Jak se mění antikoncepční pilulka

Ostatní

Zá:,(nímu objevu, že hormony řídí menstruaci a těhotenství, je přesně sto let. Co vzniká v laboratořích specialistů teď? Nahradí v dohlednu každodenní tabletkový úvazek jednorázové léky, náplasti, injekce, implantáty? Antikoncepční pilulka je označována jako vůbec největší objev medicíny 20. století. A také jako největší dobrodiní, které se dostalo ženám. Dnes je užívá víc než osmdesát milionů paní a dívek. Dnešní generace pilulek však mají s historicky prvním preparátem společné jen málo.

První byl Endovid
Vůbec první pilulka - americký přípravek Endovid - obsahoval koňskou dávku 150 mikrogramů estrogenů. Dnes je takové množství hormonů v jedné tabletě nemyslitelné. Porce tohoto ženského pohlavního hormonu v jedné tabletě postupně klesala, aby se snížilo riziko vedlejších účinků. Stále větší úlohu také přebírala progestinová složka v pilulkách (syntetická podoba hormonu žlutého tělíska - progesteronu).Na dávce dvaceti mikrogramů estrogenu se však vývoj na pětadvacet let zastavil. Zdálo se, že níž už není možné jít. Do 21. století však vstoupily ženy s nabídkou patnáctimikro­gramové pilulky. Moderní doba žádá své - a tak jeden z výrobců hormonální antikoncepce dokonce nabízí s prodaným platíčkem i zasílání textových zpráv na mobil, které ženě připomenou: je čas vzít pilulku!Nebezpečí z říše pověr

Riziko vysokého tlaku, poškozených jater, rakoviny prsu, hluboké žilní trombózy nebo dokonce embolie i přibývání na váze - to byly a ještě jsou hlavní výhrady odborníků proti umělému přísunu a vysoké hladině hormonů v krvi. Právě proto se množství hormonů v jedné tabletce snižovalo.Gyne­kolog, porodník a metodolog Pavel Čepický z pražské Gynekologicko-porodnické ambulance Levret však tvrdí: Výsledky dlouhodobých výzkumů u amerických žen (kde první pilulka spatřila světlo světa v roce 1960) definitivně vyvracejí pověry o škodlivosti antikoncepce a naopak potvrzují její příznivé zdravotní účinky. Například v posledních letech klesá následkem dlouhodobého užívání pilulky křivka počtu žen nemocných rakovinou vaječníku."Pilulka - půl zdraví?

Jediným opravdovým rizikem je, jak připouštějí gynekologové i u pilulek s velmi nízkým množstvím hormonů, hluboká žilní trombóza. Ale i tak postihne podle údajů gynekologa Pavla Čepického asi dvě na deset tisíc žen za rok. (Pilulky zvyšují výskyt trombózy zhruba na dvojnásobek, ale těhotenství údajně na osminásobek).Obavy z možného zvýšení rizika rakoviny prsu u žen užívajících pilulky deset až patnáct let před prvním těhotenstvím se nepotvrdily. Pilulka nejenže výskyt rakoviny nezvyšuje, ale před některými zhoubnými nádory dokonce chrání.S užíváním pilulek tedy musí být opatrné ženy, které mají několik faktorů zvyšujících riziko hluboké žilní trombózy (obezita, embolie u blízkých příbuzných, rozsáhlé, hluboké křečové žíly). A jinak? Negativní vliv hormonální antikoncepce například na játra - a tedy nutnost pravidelných jaterních testů - už dnes odkazují gynekologové do říše pověr.Menstruace - civilizační nemoc

Nikoli antikoncepční pilulky, ale naopak menstruace ničí zdraví ženy, tvrdí dnes gynekologové. Na pravidelné menstruaci totiž není pro ženy nic přirozeného. Pravěké ženy menstruovaly jen výjimečně, neboť byly neustále těhotné nebo kojily (a umíraly mladé).Zato fyziologické změny spojené s pravidelným dozráváním vajíčka, se zvyšováním hladiny estrogenů v době ovulace a velmi nízká hladina těhotenského hormonu progesteronu v první polovině menstruačního cyklu pro ženy znamenají zdravotní rizika, která směle označují jako civilizační nemoc.„Třicet let menstruace jsou pro vaječníky, dělohu a prsy tak vysokou nabídku estrogenu, že může vyústit v rakovinu,“ říká Vít Unzeitig z 1. gynekologicko-porodnické kliniky v Brně.Uměle dodávané hormony vysílají do podvěsku mozkového stejné signály jako těhotný organismus. Mozek následně potlačí produkci dvou hormonů, z nichž první povzbuzuje tvorbu vajíček a ovulaci a druhý působí na dělohu, aby oplodněné vajíčko přijala.Antikon­cepční pilulka tedy dodává tělu jen hormony, které by jinak tvořil vaječník, jejich vzájemný poměr je však zdravější, množství estrogenu menší.Něco proti zapomínání

Vývoj nízkodávkových pilulek měl tedy jasný motiv: odstranit nebo alespoň minimalizovat vedlejší účinky při zachování plné kontracepční účinnosti. Ale jak odstranit zapomnětlivost žen? Právě ta je dalším důvodem horečné činnosti výzkumných týmů.Jak je to s novinkami na trhu hormonální antikoncepce?

Kromě nitroděložních tělísek dnes existuje ve dvou formách. První kombinuje estrogen a progestin a existuje jak ve formě pilulek, tak i ve formě injekcí (u nás ještě ne) a vyvíjejí se i náplasti, které mají tu výhodu, že obcházejí játra.Existuje i hormonální antikoncepce gestagenní, která nezvyšuje riziko hluboké žilní trombózy, ale její nevýhodou jsou nepravidelnosti cyklu. Ta se užívá ve formě tzv. minipilulek, injekcí (jedna za tři měsíce), podkožních tělísek (pět silikonových trubiček obsahujících a průběžně uvolňujících hormon se voperuje pod kůži na vnitřní stranu paže) a v cizině i ve formě vaginálních kroužků. Ale ani jedna z těchto nejnovějších metod si velkou oblibu nezískala.A co přinese budoucnost?

Nejmenší technický problém s největším morálním dilematem představuje jednorázová antikoncepční pilulka, vyvinutá z nechvalně známé potratové, jež by se podávala jednou za měsíc.Pracuje se také na imunologické antikoncepci, jejímž principem má být tvorba protilátek proti spermii nebo vajíčku. Výsledek však zatím nevidět.

I pro muže?
Mnoho let už se mluví i o hormonální antikoncepci pro muže. Již se zkoušelo užívání mužských pohlavních hormonů - jenže se ukázalo, že to u mužů výrazně zvyšuje riziko aterosklerózy, infarktu a mozkových příhod.Jiná cesta vedla přes užívání ženských hormonů nebo mužských antihormonů. Fungovalo to - jen mužům narostla prsa a ztratili potenci. Další látkou, která měla být tou pravou, byl gossypol, pigment z kůry bavlníku. Metoda spolehlivá, ale způsobovala trvalou sterilitu a nevratné poškození jate…„V mužskou antikoncepci už nevěřím. Je to s ní jako s naším vstupem do EU,“ říká doktor Čepický. Pořád je pět let daleko."
Hlavní metody antikoncepce ve světě (v procentech)
způsob antikoncepce ČR V.Británie Německo Itálie Čína Indie JaponskoKondom 24 27 44 27 43 41 76
Antikoncepční tablety 33 24 2 50 6 23 1
Tělísko 10 5 32 6 1 3 1 Ženská sterilizace 2 7 7 5 14 0 0
Mužská sterilizace 0 11 1 3 3 0 1
Přirozené metody 13 3 3 2 10 14 3
Injekce 0 3 0 0 0 0 1
Nouzová (postkoitální) ant. 3 1 0 0 0 0 1
Jiná 3 1 3 0 4 2 3 Žádná 13 18 8 7 19 17 13
Nigérie Rusko Spojené státy
Kondom 49 37 46
Antikoncepční tablety 10 9 16
Tělísko 0 15 1 Ženská sterilizace 1 1 8
Mužská sterilizace 0 0 4
Přirozené metody 8 14 4
Injekce 4 0 2
Nouzová (postkoitální) ant. 0 0 0
Jiná 3 5 1 Žádná 25 19 18

Zdroj: Celosvětová studie 2001, Durex

Hodnotilo 0 lidí. Score 0.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Anonymní  08.08.03 04:28

Takže zase sbírka argumentů o „největším dobrodiní pro ženy“ a o rizicích nic. 0,2% rizika vzniku trombózy se hodí do krámu, ale 10% žen, u kterých užívání HA způsobí dlouhodobé poruchy cyklu a nemožnost otěhotnět - inu neplodnost je zanedbatelný vedlejší účinek, že!!! Je mi z toho smutno.
 Sally

 
Koculka
Kecalka 225 příspěvků 08.08.03 08:52

Když jsem brala antikoncepci, tak jsem se citila jako bych byla permanentne v mlze. Unava, ztrata energie, nechuť k čemukoliv.
Bez ní se cítím líp. Také mi sdělila zubařka, že hormonální antikoncepce podporuje vznik paradentózy a protože ji máme v rodině, tak jsem ráda, že už jsem bez ní. Durex je lepší:))).

Kočulka

 
stefinka
Ukecaná baba ;) 2304 příspěvků 12.08.03 18:34

Bať, bať, já mám problémy s játry, časté bolesti hlavy (migrény), sklon ke křečákům. Když bych si došla k doktorovi, tak se nebude vůbec zajímat o můj skutečný zdravotní stav, napíše mi rovnou prášky. Dřív jsem mívala Danu, ale do té dnes také dávají hormony nebo aspoň nějakou obyčejnou mi nenabídli. Vrátila jsem se ke kondomům a hle, cítím se o 100% lépe a svoje tělo také vnímám jinak. Paradentóza ??? Tak proto mám lepší zuby, když jsem bez prášků. U nás je to taky metla. A proto asi moje máma má od 36 zuby do skleničky. Jsem všema deseti za co nejpřirozenější antikoncepci. Prášky to tedy nejsou. A to si představte, že už dopilovávají prášky pro muže. Děsím se toho, že jakmile to začnou brát, budeme muset všechen tzv. civilizovaný svět děti počínat umělým oplodněním, ale nejspíš od těch zdravějších ze třetího světa. Článek jsem vybrala proto, že je zajímavý. A hoden diskuze. Prášky? Proč je bereme? Asi z velké části kvůli chlapům. A je to pohodlné. A už na to přispívá i všeobecná či jiné. Farmaceutické firmy si mnou ruce.

Vložit nový komentář