

 • Zmínit
 • Nahlásit
8372
3.3.17 09:51

To je zas slátanina :roll: :roll:

Radši už nepište o ničem.

 • Zmínit
 • Nahlásit